• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • العربية
ЧАСТІ ПИТАННЯ
Опубліковано 05 квітня 2015 року о 19:16

Доступно про важливе - у рубриці #КонсулДопомагає на сторінці МЗС у Facebook

     

Пропонуємо ознайомитися з низкою дописів щодо поширених питань консульської сфери, підготовлених Департаментом консульської служби за принципом "Коротко. Просто. Зрозуміло". 

Усі наявні дописи - за хештегом #КонсулДопомагає 

Хочете легко знаходити ці та майбутні дописи? Просто додайте посилання на хештег до закладок у своєму браузері.

___________________________________________________________________________________________________

Які документи потрібно подати для реєстрації набуття дитиною громадянства України за народженням?

 Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України один з її батьків подає такі документи:

а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням.

б) оригінал та копію свідоцтва про народження дитини (у разі оформлення свідоцтва про народження в іноземних органах - свідоцтво подається легалізованим з засвідченим належним чином перекладом на українську);

в) оригінал та копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження.

 

Довідка про реєстрацію особи громадянином України видається безкоштовно в одному примірнику і лише один раз. Повторна реєстрація не допускається.

У випадку втрати, пошкодження, вилучення тощо вказаного документа, закордонною дипломатичною установою оформлюється довідка на підтвердження факту раніше здійсненої реєстрації, із зазначенням повних вихідних реквізитів попередньої довідки.


В мене народилася дитина на території Йорданії, оформили їй йорданське свідоцтво про народження. Що тепер необхідно для того, щоб оформити українське свідоцтво про народження?

 У разі реєстрації народження дитини компетентними органами Йорданії, повторна реєстрація народження в Посольстві України не здійснюється. Йорданське свідоцтво про народження визнається дійсним на території України за умови його консульської легалізації.


Які документи необхідно оформити в Посольстві, для укладання в йорданських органах РАЦС шлюбу із громадянином Йорданії?

 Для укладання шлюбу із громадянами Йорданії на території Королівства Вам необхідно засвідчити в Посольстві заяву про неперебування у шлюбі, зробити офіційний переклад цієї заяви на українську мову та легалізувати її у Департаменті консульської служби Міністерства закордонних справ Йорданії. Після цього можна укладати шлюб на підставі зазначеної заяви.


Для засвідчення в Посольстві заяви про відсутність шлюбу до Посольства подається:

- заповнений бланк заяви;

- оригінал та копія 1-ої сторінки паспортного документа особи, яка подає заяву;

- квитанція про сплату консульського збору – 20 дол. США (збір оплачується в будь-якому відділенні ARAB BANK, за направленням, виданим консульським співробітником після перевірки пакету документів, після чого з квитанції робиться копія – до Посольства квитанція подається в оригіналі та копії, без копії квитанції не приймаються).

Для засвідчення перекладу заяви про відсутність шлюбу на арабську подається:

- заповнений бланк заяви;

- оригінал та копія перекладу заяви про відсутність шлюбу на арабську;

- оригінал та копія паспортного документа одного з батьків дитини;

- квитанція про сплату консульського збору – 20 дол. США (збір оплачується в будь-якому відділенні ARAB BANK, за направленням, виданим консульським співробітником після перевірки пакету документів, після чого з квитанції робиться копія – до Посольства квитанція подається в оригіналі та копії, без копії квитанції не приймаються).

 

Чи потрібно моєму чоловікові-громадянину Йорданії оформляти заяву про те, що він не заперечує проти виїзду нашої дитини з України в Йорданію чи будь-яку іншу країну?

 Відповідно до ст. 2 «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» неповнолітні громадяни України виїжджають з України за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта, службового паспорта, проїзного документа дитини, який видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків, та у його супроводі.

Відповідно до п. 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57, виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за  нотаріально  посвідченою  згодою  другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування  та  відповідного часового проміжку перебування  у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

  • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства,  що  підтверджується  записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
  • якщо у паспорті громадянина України для виїзду за  кордон,  з яким   перетинає   державний  кордон  громадянин,  який  не  досяг 16-річного віку,  або  проїзному  документі  дитини  є  запис  про вибуття  на  постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у  дипломатичному  представництві або консульській установі України за кордоном;
  • у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

- свідоцтва про смерть другого з батьків;

- рішення суду про позбавлення  батьківських прав другого з батьків;

- рішення суду про визнання другого  з  батьків  безвісно відсутнім;

- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

- рішення суду про надання  дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Роз'яснення Адмінстрації Державної прикордонної служби України: http://dpsu.gov.ua/ua/Viizd-za-kordon-nepovnolitnih-ditey 

Таким чином, якщо чоловік є іноземцем, про що є відповідний запис у свідоцтві про народженні дитини, то виїзд з території України дитини у супроводі матері здійснюється без нотаріально засвідченої згоди батька.

Якщо у свідоцтві про народження дитини немає запису про іноземне громаднство батька дитини, йорданський чоловік має засвідчити в Посольстві згоду на виїзд дитини за межі території України. Для цього він особисто подає в Посольство:

-  заповнений бланк заяви;

- оригінал та копія свого паспортного документа;

- інформація про прізвище, ім’я та по-батькові дитини українською мовою, а також дату її народження;

- інформація про прізвище, ім’я та по-батькові української дружини, дату її народження, серію та номер її паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

- квитанція про сплату консульського збору – 20 дол. США (збір оплачується в будь-якому відділенні ARAB BANK, за направленням, виданим консульським співробітником після перевірки пакету документів, після чого з квитанції робиться копія – до Посольства.

УВАГА! Звертаємо увагу на те, що оскільки мовою нотаріального діловодвства згідно Закону України про нотаріат є українська, тому паспортний документ іноземця, чий підпис під заявою засвідчуватиме консул, має мати належним чином посвідчений переклад на українську мову (можливі варіанти посвідчення: консулом Посольства; або нотаріусом на території Йорданії, після чого легалізований у встановленому порядку; або українським нотаріусом).

 

У яких випадках іноземець може отримати візу у Посольстві у терміновому порядку?

Іноземцям, які є громадянами окремих держав (див. далі перелік), оформлення віз у терміновому порядку здійснюється закордонною дипломатичною установою України в державі тимчасового або постійного проживання заявників лише у виключних випадках, зумовлених необхідністю забезпечення інтересів у сфері зовнішньої та внутрішньої політики, або у випадках, які мають гуманітарний характер:

1.

Алжирська Народна Демократична Республіка

2.

Республіка Ангола

3.

Ісламська Республіка Афганістан

4.

Народна Республіка Бангладеш

5.

Республіка Бенін

6.

Республіка Ботсвана

7.

Буркіна-Фасо

8.

Республіка Бурунді

9.

Соціалістична Республіка В’єтнам

10.

Габонська Республіка

11.

Ісламська Республіка Гамбія

12.

Кооперативна Республіка Гайана

13.

Республіка Гана

14.

Гвінейська Республіка

15.

Республіка Гвінея-Бісау

16.

Республіка Екваторіальна Гвінея

17.

Незалежна Держава Папуа-Нова Гвінея

18.

Республіка Джибуті

19.

Держава Еритрея

20.

Федеративна Демократична Республіка Ефіопія

21.

Арабська Республіка Єгипет

22.

Єменська Республіка

23.

Республіка Замбія

24.

Республіка Зімбабве

25.

Республіка Ірак

26.

Ісламська Республіка Іран

27.

Хашимітське Королівство Йорданія

28.

Республіка Кабо-Верде

29.

Республіка Камерун

30.

Республіка Кенія

31.

Киргизька Республіка

32.

Союз Коморських Островів

33.

Республіка Конго

34.

Демократична Республіка Конго

35.

Корейська Народно-Демократична Республіка

36.

Республіка Кот-д’Івуар

37.

Королівство Лесото

38.

Республіка Ліберія

39.

Ліванська Республіка

40.

Держава Лівія

41.

Ісламська Республіка Мавританія

42.

Республіка Мадагаскар

43.

Республіка Малаві

44.

Республіка Малі

45.

Королівство Марокко

46.

Республіка Мозамбік

47.

Республіка Намібія

48.

Республіка Нігер

49.

Федеративна Республіка Нігерія

50.

Ісламська Республіка Пакистан

51.

Палестина

52.

Російська Федерація

53.

Республіка Південний Судан

54.

Республіка Руанда

55.

Демократична Республіка Сан-Томе і Принсіпі

56.

Королівство Свазіленд

57.

Республіка Сенегал

58.

Сирійська Арабська Республіка

59.

Федеративна Республіка Сомалі

60.

Республіка Судан

61.

Республіка Сьєрра-Леоне

62.

Республіка Таджикистан

63.

Об’єднана Республіка Танзанія

64.

Тоголезька Республіка

65.

Королівство Тонга

66.

Туніська Республіка

67.

Республіка Уганда

68.

Центральноафриканська Республіка

69.

Республіка Чад

70.

Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка

 

Які документи легалізуються в Посольстві України в Йорданії?

Посольстві здійснюється легалізації всіх оформлених в Україні документів, що мають штамп легалізації Міністерства закордонних справ України та всіх оформлених в Йорданії документів, що мають штамп легалізації Міністерства закордонних справ Йорданії.

 

В мене в Йорданії народилась дитина. Ми хочемо їхати з нею в Україну. Що необхідно для цього зробити?

Після народження дитини та оформлення йорданського свідоцтва про народження, Вам необхідно буде засвідчити це свідоцтво в Міністерстві закордонних справ та експатріантів Йорданії.

Після цього необхідно здійснити переклад свідоцтва на українську.

Контакти перекладачів:

 Al-Sahel

 telefax: +96265540520

mob.: +962777675929 / +962795505869

 

Summit

тел.: +96265885214

моб.: +962798944302

 

Для легалізації свідоцтва подається:

- заповнений бланк заяви;

- оригінал та копія свідоцтва;

- копія паспорта одного з батьків дитини;

- квитанція про сплату консульського збору – 50 дол. США (збір оплачується в будь-якому відділенні ARAB BANK, за направленням, виданим консульським співробітником після перевірки пакету документів, після чого з квитанції робиться копія – до Посольства квитанція подається в оригіналі та копії, без копії квитанції не приймаються).

Для засвідчення перекладу подається:

- заповнений бланк заяви;

- оригінал та копія перекладу свідоцтва на українську;

- оригінал та копія паспортного документа одного з батьків дитини;

- квитанція про сплату консульського збору – 20 дол. США (збір оплачується в будь-якому відділенні ARAB BANK, за направленням, виданим консульським співробітником після перевірки пакету документів, після чого з квитанції робиться копія – до Посольства квитанція подається в оригіналі та копії, без копії квитанції не приймаються).

Для реєстрації громадянства подається:

- заповнений бланк заяви;

- оригінал та копія свідоцтва про народження дитини;

- оригінал та копія перекладу на українську свідоцтва про народження дитини;

- оригінал та копія паспортного документа одного з батьків дитини, який є громадянином України.

Легалізація свідоцтва про народження та реєстрація набуття громадянства дитини займає 3 робочих дні (відрахунок днів починається з наступного дня з дня подачі повних пакетів документів).

Звертаємо Вашу увагу на те, що після легалізації йорданського свідоцтва про народження воно визнається дійсним для України, видача українського свідоцтва про народження у цьому разі не здійснюється.

Після цього (через 3 робочі дня з моменту подання заяви на легалізацію та реєстрацію громадянства) Ви можете подавати заяву на оформлення паспорта дитині.

Для оформлення паспорта дитині, що не досягла 16-річного віку подається:

- заповнена заява-анкета,

- одне фото (для дитини віком до 12 років) розміром 10 х 15 см (70% обличчя, білий фон, рот закритий, нейтральний вираз обличчя – без посмішки), детальніше щодо вимог до фотокарток дітям до 12 років – див. нижче;

- оригінал та копія легалізованого свідоцтва про народження дитини;

- оригінал та копія перекладу на українську свідоцтва про народження дитини, засвідченого в Посольстві;

- оригінал та копія паспортного документа одного з батьків дитини, який є громадянином України;

- квитанція про сплату консульського збору – 40 дол. США (збір оплачується в будь-якому відділенні ARAB BANK, за направленням, виданим консульським співробітником після перевірки пакету документів, після чого з квитанції робиться копія – до Посольства квитанція подається в оригіналі та копії, без копії квитанції не приймаються).

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюється та доставляється до Посольства протягом 3 місяців. Для прискорення доставки готового паспорта дитини з України Ви можете за власний рахунок додатково сплатити доставку паспорта сервісами експрес-доставки (DHL, FedEx, тощо).

 

Контакти перекладачів в Йорданії, які мають кваліфікації перекладу з/на українську, англійську та арабську мови та підпис яких засвідчується в Посольстві

Al-Sahel

telefax: +96265540520

mob.: +962777675929 / +962795505869

 

Summit

тел.: +96265885214

моб.: +962798944302

 

Який зразок запрошення іноземців від фізичних осіб? Який порядок оформлення в Посольстві зазначеного запрошення?

 Для посвідчення в Посольстві заяви-запрошення, до дипустанови подаються:

Повністю заповнений бланк заяви (zayava_-_zaproshennya_vid_fizichnoy_osoby.docx),

-Копії перших сторінок паспортів особи, яка запрошує, та особи, яку запрошують;

- Копія посвідки на проживання в Україні особи, яка запрошує (у разі наявності);

- Квитанція про сплату консульського збору - 20 дол. США та її копія (збір оплачується в будь-якому відділенні ARAB BANK, за направленням, виданим консульським співробітником після перевірки пакету документів, після чого з квитанції робиться копія – до Посольства квитанція подається в оригіналі та копії, без копії квитанції не приймаються)

  УВАГА! Звертаємо увагу на те, що оскільки мовою нотаріального діловодвства, згідно Закону України про нотаріат, є українська, тому паспортний документ іноземця, чий підпис під заявою засвідчуватиме консул, має мати належним чином посвідчений переклад на українську мову (можливі варіанти посвідчення: консулом Посольства; або нотаріусом на території Йорданії, після чого легалізований у встановленому порядку; або українським нотаріусом).

Чи можу я оформити в Посольстві паспорт громадянина України для виїзду за кордон (надалі-паспорт) у терміновому порядку?

Наразі, законодавством України у паспортній сфері не передбачено оформлення паспорта у терміновому порядку у разі звернення до закордонних дипломатичних установ України.

Після отримання заяви на оформлення паспорта від громадянина України, Посольство електронним засобами відправляє паспортне клопотання на перевірку до причетних органів на території України, після чого паспорт друкується в Україні та доставляється дипломатичною поштою до дипустанови (згідно Правил, термін оформлення та вручення готового паспорта у разі звернення до Посольства становить до 3 місяців; диппошта доставляється до Посольства приблизно раз на місяць).

У зв’язку з цим, просимо слідкувати за терміном дійсності паспорта та звертатись до Посольства своєчасно, заздалегідь (не очікуючи, поки закінчиться термін дії паспорта), наприклад, за пів року, з урахування вищевказаних строків оформлення паспорта.

Разом з тим, з метою прискорення оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон законодавством передбачено можливість доставки готового паспорта на адресу дипустанови службами експрес-доставки (DHL, FedEx, тощо) за рахунок заявника. Для цього заявник подає до Посольства паспортне клопотання у встановленому порядку одночасно з паспортним клопотанням заяву про доставку паспорта з України службами експрес-доставки (зразок додається). Після отримання підтвердження від Посольства, що паспорт надруковано в Україні, заявник звертається до служб експрес-доставки (DHL, FedEx, тощо) щодо доставки паспорта за власний рахунок. У заяві до служб громадянин має зазначити:

 

- серію та номер паспорта/паспортів, який/які має бути доставлений службою, а також прізвище та ім’я особи, на чиє ім’я оформлено пасопрт;

- реквізити та контакти відправника в Україні:

Ministry of Foreign Affairs of Ukraine, Department of Development and Provision of the Diplomatic Service, Kyiv, Mykhaylivska Square, 1, 

Contact person –Volodymyr Koshyk,

tel.: +380442381775;

 

 - реквізити на контакти отримувача в Йорданії:

Embassy of Ukraine in the Hashemite Kingdom of Jordan

Amman, Taras Shevchenko Str., 6, Al-Sahl

Contact person – Mr Oleksii Sluka

tel.: +962776739034

 

Після оформлення заяви в службі та сплати їх послуг, заявник має повернутись до Посольства та подати квитанцію про сплату послуг служби.

Про отримання готового паспорта від служби експрес-доставки Посольством буде поінформовано заявника за телефоном, вказаним у паспортній заявці.

  

Разом з тим, нагадуємо про можливість оформлення посвідчення особи на повернення в Україну – одноразового паспортного документа терміном дії 1 місяць, що дозволяє повернутись в Україну. Порядок оформлення вказаного документа див. за посиланням: https://jordan.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/posvidchennya-osobi-na-povernennya-v-ukrayinu

  Питання громадянства

Чи отримує громадянство України дитина, народжена за кордоном у змішаному шлюбі, якщо один з її батьків є громадянином України на момент народження дитини, і яка вже має іноземне громадянство?

Так. Діти, які народились після 01.03.2001 р. отримують громадянство України автоматично з моменту народження, безвідносно до того чи відбулася процедура оформлення набуття громадянства України чи ні.

Чи втрачається громадянство України автоматично при набутті громадянства іншої держави?

Ні. Законодавством України не передбачена автоматична втрата громадянства України при будь-якій формі набуття громадянства іншої держави.

Хто може порушити клопотання щодо виходу з громадянства України?

Клопотання щодо виходу з громадянства України можуть порушити громадяни України, які отримали дозвіл компетентних органів України на постійне проживання за кордоном (в паспорті громадянина України для виїзду за кордон є дозвільний штам «Постійне проживання») та набули громадянство іншої держави, або мають гарантію про те, що у разі припинення громадянства України, їм буде надано громадянство цієї держави.

 Чи можливо подати клопотання про вихід з громадянства України на території України?

Ні. Клопотання про вихід з громадянства України подаються до закордонних дипломатичних представництв чи консульських установ України за місцем постійного проживання особи.

Чи є можливим розгляд клопотання про вихід з громадянства України в терміновому порядку?

Розгляд клопотань здійснюється відповідно до порядку, визначеного законодавством. Термін розгляду - до 1 року. У разі звернення до посередників, які обіцяють супровід та пришвидшення розгляду справ, громадяни можуть стати жертвами шахрайських дій. Посередники не мають жодного впливу на хід розгляду справ про вихід з громадянства України. Департамент консульської служби вживає всіх можливих та передбачених законодавством України заходів для якнайшвидшого розгляду справ про вихід з громадянства України.

Чи можлива відмова від громадянства України?

Ні, законодавством України відмова від українського громадянства не передбачена.

Як отримати інформацію про стан розгляду справи?

Порядком провадження з питань громадянств не передбачено надання проміжної  інформації про стан розгляду клопотання.

Чи існує процедура спрощеного порядку припинення громадянства України?

За спрощеною процедурою громадянство України може бути припинено виключно відповідно до двосторонніх Угод про спрощений порядок зміни громадянства. Такі Угоди діють між Україною та Республікою Білорусь, Республікою Таджикистан і Киргизькою Республікою.

 

Оформлення дозволу на постійне проживання за кордоном. Де може бути подано клопотання про залишення на постійне місце проживання за кордоном?

Дозвіл на виїзд на постійне місце проживання за кордон можна отримати у відповідному територіальному органі Державної міграційної служби за місцем реєстрації в Україні.

Клопотання громадян України, які проживають за кордоном, щодо залишення на постійне проживання подаються до закордонних дипломатичних представництв та консульських установ України.

Скільки часу займає процедура оформлення дозволу про залишення на постійне проживання за кордоном?

Загальний строк розгляду клопотань про залишення на постійне проживання за кордоном (без урахування термінів, необхідних для пересилання документів) не має перевищувати 65 днів з дня їх прийняття. 

Коли проставляється відмітка „постійне проживання”?

Відмітка «постійне проживання» в паспорт громадянина України для виїзду за кордон уноситься виключно після здачі паспорта громадянина України до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України (ДМСУ), зняття з реєстраційного обліку на території України та пред’явлення до закордонної дипломатичної установи відповідних довідок.

За умови оформлення виїзду на постійне проживання в територіальних органах ДМСУ – по завершенні процедури безпосередньо в ДМСУ.

Яким чином можливо отримати довідки щодо здачі паспорта та зняття з реєстрації в Україні?

Зазначені довідки можна отримати звернувшись особисто до органу ДМСУ за місцем Вашої реєстрації; уповноваживши третіх осіб представляти Ваші інтереси в органі ДМСУ, шляхом оформлення довіреності.

У разі здачі паспорта громадянина України та заяви про зняття з реєстрації до закордонної дипломатичної установи (для їх пересилки в Україну), такі довідки надсилаються ДМСУ безпосередньо до такої установи.

 

 Питання імміграції (переїзду на постійне місце проживання в Україну)

Я -  іноземний громадянин. Чи можу я отримати дозвіл на імміграцію в Україну у Посольстві/Генеральному консульстві? Чи можу я подати документи на оформлення дозволу на території України?

Заяви про надання дозволу на імміграцію подаються:

1) особами, які постійно проживають за межами України, - до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном за місцем їх постійного проживання;

2) особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання заявника.

Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади  ( ст. 9 Закону України „Про імміграцію”).

Я - іноземна громадянка. Подала документи на отримання дозволу на імміграцію в Україну майже рік тому до одного із ЗДУ. Відповіді ще не отримала. На яких підставах я можу отримати відмову та який термін розгляду заяви?

Згідно з частиною 11 статті 9 Закону термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання

Відповідно до чинного законодавства України, у наданні дозволу на імміграцію в Україну може бути відмовлено:

- особам, засудженим до позбавлення волі на строк більше одного року за вчинення діяння, що відповідно до законів України визнається злочином, якщо судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку;

- особам, які вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності та людства, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв’язку із вчиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином, або проти яких порушено кримінальну справу, якщо попереднє слідство за нею не закінчено;

- особам, хворим на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я;

- особам, які в заявах про надання дозволу на імміграцію зазначили свідомо не правдиві відомості чи подали підроблені документи;

- особам, яким на підставі закону заборонено в’їзд на територію України.

 

Захист прав та інтересів громадян за кордоном

Як звернутися до МЗС, в т.ч. закордонних дипломатичних установ України, щодо отримання від консульської служби допомоги з питань захисту прав, порушених на території іноземних держав?

У письмовій заяві має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання заявника, викладено суть порушеного питання, заява має бути власноручно підписана із зазначенням дати. Рекомендується додавати копії наявних документів, що підтверджують зазначені у заяві факти, а також містять відомості про зазначення в латинській транслітерації прізвища та ім’я особи, права якої порушено.

Чи можуть консули України за кордоном бути представниками або захисниками громадян або юридичних осіб України під час судових процесів на території іноземних країн?

Ні, не можуть. Консульські посадові особи України не можуть бути законними представниками або захисниками громадян або юридичних осіб України в іноземних судах через відповідні обмеження, передбачені законодавством іноземних держав та міжнародними договорами.

Чи може МЗС України розшукати громадянина України, який поїхав за кордон і про якого тривалий час відсутні відомості?

Для розшуку громадян України, які зникли безвісти за кордоном, потрібно звернутися із заявою до органів МВС України за місцем проживання, які ініціюють проведення пошуку в іноземних державах безвісно відсутніх осіб.

За умови перебування розшукуваного громадянина на консульському обліку в закордонних дипломатичних або консульських установах України, консульська посадова особа може повідомити розшукувану особу про розшук та надати інформацію про осіб, які звернулися до МЗС України з такою заявою.

Чи може МЗС України розшукати родичів – іноземних громадян, з якими втрачений зв’язок?

Допомогу з розшуку та відновлення родинних зв’язків, втрачених внаслідок збройних конфліктів, стихійного лиха, техногенних катастроф, сучасних міграційних процесів, інших екстремальних ситуацій  громадянам України безкоштовно надає Служба розшуку Товариства Червоного Хреста України (01004, Київ, вул. Пушкінська 30, тел. тел.: (044) 235-01-57, факс: (044) 288-16-58, e-mail: [email protected])

 

Що робити у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання?

Видатки за надання лікарської допомоги надає виключно страхова компанія, з якою укладено відповідний договір страхування. Надійність страхової компанії гарантує допомогу у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання. Законодавство України не передбачає можливості відшкодування за рахунок коштів державного бюджету витрат, пов’язаних із лікуванням громадян України під час їх перебування за кордоном. У разі відсутності договору страхування, всі зазначені витрати оплачуватимуться постраждалим (важкохворим) особисто або його родиною. Страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковою вимогою Закону України "Про туризм".

У випадку госпіталізації, окрім дій, передбачених укладених вами договором про страхування, необхідно, за бажанням та за першої можливості, повідомити про госпіталізацію (особисто, через працівників госпіталю, рідних і знайомих) Посольство (консульство) України в іноземній країні. Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у взаємодії з вашим страховиком (його агентом в країні перебування), адміністрацією госпіталю, представниками компетентних органів іноземної країни, якщо ваша травма стала наслідком дій чи бездіяльності інших осіб, та надасть вам сприяння у отриманні компенсацій, якщо вони передбачені законодавством іноземної країни.

Якщо ви отримали травму внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про оплату вартості послуг вашого перевезення до України. Таке рішення приймається виключно за умови відсутності можливості здійснити перевезення коштом страхової компанії, а також відсутності у вас та вашої родини коштів для самостійної оплати вартості перевезення.

Для одержання відповідної допомоги громадяни України особисто або через своїх законних представників звертаються до закордонної дипломатичної установи з письмовою заявою. Рішення про надання зазначеної допомоги приймається керівником закордонної дипломатичної установи за умови подання заявником документів, які підтверджують, що постраждалий є громадянином України, та документів, виданих компетентними органами держави перебування на підтвердження фактів, викладених у письмовій заяві, які засвідчують необхідність надання допомоги.

Оскільки допомога надається тільки громадянам України, для прискорення підтвердження вашої належності до громадянства України, рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують ваше громадянство.

Розгляд вказаного питання здійснюється за заявою найближчих за ступенем спорідненості родичів потерпілого (дружини, повнолітніх дітей (рідних або усиновлених), рідних братів та сестер тощо) та на підставі документів, що засвідчують особисті родинні стосунки з потерпілим, і підтверджують неспроможність родичів здійснити оплату вартості послуг з транспортування важкохворого в Україну за власний рахунок (довідка про склад сім’ї, довідки про розмір доходів хворого та членів його родини тощо). Вищезазначені документи мають бути видані виключно уповноваженими органами та установами України.

 

 Що робити, коли ви стали жертвою злочину?

Терміново звернутися до представників правоохоронних органів іноземної країни, а також повідомити про це Посольство (консульство) України в іноземній країні.

Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у вирішенні питань вашої взаємодії з представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави ваших прав, передбачених національним законодавством іноземної країни та міжнародними договорами, що діють у міжнародних стосунках між цією державою і Україною. Офіційне розслідування може зайняти багато часу, а відтак – вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів. Посольство (консульство) не може бути вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу.

Якщо в результаті злочину ви залишилися без документів і грошей, вам необхідно звернутися з письмовою заявою особисто або через ваших законних представників до закордонної дипломатичної установи України в країні, де ви перебуваєте. До заяви необхідно надати документи, видані компетентними органами іноземної країни, що підтверджують факти, викладені у заяві (протоколи, довідки тощо).

У випадку, якщо ви залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, якщо ви стали жертвами торгівлі людьми, або опинилися в ситуації, що становить загрозу вашому життю чи здоров’ю, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про надання одноразової допомоги тощо (через погодження з МЗС та Мінфіном), або звернутися до МЗС з метою клопотання перед Мінфіном України щодо виділення відповідних бюджетних коштів.

Допомога надається тільки у разі підтвердження громадянства України. Для прискорення отримання такого підтвердження рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України.

 

Як діяти у разі виникнення надзвичайної ситуації?

У разі виникнення надзвичайної ситуації, яка загрожує вашому життю і здоров’ю під час перебування за кордоном (катастрофи, стихійні лиха тощо), необхідно зберігати спокій, діяти рішуче, але помірковано, виконувати всі вказівки компетентних органів країни перебування, які здійснюють реагування на надзвичайну ситуацію (зокрема – визначають безпечні шляхи евакуації, місця збору постраждалих, встановлюють правила поведінки та порядок дій у цих місцях, визначають черговість евакуації, регулюють отримання допомоги тощо).

Кожна дипломатична (консульська) установа України за кордоном має визначені телефони "гарячих ліній" для зв’язку з установою у випадку виникнення загрози життю і здоров’ю громадян України, які перебувають у межах її відповідальності. Наполегливо рекомендуємо перед виїздом занотувати ці номери і завжди мати їх напоготові. У випадку неможливості встановлення зв’язку за цими номерами громадянам (або їх рідним чи близьким) необхідно звернутися за телефоном "гарячої лінії" МЗС: 044 238 16 57, яка функціонує цілодобово.

Працівник консульської служби надасть вам необхідну допомогу у здійсненні евакуації із зони лиха (координація та контроль за включенням вас до евакуаційних списків у разі організованої евакуації компетентними органами іноземної країни, надання допомоги у бронюванні та придбанні квитків для повернення в Україну), документуванні для повернення в Україну у разі втрати документів, здійсненні зв’язку з місцевими органами влади у випадку необхідності.

 

 Що робити, коли вас затримали правоохоронні органи іноземної країни?

Вимагати, щоб про факт вашого затримання правоохоронні органи іноземної держави невідкладно інформували дипломатичну або консульську установу України в цій країні (Віденська конвенція про консульські зносини 1963 року).

Відповідно до вимог Консульського статуту України консул зобов’язаний стежити за тим, що відносно громадянина України, якого взято під варту (заарештовано), затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи щодо якого вжиті інші заходи, які обмежують його свободу, а також щодо громадянина, який відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, чи стосовно якого застосовано інші заходи судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.

Консул зобов’язаний, на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою, відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов’язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах які відповідають правилам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого або такого, що принижує людську гідність, поводження.

За всіх обставин консул зобов’язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися в тому, що права і інтереси цього громадянина не порушуються. Для виконання зазначених обов’язків консул звертається у кожному конкретному випадку до компетентного органу країни перебування, який, керуючись двосторонньою угодою чи Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року, розглядає таке клопотання.

 Що робити у випадку потрапляння в дорожньо – транспортну пригоду в одній з країн Європейського Союзу?

Збираючись у подорож до будь-якої країни, необхідно заздалегідь володіти інформацією про особливості не лише правил дорожнього руху в цій країні, але і про те, як здійснюється оформлення дорожньо-транспортної пригоди.

якщо ви стали учасником ДТП в країнах ЄС, необхідно:
- ввімкнути сигнальні вогні, а також розставити навколо аварії попереджувальні знаки, не залежно від того, хто винний у ДТП;

- якщо в результаті ДТП є постраждалі, травмовані люди, негайно викликати швидку допомогу. Надати постраждалим першу невідкладну допомогу;

- обов’язково  зателефонувати на номер «112» і повідомити про ДТП;

- якщо є свідки ДТП, - необхідно записати номери телефонів і контактні дані хоча б трьох з них. Це може допомогти слідчим становити винних в аварії;необхідно заповнити форму-повідомлення про ДТП. Як правило, бланки таких форм є у кожного автомобіліста. Якщо така форма відсутня, необхідно записати номери і марки автомобілів, які стали учасниками дорожньо-транспортної пригоди;

- нічого не підписуйте! Лише у тому випадку, якщо ви повністю ознайомились з документом, який вам пропонують підписати, прочитали його і зрозуміли що все вірно, тоді в якості згоди, можете поставити свій підпис;

- у вас на руках повинна бути так звана «Зелена карта» - поліс страхування для власника транспортного засобу. Ви і людина, яка була за кермом іншого автомобіля, учасника ДТП, маєте обмінятися номерами «Зеленої карти» або пред’явити сам поліс. Зробіть фото «Зеленої карти» іншого учасника ДТП на свій телефон. Також, ви повинні дати можливість іншому учаснику ДТП сфотографувати вашу «Зелену карту»;

- необхідно також сфотографувати місце пригоди, автомобілі і учасників ДТП;

- якщо на території країни, де трапилась ДТП, законодавством передбачена видача копії протоколу дорожньої поліції, вам її неодмінно нададуть;

- коли ДТП буде оформлене інспектором дорожньої поліції, вам необхідно одразу надати інформацію про аварію за номером телефону, зазначеному на «Зеленій карті», а також у свою страхову компанію, що б у вас була можливість отримати компенсацію за надану вам матеріальну шкоду.

 

Як діяти, коли близька вам людина померла за кордоном та необхідно перевезення труни з тілом або урни з прахом в Україну?

Всі супроводжуючі документи надає (оформлює оригінали необхідних довідок або засвідчує правильність перекладів, здійснює легалізацію тощо) консульська посадова особа.

Страхові компанії пропонують своїм клієнтам можливість включення до договору страхування положень щодо компенсації витрат, пов’язаних із посмертною репатріацією в Україну або похованням застрахованого за кордоном. У разі наявності таких положень у договорі страхування, рідні в Україні будуть позбавлені необхідності пошуку коштів для перевезення труни або урни з прахом покійного на Батьківщину.

У разі відсутності страхування для посмертної репатріації в Україну, зберігається можливість репатріації за кошти державного бюджету. Рішення про оплату вартості послуг іноземних ритуальних служб, пов’язаних з оформленням документів та похованням загиблих або померлих за кордоном громадян України, приймається керівником закордонної дипломатичної установи за погодженням з МЗС на підставі документів, що підтверджують смерть чи загибель громадянина України за кордоном, заяви його родичів на ім’я керівника зазначеної установи про оплату таких послуг за рахунок коштів державного бюджету та документів, виданих уповноваженими органами та установами України, про розмір доходів найближчих родичів (дружина, чоловік, батьки, повнолітні діти, рідні брати, сестри), що підтверджують неспроможність заявників здійснити оплату вартості послуг за власний рахунок.

 

 Загальні питання

Де можливо залишити свій відгук про роботу консульства?

Ваш відгук щодо консульського обслуговування можливо залишити, зокрема, використавши розміщений на титульній сторінці веб-порталу МЗС банер «Ваш відгук про роботу українського консула» або звернувшись за електронною адресою до Департаменту консульської служби МЗС України [email protected].

 

Де можна отримати інформацію з консульських питань?

- на веб-сторінці МЗС в розділі «Консульські питання», в розділах «Консульське обслуговування громадян України та «Поради подорожуючим» на титульній сторінці МЗС, а також консульській сторінці в мережі «Фейсбук»;

- в консульських частинах на веб-сторінок закордонних дипломатичних установ України.

 

Що робити перед поїздкою до країни, де немає Посольства України?

Бажано заздалегідь з’ясувати, зокрема, через веб-сторінку МЗС – розділ «Дипломатичні представництва України», далі – підрозділ «Посольства України» до зони відповідальності якої установи України за кордоном належить країна подорожі.

Так само в підрозділі «Почесні консульства України» можна перевірити, чи діє в даній країні офіс Почесного консульства України. Пріоритетом для Почесного консульства України є надання безоплатної консульської допомоги громадянам консультативного характеру та при потраплянні в надзвичайні ситуації.      

Радимо також ознайомитися з інформацією розділу «Поради подорожуючим» на титульній сторінці веб-сайту МЗС та аналогічного підрозділу розділу «Консульські питання».

При необхідності ви можете звернутися за телефоном "гарячої лінії" МЗС: +380 44 238 16 57.

 

Яку допомогу надають громадянам України почесні консули України за кордоном?

В консульській сфері від них очікується, зокрема, надання безоплатної консультаційної допомоги нашим співвітчизникам, сприяння в організації виїзних консульських обслуговувань штатними дипломатами в місцях компактного проживання громадян України, відвідання наших співвітчизників у місцях позбавлення волі та лікарнях, залучення адвокатів в інтересах громадян України, надання їм, в разі потреби, матеріальної та логістичної допомоги за форс-мажорних обставин тощо.

Важливо!  Почесні консули України за кордоном не мають повноважень вчиняти консульські дії, що є компетенцією виключно штатних консульських установ або підрозділів посольств України.

 

Що таке виїзне консульське обслуговування громадян України?

Виїзне  консульське  обслуговування  полягає  у здійсненні консульськими  посадовими  особами  прийому  громадян  України   з консульських питань поза межами закордонної дипломатичної установи України на території її консульського округу у  термін  та  місці, визначені  відповідно  до  графіка проведення виїзних консульських
обслуговувань.

Доцільність здійснення та періодичність проведення виїзного консульського обслуговування визначаються щорічно на підставі аналізу звернень громадян України та відповідно до  таких критеріїв:

     - компактність проживання та кількість громадян України у місцях проведення виїзного консульського обслуговування;

     - віддаленість місць компактного проживання чи перебування громадян України від ЗДУ;

     - наявність приміщень, придатних для проведення прийому відвідувачів (приміщення почесних консульств України, українських громадських організацій, органів регіональної влади країни перебування тощо);

     - фінансова доцільність проведення виїзного консульського обслуговування;

     - безпекова ситуація в країні перебування та безпосередньо у місці запланованого проведення виїзного консульського обслуговування.

 

 Питання тарифів консульського збору

Як встановлюються і переглядаються тарифи консульського збору?

Питання встановлення та перегляду тарифів консульського збору, що справляються за межами України за вчинення консульських дій, регулюються Положенням про консульський збір України.

 Після затвердження тарифів куруючим в МЗС консульський напрям заступником Міністра вони вводяться в дію наказом по закордонній дипломатичній установі.

 

Хто має право на пільги при сплаті консульського збору?

У статті 4 Декрету Кабінету України «Про державне мито» визначені категорії громадян, які наділяються пільгами і при сплаті консульського збору за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними установами:

- громадяни,  віднесені  до  категорій  1  і 2 постраждалих внаслідок  Чорнобильської  катастрофи; 

- громадяни, віднесені  до  категорії 3 постраждалих  внаслідок Чорнобильської катастрофи, - які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження,    безумовного (обов'язкового) і   гарантованого добровільного відселення,  за умови,  що вони за станом на 1 січня 1993   року   прожили   або   відпрацювали   у   зоні  безумовного (обов'язкового)  відселення  не  менше  двох  років,  а   у   зоні гарантованого добровільного  відселення  -  не менше трьох років;

- громадяни, віднесені  до  категорії  4  потерпілих  внаслідок Чорнобильської катастрофи,  які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що за станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років;

- інваліди  Великої  Вітчизняної  війни   та    сім'ї    воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти,  і  прирівняні  до них у встановленому порядку особи;

- інваліди I та II груп.

Крім того, консульський збір не сплачується за вчинення закордонними дипломатичними установами України низки консульських дій, як-то:

-        постановка на тимчасовий консульський облік;

-        виготовлення паспорта громадянина України для виїзду закордон новонародженим дітям;

-        виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон дітям до 16 років;

-        виготовлення посвідчення на повернення у разі втрати документів внаслідок потрапляння у надзвичайну ситуацію (крадіжка, пограбування, стихійні лиха тощо) за наявності відповідних підтверджуючих документів від компетентних органів країни перебування.

За умови застосування пільгової ставки консульського збору чи звільнення від нього заявником разом з заявою про вчинення консульської дії пред’являється оригінал відповідного підтверджувального документа щодо правових підстав застосування пільгової ставки консульського збору.

 

Коли і в якій формі громадяни України мають сплачувати консульський збір?

Консульський збір сплачується, як правило, у безготівковій формі (за виключенням надзвичайних ситуацій, зазначених у Положенні про консульській збір) відповідно до затверджених тарифів консульського збору дипломатичного представництва чи консульської установи, які в обов’язковому порядку розміщені як на веб-сторінці установи, так і на інформаційних стендах у консульських підрозділах усіх ЗДУ.

 На підставі отриманого від консула платіжного направлення (реквізити банківського рахунку Посольства України в Йорданії: ARAB BANK, номер рахунку: 133/82711-8/510) заявник сплачує вартість консульської дії в банку, або в інший спосіб, передбачений банківською системою країни перебування, та отримує документ про підтвердження оплати – платіжний документ (квитанцію від платіжного документу, квитанцію з банкомату, квитанцію щодо грошового переказу або інший підтверджуючий документ).

 

Щодо випадків сплати консульського збору, які потребують додаткового роз’яснення:

  • Консульська дія вчиняється в терміновому порядку за бажанням заявника у разі можливості її вчинення у такому порядку. При вчиненні консульської дії в терміновому порядку консульський збір справляється у подвійному розмірі.
  • Консульський збір береться і за вчинення консульської дії, і за розгляд заяви з клопотанням про вчинення цієї консульської дії.
  • При засвідченні вірності підписів двох або більше заявників на одній заяві чи одній довіреності оплата береться за кожний підпис заявника, а не за документ.

 

В який спосіб повертаються кошти?

Повернення платникам помилково та/або надлишково сплачених сум консульського збору, що справляється за межами України, здійснюється бухгалтерією ЗДУ на підставі заяви платника, поданої ним протягом року з дня сплати консульського збору, на підставі підтвердження про сплату консульської дії та письмового дозволу керівника ЗДУ у вигляді резолюції на службовій записці консульської посадової особи, в якій зазначаються причини повернення.

Відповідно до Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, у разі відмови консульської посадової особи ЗДУ в оформленні візи іноземцю консульський збір не повертається.

 

Голосування громадян України за кордоном

Як дізнатися про місцезнаходження закордонних виборчих дільниць, а також про час і місце голосування?

Перелік таких дільниць розміщено на офіційній веб-сторінці Міністерства закордонних справ України в розділі «Голосування громадян України за кордоном. Закордонні виборчі дільниці, утворені на постійній основі».

Крім того, під час виборчого процесу Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи України, при яких утворені закордонні виборчі дільниці, оприлюднюють на своїх офіційних веб-сторінках відомості про час і місце голосування та про місцезнаходження відповідних виборчих дільниць.

 

Які умови для голосування на виборах за межами України?

Громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.

Для того, щоб виборцю реалізувати своє право голосу за межами України, необхідно:

- бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, яка знаходиться на території відповідної іноземної держави;

- особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування;

- мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України).

На виборах народних депутатів України на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в’їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.

Звертаємо увагу, що на закордонних виборчих дільницях місцеві вибори не проводяться.

Які існують механізми голосування українців за кордоном?

Як в Україні, так і за її межами, кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.

 

Які документи є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці?

Документами, які є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на закордонній виборчій дільниці, є виключно:

–  паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

–  дипломатичний паспорт України;

–  службовий паспорт України.

На виборах народних депутатів України на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в'їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.

Чи можливо отримати виборчий бюлетень на виборчій дільниці, яка розташована на території України, на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон?

Ні, отримати виборчий бюлетень на звичайній виборчій дільниці на території України за таким паспортом неможливо.

Виключно паспорт громадянина України для виїзду за кордон є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонних виборчих дільницях.

 Хто включається до списку виборців на закордонній виборчій дільниці?

До списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які за своєю виборчою адресою згідно з даними Державного реєстру виборців відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.

Яким чином поновлюються дані про виборців, які перебувають або проживають за кордоном?

Відомості про виборців, які проживають або перебувають за межами України, до органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України подають керівники закордонних дипломатичних установ України, а також Міністерство оборони України (стосовно виборців, які прибули до військової частини, дислокованої за межами України).

Такі відомості подаються щомісячно (а також напередодні складання попередніх та уточнених списків виборців), зокрема, на підставі даних консульського обліку.

Так, згідно з положеннями частини 9 статті 22 Закону України «Про Державний реєстр виборців» керівник закордонної дипломатичної установи України подає органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України відомості (всього вісім форм відомостей) про:

1) громадян України, яким протягом наступного місяця виповниться 18 років;

2) осіб, які протягом попереднього місяця набули громадянства України та отримали тимчасове посвідчення громадянина України або паспорт громадянина України;

3) осіб, громадянство України яких припинено протягом попереднього місяця;

4) громадян України - виборців, які протягом попереднього місяця стали на консульський облік на території відповідного консульського округу;

5) громадян України - виборців, які протягом попереднього місяця зняті з консульського обліку на території відповідного консульського округу;

6) громадян України, які протягом попереднього місяця змінили прізвище, ім'я, по батькові;

7) громадян України, які протягом попереднього місяця змінили дату або місце народження;

8) померлих виборців, стосовно яких протягом попереднього місяця на відповідній території компетентним органом відповідної держави видано свідоцтво про смерть або інший документ.

Форми подань з відомостями про виборців (осіб), на підставі яких здійснюється періодичне поновлення персональних даних Реєстру, встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 13.01.2011 № 6 (із змінами).

Який порядок включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці виборця, який проживає чи перебуває за межами України?

Для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці громадяни України, які постійно або тимчасово проживають за її межами, можуть:

1) у будь який зручний для себе час (у тому числі й під час виборчого процесу):

  • особисто подати до закордонної дипломатичної установи України заяву про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Державного реєстру виборців);
  • звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік;

2) безпосередньо під час виборчого процесу:

  • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до відповідної дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці заяву щодо неправильностей, у т.ч. невключення, у попередньому списку виборців;
  • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до органу ведення Державного реєстру виборців за своєю виборчою адресою в Україніабо до відділу ведення та адміністрування Державного реєстру виборців Міністерства закордонних справ України заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Такий шлях включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці рекомендується у разі, якщо громадянин України перебуватиме на території іншої іноземної держави нетривалий період. Заяви про тимчасову зміну місця голосування виборця без зміни виборчої адреси закордонними дипломатичними установами України або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць не приймаються.

Звертаємо увагу, що законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.

Як проголосувати особі, яка проживає за кордоном, але не перебуває на консульському обліку?

Такому виборцю для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці необхідно завчасно змінити свою виборчу адресу, особисто звернувшись з відповідною заявою до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування за межами України.

Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, в разі зміни його персональних даних, зокрема виборчої адреси, також може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі.

До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адресирозміщена на офіційній веб-сторінці МЗС України в розділі «Голосування громадян України за кордоном. Порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо зміни персональних даних» (http://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2517), а також на офіційній веб-сторінці Центральної виборчої комісії у розділі «Державний реєстр виборців. Зміна персональних даних» за адресою:https://www.drv.gov.ua/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_static_page&ppg_id=110&pmn_id=100.

Звертаємо увагу, що виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про зміну виборчої адреси поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України виключно особисто.

Чи можливо включитися до списку виборців у день голосування?

Ні, неможливо.

Законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.

Який порядок зміни виборчої адреси виборцю, який проживає чи перебуває за межами України?

Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, в разі зміни його персональних даних, зокрема виборчої адреси, також може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі.

До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адресирозміщена на офіційній веб-сторінці МЗС України в розділі «Голосування громадян України за кордоном. Порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо зміни персональних даних» (http://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2517), а також на офіційній веб-сторінці Центральної виборчої комісії у розділі «Державний реєстр виборців. Зміна персональних даних» за адресою:https://www.drv.gov.ua/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_static_page&ppg_id=110&pmn_id=100.

Звертаємо увагу, що виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про зміну виборчої адреси поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України виключно особисто.

Чи можливо, перебуваючи за кордоном, використати поштовий чи факсимільний зв’язок, електронну пошту для відправки заяви про зміну виборчої адреси?

Ні, в разі зміни персональних даних виборця, зокрема виборчої адреси, виборець може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Державному реєстрі виборців.

Чи існує можливість перевірити зміст своїх персональних даних у Державному реєстрі виборців?

Виборець, який проживає або перебуває за межами України, може особисто подати письмовий запитщодо змісту його персональних даних у Реєстрі до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування, пред’явивши при цьому паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).

Крім того, дізнатися, чи включено виборця до Державного реєстру виборців, та перевірити, чи правильно вказано в Державному реєстрі виборців прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу виборця можна за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» (https://www.drv.gov.ua/apex/f?p=111:LOGIN) на веб-сторінці «Державний реєстр виборців» (www.drv.gov.ua). Для цього потрібно зареєструватися в«Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відомості щодо своїх даних у Державному реєстрі виборців на електронну адресу, вказану при реєстрації.

Що робити особі, яку не включено до Державного реєстру виборців?

Відповідно до статті 19 Закону України «Про Державний реєстр виборців», особа, яка набула права голосу і проживає чи на час набуття права голосу перебуває за межами України, може звернутися щодо свого включення до Реєстру до закордонної дипломатичної установи України (дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном) за місцем свого проживання чи перебування із заявою за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 15.10.2010 № 415, із зазначенням відомостей про себе, наведених у статті 6 та пункті 1 частини першої статті 7 цього Закону.

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо включення до Реєстру розміщена на офіційній веб-сторінці МЗС України в розділі «Голосування громадян України за кордоном. Порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо включення до реєстру» (http://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2515), а також на офіційній веб-сторінці Центральної виборчої комісії у розділі «Державний реєстр виборців. Включення до реєстру» за адресою:https://www.drv.gov.ua/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_static_page&ppg_id=109&pmn_id=99.

Працівник дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном під час приймання заяви особи щодо включення до Реєстру перевіряє зазначені в ній відомості щодо їх повноти та відповідності даним пред’явленого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство.

Для виборця, який проживає чи перебуває за межами України, документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).

До заяви додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство.

Відповідна закордонна дипломатична установа України невідкладно передає заяву щодо включення особи до Реєстру до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.

 


 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux