• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 5 – 13 вересня 2012 р.
Опубліковано 13 вересня 2012 року о 12:56

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

8 вересня за рішенням Незалежної виборчої комісії Йорданії було подовжено термін реєстрації виборців в Королівстві до кінця вересня поточного року.

Основною метою такого рішення є довести кількість зареєстрованих йорданців для участі у парламентських виборах, які заплановані на кінець поточного року, до 2 млн. осіб. Станом на вересень ц.р. в країні зареєстровано 1 млн. виборців.

9 вересня ісламістський рух «Брати – мусульмани» оприлюднив список із 70 тис. імен осіб, які отримали фальсифіковані ідентифікаційні картки під час голосування на парламентських виборах у 2010 році. Ці картки, як стверджують ісламісти, можуть бути використані під час нинішніх парламентських виборів. Список, який складається з 180 сторінок, було розміщено на офіційному сайті Фронту ісламської дії.

За інформацією Департаменту громадського стану та паспортів Йорданії люди, імена яких були оприлюднені ісламістами, взагалі не існують, тобто їх немає у базі даних Департаменту.

Коментуючи оприлюднення списку фальсифікованих ідентифікаційних карток, ісламісти зазначили, що мали на меті продемонструвати як деякі державні установи Йорданії порушували закон під час виборчого процесу у 2010 році та пояснити своє рішення бойкотувати нинішні парламентські вибори в Королівстві.

9 вересня Керівний комітет Нижньої палати парламенту Йорданії ухвалив доповнення до законопроекту про ЗМІ та публікації. Згідно з доповненням право блокувати ліцензовані веб-сайти може бути надано лише за судовим рішенням. Водночас, не ліцензовані веб-сайти можуть бути заблоковані у будь-який час.

Згідно із законопроектом про ЗМІ та публікації, Інтернет видання мають отримати ліцензію на здійснення журналістської діяльності. При цьому, передбачається, що тарифи на реєстрацію будуть знижені з 10 тис. до 1 тис. динарів.

10 вересня кордон Йорданії перетнуло 1230 сирійських біженців. За даними Агентства ООН в Йорданії з питань біженців, станом на початок вересня поточного року кількість сирійських біженців на території Королівства перевищила 200 тис. осіб.

10 вересня загальна кількість зареєстрованих виборців в Йорданії перевищила 1 млн. осіб. За даними Незалежної виборчої комісії, лише в цей день було зареєстровано 42,444 виборців. Загальна кількість йорданців, які мають право зареєструватися для участі у виборчому процесі, становить 3 млн. осіб.

10 вересня йорданською поліцією було затримано шість активістів за звинуваченням у антидержавних закликах під час акції протесту біля будівлі Міністерства внутрішніх справ Йорданії. Про-реформістські та інші політичні групи організували акцію протесту, під час якої закликали звільнити вісім активістів, яких було затримано під час акцій протесту в Аммані та Тафіле за обвинуваченням в образі Короля Йорданії та загрозі національній безпеці Королівства. Демонстранти скандували гасла, які закликали до повалення існуючого в країні режиму.

Затримані у ході нинішньої акції протесту активісти предстануть перед Державним судом безпеки Йорданії за спробу «підірвати політичний режим в країні» й імовірно їх буде засуджено до десятирічного ув’язнення.

11 вересня оприлюднено інформацію про те, що на території табору для сирійських біженців в Заатарі планується збудувати чотири мобільні школи, в яких навчатимуться 4 тис. дітей.

За офіційними даними, 520 сирійських дітей, отримали статус біженців. Реєстрація школярів для навчання в школах на території Заатарі розпочинається 16 вересня ц.р. й триватиме до кінця вересня поточного року.

Дитячий фонд ООН (UNICEF) покриватиме витрати на школи, що функціонуватимуть у таборі для біженців та заробітну плату вчителів, які працюватимуть в них. Крім того, це Агентство ООН фінансуватиме спільно з йорданськими благодійними організаціями будівництво не лише шкіл на території табору, але й інших шкіл, до яких ходитимуть сирійські діти.

Водночас, діти сирійців, які не зареєстрованіUNICEFбудуть змушені відвідувати приватні школи Королівства. Проте ті діти, які були зареєстровані цим агентством ООН й не проживають на території табору для біженців, матимуть змогу відвідувати громадські школи країни.

11 вересня Нижня палатя йорданського парламенту ухвалила суперечливі правки до законопроекту про ЗМІ та публікації. До зазначеного законопроекту були внесені мінімальні правки з тих, які пропонувалися Керівним комітетом парламенту країни. Зокрема було ухвалено правку, яка надає право блокувати ліцензовані веб-сайти виключно за судовим рішенням та блокувати будь-які не ліцензовані веб-сайти. За законопроект проголосувало 40 депутатів з 69, які були присутні на парламентській сесії.

Під час обговорення законопроекту на вулиці біля будівлі парламенту зібралися десятки журналістів на знак протесту проти його ухвалення. Найбільшого обурення серед представників йорданських ЗМІ викликала правка, яка вимагає обов’язкової реєстрації для Інтернет видань.

13 вересня оприлюдненоінтерв’ю Короля Йорданії Абдалли ІІ Інформаційному агентству «Франс-прес». В інтерв’ю Абдалла ІІ заявив, що у новому році Йорданія матиме новий парламент. «Парламентські вибори мають стати кульмінацією йорданської весни, на зміну якій прийде йорданське літо – сезон активної роботи» - заявив йорданський монарх.

Коментуючи рішення «Братів-мусульман» бойкотувати вибори, Абдалла ІІ назвав його «величезною помилкою». За словами йорданського монарха, в Королівстві триває процес реєстрації виборців, кількість яких вже перетнула межу у 1 млн. осіб. Незабаром, як зауважив Король, буде розпущено старий парламент та оголошено дату проведення парламентських виборів.

Абдалла ІІ також підкреслив, що на сьогодні в Йорданії відсутні міцні політичні партії, які представляють праві, ліві та центристські сили. Натомість є лише численні політичні партії, незалежні політичні діячі та блоки. Проте, на думку йорданського монарха, наступний парламент сформує коаліції, які, у свою чергу, формуватимуть уряд країни. Отже, як підкреслив Король, «голосувати означає обирати не лише парламент, але й уряд».

Зовнішня політика і міжнародні відносини

8 вересня завершився державний візит Президента Кіпру Д.Крістофіаса до Йорданії. У рамках візиту кіпрський лідер провів переговори з Королем Йорданії Абдаллою ІІ. За результатами переговорів сторони домовилися розширювати двостороннє співробітництво між Кіпром та Йорданією, зокрема в економічній, інвестиційній, енергетичній, туристичній сферах, а також у галузі охорони здоров'я.

Під час візиту було підписано три двосторонні угоди про співробітництво у сфері використання відновлюваних джерел енергії, у галузі мореплавства та у сфері охорони здоров'я, а також два меморандуми про взаєморозуміння між торгово-промисловими палатами та фінансовими ринками Йорданії і Кіпру.

10 вересня оприлюднено інтерв’ю Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде англомовному виданню «Джордан таймс».

Відповідаючи на запитання щодо ролі Йорданії у палестино-ізраїльському конфлікті, глава йорданського зовнішньополітичного відомства зауважив, що Королівство є скоріше зацікавленою стороною у врегулюванні цього конфлікту, ніж посередником.

Н.Джуде також зазначив, що палестинське питання є ключовою проблемою Близького Сходу. За словами Н.Джуде, Йорданія підтримує прагнення Палестинської Автономії набути членство в ООН та чекає на кінцеве рішення палестинського керівництва щодо підвищення статусу Автономії в цій міжнародній організації.

Коментуючи сирійське питання, Н.Джуде заявив, що Йорданія й надалі залишатиметься відкритою для сирійських біженців, проте глава зовнішньополітичного відомства Королівства в черговий раз закликав міжнародну спільноту сприяти Йорданії у подоланні фінансових труднощів у світлі великої кількості сирійських біженців.

10 вересня оприлюднено інформацію про те, що делегація експертів ЄС у сфері виборчих систем планує відвідати Йорданію 17 вересня на запрошення Незалежної виборчої комісії Королівства.

Виборча комісія Йорданії вже запросила низку делегацій міжнародних організацій з метою здійснення спостереження за парламентськими виборами в Королівстві.

У рамках візиту делегація ЄС має провести низку консультацій з представниками урядових та неурядових організацій Йорданії з метою вивчення доцільності участі ЄС у спостереженні за парламентськими виборами в Йорданії.

За результатами візиту делегація ЄС має підготувати звіт та рекомендації щодо доцільності направлення спостерігачів ЄС на парламентські вибори в Йорданію, які заплановані наприкінці поточного року.

11 вересня відбулись окремі зустрічі Короля Йорданії Абдалли ІІ із заступником державного секретаря США В.Бернсом, а також Верховним комісаром ООН з питань біженців А.Гуттересом та спеціальним посланником Верховного комісара ООН з питань біженців А.Джолі.

Під час зустрічей йорданський монарх поінформував про зусилля, яких докладає Йорданія з метою припинення кровопролиття в Сирії та надання гуманітарної допомоги сирійцям. Абдалла ІІ зауважив також, що зростаюча кількість сирійських біженців є великим навантаженням на слабку економіку Королівства й закликав Агентство ООН з питань біженців посприяти в отриманні допомоги з метою утримання на належному рівні сирійських біженців.

Представники ООН провели також окремі зустрічі з Прем’єр-міністром Йорданії Ф.Таравне, Президентом Сенату Т.Масрі та Міністром закордонних справ Королівства Н.Джуде, а також відвідали табір для сирійських біженців в Заатарі.

Економічні питання

8 вересня уряд Німеччини прийняв рішення виділити Йорданії 2 млн. євро в якості додаткової допомоги для утримання великої кількості сирійських біженців. Рішення було прийнято за результатами одноденного візиту Міністра закордонних справ Німеччини Г.Вестервелле в Йорданію, у рамках якого він відвідав табір для сирійських біженців в Заатарі.

Половина виділеної суми буде використана на удосконалення водопостачання та санітарних умов сирійських біженців, інша половина – на продовольство та на покращення умов проживання сирійців у таборі Заатарі.

9 вересня уряд Данії прийняв рішення збільшити обсяг допомоги Йорданії у світлі зростання кількості сирійських біженців на території країни. Рішення було ухвалено за результатами зустрічі Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде з Міністром розвитку співробітництва Данії К. Фрііс Бачем.

У ході зустрічі сторони також обговорили стан двостороннього співробітництва між Йорданією та Данією, а також розглянули останній перебіг подій в регіоні.

11 вересня повідомляється, що ціна на 95-й бензин залишилася підвищеною. Наразі 1 літр 95-го бензину коштує 1,15 динарів, замість попередньої ціни в 1 динар.

За інформацією уряду Королівства, рішення залишити підвищену ціну на 95-й бензин було прийнято Асоціацією власників бензозаправок Йорданії. Наразі показник споживання 90-го бензину у 10 разів перевищує споживання 95-го бензину. Денна норма споживання 90-го бензину становить 3300 - 3700 тон, тоді як 95-го – 300 - 400 тон.

13 вересня оприлюднено заяву Міністерства фінансів Йорданії, в якій йдеться про те, що Королівство планує випустити на міжнародний ринок єврооблігації вартістю від 750 млн. дол. США до 1,5 млрд. дол. США з метою покриття витрат країни.

За словами Міністра фінансів Йорданії С.Хафеза, доларові облігації будуть виплачені протягом 7-10 років, що сприятиме відкриттю внутрішнього фінансового ринку для приватного сектору.

На думку експертів, такий план є ризикованим. За словами колишнього радника МВФ, «план йорданського уряду є шляхом до кризи», оскільки він призведе до зростання державного боргу Королівства, який, станом на перше півріччя поточного року, вже досяг показника у 21,179 млрд. дол. США.

Публікації про Україну

5 вересня щоденна арабомовна газета «Аль-Діар» надрукувала статтю під заголовком «Дипломатичні завдання та принципи взаємності». У статті йдеться про розвиток українсько-йорданських відносин у 2012 році, зокрема про офіційний візит Міністра закордонних справ України до Йорданії та проведення в його рамках регіональної наради керівників українських дипмісій в регіоні.

Видання звертає увагу на те, що керівництво України обрало саме Йорданію для проведення такого важливого заходу з огляду на важливе місце Королівство в регіоні та стабільну внутрішньополітичну ситуацію.

Автор статті наголошує, що було б доцільно подумати про проведення наради послів Йорданії в Києві, незважаючи на те, що в Україні не має дипломатичного представництва Королівства. На думку автора, це сприяло б врегулюванню деяких питань двосторонніх відносин, зокрема питання вилучення низки університетів України зі списку вищих навчальних закладів, дипломи яких визнаються Королівством.

6 вересня щоденна арабомовна газета «Аль-Діар» розмістила статтю під назвою «Українсько-йорданський діалог». У статті, з посиланням на прес-конференцію Посла України С.О.Паська, йдеться про розвиток українсько-йорданських економічних відносин. Зокрема, зазначається, що події в Сирії мали негативний вплив на розвиток двосторонніх відносини в економічній сфері. Водночас, як наголошується, йорданські інвестори роблять активні кроки з метою виходу на український інвестиційний ринок.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux