• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • العربية
Українці в Йорданії
Опубліковано 20 серпня 2012 року о 22:49

Українська громада в Йорданії

Специфічною рисою української громади в Йорданії є те, що вона переважно складається з жінок-громадянок України, одружених з громадянами Йорданії та дітей від змішаних шлюбів.

Ще починаючи з часів Радянського Союзу до України традиційно приїздила велика кількість громадян Йорданії з метою здобуття вищої освіти. За станом на сьогодні, в Україні продовжує навчатися більш ніж 3 тис. йорданських студентів. Багато з них створюють сім’ї з громадянками України, які потім переїжджають на проживання до Йорданії. Дітям від таких змішаних шлюбів оформляється українське громадянство за народженням.

Станом на 10 травня 2020 року на консульському обліку перебувають 833 громадян України (577 дорослих та 256 неповнолітніх). За офіційними йорданськими даними 1843 українка одружені на йорданцях і проживають в ЙХК. За оцінками Посольства, кількість громадян України на території Королівства складає близько 5 тисяч осіб.

Містами проживання українських громадян є найбільші міста Йорданії – Амман, Зарка, Мадаба, Ірбід, Акаба, Карак.

Впродовж останніх років за сприяння Посольства відбулося згуртування української громади в Йорданії. Суттєвим результатом роботи стало започаткування та урочисте відкриття 3 вересня 2016 року громадської організації «Українська хата в Йорданії», на базі якої функціонує однойменний культурний центр, яке було присвячене до 25-ї річниці незалежності України. Також 30 грудня 2016 року, за підтримки дипустанови, відбулась офіційна церемонія відкриття культурного центру «Водограй», який 1 жовтня 2017 року було закрито у зв’язку зі складною фінансовою ситуацією.

ГО «Українська Хата в Йорданії» наразі є єдиним офіційно зареєстрованим об’єднанням  українців у Королівстві. Людський актив ГО «Українська Хата в Йорданії» налічує 25 осіб, ще до 50 осіб залучені до діяльності ГО в якості учнів. На основі організації діє однойменний культурний центр, де передбачені гуртки та навчальні класи.

Метою ГО «Українська хата в Йорданії» є поширення української мови та культури серед української громади та місцевого населення. В центрі проводяться гуртки та уроки: української та арабської мов, творчості, образотворчого мистецтва, сучасної хореографії, традиційного гопаку, дитячого фітнесу та інші. 

У лютому 2017 та 2018 років, за ініціативи дипустанови, ГО «Українська хата в Йорданії» вперше провела Міжнародний мовно-літературний конкурси учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед української громади в Йорданії. За результатами конкурсу у 2017 році 6 вихованців ГО «Українська хата в Йорданії» було нагороджено Дипломами І, ІІ, та ІІІ ступенів Міністерства освіти і науки України і стали єдиними представниками з країн Азії, Африки та Південної Америки. Також у 2018 році 2-х вихованців нагороджено Дипломами І і ІІІ ступенів Міністерства освіти і науки України.

У травні 2017 року та у березні 2018 року, за сприяння дипмісії, представники української громади в Йорданії взяли участь у ІІ та ІІІ Міжнародному проекті-конкурсі «Тарас Шевченко єднає народи», який проводився Міжнародною Лігою «Матері і сестри – молоді України» за сприяння Міністерства культури України. За результатами конкурсу у 2017 року йорданська оперна співачка Зейна Бархум нагороджена Гран-Прі за майстерне втілення шевченківського духу у власній творчості і пропагування ідей Великого Кобзаря. Громадська організація «Українська хата в Йорданії» отримала диплом ІІ ступеня, за виконання авторської пісні «Ой, Кобзарю» (автор музики – Ольга Завидняк, слова – Вікторія Бричкова - Абу Кадум), Посольство України в Йорданії відзначено Подякою за активну участь у підготовці та проведенні даного заходу. У 2018 році у номінації «Співана поезія, авторський твір про Шевченка українською мовою» почесне ІІ місце посіли дитячий колектив «UА kids», О.Завидняк та В.Лагода з піснею «Коли вечірня зійде зоря» (автор музики – О.Завидняк, слова – В.Бричкова - Абу Кадум) та у номінації «Художнє читання творів Т.Г.Шевченка українською мовою» призове ІІ місце отримала Надія Аджарме, з віршем «Учітеся».

За фінансової підтримки МЗС України та дипустанови 26 жовтня 2017 року відбувся вечір української пісні та поезії в Аммані, присвячений 25-ій річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Йорданією, Дню української мови та писемності та святкуванню першої річниці з дня заснування ГО «Українська Хата в Йорданії». Крім того, у листопаді 2017 року проведено офіційну презентацію книги української поетеси В.Бричкової-Абу Кадум «Птахом перелітним», виданої за сприяння Міністерства закордонних справ і Посольства України. Це перша книга українською мовою видана в Йорданії.

31 березня 2018 року відбувся урочистий захід і концерт, присвячений завершенню відзначення Шевченківських днів. У заході взяв участь народний художник України Іван Марчук, який побажав початківцям-художникам і учасникам успіхів у майбутньому.

Вихованці ГО та його дитячий колектив «UA kids» представляють українську пісню та народні танці під час міжнародних фестивалів культури в Аммані, зокрема у 2018 та 2019 роках у ході відзначення Міжнародного дня музики та у Міжнародному дитячому фестивалі під патронатом Її Високості принцеси Раджи бінт Талал, а також щорічно у рамках проведення дипломатичного та різдвяного ярмарків, які проходять під патронатом та за участі Принцеси Басми бінт Талал та Принца Раада бін Зейда.

У 2019 році за підтримки МЗС України ГО "Українська Хата в Йорданії" було проведено два творчі вечори – український фестиваль «Я люблю Шевченка» та «Вечір української пісні та поезії», а також видано третю поетичну збірку Вікторії Бричкової-Абу Кадум.

У січні 2020 року відбулася презентація поетичних збірок української авторки Вікторії Бричкової-Абу Кадум "Куди ж це ти, Каче?.." та "Про тебе"                                                                                                          

         Посольство України в Йорданії 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux