• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 10 – 15 березня 2012 р.
Опубліковано 15 березня 2012 року о 12:57

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

12 березня оприлюднено заяву Короля Йорданії Абдалли ІІ стосовно зростання насильства у суспільстві. Йорданський монарх зауважив, що останнім часом зростання соціального насильства, зокрема у вищих навчальних закладах країни, призводить до нівелювання загальнолюдських цінностей. Йорданський монарх закликав викладачів країни, зокрема університетів, посилювати роль вищих навчальних закладів у зміцненні соціальної свідомості студентів.

Заяву було зроблено під час зустрічі Короля з провідними національними діячами та представниками уряду Йорданії. Абдалла ІІ підкреслив, що подібна ситуація в суспільстві вимагає цілісного вивчення та зусиль з боку всіх сторін, починаючи від зміцнення йорданської родини та шкільного виховання й завершуючи зміцненням соціальної свідомості під час навчання в університеті.

У ході зустрічі Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне зазначив, що йорданський уряд вивчатиме феномен соціального насильства в Королівстві, шляхом залучення до цього процесу експертів з відповідної сфери, з метою пошуку практичних механізмів боротьби із зазначеним явищем.

14 березня у ході сесії Нижньої палати парламенту депутати закликали провести голосування стосовно оголошення недовіри йорданському уряду та Міністру енергетики і мінеральних ресурсів Йорданії К.Абу Кура через скасування нових тарифів на електроенергію.

Виступаючи на вчорашній сесії, Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне заявив, що нові тарифи на електроенергію були скасовані, оскільки вони негативно позначилися на деяких секторах економіки.

Після виступу глави йорданського уряду депутати відкликали рішення щодо голосування стосовно оголошення недовіри уряду країни.

14 березня працівників торговельної галузі заявили про намір провести загальнонаціональний страйк 18 березня. Власники магазинів не працюватимуть в цей день на знак протесту проти закону, що регулює відносини між власником нерухомого майна та орендарем, а також підвищення тарифів на електроенергію.

Водночас, Президент Амманської торговельної палати Р.Саїфі заявив, що Палата не має відношення до цього страйку й займає нейтральну позицію. Така позиція Амманської торговельної палати викликала критику з боку торговельних кіл Королівства, зокрема членів Палати, які розкритикували низку статей закону, що регулює відносини між власником нерухомого майна та орендарем.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

10 березня під час засідання Виконавчого комітету ЮНЕСКО в Парижі було одноголосно схвалено йорданську пропозицію стосовно зміцнення тиску на Тель-Авів з метою припинення провокативних дій в Єрусалимі, зокрема що стосується мечеті Аль Акса, а також визнати Амман третім святим місцем в ісламі.

11 березня чотири поранених сирійських солдати нелегально перейшли кордон на півночі Йорданії. Дезертири сирійської армії отримали невідкладну медичну допомогу в місті Мафрак. За висновками медичних працівників, на тілі сирійських солдат було виявлено ознаки тривалих тортур й наразі їх стан оцінюється як серйозний.

За словами сирійських солдат, вони зазнали тортур в сирійській армії через те, що відмовилися відкрити вогонь по опозиційних демонстрантах.

12 березня відбувся візит Короля Йорданії до Саудівської Аравії. У ході візиту йорданський монарх провів переговори з Королем Саудівської Аравії Абдаллою бін Абдул Азізом. Сторони обговорили стан двосторонніх відносин та шляхи його розвитку та останній перебіг подій в регіоні.

Монархи дійшли згоди щодо необхідності надавати підтримку Палестинській Автономії у її прагненні створити суверенну державу та покласти край окупації Ізраїлем палестинських територій.

Сторони зосередились також на питанні врегулювання ситуації в Сирії, засудивши кровопролиття, яке відбувається в цій країні, та погодились з необхідністю дотримуватися рішень у сирійському питанні, прийнятих на основі консенсусу Лігою арабських держав.

У рамках зустрічі було обговорено також шляхи зміцнення солідарності арабських держав з метою вироблення єдиної позиції щодо різних проблемних питань в регіоні.

Під час візиту до Саудівської Аравії Абдаллу ІІ супроводжував спадкоємний принц Хусейн.

14 березня відбувся візит Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде в Чехію. У рамках візиту відбулась зустріч глави зовнішньополітичного відомства Йорданії та Президента Чехії В.Клауса. У ході зустрічі чеський лідер зауважив, що Йорданія є «оазисом стабільності» в регіоні. У свою чергу Н.Джуде поінформував співрозмовника щодо мирного процесу в регіоні, зокрема стосовно шляхів виходу з тупика у палестино-ізраїльських консультаціях. В.Клаус підкреслив важливість ролі Чехії, зокрема у світлі її членства в ЄС, у просуванні мирного процесу на Близькому Сході.

Під час візиту Н.Джуде провів також зустріч з Першим заступником прем’єр-міністра, Міністром закордонних справ Чехії К.Шварценбергом. Сторони обговорили шляхи зміцнення двосторонніх відносин та останній перебіг подій в регіоні. Особливу увагу було приділено переговорному процесу між Йорданією та ЄС стосовно підписання угоди про зону вільної торгівлі.

14 березня оприлюднено інформацію щодо ініціативи трьох країн Близького Сходу: Ізраїлю, Ірану, Йорданії, а також Туреччини з виділення 5 млн. дол. США на розвиток науки регіону. Ця ініціатива спрямована, перш за все, на завершення створення регіонального науково-дослідницького центру, який займатиметься дослідженням синхротронного випромінювання на Близькому Сході (SESAME) та знаходитиметься в Йорданії.

З метою повного завершення цього проекту необхідно ще 15 млн. дол. США. Загалом заснування центру коштуватиме 110 млн. дол. США. Ініціатива здійснюється під егідою ЮНЕСКО, за її основу було взято модель Європейської організації з ядерних досліджень. Центр стане першим науковим проектом з вивчення синхротронного випромінювання в регіоні та використовуватиметься не лише арабськими країнами, але й також Ізраїлем і Туреччиною.

Економіка

10 березня було відновлено експорт томатів на ринок Саудівської Аравії після 20-тирічної заборони. Заборону було знято через потребу Саудівської Аравії у великих обсягах поставок томатів. Так, 600 тон томатів було транспортовано в Саудівську Аравію. До заборони на імпорт йорданських томатів, Саудівська Аравія ввозила від 1 тис. до 1,5 тис. томатів щодня. З огляду на високі стандарти та технічні умови, які висувала Саудівська Аравія до експорту овочів, було введено заборону на йорданські томати. Наразі від йорданських експортерів вимагається посвідчення, що томати не містять сальмонели, а також високого рівня пестицидів. За словами Міністра сільського господарства Йорданії Р.Таравне, відновлення експорту томатів до цієї країни Перської затоки не вплине на ціни на цей продукт на внутрішньому ринку.

11 березня провідні місцеві ЗМІ повідомили, що Йорданія продовжує вживати активних заходів, спрямованих на пришвидшення забезпечення Королівства зрідженим газом у світлі чергового вибуху на єгипетському газопроводі, який в тринадцятий раз припинив постачання газу в Йорданію. Імпорт зрідженого газу з країн Перської затоки може розпочатися вже у поточному році. Оренда танкеру, який доставлятиме зріджений газ в Королівство, коштуватиме 100 тис. дол. США щодня. За підрахунками Міністерства енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії, такий крок є економічно доцільним, оскільки наразі Йорданія втрачає 5 млн. дол. США щодня через нестабільність єгипетських поставок газу.

11 березня йорданські ЗМІ прокоментували ситуацію навколо підвищення тарифів на споживання електроенергії в Йорданії. Підвищення тарифів позначилося, перш за все, на промисловій та торговельній діяльності в країні. Йорданські правники та економісти відхиляють новий варіант тарифної політики, як «невірний» та звинувачують уряд у тому, що розробляючи нову тарифну політику у сфері електроенергії, було використано невірні економічні показники з тим, щоб ввести в оману громадськість країни.

12 березня місцеві ЗМІ привернули великої уваги рішенню уряду Йорданії переглянути нові тарифи на електроенергію. Згідно із заявою Національної компанії з електроенергії, підвищені тарифи можуть призвести до зростання державного дефіциту, який може сягнути 1,7 млрд. динар (2,4 млрд. дол. США) до кінця поточного року.

На думку голови парламентського комітету з питань енергетики Дж.Гаммо, урядом було прийнято одностороннє рішення щодо підвищення тарифів без врахування думки депутатів та представників приватного сектору.

У світлі неспроможності йорданського уряду подолати суперечності, що виникли у зв’язку із підвищенням тарифів на електроенергію, велика кількість йорданських парламентарів висловилася за оголошення недовіри Прем’єр-міністру країни А.Хасавне.

12 березня оприлюднено заяву Йорданської корпорації соціальної безпеки щодо зростання у 2011 році фінансових прибутків на 13,5%. Показник, який сягнув 256,5 млн. динар (361,8 млн. дол. США), є різницею між надходженнями від виплат за страхування та фондів витрачених на виплату пенсій, покриття збитків та інші компенсаційні виплати. Зауважується, що у 2010 році цей показник становив 226 млн. динар (318,7 млн. дол. США).

Наразі Йорданська корпорація соціальної безпеки у співробітництві з Міжнародною організацією праці розробляє стратегічний п’ятирічний план з підвищення соціальної безпеки, який має бути завершений у другому півріччі 2013 року.

13 березня уряд Йорданії прийняв рішення щодо скасування підвищених тарифів на електроенергію, які були введені наприкінці січня поточного року. Рішення було прийнято у ході засідання Ради міністрів Королівства. Згідно з рішенням, тарифи залишаються такими, як були до підвищення. Надлишок, який залишився після сплачення підвищених тарифів буде враховано при сплаті рахунків у наступні місяці.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux