• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 24 лютого – 1 березня 2012 р.
Опубліковано 01 березня 2012 року о 11:00

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

27 лютого розпочалися вибори лідера найбільшого ісламістського руху Йорданії «Мусульманське братство». Цього разу вибори є чимось більшим ніж внутрішня стандартна процедура обрання нового лідера, оскільки від їх результатів залежить майбутній курс найбільшої опозиційної організації країни, а відтак й політична доля Королівства.

В умовах, коли перед «Мусульманським братством» постала низка викликів, починаючи від прийняття рішення щодо участі у майбутніх парламентських виборах та закінчуючи питанням зближення з Вашингтоном, нинішні вибори в організації є найбільш важливими за 60 років існування «Мусульманського братства» та, в той же час, найбільш спокійними, що вразило найбільш досвідчених ветеранів ісламістського руху країни.

Потенційними лідерами виборчої гонки всередині руху стануть Абдул Хамід Куда та Абдул Латіф Арабіят. Враховуючи новий політичний клімат в регіоні, позиція лідера «Мусульманського братства» матиме додаткову вагу. Поступовий перехід ісламістського руху з опозиційної ідеології до проурядової вимагатиме від нового керівництва додаткових обов’язків та відповідальності.

28 лютого оприлюднено заяву Короля Йорданії Абдалли ІІ щодо сектору охорони здоров'я Йорданії. У заяві йдеться про те, що підвищення рівня медичних послуг має пріоритетне значення. За словами йорданського монарха, неможливо допустити, щоб бюрократія стала на заваді розвитку медичної сфери країни. Таку заяву Абдалла ІІ зробив під час візиту до одного з провідних госпіталів Королівства – Йорданського університету, робота в якому була припинена через те, що медична установа не змогла виплатити борг на суму 23 млн. динар (32 млн. дол. США) за придбання медичного обладнання та фармацевтичних препаратів.

29 лютого провідні йорданські ЗМІ приділили великої уваги питанню суперечливого голосування в парламенті Йорданії щодо розпуску слідчих комітетів Нижньої палати парламенту на початку поточного місяця та передачі корупційних справ на розгляд Антикорупційної комісії.

Основним суперечливим моментом у цьому питанні є розподіл конституційних повноважень парламентарів та нелегітимність парламентських процедур. Зокрема, мова йде про те, якому органу в Королівстві довірити боротьбу з корупцією, зокрема у світлі зростання розчарування у суспільстві успішністю антикорупційної кампанії.

Наразі Антикорупційна комісія є не найкращим органом у боротьбі з корупцією, оскільки вона зіткнулася з низкою внутрішніх проблем, однією з яких є обмежене фінансування. Крім того, мандат Комісії не дозволяє їй в повній мірі здійснювати розслідування адміністративно-економічних злочинів, зокрема стосовно перевищення службових повноважень.

У світлі продовження антикорупційної кампанії видання зауважують, що наразі в Прокуратурі Амману розглядається питання передачі на розгляд парламенту справи щодо будівництва казино на Мертвому морі у 2007 році. У цьому контексті існує ймовірність, що з колишнього прем’єр-міністра Королівства М.Бахита знімуть імунітет, оскільки колишній глава йорданського уряду підозрюється у причетності до зазначеної корупційної справи.

01 березня оголошено страйк працівників медичної галузі, зокрема медсестер, оголошеного на знак протесту проти низької заробітної платні. Асоціація медсестер Йорданії заявила, що медсестри багатьох державних шпиталів та центрів охорони здоров'я по всій країні припинили роботу 1 березня на вісім годин. До страйку приєдналися 80-90% медсестер Королівства. Це другий поспіль страйк працівників медичної галузі протягом поточного року. Після прийняття урядом Йорданії програми реструктуризації заробітної плати працівників державного сектору, медсестри Йорданії звернулися до уряду з проханням переглянути рішення щодо зміни назви їхньої професії на «асоційовану медсестру», що призвело до зниження заробітної платні. Страйкарі планують вжити більш суворих заходів на наступному тижні у разі, якщо уряд не дослухається до їхніх вимог.

01 березня оприлюднено кількість лівійських громадян, які в’їхали до Королівства, починаючи з лютого минулого року. Цей показник становить 58 тис. осіб, з яких 48 тис. - прибули з метою лікування в йорданських шпиталях.

Загальна вартість лікування лівійців в Йорданії становить 80 млн. дол. США, з яких 30 млн. дол. США має компенсувати Королівство. Лівійці окупували 172 готелі та квартири переважно в Аммані, Ірбіді та на узбережжі Мертвого моря. При цьому, спостерігається тенденція до подальшого збільшення кількості лівійців, що приїжджають до Йорданії. Так, згідно із статистикою, кожного дня до Королівства прибуває в середньому 1 тис. лівійських громадян на лікування.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

24 лютого Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде взяв участь у зустрічі, так званих, «друзів Сирії», яка відбулася в Тунісі. У ході зустрічі глава зовнішньополітичного відомства Йорданії закликав міжнародну спільноту до вироблення єдиної позиції щодо політичного майбутнього Сирії, яке б сприяло об’єднанню сирійців та забезпеченню їх участі у процесі прийняття рішень.

У ході засідання представники західних та арабських держав закликали також сирійський уряд до негайного припинення насильства по відношенню до цивільного населення.

Представники понад 70 країн, включаючи США, Туреччину, та країни ЄС, взяли участь у зустрічі. Водночас Китай та Росія відмовилися надіслати своїх представників для участі у зазначеному заході, мотивувавши своє рішення тим, що на даному етапі доцільно було б замість проведення подібних зустрічей, які «нагадують спроби організувати міжнародну коаліцію, аналогічну контактній групі по Лівії, яка підтримуватиме лише одну сторону конфлікту», відрядити в Сирію представників ООН, які змогли б досягти домовленості між урядом цієї країни та опозицією для проведення переговорів щодо постачання гуманітарної допомоги в Сирію.

26 лютого Король Йорданії Абдалла ІІ отримав запрошення від Президента Іраку Дж.Талабані взяти участь в Арабському саміті, який відбудеться в цій країні наприкінці березня поточного року.

У ході зустрічі з Міністром планування Іраку А.Шукрі, який передав запрошення йорданському монарху, Абдалла ІІ наголосив на готовності Йорданії й надалі надавати Іраку підтримку, зокрема напередодні підготовки до саміту.

Арабський саміт мав відбутися в Іраку ще наприкінці минулого року, проте з огляду на складну політичну ситуацію в деяких країнах регіону, цей захід було перенесено. Ліга арабських держав та уряд Іраку погодилися провести саміт 29 березня ц.р.

Останній раз Ірак приймав на своїй території Арабський саміт у травні 1990 року – за три місяці до іракського вторгнення в Кувейт.

26-27 лютого в Катарі відбулась Міжнародна конференція із захисту Єрусалиму. Конференція була організована за сприяння Ліги арабських держав. У ході конференції йорданська делегація звернулася із закликом до арабських країн та міжнародної спільноти об'єднати зусилля з метою припинення дій ізраїльтян, які порушують право мусульман на самовизначеність.

У меморандумі, представленому на конференції йорданською стороною, йдеться про необхідність використання всіх можливих засобів – дипломатичних, політичних, правових та фінансових з метою зміни ставлення до ісламу. Згідно з меморандумом, Йорданія на постійній основі здійснює моніторинг ситуації, що склалася навколо святого міста, та докладатиме всіх зусиль з метою захисту святинь Єрусалиму.

29 лютого оприлюднено заяву Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде щодо позиції Королівства стосовно можливого застосування сили проти Сирії. У заяві йдеться про те, що Йорданія відкидає будь-яке застосування сили проти цієї держави, іноземну, включаючи військову інтервенцію, закликає сирійський уряд до негайного припинення кровопролиття в країні та до проведення реформ спрямованих на поліпшення умов життя сирійців. Заяву було проголошено главою зовнішньополітичного відомства Йорданії під час 19-ї сесії Ради з прав людини. Крім того, Н.Джуде зазначив, що Йорданія підтримує ініціативу Ліги арабських держав щодо Сирії, яка є практичним засобом припинення нестабільності в цій країні.

Економіка

25 лютого після чотириденних дебатів у Нижній палаті йорданського парламенту з приводу проекту державного бюджету на 2012 рік, а також бюджетів для незалежних громадських агентств, було ухвалено проект згаданого документа.

З 107 депутатів, які взяли участь у сесії, 70 проголосували за проект державного бюджету на поточний рік. Підкреслюється, що голосування відбувалося постатейно.

За словами Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне, державний бюджет Йорданії, ухвалений на цей рік, є найбільш аскетичним за всю історію Королівства, та становить 6,8 млрд. динар. Глава Йорданського уряду зауважив, що уряд не мав вибору й що такий показник державного бюджету країни є необхідним кроком.

26 лютого відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з провідними іноземними інвесторами Йорданії за участі представників уряду Королівства.

У ході зустрічі йорданський монарх запевнив інвесторів з арабських та інших країн у готовності Йорданії захищати їхні інтереси, зокрема у світлі проведення кампанії по боротьбі з корупцією. Абдалла ІІ наголосив, що антикорупційні дії не мають перетворитися на компанію з дискредитації.

Зазначене засідання відбулось через день після того, як у місцевій пресі з’явилася інформація щодо причетності однієї з інвестиційних компаній Перської затоки до корупційної діяльності.

Під час зустрічі провідні іноземні інвестори внесли пропозицію створити урядову контактну групу з метою вирішення питань щодо іноземних інвестицій, які широко коментуються в пресі. Крім того, було запропоновано започаткувати товариство іноземних інвесторів та бізнесменів у зв’язках з урядом з метою сприяння у вирішенні нагальних проблем в інвестиційній та торговельно-економічній сферах.

У ході зустрічі, Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне підтримав зазначені ініціативи іноземних інвесторів та зауважив, що найближчими днями на засіданні Кабінету Міністрів Йорданії буде оприлюднено стратегію залучення інвестицій в Акабську спеціальну економічну зону.

28 лютого провідні йорданські ЗМІ широко прокоментували питання почастішання акцій протесту молодіжних організацій та опозиційних сил Йорданії після підвищення тарифів на електроенергію.

Після підвищення тарифів в середньому на 9%, незадоволення в суспільстві зростає та представники громадських рухів закликають уряд країни переглянути зазначене рішення. Підвищення тарифів на електроенергію сприятиме підвищенню цін на продовольчі товари майже на 20% у березні поточного року, що, у свою чергу, призведе до зниження споживчих можливостей йорданців та значно послабить внутрішній ринок Королівства.

За словами Президента Асоціації торгівельних компаній Йорданії С.Джавабре, торгівельний сектор країни постраждає найбільше від підвищення тарифів на електроенергію. Так, ціни на заморожені м’ясні вироби, зокрема з м’яса птиці, та молочні вироби будуть підвищені вдвічі.

Рахунки на електроенергію становлять 50% від операційних та адміністративних витрат комерційного сектору. Отже, на думку представників торговельних кіл Йорданії, уряд має встановити 16%-е підвищення тарифів на електроенергію для комерційного сектору країни.

29 лютого провідні місцеві ЗМІ активно прокоментували питання щодо можливості перегляду нововведених тарифів на електроенергію в Йорданії, у разі якщо з’ясується, що вони негативно позначаються на найбільш вразливих верствах населення. Таке рішення було прийнято в умовах зростання напруги у суспільстві через підвищення цін на харчові вироби, спричинене новими тарифами на електроенергію для представників торгово-промислового комплексу.

Згідно з рішенням Уряду Королівства ті, хто споживає електроенергію в обсязі до 650 кіловат на місяць, а це 92% населення, не зазнають тарифних змін. Пояснюючи свою позицію щодо підвищення тарифів на електроенергію, уряд Королівства посилається на високий показник дефіциту державного бюджету. Так, за економічними прогнозами у поточному році дефіцит державного бюджету має сягнути 1,5 млрд. динар (2,1 млрд. дол. США).

01 березня оприлюднено заяву Асоціації приватних шпиталів, Об'єднання 42 шпиталів та Асоціації йорданських шпиталів, в якій йдеться про те, що підвищення тарифів на споживання електроенергії призведе до збільшення цін на медичні послуги для пацієнтів.

Зазначені медичні шпиталі заявили також про наміри переглянути угоди, укладені з Міністерством охорони здоров'я та страховими компаніями щодо зміни розцінок на свої послуги.

До підвищення тарифів на споживання електроенергії шпиталі сплачували 90 філсів за один кіловат електроенергії, тоді як після підвищення тарифів вони будуть вимушені сплачувати 350 філсів. Тобто витрати шпиталів на електроенергію становили 3% від загальних щорічних витрат, наразі ж вони становитимуть 15%. Після підвищення тарифів на споживання електроенергії ціни на медичні послуги зростуть на 20%.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux