• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 3 – 7 березня 2012 р.
Опубліковано 07 березня 2012 року о 13:58

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

3 березня після переговорів між лідерами профспілкового комітету працівників медичної галузі та керівництвом Міністерства охорони здоров'я Йорданії медсестри прийняли рішення не проводити загальнонаціональні страйки до 1 квітня ц.р.

На вимогу працівників медичної галузі міністерство охорони здоров'я Йорданії погодилося змінити назву професії медсестри та переглянути обсяг заробітної плати залежно від місця роботи медичних працівників. Крім того, міністерство охорони здоров'я зобов’язалося подати на розгляд уряду країни пропозиції щодо підвищення заробітної плати для медсестер на 30%.

4 березня оприлюднено інтерв’ю Короля Йорданії Абдалли ІІ турецькій газеті «Полісі коутерлі». Йорданський монарх прокоментував трансформаційні процеси в регіоні, висловивши сподівання, що «Арабська весна» поліпшить життя населення регіону. Відповідаючи на запитання щодо ситуації в Сирії, Абдалла ІІ зазначив, що ситуація в цій країні є непередбачуваною й вона створила нові кордони та вимагає повної відповідальності від сусідніх держав.

Коментуючи внутрішньополітичні реформи в Йорданії, Король Абдалла ІІ заявив, що ці перетворення потребують тривалого часу, висловивши сподівання, що Йорданія стане корисним прикладом для інших держав.

Йорданський монарх зауважив, що центральною проблемою в регіоні залишається відновлення ізраїльсько-палестинських мирних переговорів. Він підкреслив, що на жаль «вікно можливостей для відновлення миру останнім часом швидко звужується» й три сторони мирного процесу – Ізраїль, Палестина та міжнародна спільнота втрачають можливості для відновлення мирних переговорів.

4 березня Нижня палата парламенту ухвалила нову версію закону про муніципалітети. Згідно із законопроектом муніципальні вибори в Йорданії відбудуться протягом наступних 6 місяців. Крім того, має бути сформований спеціальний комітет із спостереження за першими муніципальними виборами, після чого всі муніципальні вибори мають відбуватися під контролем незалежної виборчої комісії, як це передбачено конституцією країни. Список виборців буде підготовлено за виборчими районами, що позначатиметься в ідентифікаційному посвідченні виборця.

5 березня Король Абдалла ІІ звернувся до уряду Королівства з проханням пришвидшити розробку законопроекту про захист прав споживачів. З огляду на високий показник інфляції, спричинений підвищенням тарифів на електроенергію та транспорт, а також зростання цін на основні продовольчі продукти на міжнародних ринках, діяльність йорданського монарха на поточному тижні була зосереджена на зустрічах з активістами Королівства, які вимагають захистити споживачів від згубного ставлення ринку.

У ході візиту до офісу Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне, Абдалла ІІ обговорив з главою йорданського уряду питання розробки зазначеного законопроекту. Зокрема, йорданський монарх підкреслив необхідність продовження заходів, спрямованих на захист населення від високих цін на продукти та забезпечення безперебійного постачання на ринки країни продуктів споживання першої необхідності.

7 березня Нижня палата парламенту Йорданії розглянула справу щодо приватизації фосфатної компанії. Парламентарі внесли пропозиції щодо необхідності отримання свідчень від колишнього прем’єр-міністра Йорданії М.Бахита та колишніх членів його першого уряду - голови Королівського суду Б.Авадалла.

За неофіційною інформацією, отриманою від депутатів, згідно з документами, які були розповсюджені вчора серед парламентарів з грифом «для службового користування», існує достатньо свідчень наявності корупційного злочину у справі приватизації фосфатної компанії. Отже, депутати вноситимуть пропозиції щодо передачі справи в суд та отримання свідчень від колишніх міністра фінансів З.Фаріза, міністра планування С.Аль-Алі, юстиції А.Шакханбе, міністра промисловості і торгівлі Ш.Зубі, а також голови Комітету у справах приватизації А.Хаммура.

За результатами проведеного розслідування парламентський комітет знайшов помилки при укладанні угоди, згідно з якою холдингова компанія «Каміль» купила 37% урядової частки Йорданської компанії з видобутку фосфатів.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

4 березня було підписано йордансько-американське комюніке щодо робочого плану зі співробітництва у галузі охорони навколишнього природного середовища. Документ було підписано Міністром з навколишнього природного середовища Йорданії Я.Хаятом та представником Держдепартаменту США Д.Клуном у рамках Йордансько-американського спільного форуму з навколишнього природного середовища, який був заснований у 2000 році на виконання Угоди про зону вільної торгівлі між Йорданією та США.

Робочий план передбачає співробітництво між двома країнами у чотирьох основних галузях: зміцнення законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, захист біологічного різноманіття, сприяння приватному сектору та розвиток освіти у сфері захисту навколишнього природного середовища.

5 березня провідні йорданські ЗМІ поінформували про введення сирійською владою суворих заходів, спрямованих на обмеження в’їзду сирійських біженців в Йорданію. За словами сирійських активістів, прикордонники не пропускають сирійців, які намагаються перетнути йордансько-сирійський кордон. Заходи з обмеженням виїзду з Сирії були введені одночасно із посиленням сирійської військової присутності на спільному йордансько-сирійському кордоні. За інформацією опозиційних сил Сирії кордон контролюється двома тисячами військових.

Йорданія є улюбленим місцем для більшості опозиціонерів, які тікають з Сирії. З початку внутрішньополітичного конфлікту в Сирії, близько 78 тис. сирійців прибуло в Йорданію.

5 березня Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде зробив заяву щодо ситуації в Сирії. Глава зовнішньополітичного відомства Н.Джуде вкотре підтвердив позицію Королівства щодо неприпустимості будь-якої іноземної військової інтервенції в Сирію.

Така заява пролунала під час зустрічі Н.Джуде з Міністром закордонних справ Росії С.Лавровим у Москві. У ході зустрічі сторони обговорили стан двосторонніх відносин між Росією та Йорданією, мирний процес на Близькому Сході та останній перебіг подій в регіоні.

Під час зустрічі, Міністр закордонних справ Йорданії зауважив, що політика Королівства щодо ситуації в Сирії відповідає рішенням Ліги арабських держав.

У ході прес-конференції, яка відбулась за результатами зустрічі глав зовнішньополітичних відомств двох держав, Н.Джуде відзначив, що на сьогодні для Йорданії пріоритетним питанням залишається врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту. Йорданський високопосадовець підтримав позицію російської сторони стосовно того, що будь-які суперечки між арабськими країнами та Росією у сирійському питанні будуть не на користь інтересів двох сторін та сирійського народу.

Економіка

4 березня оприлюднено пропозицію російської сторони щодо будівництва чотирьох ядерних реакторів з метою задоволення потреб Йорданії в електроенергії. Згідно із заявою Йорданської комісії з атомної енергетики, російська компанія «Атомстрой Експорт» ще у січні ц.р. внесла таку пропозицію на розгляд йорданської сторони. Зазначена пропозиція є подібною до угоди, укладеної між Росією та Туреччиною на суму 20 млрд. дол. США. Згідно з цією угодою Москва має збудувати для Туреччини чотири реактори, які покриють 70% потреб цієї країни в електроенергії. Пропозиція російської сторони має додати Йорданії 4 тис. мегават, що збільшить йорданський енергетичний потенціал вдвічі та перетворить Королівство з імпортера на експортера електроенергії.

У разі, якщо йорданська сторона погодиться на російську пропозицію, цей проект здійснюватиметься поза рамками проекту з вибору технологій для будівництва першого реактору потужністю 1,100 мегават на півночі країни, за участь у якому змагаються три компанії – канадська «AECL», російська «Атомстрой Експорт» та японсько-французький консорціум «Мітсубіші Хеві Індастріс» й «AREVA».

5 березня Уряд Йорданії прийняв рішення щодо об'єднання всіх інвестиційних агентств у єдиний орган з метою сприяння бізнесу на території Королівства. Рішення було оприлюднено під час засідання Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне з інвесторами країни. У ході засідання глава йорданського уряду запевнив присутніх у тому, що підтримка іноземних інвесторів на території Йорданії залишатиметься такою ж міцною та буде спрямована на захисті їхніх юридичних прав. За словами А.Хасавне, країни Перської затоки, Азербайджан та Південна Корея планують розпочати масштабні інвестиційні проекти на території Королівства.

Крім того, за інформацією Міністра промисловості і торгівлі С.Гаммо 64 компанії отримали згоду Міністерства на інвестування на території Йорданії проектів з відновлюваної енергії вартістю 200 млн. динар.

6 березня Йорданія отримала перемогу в міжнародному арбітражному суді стосовно справи, яка відноситься до проекту з будівництва залізниці між Амманом та Заркою.

За інформацією Міністерства транспорту Йорданії, міжнародний арбітражний суд прийняв рішення щодо правомірності припинення угоди стосовно згаданого проекту, підписаної з Міжнародною залізничною компанією, через недотримання нею термінів контракту.

Згідно із проектом, Міжнародна залізнична компанія мала запустити пасажирський потяг по двоколійній 26-ти кілометровій залізниці за маршрутом Зарка - станція Рагадан в Аммані. Планувалося, що 28-ми вагонний електропотяг розвиватиме швидкість 90 км на годину та перевозитиме 100 тис. пасажирів щодня.

6 березня у ході засідання Нижньої палати парламенту було розглянуто питання підвищення тарифів на електроенергію. Йорданські парламентарі дали уряду 10 днів для перегляду нових тарифів на електроенергію. Більшість парламентарів проголосувала за відтермінування на 10 днів обговорення меморандуму, підписаного 44 депутатами, щодо вотуму довіри Міністру енергетики та мінеральних ресурсів К. Абу Кура.

Крім того, парламентарі розкритикували нові тарифи на електроенергію, назвавши їх «економічно невиправданими та несправедливими» по відношенню до громадян Королівства, які й так потерпають від фінансових втрат. Депутати закликали йорданський уряд негайно скасувати нові тарифи на електроенергію та обговорити альтернативні шляхи наповнення бюджету в Нижній палаті парламенту.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux