• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Економіка та бізнес-клімат Йорданії
Опубліковано 29 квітня 2021 року о 22:08

Йорданське Хашимітське Королівство володіє обмеженими природними ресурсами, що зумовлює залежність від міжнародної допомоги. Особливого впливу економіка країни зазнає від нестачі енергоносіїв та водних ресурсів. Економічна ситуація в ЙХК тісно пов’язана з розміщенням у країні біженців та істотно погіршилася після початку сирійської кризи, внаслідок якої у Королівстві поселилися понад 1млн. сирійських біженців. Проблема біженців традиційно вважається ключовим фактором, що тисне на економіку Йорданії та спричиняє інші економічні проблеми: високі показники бідності, безробіття, інфляцію та великий дефіцит бюджету. Водночас, останнім часом Йорданія докладає значних зусиль для зменшення зовнішньої залежності, у тому числі шляхом укладання ексклюзивних угод з сусідніми країнами, зокрема в енергетичній сфері. Уряд ЙХК активно розвиває відновлювальну енергетику та намагається диверсифікувати джерела постачання нафти та газу. В 2017 році в Акабі відкрився новий термінал з перевантаження та зберігання скрапленого газу та нафти, вказаний термінал дав можливість імпортувати скраплений газ із Катару. У 2019 році було досягнуто згоди на поставку іракської нафти за спеціальними цінами та будівництво нафтопроводу Басра – Акаба з потужністю 1 млн. барелів нафти на день, із яких до Йорданії буде надходити 10 тис. барелів щодня. У 2020 році почалися поставки газу з Ізраїлю. Економічна політика Королівства спрямована на зміцнення позицій країни в регіоні шляхом зниження рівня імпортозалежності, зменшення дефіциту торгового балансу, збільшення внутрішнього виробництва як для задоволення власних потреб держави, так і для збільшення експорту. Збільшення обсягів ре-експорту вказує на те, що Йорданія вдало закріплює за собою роль торгівельного коридору між країнами регіону.

В умовах економічної залежності від іноземних фінансових вливань дієвим способом зменшення імпортозалежності та чутливості до коливань кон’юнктури міжнародних ринків є перехід від обміну товарами та послугами до залучення інвестицій та запуску спільних виробничих, обслуговуючих, дослідних проєктів з іноземними партнерами. Політика останніх років націлена на покращення інвестиційної привабливості країни та промотування конкретних інвестиційних можливостей Королівства на різноманітних міжнародних майданчиках з метою залучення іноземних інвестицій до стратегічних інфраструктурних та виробничих проєктів на території Йорданії. ЙХК однаково активно працює на цьому напрямку як з керівництвом іноземних держав, укладаючи двосторонні угоди про поглиблення економічної співпраці, так і на рівні приватного сектору, організовуючи та стимулюючи проведення двосторонніх та багатосторонніх бізнес-форумів, майданчиків для налагодження контактів між йорданськими та іноземним підприємцями, надаючи державне сприяння йорданським компаніям для участі в спеціалізованих заходах за кордоном тощо.

Водночас, на українсько-йорданському треку двосторонніх економічних відносин зростає інтерес серед підприємців, які традиційно купують товари в Україні, до відкриття власних підприємств відповідного спрямування на території України з метою подальшого постачання вироблених товарів до Йорданії.

 

Основні макроекономічні показники:

ВВП у 2021 році становив 45,242 млрд. дол. США.

Провідні сектори господарства: легка промисловість, хімічна промисловість, видобування фосфатів та поташу, сільське господарство, фармацевтична промисловість, нафтопереробна промисловість, хімічна промисловість, туризм.

ВВП на душу населення на кінець 2021 року склав 4091 дол. США (на 1,19% більше, ніж у 2020 році).

Державний борг Королівства станом на грудень 2021 року склав 40,51 млрд. дол. США (89,5% від номінального ВВП), що на 13,05% менше, ніж у 2020 році.

Дефіцит бюджету 2021 року склав 5,4% від ВВП (2,438 млрд. дол. США) після врахування очікуваної зовнішньої допомоги.

Обсяг зовнішньої торгівлі ЙХК у 2021 році:

Загальний товарообіг – 30,96 млрд. дол. США (+23,89% порівняно з 2020 р.)

Експорт – 9,35 млрд. дол. США (+28%)

Національний експорт – 8,5 млрд. дол. США (+16,29%)

Ре-експорт – 0,85 млрд. дол. США (+1,17%)

Імпорт – 21,612 млрд. дол. США (+26,8%)

Головні експортні товари:

одяг та супутні вироби – 20,35%, добрива – 14,43%, поташ – 8,49%, фармацевтична продукція – 6,97%, фосфати – 6,24%.

Головні ринки збуту – США – 26,26%, Індія – 15,01%, КСА – 12,14%, Ірак – 6,8%, ОАЕ – 2,6%.

Основні імпортні позиції – продовольчі товари – 21%, нафта та інші види мінерального палива – 9,77%; транспортні засоби – 7,17%, дорогоцінні метали та вироби з них – 6,5%, бойлери та машинне обладнання – 5,23%, електрообладнання та запчастини до нього – 4,6%.

Ключові країни-постачальники – КСА – 14,8 %, КНР – 14,5%, ОАЕ – 6,6 %, США – 6,4 %, ФРН – 3,5%.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux