• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 26 червня – 5 липня 2012 р.
Опубліковано 05 липня 2012 року о 14:33

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

29 червня Король Йорданії Абдалла ІІ прийняв рішення щодо необхідності переглянути закон про вибори. Йорданський монарх дав доручення парламенту скликати позачергову сесію на початку липня ц.р. з метою внесення правок до закону про вибори, зокрема у частині, що стосується кількості місць в законодавчому органі на національному рівні.

Під час зустрічі з Прем’єр-міністром Йорданії Ф.Таравне, Президентом Сенату Т.Масрі та Спікером Нижньої палати парламенту А.Дугмі йорданський монарх зауважив, що всеохоплююча політична реформа «залишиться лише теорією», доки не будуть проведені вільні та прозорі парламентські вибори «на практиці».

Опозиційні сили Йорданії з оптимізмом сприйняли рішення Абдалли ІІ щодо перегляду закону про вибори. Зокрема, опозиційні групи країни оголосили про призупинення рішення про бойкот парламентських виборів. Так, найбільша опозиційна сила Королівства – ісламський рух «Брати-мусульмани» заявила, що чекатиме кінцевої версії закону про вибори перш ніж вдаватися до будь-яких радикальних дій.

1 липня опубліковано інтерв’ю Короля Йорданії Абдалли ІІ, яке він дав Йорданському національному телебаченню. У ході інтерв’ю йорданський монарх зазначив, що розширення участі громадськості у процесі прийняття рішень є основою політичної та соціально-економічної реформ. Абдалла ІІ також зауважив на необхідності створення демократичної культури, результатом якої має стати плюралізм, що базується на діалозі та повазі до протилежної думки.

У ході інтерв’ю йорданський монарх активно прокоментував своє недавнє рішення щодо необхідності внесення правок до закону про вибори. Зокрема, Абдалла ІІ зазначив, що на наступному тижні парламент має скликати позачергову сесію з метою внесення у зазначений закон правок у частині збільшення кількості місць в законодавчому органі країни на національному рівні. На думку Короля, такий крок сприятиме більш широкому залученню громадськості до політичного життя на національному рівні.

2 липня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з президентом і членами Незалежної виборчої комісії. У ході зустрічі йорданський монарх зазначив, що у світлі набуття сили законом про вибори, почався відлік днів до проведення парламентських виборів. Абдалла ІІ зауважив, що його рішення скликати позачергову парламентську сесію має на меті внесення правки в закон про вибори у частині забезпечення справедливого представництва всіх сегментів суспільства у парламенті наступного скликання та заохочення всіх політичних партій до участі у виборчому процесі.

За словами йорданського монарха, Комісія має розпочати виконувати свої повноваження щоб забезпечити проведення виборів наприкінці поточного року. Зокрема, як відзначив Абдалла ІІ, Комісія має виробити медіа стратегію з метою широкого висвітлення виборчого процесу, що сприятиме успішному проведенню виборів.

3 липня було внесено правку до статті 8 закону про вибори Йорданії. Уряд Йорданії ухвалив правку у зазначений закон, яка передбачає збільшення кількості місць в парламенті на національному рівні до 27, замість 17, як це було передбачено попередньою версією закону. Після внесення правки у закон про вибори, кількість місць у Нижній палаті парламенту Королівства становитиме 150.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

29 червня офіційний Амман спростував інформацію щодо арешту в Сирії йорданських представників спецслужб. Зазначається, що Державний міністр з питань преси та комунікацій С.Мааіта заявив, що звіт, опублікований просирійським ліванським виданням «Ат-Табат», в якому йдеться про затримку групи представників спецслужб Йорданії поблизу міста Хомс, «не має нічого спільного з реальністю». За словами С.Мааіта, Йорданія поважає суверенітет Сирії та ніколи не втручалася у внутрішні справи свого сусіда.

У публікації просирійської газети йдеться також про те, що затримані нібито представники спецслужб Йорданії мали при собі 200 військових форм йорданської армії. Міститься також твердження про зростання ролі Йорданії у сирійській кризі, зокрема після надання політичного притулку полковнику сирійської армії.

1 липня Комітет світової спадщини ЮНЕСКО прийняв рішення, яке затвердило ініціативу Йорданії стосовно Єрусалиму, зокрема щодо Магрибських воріт. Рішення було прийнято під час засідання Комітету в Санкт-Петербурзі. У ньому йдеться про те, що ЮНЕСКО глибоко занепокоєна діями Ізраїлю, зокрема земельними роботами у старому місті та поблизу його стін. Крім того, ЮНЕСКО розкритикувало той факт, що уряд Ізраїлю не поінформував про ці роботи Центр світової спадщини.

ЮНЕСКО затвердило йорданський план з реконструкції Магрибських воріт та вкотре підтвердила той факт, що Йорданія є легітимним хранителем християнських та мусульманських святинь Єрусалиму. Згідно з рішенням ЮНЕСКО, Ізраїль має припинити будь-які односторонні дії та узгоджувати всі роботи стосовно реконструкції Магрибських воріт з Йорданією.

2 липня розпочався офіційний візит Короля Йорданії Абдалли ІІ до Франції. У ході візиту відбулись переговори між йорданським монархом та Президентом Франції Ф.Холандом. Під час переговорів сторони обговорили стан розвитку двосторонніх відносин між Йорданією та Францією, трансформаційні процеси на Близькому Сході, мирний процес в регіоні та сирійську проблему. Абдалла ІІ відзначив важливу роль Франції, як на міжнародній арені, так і на європейському рівні у справі відновлення мирних переговорів між Ізраїлем і Палестиною, а також зауважив на необхідності вирішення сирійської кризи мирним шляхом.

Підкреслюється, що за результатами переговорів між лідерами двох держав було зроблену спільну заяву. У заяві Президент Франції засудив ескалацію насильства в Сирії та відзначив участь Йорданії у наступній зустрічі «Друзів Сирії», яка має відбутися 6 липня ц.р. у Парижі. Ф.Холанд також підтримав йорданське рішення виступати співголовуючою країною Союзу заради Середземномор’я.

У рамках візиту між двома країнами було підписано угоду, згідно з якою Франція надасть Йорданії кредит у розмірі 150 млн. євро на вигідних умовах з метою підтримання енергетичного сектору Королівства.

3 липня оприлюднено інформацію про те, що тривають переговори між Йорданією та ООН щодо відкриття додаткового табору для сирійських біженців на північному кордоні країни. Кількість сирійських біженців досягла критичної цифри. Так, щодня в Йорданію прибувають близько 400 біженців. 1 липня було зафіксовано 500 біженців. 3 липня було зафіксовано рекордну кількість сирійських біженців в Йорданії, яка становила 973 особи протягом одного дня.

Новий табір буде збудовано між містами Рамта і Мафрак. Наразі всі біженці відправляються у табір у місті Рамта, де перебувають 1,500 сирійців, це число втричі більше ніж те, на яке розрахований табір.

З метою утримання сирійських біженців міжнародна спільнота надасть Йорданії 192 млн. дол. США. До кінця поточного року кількість сирійських біженців в Королівстві може сягнути 70 тис. осіб.

4 липня у рамках офіційного візиту Короля Йорданії Абдалли ІІ до Франції відбулись його переговори з Головою Національної Асамблеї цієї країни К.Бартолоном.

У ході переговорів Абдалла ІІ висловив вдячність уряду Франції за підтримку у процесі реформування Королівства. Сторони обговорили також шляхи зміцнення міжпарламентських зв’язків між двома країнами.

Великої уваги було приділено поверненню за стіл мирних переговорів Ізраїлю та Палестини, а також пошуку політичного вирішення сирійської кризи.

У рамках візиту йорданський монарх виступив перед представниками політичних, бізнесових кіл та журналістів Франції в Міжнародній дипломатичній академії, почесним членом якої є Йорданія.

По завершенню дводенного офіційного візиту до Франції Абдалла ІІ розпочав приватний візит до цієї країни.

4 липня відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне з посланником ЄС з питань Південного Середземномор’я Б.Леоном. У ході зустрічі основну увагу сторони приділили обговоренню співголовування Королівства, разом з ЄС, у Союзі заради Середземномор’я.

Сторони зосередились також на шляхах координації політики держав-членів Союзу та спільних політичних та економічних проектів, що реалізуються в рамках цієї організації.

Рішення про співголовування Йорданії в Союзі заради Середземномор’я було прийнято на засіданні глав держав-членів Союзу місяць тому, після визначення співголовою ЄС у березні поточного року.

4 липня Принц Хассан передав лист від Короля Йорданії Абдалли ІІ марокканському Королю Мохаммаду VI. У листі йдеться про необхідність зміцнення двосторонніх йордансько-марокканських відносин та координації дій у світлі трансформаційних процесів в регіоні.

Лист було передано у рамках робочого візиту Принца Хассана до Марокко, у ході якого член Королівської родини взяв участь у дипломатичному форумі в Університеті ім. Мохаммада бін Абдалли. У рамках форуму Принц Хассан прочитав лекцію під назвою «Арабське бачення між адаптацією та перспективою».

Економіка

1 липня уряд Кувейту прийняв рішення внести у фонд Перської затоки 1,25 млрд. дол. США протягом наступних двох місяців. Зазначені кошти призначені для Йорданії. За словами Міністра фінансів Йорданії С.Хафеза, кувейтський грант буде використано на реалізацію капітальних проектів в Королівстві.

Крім того, між Йорданією та Кувейтським фондом арабського економічного розвитку було укладено угоду про позику у розмірі 37 млн. дол. США для фінансування третьої фази проекту з розширення енергетичної компанії «Самра», який передбачає встановлення двох енергогенераторів, які працюватимуть на природному газі та дизелі, потужністю 100 мегават кожний. Позика дається йорданському уряду під 3% на 20 років.

1 липня ц.р. йорданський уряд прийняв рішення щодо зменшення податку на малогабаритні автомобілі «гібриди» з 55% до 25%, а також встановив ліміт на ввезення в Королівство імпортних автомобілів, термін експлуатації яких не перевищує п’яти років.

3 липня оприлюднено інформацію про те, що Фонд Ради співробітництва країн Перської затоки, який на сьогодні налічує 5 млрд. дол. США для Йорданії, зможе залучити іноземних інвестицій на суму 12 млрд. дол. США з метою розвитку водного господарства, енергетичного сектору та транспортної галузі Королівства.

За словами Міністра планування та міжнародного співробітництва Йорданії Дж. Хассана, таке рішення було прийнято на останньому засідання Ради з огляду на те, що Йорданія є країною, яка повною мірою залежить від іноземних інвестицій, туризму, торгівлі та грошових переводів.

Публікації про Україну у йорданських ЗМІ

Арабомовна йорданська щоденна газета «Ад-Діяр» від 26 червня ц.р. надрукувала статтю під заголовком «Вшанування пам’яті українських жертв війни».

У статті йдеться про те, що Посол України в Королівстві С.Пасько провів прес-конференцію, присвячену Дню пам’яті та скорботи за жертвами війни в Україні, під час якої він розповів про Велику Вітчизняну війну, яка продовжувалася з 1941 по 1945 роки. У ході війни німецька армія окупувала територію України, визволення якої тривало два роки.

Під час прес-конференції Посол підкреслив, що трагедією мільйонів жителів України стала їх примусова депортація на роботи в Німеччину. Всього з України в Німеччину та інші країни загарбники вивезли близько 3 млн. мирних громадян. Головною метою вторгнення німецької армії на територію СРСР було знищення населення країни.

Сергій Пасько зазначив, що під час війни загинув кожний п'ятий українець. Всього у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років загинуло понад 25 млн. радянських громадян.

За інформацією Посла України, 22 червня в Україні проводяться меморіальні заходи з вшанування пам’яті жертв Великої Вітчизняної війни. 22 червня 2012 року Президент України В.Янукович поклав квіти до могили Невідомого солдата у столичному парку Вічної Слави. Пам'ять полеглих у роки війни була вшанована хвилиною мовчання.

На думку Посла України, Велика Вітчизняна війна – це одна з найбільших трагедій українського народу за всю його багатовікову історію. За три роки гітлерівської окупації люди зазнали неймовірних страждань, принижень та горя. Україна зробила значний внесок у розгром нацистської імперії, але великими є і жертви – половина із більш ніж 7 млн. наших земляків, що стали до лав збройних сил, не повернулися до рідних осель, а кожен другий із тих, хто залишився живим повернулися додому інвалідами.

Англомовна йорданська щоденна газета «Джордан таймс» від 28 червня ц.р. надрукувала статтю під заголовком «Україна прагне до активізації співробітництва з Йорданією». У статті використана інформація прес-конференції Посла України в Йорданії С.О.Паська провідним місцевим ЗМІ з нагоди 16-ї річниці Дня Конституції України.

Зокрема зазначається, що глава українського дипломатичного відомства в Аммані поінформував про процес прийняття у 1996 році першого з часів незалежності основоположного закону України. Прийняття Конституції України стало важливим кроком на шляху забезпечення прав людини та громадянина, а також зміцнення престижу України на міжнародній арені.

У статті підкреслюється, що Україна усвідомлює важливу роль Йорданії в регіоні. На думку Посла України, Йорданії вдалося підтримувати стабільність у часи нестабільності на Близькому Сході. За словами С.О.Паська, як відзначає видання, Україна прагне до зміцнення співробітництва з Королівством, про що неодноразово наголошувалося під час квітневого візиту Президента України В.Януковича до Королівства, який був приурочений до 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Йорданією.

Підкреслюється, що Україна та Йорданія підписали 18 двосторонніх угод у різних сферах співробітництва, проте Україна особливо зацікавлена у розширенні економічного співробітництва з Королівством. У минулому році товарообіг між двома країнами перевищив 440 млн. дол. США. При цьому йорданський імпорт в Україну у 2001 році зріс на 127%.

У статті відзначається що Йорданія для України є привабливим туристичним місцем. Щороку в Королівство прибувають від 5 до 6 тис. українських туристів. Водночас, постійно зростає кількість йорданців, які прагнуть здобувати освіту в Україні. Так, у минулому році кількість бажаючих вчитися в Україні зросла на 27,2%.

Арабомовна йорданська щоденна газета «Ад-Діяр» від 28 червня ц.р. надрукувала статтю під заголовком «Посол України високо оцінює рівень відносин його країни з Йорданією». У статті йдеться про прес-конференцію Посла України в Йорданії С.Паська присвячену Дню Конституції України.

Зокрема зазначається, що Посол розповів про ухвалення Основного закону України. С.Пасько поінформував, що спроби прийняти Конституцію в Україні робилися ще на початку 18 століття. Тодішній документ визнали уряди Швеції та Туреччини. Світові вчені та політики вважають її однією з найбільш демократичних конституційу світі, яка на 80 років випередила ідеї Французької революції та прийняття конституції США. На жаль Українська держава не змогла втримати свою незалежність в ті роки.

Під час прес-конференції Посол України розповів про розвиток українсько-йорданських відносин у минулому році. Він зазначив, що головною подією українсько-йорданських відносин став перший в історії двостороннього співробітництва офіційний візит Короля Йорданії в Україну у червні минулого року. Візит додав динамічності розвитку двосторонніх відносин. Через десять місяців після цієї важливої події відбувся офіційний візит Президента України В.Ф.Януковича в Йорданію (16-17 квітня ц.р.), у ході якого було підписано низку двосторонніх документів у різних сферах співробітництва.

Помітною подією українсько-йорданських відносин стало також проведення 2-го засідання Спільної міжурядової українсько-йорданської комісії з торговельно-економічного співробітництва у квітні ц.р. У рамках роботи Комісії було обговорено питання двостороннього співробітництва в торговельно-економічній та інвестиційній сферах, а також перспективи реалізації проектів у сільськогосподарській, металургійній та фармацевтичній сферах. Окрему увагу було приділено питанню забезпечення продовольчої безпеки Йорданії та інших країн регіону, зокрема поставкам українського зерна до Йорданії.

Посол України зазначив, що «коли ми говоримо про українсько-йорданські відносини то слід згадати про заснування громадянкою України Е.Недогіною та другом Посольства М.Судахом українсько-йорданського інформаційного комітету, який виконує важливу роль у поширенні інформації про розвиток двосторонніх відносин».

Сергій Пасько підкреслив, що важливою складовою українсько-йорданських відносин є торговельно-економічне співробітництво. Протягом першого кварталу поточного року було зафіксоване зростання обсягів двосторонньої торгівлі між Україною та Йорданією. Так, станом на березень 2012 року показник обсягу двосторонньої торгівлі товарами та послугами становить 113, 41 млн. дол. США, що на 2,3% більше ніж протягом першого кварталу минулого року.

Активно розвивається двостороннє міжрегіональне співробітництво, активізація якого має сприяти розширенню двосторонніх торгово-економічних відносин. У серпні 2011 року у м. Донецьк був підписаний Договір про економічне та культурне співробітництво між містами Донецьк і Нова Рамта. У вересні минулого року було укладено Угоду про встановлення дружніх відносин та співпраці між муніципалітетом міста Черкаси і муніципалітетом міста Мадаба.

Українсько-йорданське співробітництво у сфері культури також зазнало активізації. Особливо слід відзначити проведення вперше в історії двосторонніх відносин Днів йорданської культури з 12 по 17 вересня 2011 р. у чотирьох містах України – Вінниці, Звенигородці, Черкасах та Києві.

Дні йорданської культури проходили паралельно з Першим українсько-йорданським медичним конгресом, у роботі якого взяли участь понад 50 йорданських лікарів.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux