• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 19 – 26 липня 2012 р.
Опубліковано 26 липня 2012 року о 14:29

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві за 19 – 26 липня 2012 р., підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

22 липня оприлюднено заяву йорданського уряду щодо можливості оголошення надзвичайного стану в Королівстві у світлі останніх подій в сусідній Сирії.

За словами Державного міністра з питань преси та комунікацій С.Мааіта, уряд не розглядав таку можливість й чутки про оголошення в Йорданії надзвичайного стану, які з’являються в іноземній пресі, є безпідставними й сфабрикованими.

Згідно із заявою С.Мааіта, уряд Йорданії контролює ситуацію й в змозі справитися з будь-яким подальшим перебігом подій в регіоні.

На думку експертів, незважаючи на те, що ситуація в Сирії щодня погіршується, малоймовірно, щоб Йорданія оголосила про надзвичайний стан, оскільки це призведе до «заморожування» політичної реформи в країні.

23 липня було видано Указ Короля Йорданії, яким ухвалюються правки до закону про вибори, внесені Нижньою палатою парламенту та Сенатом Королівства.

Закон про вибори передбачає два голоси для кожного виборця, один з яких віддається за кандидата на регіональному рівні, інший – за закритим списком на національному рівні. Наступний склад Нижньої палати йорданського парламенту становитиме 150 депутатів.

25 липня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне стосовно майбутніх парламентських виборів. У заяві йдеться про те, що після підписання Королем Йорданії указу про внесення правок до закону про вибори Незалежна виборча комісія має визначити точну дату проведення парламентських виборів в Королівстві.

За словами глави йорданського уряду, виборчий процес може розпочатися вже у грудні поточного року й стане кульмінаційним моментом політичної реформи в країні.

У заяві Ф.Таравне закликав всі політичні партії до участі у виборах й підкреслив, що бойкот виборів окремими політичними силами є поразкою для цих сил та втратою для країни.

Найбільша опозиційна сила Королівства – Фронт ісламської дії та інші ключові опозиційні партії вже оголосили про бойкот парламентських виборів. Таким чином опозиція висловлює протест проти виборчої системи «одна особа – один голос», яка, на їхню думку, призведе до формування парламенту виключно з прибічників нинішньої влади та недієспроможних депутатів.

25 липня Король Йорданії Абдалла ІІ очолив урочистий захід з нагоди початку реалізації Інформаційної стратегії. У своїй промові йорданський монарх зазначив, що стратегія є новою ланкою в процесі реформування країни.

Під час урочистостей із промовою виступив також Прем’єр-міністр Йорданії Ф.Таравне, який зауважив, що запуск Інформаційної стратегії є відображенням дотримання урядом взятих на себе зобов’язань, які були викладені у програмі дій йорданського уряду.

Інформаційну стратегію було розроблено у червні минулого року з метою створення сприятливих умов для незалежних ЗМІ, які мають досягти балансу між свободою слова та відповідальністю за інформацію, що публікується, на основі законодавчих актів Королівства.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

21 липня Король Йорданії Абдалла ІІ дав інтерв’ю телеканалу CNN, в якому він поділився своїм баченням ситуації в Сирії. Зокрема, Абдалла ІІ зауважив, що «найгіршим сценарієм для цієї країни є переростання внутріполітичного конфлікту в громадянську війну».

На думку йорданського монарха, «Сирія є набагато складнішою країною ніж Ірак та інші країни регіону». Абдалла ІІ підкреслив також, що сирійська криза не може бути врегульована лише усуненням від влади нинішнього президента Б.Ассада, оскільки ситуація, що склалася, пов’язана не з однією фігурою, а з цілою системою.

Йорданський монарх також зазначив, що існують ознаки того, що в деяких регіонах Сирії діють бойовики терористичного угруповання «Аль-Каїда» й найгірший сценарій в цій країні може призвести до того, що хімічна зброя потрапить до рук терористів. Крім того, за словами Абдалли ІІ, міжнародна спільнота побоюється, що сирійський режим може також використати хімічну зброю у разі, якщо ситуація в цій країні вкрай загостриться.

21 липня представники сирійської опозиційної сили – Вільної сирійської армії намагалися отримати контроль над прикордонним сирійським містом Нассіб, що межує з йорданським кордоном, проте ці спроби не були реалізовані. Сирійські бойовики вже взяли під свій контроль прикордонні території з Туреччиною та Іраком. Наразі на території Йорданії знаходиться понад 140 тис. сирійських біженців.

22 липня оприлюднено заяву йорданського уряду стосовно необхідності захисту північних кордонів Королівства. Водночас, у заяві йдеться, що Йорданія й надалі надаватиме притулок сирійським біженцям.

За результатами засідання за участю Короля Йорданії Абдалли ІІ та членів Кабінету міністрів, йорданський монарх висловив задоволення заходами, вжитими йорданським урядом з метою захисту північних кордонів країни, а також зазначив, що Королівство продовжуватиме координувати свої дії з діями міжнародної спільноти, спрямованими на надання допомоги сирійським біженцям.

23 липня ЄС ухвалило рішення щодо підписання з Йорданією додаткового протоколу до Угоди про Євро-середземноморське партнерство. Таке рішення було прийняте у ході засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС ц.р.

Зазначений протокол встановлює рамки для участі Йорданії у програмах ЄС та відповідає так званому «просунутому статусу» Йорданії в ЄС.

24 липня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне щодо сирійських біженців на території Королівства. У заяві йдеться про те, що біженці, які наразі знаходяться у таборі Башабше у місті Рамта, будуть переведені в новий табір, що знаходиться у місті Заатарі (80 км від Аммана ). За словами глави йорданського уряду таке рішення продиктоване необхідністю забезпечення всім необхідним сирійських біженців й водночас захистом йорданських громадян.

У таборі для біженців у Рамті було зафіксовано сутички між біженцями та місцевим населенням. Відразу після інциденту Ф.Таравне, разом з Міністром внутрішніх справ Йорданії Г.Зубі та головою Йорданської хашимітської організації благодійності Принцом Рашидом, відвідав табір для біженців з метою перевірки умов, в яких утримуються сирійські біженці, а також заслухав звіт представника Агентства ООН з питань біженців щодо процедури реєстрації біженців.

24 липня оприлюднено результати зустрічі міністрів закордонних справ Великобританії, Франції та Швеції, присвяченої питанню надання допомоги сирійським біженцям, в тому числі й тим, які знаходяться на території Йорданії.

Глави зовнішньополітичних відомств трьох країн закликали ЄС до збільшення гуманітарної допомоги тим країнам, які потерпають від великої кількості біженців з Сирії, зокрема Йорданії, Лівану, Туреччині та Іраку.

Згідно із заявами Брюсселю, було прийнято рішення про збільшення фінансової допомоги для сирійських біженців на 24 млн. дол. США, отже наразі загальний обсяг допомоги сирійським біженцям від ЄС становить 67 млн. дол. США.

26 липня відбувся візит Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде до Єгипту. У ході візиту глава йорданського зовнішньополітичного відомства передав Президенту Єгипту М.Мурсі лист з привітаннями від Короля Йорданії Абдалли ІІ з нагоди обрання його на вищу державну посаду.

У своєму листі йорданський монарх відзначив, що йордансько-єгипетські відносини мають глибокі коріння та базуються на братських зв’язках, а також висловив прагнення Йорданії й надалі зміцнювати відносини з Єгиптом на користь двох країн та заради арабських й ісламських інтересів. Абдалла ІІ висловив також бажання у найближчому майбутньому зустрітися з М.Мурсі й обговорити питання, що становлять взаємних інтерес для двох країн.

У ході зустрічі М.Мурсі зауважив, що палестинське питання є ключовим в регіоні. Сторони також зосередились на обговоренні питання економічного співробітництва, зокрема щодо постачання єгипетського газу в Королівство. У цьому контексті М.Мурсі пообіцяв приділити особливої уваги вирішенню проблеми негативного впливу нестабільності постачання єгипетського газу на енергетичну безпеку Йорданії.

Окремої уваги під час зустрічі було також приділено сирійській кризі та пошуку шляхів припинення кровопролиття в цій країні. Глава йорданського зовнішньополітичного відомства поінформував, що Йорданіґ вжила превентивних заходів у разі застосування Сирією хімічної зброї.

У рамках візиту Н.Джуде провів також переговори з Міністром закордонних справ Єгипту М.Амром. Під час переговорів глава єгипетського зовнішньополітичного відомства висловив готовність надати Йорданії допомогу у розміщенні сирійських біженців. Сторони домовились, що умови та рамки такої допомоги будуть погоджені між двома країнами протягом наступних кількох днів.

Економіка

19 липня Королівські авіалінії Йорданії призупинили польоти між Амманом та сирійськими містами Дамаск й Алеппо. Таке рішення пов’язане з подіями останніх кількох днів в Сирії.

Згідно із заявою керівництва Королівських авіаліній, питання можливості відновлення рейсів Амман – Дамаск та Амман – Алеппо вивчатиметься на постійній основі.

До ескалації конфлікту в Сирії Королівські авіалінії Йорданії здійснювали щоденні рейси між Амманом та сирійськими містами.

22 липня Конгрес США ухвалив рішення щодо надання Йорданії фінансової допомоги у розмірі 100 млн. дол. США для підтримки йорданської економіки в умовах міжнародної та регіональної економічної нестабільності, яка, зокрема, позначилася на енергетичному секторі країни.

Фінансова допомога Сполучених Штатів дозволить Йорданії продовжувати гуманітарну місію, зокрема у світлі збільшенням кількості сирійських біженців на території Королівства.

Угоду про надання Йорданії гранту буде підписано між урядами двох країн у серпні поточного року. Ця допомога не є частиною щорічної програми економічної допомоги США.

Щорічну програму економічної допомоги, яка передбачає надання Йорданії 360 млн. дол. США, буде підписано між Королівством та Сполученими Штатами у вересні цього року.

23 липня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне щодо заходів, спрямованих на проведення економічної реформи в Королівстві. За словами глави йорданського уряду, нових заходів економії в рамках проведення економічної реформи уряд країни не вживатиме, крім зменшення державних витрат, як це було заплановано раніше в рамках реалізації програми досягнення сталого економічного розвитку протягом наступних п’яти років.

Згідно із заявою Ф.Таравне, низка заходів, яких було вжито урядом країни, достатньо для того, щоб забезпечити «належний курс Йорданії» у напрямку відновлення довіри до іноземних інвесторів, незважаючи на нестабільну ситуацію в регіоні.

25 липня оприлюднено заяву Йорданської інвестиційної ради стосовно зростання обсягу інвестицій в Королівстві. У заяві йдеться про те, що Йорданія з легкістю перевищить показник надходження інвестицій в країну запланований на поточний рік – 2 млрд. дол. США. У першому півріччі поточного року показник іноземних інвестицій в країну становив 1 млрд. дол. США. При цьому, частка місцевих інвесторів у загальному обсягу інвестицій складає 52%. Більша частина іноземних інвестицій надійшла з Південної Кореї, Кувейту, Катару, Саудівської Аравії, Італії, Іспанії, США та Китаю.

Наразі ведуться переговори між урядом Йорданії та корейською стороною щодо реалізації спільного проекту з будівництва електростанції в регіоні Аль Манахе (30 км на схід від Амману). Зазначений проект включає встановлення 38 дизельних генераторів, кожний з яких матиме потужність у 16 мегават.

У разі успішної реалізації спільних проектів з Південною Кореєю, обсяг іноземних інвестицій в економіку Йорданії збільшиться на 60%, порівняно з минулорічним показником.

25 липня Міжнародний валютний фонд та Йорданія досягли попередньої домовленості щодо надання Королівству протягом 3 років позики у розмірі 2 млрд. дол. США на проведення економічної реформи в країні.
З метою досягнення успішного проведення економічної реформи в Йорданії МВФ закликав йорданський уряд здійснити низку кроків, зокрема реформувати сектор електроенергетики, утримувати державні витрати, контролювати податкову систему, поліпшити умови для ведення бізнесу та сприяти активізації торговельного сектору.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux