• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 5 – 12 липня 2012 р.
Опубліковано 12 липня 2012 року о 14:32

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві за 05 – 12 липня 2012 р., підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

5 липня було затримано 14 протестувальників, які перекрили рух кортежу Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне у місті Ірбід (80 км від Аммана). 13 протестувальників були звільнені після одногодинної затримки, в той час як один чоловік, намагаючись втекти на машині, врізався в поліцейський автомобіль та був заарештований.

Коментуючи інцидент, Директор Департаменту громадської безпеки Йорданії Х.Маджалі, заявив: «Ми нікому не дозволимо перекривати магістраль та чинити громадські безпорядки».

8 липня вдбулась позачергова сесія йорданського парламенту, у ході якої парламентарі внесли правки та доповнення до закону про вибори. За результатами внесення правок до зазначеного закону, кількість місць в йорданському парламенті було збільшено до 150, з яких 27 – місця на національному рівні, 108 – на регіональному та 15 – жіноча квота.

Члени коаліції лівих та націоналістичні партії Йорданії організували протести перед будівлею парламенту проти повернення виборчої формули «одна людина – один голос».

У ході позачергової парламентської сесії депутати проголосували також за необхідність розгляду законопроектів про паспорти, про землевласника та орендаря, а також про нерухомі активи в правовому та фінансовому парламентських комітетах.

10 липня оприлюднено заяву опозиційних сил Йорданії стосовно необхідності перенесення парламентських виборів на наступний рік. На думку йорданської опозиції, уряд країни має розробити новий законопроект про вибори, який би задовольняв всі політичні сили в Королівстві.

Заяву було зроблено з огляду на те, що різні політичні групи Йорданії продовжують вести дискусію з приводу доцільності бойкоту парламентських виборів, які мають відбутися наприкінці поточного року.

За словами опозиційних груп Королівства, правки, внесені в закон про вибори, не відповідають очікуванням опозиції й можуть призвести до посилення напруги у суспільстві.

На дуку найбільшого опозиційного угруповання Йорданії «Брати-мусульмани», існує необхідність у перенесенні парламентських виборів на більш пізній термін. Ісламісти закликають йорданський уряд до скасування виборчої формули «один громадянин – один голос» та ухвалення виборчої формули, згідно з якою 50% парламентських місць буде передбачено на регіональному рівні й така ж кількість місць – на національному.

11 липня ХАМАС та йорданський уряд спростували існування зв’язку між офіційним візитом Х.Мішаала в Йорданію та переговорами лідерів «Братів-мусульман» з урядом Королівства стосовно майбутніх парламентських виборів.

Проте, на думку політичних оглядачів, завдяки близькості до керівництва ісламістського руху «Брати-мусульмани» в Каїрі та нещодавній перемозі представника цієї сили на президентських виборах в Єгипті, лідер ХАМАС намагався переконати керівництво найбільшої опозиційної сили Йорданії у необхідності участі в майбутніх парламентських виборах.

Під час тижневого візиту лідер ХАМАС провів зустрічі з Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Прем’єр-міністром цієї країни Ф.Таравне. За результатами візиту Х.Мішаал заявив, що делегація ХАМАС дала поради керівництву «Братів-мусульман» Йорданії у питанні парламентських виборів.

11 липня оприлюднено інформацію щодо демографічної ситуації в Королівстві. За останні 60 років в Йорданії спостерігається стрімке демографічне зростання. За даними Йорданського департаменту статистики, населення Королівства збільшилося з 586 тис. у 1952 році до 6,2 млн. осіб у 2011році.

Йорданія показала також позитивні зміни у ключових демографічних показниках. Так, рівень неписьменності впав з 16,7% у 1991 році до 6,7% у 2011 році. Понизився рівень дитячої смертності – з 1 тис. дітей у 2007 році померло 20, тоді як у 1990 році – 38. Знизився також і рівень смертності матерів при народженні дітей – з 100 тис. жінок у 1990 році померло 48, тоді як у 2009 році – лише 19.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

5 липня на територію Королівства прибули 639 біженців з Сирії. За даними ООН, протягом останніх 5 днів в країні було зареєстровано 3 тис. сирійців. У світлі постійного зростання кількості сирійських біженців в Йорданії, Верховний комісар ООН з питань біженців в Королівстві А.Харпер закликав міжнародну спільноту забезпечити Йорданію 192 млн. дол. США на утримання біженців, кількість яких може сягнути 70 тис. осіб до кінця поточного року.

Загалом, починаючи з березня 2011 року, йорданський кордон перетнуло 140 тис. сирійців.

8 липня в Аммані відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне із Заступником міністра закордонних справ Ірану Х.Абдолаяном. У ході зустрічі іранський дипломат передав від імені Президента Ірану М.Ахмадінеджада запрошення Королю Йорданії взяти участь у саміті Руху неприєднання, який проходитиме в Тегерані 26-31 серпня.

Під час зустрічі іранський дипломат висловив прагнення Ірану зміцнювати двостороннє співробітництво з Йорданією. У свою чергу, глава йорданського уряду зазначив, що Йорданія зацікавлена у розвитку взаємовигідних двосторонніх відносин з Іраном та зауважив, що політика Королівства базується на підтриманні добрих відносин з усіма країнами.

Сторони обговорили також низку питань регіонального характеру. Особливу вагу було приділено палестинському питанню. Глава йорданського уряду зауважив, що Йорданія підтримує Палестину у її прагненні до створення власної незалежної держави зі столицею у Східному Єрусалимі.

У ході зустрічі було обговорено сирійське питання та роль Ірану у зміцненні безпеки та відновленні стабільності в регіоні. Під час прес-конференції, яка відбулась після зустрічі у Посольстві Ірану в Аммані, Х.Абдолаян, коментуючи обговорення сирійської кризи з главою йорданського уряду віч-на-віч, зазначив, що позиція Йорданії у сирійському питанні є збалансованою та логічною. Іранський дипломат підкреслив, що позиція Ірану у сирійському питанні залишається добре прозорою, зокрема Іран не визнає втручання у внутрішні справи цієї країни та вважає єдиним прийнятним шляхом врегулювання кризи в Сирії – політичний діалог.

9 липня йорданський уряд ухвалив рішення щодо будівництва в Королівстві додаткового табору для сирійських біженців, а також щодо надання дозволу Міжнародній організації з міграції на будівництво таборів для іноземних біженців, які прибувають на територію Йорданії з Сирії.

Уряд Королівства зобов’язав Йорданську Хашимітську організацію благодійності здійснювати нагляд за будівництвом таборів, яке фінансується Агентством ООН з питань біженців. З цією метою було підписано відповідну угоду, згідно з якою Йорданська Хашимітська організація благодійності є єдиним розпорядником фінансової допомоги, спрямованої на створення належних умов для сирійських біженців на території Йорданії.

Економіка

10 липня оприлюднено заяву Голови Центрального банку Йорданії З.Фаріза стосовно відновлення національної економіки Королівства, незважаючи на регіональну нестабільність та неспроможність країн-донорів вчасно надати Йорданії обіцяні гранти.

За словами З.Фаріза, Центральний банк Йорданії утримує «стабільний та безпечний» курс національної валюти, незважаючи на затримку в наданні іноземної допомоги, від якої залежить показник дефіциту державного бюджету Королівства, який у поточному році сягнув безпрецедентного обсягу.

Голова Центрального банку Йорданії поінформував також, що у першому півріччі поточного року Королівство має позитивні показники, зокрема інфляції – 3,9% (станом на кінець червня ц.р.) та збільшення кількості туристів – на 19%. Крім того, понизився рівень безробіття до 11,5%. Показник зростання ВВП сягнув 3%, порівняно з 2,3%, зафіксованими за це й же період часу у минулому році. Спостерігається зростання показника банківських кредитів на 7%.

11 липня в США розпочався Економічний форум Сонячної долини, у якому бере участь Король Йорданії Абдалла ІІ та Королева Ранія.

Економічний форум Сонячної долини проводиться у Сполучених Штатах кожного липня, починаючи з 1983 року. Учасниками Форуму є провідні політики та бізнесмени з усього світу. Основною темою порядку денного Форуму є обговорення глобальних економічних та політичних проблем.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux