• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Науково-технічне співробітництво між Україною та Йорданією
Опубліковано 25 січня 2017 року о 11:26

Стан співробітництва в науково-технічній сфері

Науково-технічне співробітництво між Україною та Йорданією є сферою зі значним потенціалом.

Слід зазначити, що візити делегацій українських навчальних закладів до Йорданії носять, здебільшого, ознайомчий характер і в більшості випадків мають на меті залучення йорданських студентів для навчання в інститутах та університетах України. Впровадження практики студентських та дослідницьких обмінів між університетами і науково-дослідницькими закладами обох країн могло б надати необхідного імпульсу для встановлення міцних наукових зв‘язків між Україною і Йорданією.

На початку грудня 2013 р. відбувся візит делегації йорданського університету Зарка до Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, під час якого відбулися переговори та підписання Угоди про співробітництво в галузі освіти і спільних наукових досліджень. На виконання угоди у 2015 році йорданська делегація брала участь в науково-технічній конференції з технологій виробництва дорожньо-будівельних матеріалів і проблем сучасного дорожнього будівництва. У лютому 2016 року делегація зі згаданого йорданського ВНЗ здійснила візит до м.Харків для проведення переговорів щодо співпраці в галузі автомобільного транспорту та можливостей спільної реалізації міжнародного проекту. У жовтні-листопаді 2016 року у м. Харків відбулись зустрічі керівництва ХНАДУ з професором Університету м. Зарка М.аль-Момані. Сторони обговорили шляхи підтримки реалізації проекту створення спортивно-гоночного автомобіля для участі лабораторії швидкісних автомобілів у міжнародних студентських змаганнях «SCHELL»-екомарафон.

У листопаді 2015 року Кременчуцький національний університет імені М. Остроградського та Тафільський технічний університет підписали Угоду про визначення шляхів подальшого співробітництва між двома ВНЗ з метою обміну візитами професорсько-викладацького складу, проведення наукових досліджень, конференцій і форумів. Документ дозволить обмінюватися досвідом і проводити спільні дослідження.

У квітні 2017 року відбувся візит віце-президента Української академії наук, завідувача кафедри Української медичної стоматологічної академії М.Дудченка для проведення переговорів з йорданською стороною про розширення науково-технічного співробітництва. Посол України провів зустріч з М.Дудченком, під час якої співрозмовники обговорили шляхи розширення співробітництва в науково-освітній сфері.

8-11 листопада 2017 року в Йорданії проходив Всесвітній науковий форум, в якому взяла участь українська делегація у складі 6 осіб. Учасники заходу обговорювали роль науки в побудові і розвитку культури миру на всіх рівнях суспільства та потенціал науки щодо створення механізмів, що сприятимуть миру у світі.

У квітні 2018 р. пройшов візит до Королівства завідувача відділу міжнародних зв’язків Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова М.Йолтухівського для проведення переговорів з йорданською стороною про розширення науково-технічного співробітництва.

Щорічно Посольство надає сприяння йорданським делегаціям з метою участі у міжнародних семінарах, конференціях, наукових конгресах, які проходили в Україні.

Крім того, Посол України проводить зустрічі з керівництвом провідних ВНЗ Королівства. Зокрема 24 травня 2017 року він провів переговори з ректором Німецько-Йорданського університету Н.Абу Обейдадом щодо розвитку науково-освітнього співробітництва. 8 червня 2017 року відбулася зустріч глави дипустанови з генеральним менеджером цивільної авіаційної академії «Сама» щодо встановлення співпраці з відповідними ВНЗ з метою навчання йорданських пілотів. 17 вересня 2017 року керівник дипустанови провів зустріч з президентом університету Ісра Б.аль-Малькаві та заступником президента з міжнародних відносин доктором Х.Абу Румман, в ході якої було обговорено стан українсько-йорданського співробітництва у науковій та освітній сферах, а також можливості обміну досвідом і наукової співпраці між університетом Ісра та українськими ВНЗ. За активізацію співпраці в науково-освітній сфері Послу України вручено відзнаку університету Ісра. 12 листопада 2017 року відбулися переговори Посла України з президентом Йорданського університету професором А.Махфзахом щодо розширення наукової співпраці з українськими університетами, в тому числі з НТУУ «КПІ». 2 квітня 2018 року Посол відвідав Коледж Маана, який спеціалізується на підготовці кадрів технічного спрямування та підпорядковується Політехнічному університету Балка. У ході зустрічі з керівництвом коледжу та його викладачами були обговорені можливості посилення співпраці у науковій сфері, зокрема, обмін студентами та науковцями, які спеціалізуються у питаннях будівництва та обслуговування залізничної дороги, сухого порту та фахівцями, які займаються впровадженням альтернативної енергетики у Королівстві.

Одним із перспективних напрямків українсько-йорданського наукового співробітництва є співпраця у сфері інформаційних технологій. За сприяння Посольства України у кінці 2015 році було налагоджено активну співпрацю між вітчизняним ТОВ «Елекс» та йорданською філією «Aramex International LTD». У 2016-2018 роках йорданська компанія налагодила співробітництво з ТОВ «Елекс», «Перфекшн» та «АйТі Крафт» щодо розробки програмних продуктів та забезпечення контролю якості для лідерів ринку та компаній, які претендують на лідерство в галузі технологій. Щорічно йорданські делегації здійснюють кілька візитів до України. Наразі в Україні перебуває 52 співробітники «Aramex International LTD» для проведення консультацій з вітчизняними компаніями.

В останні роки перспективним напрямком двостороннього наукового співробітництва залишається співпраця у сферах медичної науки та охорони здоров’я, оскільки медична сфера Йорданії займає перше місце серед арабських країн Близького Сходу і п’яте місце у світі з міжнародного «медичного туризму». Крім того, велика кількість лікарів ЙХК (близько 3-х тисяч) здобувала медичну освіту в Україні та ще близько 3-х тисяч продовжують навчатися в українських медичних ВНЗ. За йорданськими даними, Україна посідає 2-е місце (1-е АРЄ) серед йорданських випускників закордонних медичних університетів. Саме тому дипустанова приділяє особливу увагу розширенню співробітництва у даній галузі, зокрема, шляхом підтримки активних контактів з керівництвом Міністерства охорони здоров’я, Асоціації приватних шпиталів.

Значного імпульсу розвитку двостороннього співробітництва у медичній сфері надав візит Короля Абдалли ІІ в Україну у 2011 р., у ході якого відбулося підписання Міжурядової угоди про співробітництво у сфері охорони здоров’я та медичної науки. Йорданська сторона виявляє підвищений інтерес до розширення взаємовигідної співпраці з Україною у цій галузі, зокрема, шляхом збільшення кількості йорданських медиків, які проходять підготовку в українських ВНЗ. Іншими перспективними формами двостороннього співробітництва в сфері охорони здоров’я можуть стати, на думку сторін, обмін інформацією, що становить взаємний інтерес, обмін спеціалістами з метою навчання та консультацій на пріоритетних напрямах, направлення українських медичних фахівців для роботи в лікувальних закладах Королівства. Також на постійній основі в Аммані проводяться міжнародні медичні з’їзди Асоціації російськомовних лікарів Йорданії, у ході яких беруть участь українські делегації.

Зокрема, у 2010 р. в роботі 3-го Міжнародного конгресу Йорданської спілки російськомовних лікарів взяла участь делегація українських професорів вищих медичних навчальних закладів (Луганського державного медичного університету, Донецького національного медичного університету).

Крім того, у ході офіційного візиту Президента України до Йорданії, українського лідера зацікавили новітні технології, що наразі запроваджуються в системі охорони здоров'я Королівства. В рамках виконання домовленостей, досягнутих під час даного офіційного візиту, у жовтні 2013 р. Посольство надавало сприяння в організації Четвертого міжнародного медичного з’їзду Асоціації російськомовних лікарів Йорданії. В заході взяла участь українська делегація на чолі з директором Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами Д.Д.Дячуком, який під час свого виступу наголосив на важливому значенні, яке надає Україна розвитку українсько-йорданського співробітництва у медичній галузі.

Також на виконання доручення Президента України були проведені зустрічі українських делегацій, зокрема на чолі з директором Державної наукової установи «Науково-практичного центру профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами Президента України Д.Д.Дячуком і Головою Черкаської обласної ради В.П.Черняком з Виконавчим директором йорданської компанії «Electronic Health Solutions» Г.Ляххамом. Під час переговорів керівник йорданської компанії розповідав про хід впровадження в йорданських медичних установах програми «Hakeem» (єдиної електронної бази даних) та висловив зацікавленість у започаткуванні співробітництва на даному напрямку з українською стороною. Українські представники розповіли про вітчизняний досвід створення єдиної електронної бази даних та заявили про готовність опрацювати питання двостороннього співробітництва у цій сфері.

Крім того, у жовтні 2013 р. відбувся візит вітчизняних лікарів та вчених для участі в П’ятій конференції Всеарабської асоціації ортопедів та Дев’ятій конференції Йорданської асоціації хірургів-ортопедів, яка проходила під патронатом Принцеси Басми бінт Талал, під час яких фахівці даної сфери мали змогу обмінятися власним досвідом.

У жовтні 2015 року пройшов 5-й Міжнародний конгрес Товариства російськомовних лікарів Йорданії у м. Амман. У заході взяли участь українські та інші вчені, які виступили з доповідями та обмінялися досвідом щодо новітніх технологій у лікуванні різних хвороб.

У квітні 2016 року Посол взяв участь у регіональній конференції «Застосування стандартів Міжнародного епізоотичного бюро щодо зонування» та, враховуючи його професійний медичний досвід, у «Другій міжнародній конференції Асоціації кардіохірургів Йорданії і Арабської асоціації кардіоторакальної хірургії».

У липні 2017 року, за сприяння дипустанови, йорданська фармацевтична компанія «Дар аль-Дауа» проводила презентацію власної фармацевтичної продукції та проводила тренінг в Україні для йорданських лікарів, кількість яких становила близько 100 осіб.

25-26 листопада 2017 року у Києві відбувся Міжнародний стоматологічний Конгрес, в якому планують взяти участь 7 йорданських лікарів-стоматологів, на запрошення ТОВ «Імплант Компанія».

Йорданському лікарю-стоматологу С.Абу Гоша було видано візу на період з 15 листопада 2017 року по 15 лютого 2018 року для участі у майстер класах з дентальної імплантації, які  проводитиме ТОВ «Академія дентальної імплантації».

У період з 4 по 7 вересня 2018 р. 35 йорданських лікарів перебували в Києві з метою участі в презентації медикаментів компанії «Джераш Фармасьютікалс». Крім того, ПУ сприяло підготовці візитів двох йорданських делегацій (по 8 осіб кожна) до України в жовтні та листопаді 2018 р. для участі в наукових медичних конференціях. Також дипмісія забезпечила участь йорданського лікаря-стоматолога Ф.Ісмаілі у курсі по естетичній стоматології, який відбувся 7-9 грудня на базі навчального центру «Білий Град».

Іншим важливим напрямком науково-технічного співробітництва є співпраця з використання альтернативних джерел енергії, зокрема, сонячної та вітрової. У зв’язку з цим, у грудні 2010 р. відбувся візит до Йорданії українських експертів в питанні технологій з використання сонячної енергії. Українська корпорація «Сонячний альянс» представила свої розробки (сонячні батареї) в Центрі з питань розробки і досліджень відновлюваної енергетики Університету ім. Хусейна Бін Таляля (м.Маан). Крім того, були проведені переговори з «Аль Хузбан Солар Енерджі Фаундейшн» та йордансько-російським спільним підприємством «Олтернатів Енерджі Лтд» щодо започаткування двостороннього співробітництва у сфері відновлювальної енергетики (проведення спільних досліджень, налагодження виробництва і встановлення електрогенеруючих пристроїв, які працюють на сонячній енергії).

У 2014 році у результаті проведеної роботи, зокрема, і Посольством України, Рада директорів Національної енергетичної компанії Королівства (NEPCO) прийняла рішення про співробітництво з ПАТ «Запоріжтрансформатор» та визначило його переможцем тендеру на виробництво та постачання обладнання. У 2015 році дипустанова надала сприяння в організації візитів до України двом делегаціям Національної енергетичної компанії Королівства для проходження тренінгу з використання трансформаторного обладнання на базі ПАТ «Запоріжтрансформатор».

У 2015 році Йорданія розробила План 10-річного розвитку країни (до 2025 року), яким передбачається збільшення частки власних енергоресурсів (з 2% до 39%), а частки відновлюваної енергетики (до 11%) та ядерної енергетики (до 15%).

4 грудня 2018 р. Посол України взяв участь у відкритті 5-го Міжнародного інвестиційного форуму з відновлювальних джерел енергії та енергоефективності в регіоні Близького Сходу і Північної Африки. У ході заходу відбулися переговори Глави дипустанови з Міністром енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії Г.Заваті, колишнім Міністром промисловості, торгівлі та постачання Йорданії М.Алі, шейхою Х.Аль Касімі з ОАЕ, принцом І.Фаруком із Гани, генеральним секретарем Арабської комісії з відновлюваних джерел енергії та іншими високопосадовцями. Під час бесід обговорювалися перспективи розвитку співробітництва України з різними державами у енергетичній сфері, зокрема, можливості спільного виконання проектів відновлювальних джерел енергії як в Україні, так і в Йорданії та інших країнах світу.

У Форумі також брав участь доцент НТУУ «Київський політехнічний інститут», ректор Інституту підвищення кваліфікації «УКРСТЕНО», директор підприємства «Елекромеханіка» В.Мамалига, який виступав з доповідями «Енергетична стратегія для арабських країн - методологія та проектування» та «Проекти відновлюваних джерел енергії? - Прагматичний підхід: розрахунки та економія коштів». Відбулися його переговори з бізнесменами щодо можливостей співробітництва, укладання договорів з реалізації проектів з відновлюваних джерел енергії.

28-30 квітня 2019 року Доцент НТУУ «Київський політехнічний інститут», ректор Інституту підвищення кваліфікації «УКРСТЕНО», директор підприємства «Елекромеханіка» Володимир Мамалига взяв участь у Міжнародному форумі з відновлюваної енергетики в Аммані. Український вчений представив енергетичну стратегію в арабських країнах, основні проблеми та виклики, а також аудит та управління в енергетичній сфері.

У вересні йорданська делегація профільних спеціалістів взяла участь у Міжнародній українсько-арабській енергетичній конференції, організованій Асоціацією українських і арабських бізнесменів і інвесторів.

Протягом 2019 року йорданські делегації брали участь у семінарах та конференціях в Україні у сферах охорони психічного здоров’я, стоматології, ортопедії.  Крім того, йорданські фахівці запрошувалися в Україну для участі у спеціалізованих наукових заходах з ветеринарної медицини, виробництва ветпрепаратів та кормових добавок, персональної ефективності, економіки, металургії та технологій зварювального виробництва, переселення біженців, а також в рамках співробітництва в програмах ООН. З українського боку на 16-й Міжнародній виставці електромеханічних приладів та обладнання JIMEX 2019 в Аммані демонструвалися бездротові системи безпеки української технічної компанії AJAX.

Залучення українських технологій та суб’єктів господарювання до реалізації проектів у енергетичній галузі ЙХК, зокрема будівництві сонячних та вітрових електростанцій може стати додатковим стимулом розвитку двосторонніх відносин у наступні роки.

 

                                                                                                                 Посольство України в Йорданії

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux