• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 29 серпня – 6 вересня 2012 р.
Опубліковано 06 вересня 2012 року о 12:55

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

1 вересня відбулись масові акції протесту біля Міністерства внутрішніх справ Йорданії. Сотні активістів вимагали від уряду країни перегляду рішення щодо підвищення цін на пальне.

Заява Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне стосовно необхідності підвищення цін на пальне з метою скорочення тиску субсидій на державний бюджет викликала хвилю обурення в політичних колах Королівства та серед громадських організацій.

2 вересня Король Йорданії Абдалли ІІ підписав указ щодо скасування нещодавнього рішення уряду стосовно підвищення цін на пальне. Рішення йорданського монарха отримало позитивну реакцію в політичних колах та серед активістів громадських організацій країни.

2 вересня 88 йорданських парламентарів підписалися під листом, в якому звертаються до Короля Йорданії з проханням включити у перелік питань, які мають голосуватися на позачерговій сесії, питання оголошення вотуму недовіри уряду Королівства.

Згідно з Конституцією Йорданії, депутати не можуть виносити на голосування питання, які не включені до королівського указу, у ході позачергових парламентських сесій.

Спікера Нижньої палати парламенту Йорданії К.Дугмі заявив, що після того, як Король скасував рішення уряду щодо підвищення цін на пальне не має сенсу «гаяти час» й розглядати питання вотуму недовіри уряду.

4 вересня Департамент громадської безпеки Йорданії спростував чутки про те, що заступник директора Департаменту генерал-майор М.Раккад був взятий у заручники одним із співробітників виправно-реабілітаційного центру в Джувейде.

Згідно із заявою безпекової структури Королівства, 3 вересня поліцейський в’язниці у Джувейде відкрив вогонь по своїх колегах. В результаті інциденту жоден співробітник в’язниці не постраждав. На місце злочину прибув генерал-майор М.Раккад. Він переконав поліцейського скласти зброю й разом з ним сів в машину.

Винуватець інциденту пояснив свою поведінку тим, що з ним жорстоко поводяться його колеги по в’язниці. З метою розслідування зазначеної справи було створено спеціальний комітет. Поліцейського, який відкрив вогонь було затримано й наразі він перебуває у виправно-реабілітаційному центрі в Наурі.

5 вересня оприлюднено рішення йорданського уряду побудувати додаткові табори для сирійських біженців. Таке рішення було прийнято після підрахунку кількості біженців з Сирії протягом минулого місяця, яка сягнула 30 тис. осіб.

За інформацією Агентства ООН з питань біженців в Йорданії, наразі вивчаються місця, придатні для зведення третього й четвертого таборів для біженців. Будівництво другого табору для сирійських біженців, який розташований в регіоні Рібаа Сірхан, наразі завершується.

Водночас, триває розширення першого табору для біженців в Заатарі, який зможе приймати 80 тис. осіб, наразі ж в цьому таборі знаходяться 25 тис. сирійців. Цей проект коштуватиме Йорданії 150 млн. дол. США. Другий табір для сирійських біженців розрахований на 20 тис. осіб.

5 вересня оприлюднено заяву Асоціації інформаційно-телекомунікаційних технологій Йорданії, в якій йдеться про те, що правки до закону про ЗМІ, які вніс уряд Королівства, нанесуть великих збитків сектору інформаційно-телекомунікаційних технологій та в цілому економіці країни.

На сьогодні Асоціація ІТТ складається з 400 компаній цієї сфери. Велика кількість телевізійних компаній вже заявила про те, що у разі ухвалення правок до закону про ЗМІ, припинить свою діяльність на ринку Йорданії.

За попередніми оцінками, надходження до державного бюджету від сектору інформаційно-телекомунікаційних технологій становить 14%. Крім того, цей сектор забезпечує робочими місцями 16 тис. йорданців.

6 вересня члени руху «Брати – мусульмани» заявили про намір оприлюднити інформацію про нібито 70 тис. фальсифікованих ідентифікаційних карток, які були використані під час голосування на парламентських виборах у 2010 році й які, як стверджують ісламісти, можуть бути використані під час нинішніх парламентських виборів.

Йорданський уряд миттєво відреагував на звинувачення, висунуті опозиційними силами країни у фальсифікації минулорічних парламентських виборів, офіційно спростувавши цю інформацію. Незалежна виборча комісія Йорданії також відкинула звинувачення, назвавши їх безпідставними, й звернулася до ісламістів з проханням навести хоча б один приклад фальсифікації під час нинішнього процесу реєстрації виборців.

У відповідь заступник лідера «Братів-мусульман» З.Ршайд заявив, що починаючи з 8 вересня ц.р., ісламістський рух розпочне публікацію списків людей, які отримали фальсифіковані ідентифікаційні картки в Департаменті громадського стану та паспортів Йорданії під час голосування на парламентських виборах у 2010 році. За словами ісламістів, ці імена є частиною виборчого списку 2010 року.

Станом на кінець поточного тижня в Йорданії зареєстровано 816833 виборця, тоді я к протягом лише 5 вересня ц.р. – 54819 виборців, що є найвищим показником за день під час реєстрації виборців.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

1 вересня уряд Йорданії повторно звернувся до міжнародної спільноти із закликом надати фінансову допомогу сирійським біженцям, які знаходяться на території Королівства.

Під час прес-конференції Міністр планування та міжнародного співробітництва Йорданії Дж.Хассан заявив, що кількість сирійських біженців, які перетнули кордон Йорданії сягнула 177 тис. осіб., з них 140 тис. залишилися в Королівстві.

За словами Дж.Хассана, така кількість біженців негативно впливає на економіку країни з огляду на її обмежені ресурси. Вартість утримання сирійців на території Королівства коштуватиме Йорданії 150 млн. дол. США до кінця поточного року, у 2013 році ця сума сягне 200 млн. дол. США.

Минулого тижня йорданський уряд спільно з ООН вже звертався до міжнародної спільноти із закликом виділити на утримання сирійських біженців фінансову допомогу у розмірі 429 млн. дол. США, з яких 150 млн. дол. США планується витратити на належне облаштування табору для сирійських біженців в місті Заатарі. Табір Заатарі розрахований на 80 тис. осіб, проте наразі в таборі перебуває 25 тис. біженців. Крім того, завершується будівництво другого в країні табору для сирійських біженців.

2 вересня розпочався візит в Йорданію Генерал-губернатора Австралії К.Брюс та її чоловіка. У рамках візиту відбулись переговори між К.Брюс та Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Під час переговорів йорданський монарх висловив вдячність австралійській стороні за допомогу, надану Королівству для сирійських біженців. Минулого місяця Австралія надала Йорданії фінансову допомогу у розмірі 16,5 млн. дол. США.

У ході переговорів особливої уваги було приділено питанню розвитку двосторонніх відносин між Австралією та Йорданією, зокрема в інвестиційній сфері. У минулому році обсяг двосторонньої торгівлі між двома країнами становив 131 млн. дол. США.

У рамках візиту Генерал-губернатор Австралії відвідала табір для сирійських біженців в Заатарі. За результатами візиту до табору К.Брюс заявила в інтерв’ю журналістам, що високо оцінює зусилля Йорданії та Агентства ООН з питань біженців в цій країні, спрямовані на надання допомоги обездоленим сирійцям.

4 вересня оприлюднено інтерв’ю помічника єпископа та патріархального вікарія йорданських маронітів Лаххама. Під час інтерв’ю Лаххам звинуватив Сполучені Штати у втручанні у внутрішні справ Близького Сходу з метою захисту інтересів Ізраїлю та перешкоджанні врегулюванню ізраїльсько-палестинського питання. Релігійний лідер висловився на підтримку арабських революцій, які спрямовані проти диктатури.

Вікарій Лаххам був призначений на посаду Папою Бенедиктом ХVI у лютому поточного року й є активним борцем з імміграцією християн з регіону. На думку Лаххама, відносини між християнами і мусульманами в Йорданії є зразком міжрелігійного співіснування.

5 вересня розпочався державний візит Президента Кіпру Д.Хрістофіаса до Йорданії. У ході візиту главу Кіпру супроводжує численна делегація, члени якої представляють різні сфери економіки цієї країни.

Напередодні візиту глава Кіпру дав інтерв’ю йорданським ЗМІ, в якому зазначив, що не випадково обрав Йорданію першою країною для візиту, після того, як Кіпр було обрано головуючою країною в Раді ЄС, оскільки Йорданія є кордоном арабського світу.

У рамках державного візиту кіпрського лідера до Йорданії заплановано підписання трьох угод про співробітництво у сфері використання відновлюваних джерел енергії, у галузі мореплавства та у сфері охорони здоров'я, а також двох меморандумів про взаєморозуміння між торгово-промисловими палатами та фінансовими ринками двох країн.

5 вересня в Аммані відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з Президентом Палестинської Автономії М.Аббасом.

У ході переговорів сторони зосередились на обговоренні кроків, спрямованих на припинення ізраїльської політики, яка зводить нанівець зусилля світової спільноти стосовно відновлення мирного процесу в регіоні.

Під час зустрічі йорданський монарх відзначив, що палестинське питання є ключовим в регіоні. На думку йорданського монарха, не зважаючи на складну ситуацію в регіоні, міжнародна спільнота має продовжити докладати зусиль з метою повернення Палестини та Ізраїлю за стіл мирних переговорів.

Йорданський монарх також закликав палестинську сторону до об'єднання своїх лав, що сприятиме прискоренню заснування суверенної палестинської держави.

Економічні питання

3 вересня оприлюднено заяву Міністерства промисловості й торгівлі Йорданії стосовно можливості введення з наступного року прямих грошових виплат вразливим прошаркам населення Йорданії. Згідно із заявою, такі виплати мають замінити державні субсидії.

За словами Міністра промисловості і торгівлі Йорданії Ш.Аммарі, наявна в країні система субсидій є «дверима, відкритими для корупції» та створює додаткові навантаження на фінансові установи Королівства.

На думку Ш.Аммарі, прямі грошові виплати тим, хто найбільше цього потребує, сприятимуть ліквідації низки економічних проблем, зокрема це стосується ціноутворення на внутрішньому ринку.

Рішення Міністерства промисловості і торгівлі Йорданії щодо введення прямих грошових виплат відповідає вимогам Міжнародного валютного фонду (МВФ), який неодноразово закликав Йорданію до реформування її системи субсидій.

Нещодавно МВФ ухвалив рішення щодо надання Йорданії позики у розмірі 2,05 млрд. дол. США з метою ліквідації бюджетного дисбалансу та дисбалансу у виплатах.

5 вересня оприлюднено рішення Сполучених Штатів надати Йорданії додатковий грант у розмірі 100 млн. дол. США. Відповідну угоду було підписано між міністерством планування та міжнародного співробітництва Йорданії та Послом США в Аммані С.Джонсом 2 вересня ц.р.

Грант буде використано на підтримання державного бюджету та подолання проблем у фіскальній сфері, які були спричинені нестабільністю в регіоні.

Крім того, у рамках реалізації програми США «Продовольство заради прогресу» Сполучені Штати нададуть Королівству 50 тис. тон пшениці вартістю 17 млн. дол. США. Водночас, у поточному місяці США та Йорданія підпишуть чергову угоду про економічну допомогу, яка передбачає надання Йорданії 360 млн. дол. США.

Загальна вартість допомоги Сполучених Штатів Йорданії у 2012 році оцінюється в 477 млн. дол. США, з яких 284 млн. дол. США безпосередньо визначені на підтримання державного бюджету Королівства.

Публікації про Україну

29 серпня щоденна йорданська газета «Аль-Діяр» надрукувала статтю«В хмарах заборони». У статті йдеться про те, що припинення Міністерством вищої освіти та наукового співробітництва визнання чималої кількості відомих українських університетів є нелогічним рішенням, оскільки воно створює нові перешкоди для йорданських студентів, які хочуть отримати вищу освіту та для яких дорога для навчання в йорданських вузах вже закрита.

Зазначається, що українські університети вважаються відповідають досить високому рівню розвитку освіти, багато з них були засновані до створення йорданської держави – декілька століть тому, їхні студенти займали високі посади в Україні та за її межами. Українські університети отримали високу оцінку міжнародних наукових організацій, у тому числі західних. Той хто приймає рішення щодо невизнання дипломів українських вузів, очевидно, є сліпим послідовником західної системи навчання і нівелює східноєвропейську та її успіхи, що можна помітити у багатьох, хто вчився на Заході. Вони і зараз іноді використовують цей «батіг», надаючи перевагу при працевлаштуванні випускникам західних вузів і відхиляючи кандидатури тих, хто вчився у Східній Європі. Журналіст пише, що знає це з особистого досвіду, оскільки сама мала подібні проблеми в Йорданії після роботи у своїй країні за спеціальністю більше, ніж 10 років.

Підкреслюється, що історія невизнання дипломів українських та російських вузів та заборони студентам навчатися у них продовжується з часів соціалістичного табору. Невизнання вчених ступенів, які надавалися вищезгаданими університетами, стала своєрідною традицією із смаком помсти, яку часто застосовували йорданські кола «з політичних мотивів» для зменшення кількості студентів у цих країнах. Така тенденція у свою чергу направлена на те, щоб змусити йорданських студентів навчатися на Заході, витрачаючи на це великі гроші. Все це робиться для того, щоб змінити соціально-духовне мислення йорданців та зробити його прозахідним та безальтернативним.

У статті наголошується, що рішення про припинення визнання дипломів відомих українських університетів безсумнівно призведе до появи «наукового безробіття», відсутності можливості у широких верств населення отримати вищу освіту.

Зазначається, що припинення визнання дипломів деяких українських ВНЗ нашкодить українсько-йорданським відносинам, у той час, як Йорданія та Україна прагнуть до зміцнення двостороннього співробітництва.

Видання підкреслює, що дане рішення не обговорювалося на дипломатичному рівні з послами причетних держав, а також з Послом України для того, щоб знайти спільне бачення даної проблеми. Під час прес-конференції в Аммані з нагоди річниці незалежності України Посол С.Пасько розповів, що під час зустрічей з представниками Міністерства вищої освіти та наукового співробітництва Йорданії він не отримав чіткої відповіді на запитання стосовно припинення визнання Королівством дипломів низки українських університетів.

3 вересня щоденна йорданська газета «Аль-Діяр» надрукувала статтю під заголовком «Україна пишається демократичними виборами». У статті йдеться про те, що у жовтні в Україні відбудуться парламентські вибори.

Зазначається, що зранку 28 жовтня виборчий марафон торкнеться і Йорданії – Посол України С.Пасько відкриє в приміщення Посольства України в Аммані єдину в країні виборчу дільницю. Кожний громадин України зможе підтримати свого кандидата для того, щоб він посів своє місце під куполом у Києві.

Підкреслюється, що під час прес-конференції в Аммані Посол України С.Пасько повідомив, що кількість зареєстрованих у Посольстві громадян України становить приблизно 1400 осіб, у тому числі жінок та їхніх дітей від змішаних шлюбів з громадянами Йорданії. Втім, цей показник може бути більшим, коли говорити про усіх українських жінок у йорданських селах. Вони є в кав’ярнях, лікарнях, медичних центрах, в інвестиційних та інженерних компаніях – скрізь можна почути українську мову, яка стала частиною йорданського суспільства. А усміхнене українське обличчя надало особливої риси йорданському суспільству, наче ми мандруємо Україною. Все це дає підстави вважати, що кількість українців в Йорданії набагато більше вказаної цифри і становить тисячі осіб.

Посол Сергій Пасько закликав громадян України, які перебувають на території Йорданії, реалізувати свої конституційні права та взяти активну участь у парламентських виборах, які будуть проведені на території Посольства України, проголосувати за свого кандидата, який підніме престиж України у світі.

Видання зауважує, що Україна вважається мостом, який сполучує Східну Європу із Західною. Через це в країні існує багато культур, вона є своєрідною «піччю для цивілізацій», в якій змішуються європейські та азіатські традиції та створюється народ з розвиненими розумовими здібностями з всеохоплюючим поглядом на цивілізації та технології. Це те, що почули йорданці під час виступу Президента України В.Януковича у Торгово-промисловій палаті Йорданії під час його цьогорічного візиту до Королівства.

Наголошується, що згідно з міжнародними оцінками, виборча система України вважається сучасною та демократичною. В Йорданії українські парламентські вибори розглядаються як такі, що можуть дати нам новий досвід, особливо що стосується конкуруючих фракцій та протилежних точок зору.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux