• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 15 – 19 вересня 2013 р.
Опубліковано 19 вересня 2013 року о 17:52

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

16 вересня Суд державної безпеки Йорданії засудив йорданця Т.Мастрейхі до двох років позбавлення волі за «незаконну діяльність, яка несе небезпеку для Королівства». Згаданий громадянин у період з грудня 2012 р. по лютий 2013 р. брав участь у військових діях на території Сирії на стороні ультрарадикальної організації «Джабгат Ан-Нусра». За інформацією місцевої преси, наразі близько 50 йорданських джигадистів перебувають у місцях позбавлення волі та очікують на судові процеси за звинуваченнями в участі у військових діях на території Сирії.

Наголошується на суттєвому збільшенні за останні місяці кількості йорданців, які прибувають на територію Сирії з метою вступу до лав Сирійської визвольної армії та ультрарадикальних організацій. З огляду на те, що йорданська армія запобігає спробам нелегального перетину кордону з Сирією, маршрут йорданських радикалів до Сирії проходить через Туреччину.

За інформацією представників йорданських салафітів-джигадистів, наразі проти режиму Б.Асада воюють більше тисячі йорданських бойовиків. 80% йорданців приєдналися до організації «Джабгат Ан-Нусра», яка, на думку експертів, співпрацює з Аль-Каїдою, інші увійшли до лав Сирійської визвольної армії. Абу Саяф заявив, що за останні чотири місяці сирійськими проурядовими силами було ліквідовано понад 60 йорданців.

 Зовнішня політика

15 вересня ц.р. Король Йорданії Абдалла ІІ розпочав офіційний візит до Китаю. Зокрема, він відвідав адміністративний центр Нінся-Хуейського автономного району місто Іньчуань, більшість мешканців якого сповідують іслам. У рамках візиту йорданський монарх зустрівся з Головою Народної політичної консультативної ради Китаю та відвідав першу китайсько-арабську виставку Експо. Абдалла ІІ висловив своє захоплення китайською економічною моделлю та закликав китайських бізнесменів активізувати свою інвестиційну діяльність в Йорданії. У рамках відкриття першої китайсько-арабської виставки, в якій беруть участь двадцять мусульманських та арабських країн, Абдалла ІІ зустрівся з Королем Бахрейну шейхом Х.Аль-Халіфою.

Напередодні йорданський монарх дав інтерв’ю китайському інформаційному агентству «Сіньхуа», в якому він розповів про хід імплементації політичних та економічних реформ в Королівстві. Торкнувшись сирійського питання йорданський монарх підкреслив, що Амман виступає за політичне врегулювання конфлікту. Відповідаючи на запитання щодо використання в Сирії хімічної зброї Король зазначив, що йорданським керівництвом були вжиті необхідні заходи з метою захисту своєї території та громадян від негативних наслідків конфлікту в Сирії.

Абдалла ІІ заявив, що Йорданія виступає за створення незалежної палестинської держави з кордонами, які існували станом на 4 червня 1967 року зі столицею у Східному Єрусалимі. Він розповів про йорданське бачення шляхів відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів, яке, зокрема, передбачає повне припинення єврейської поселенської діяльності на окупованих палестинських територіях, а також заявив про підтримку Амманом посередницьких зусиль США з метою врегулювання конфлікту.

17 вересня Король Йорданії Абдалла ІІ відкрив в Пекіні Китайсько-йорданський бізнес-форум, організований Радою з питань міжнародної торгівлі Китаю. Під час свого виступу йорданський монарх закликав китайських бізнесменів збільшити інвестиції в йорданську економіку. Він зазначив, що незважаючи на складну безпекову ситуацію на Близькому Сході, а також світову фінансову кризу, економіка Королівства демонструє позитивні показники та зберегла привабливість для інвесторів. Абдалла ІІ закликав китайський приватний сектор до участі в реалізації проектів у сферах енергетики, водного господарства, транспорту та привернув увагу до того факту, що Амман підписав угоди про вільну торгівлю з США та іншими країнами.

Варто зазначити, що йорданський експорт до Китаю у 2012 р. становив 186 млн. дол.., китайський імпорт до Королівства – близько 1,5 млн. дол. Обсяг китайських інвестицій в йорданську економіку у 2012 р. становив 130 млн. дол.

18 вересня в Пекіні відбувся йордансько-китайський саміт. Король Абдалла ІІ та Президент С.Дзіньпінь обговорили широкий спектр питань двостороннього співробітництва та розвитку ситуації на Близькому Сході. Китайський лідер високо оцінив зусилля Абдалли ІІ щодо реформування політичної та економічної систем Королівства, та привітав з успішним проведенням парламентських і муніципальних виборів.

Зі свого боку, Король Йорданії висловив своє захоплення економічними досягненнями Китаю, зокрема, в сфері міського розвитку, та заявив про зацікавлення Королівства перейняти китайський досвід. Абдалла ІІ закликав китайську сторону активізувати інвестиційне співробітництво з Королівством з урахуванням унікального розташування країни на перетині шляхів з Азії, Європи та Африки.

Ключове місце на йордансько-американському саміті посіло сирійське питання. Зокрема, Король Йорданії поінформував китайського лідера про складну гуманітарну ситуацію, яка склалася в Королівстві у зв’язку з перебуванням на його території понад 590 тисяч сирійських біженців. За словами Абдалли ІІ, на утримання сирійських біженців в Йорданії, які наразі складають близько 10 відсотків йорданського населення, з бюджету країни витрачається близько 550 млн. дол. в рік. Втім, з огляду на прогнози експертів щодо подвоєння кількості біженців з Сирії до кінця поточного року, сума на їх утримання перевищить 1 млрд. дол.

Під час зустрічі Король Абдалла ІІ розповів про йорданське бачення шляхів відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів, яке, зокрема, передбачає припинення єврейської поселенської діяльності на окупованих палестинських територіях. Він також закликав китайське керівництво активізувати посередницькі зусилля з метою врегулювання конфлікту. Король підкреслив, що врегулювання конфлікту між ізраїльтянами та палестинцями має базуватися на основі мирного співіснування двох держав – Ізраїлю та життєздатної незалежної Палестинської держави.

Під час йордансько-китайського саміту сторони підписали два меморандуми про співробітництво у сфері використання відновлювальних джерел енергії, які, зокрема, передбачають надання китайською стороною інвестицій для будівництва вітрової та сланцевої теплової електростанцій.

14 вересня ц.р. в Парижі відбулася зустріч Президента Франції Ф.Олланда з міністрами закордонних справ Йорданії Н.Джуде, Саудівської Аравії С.Аль-Фейсалом та ОАЕ А.Аль-Нагаяном. За повідомленнями місцевої преси, зустріч відбулася в рамках заходів, які вживаються з метою підтримки сирійської опозиції. Варто зазначити, що згадана подія не привернула значної уваги місцевих ЗМІ. На думку експертів, це пов’язано з тим, що Амман намагається приховати свої дії в сирійському питанні від йорданського суспільства, більшість якого виступає проти зовнішнього втручання у внутрішні справи Сирії.

На думку місцевих оглядачів, незважаючи на Женевські домовленості, які були досягнуті на минулому тижні між Державним секретарем США та Міністром закордонних справ Росії, загроза військової операції США проти Сирії залишається актуальною та викликає занепокоєння у йорданського керівництва. Продовжуючи виступати за необхідність політичного врегулювання конфлікту, офіційний Амман дедалі зближується з країнами Перської затоки, які підтримують військове вирішення сирійської проблеми. Аналіз зовнішньополітичних кроків Королівства дає підстави оглядачам прогнозувати приєднання Йорданії до міжнародної коаліції на чолі з США у разі початку військової операції проти Сирії. Завдяки цьому кроку Амман може отримати додаткову фінансову допомогу, яка надасть уряду країни змогу мінімізувати негативні наслідки фінансової кризи на економіку країни. Крім того, до кінця поточного року до Йорданії очікується прибуття близько ста тисяч нових сирійських біженців. За інформацією ЗМІ, станом на 19 вересня ц.р. біля сирійсько-йорданського кордону вже перебувають близько 65 тисяч біженців, які не мають змоги перейти на територію Йорданії у зв’язку з інтенсивним артилерійським обстрілом сирійської армії. За офіційними даними, наразі на території Йорданії знаходиться близько 590 тис. сирійських біженців.

За повідомленнями місцевих ЗМІ, протягом останніх кількох днів йорданськими прикордонниками було зафіксовано використання фосфорних бомб сирійськими проурядовими силами під час боїв з повстанцями поблизу кордону з Йорданією. Дана інформація посилила побоювання мешканців півночі Королівства щодо використання Дамаском хімічної зброї в районах, які контролюються силами сирійської опозиції. За даними свідків цієї події, по сирійському селищу Дааль, яке знаходиться на відстані 15 км від йорданського кордону та перебуває під контролем бійців Сирійської визвольної армії, було випущено кілька ракет, після вибуху яких місцевість покрилася білим димом. За попередньою інформацією, в результаті цієї операції загинуло щонайменше 20 мирних жителів.

 Економіка

Організація з економічної співпраці та розвитку (ОECD) підтвердила статус Йорданії як країни-спостерігача при Міжнародному інвестиційному комітеті. Королівство стало четвертою арабською країною, яка набула згаданого статусу в даній організації після Єгипту, Марокко та Тунісу. На думку експертів, цей крок допоможе Амману в реалізації програми економічних реформ шляхом застосування системи технічної підтримки ОЕСР.

Передумовою інвестування в Йорданію з боку арабських країн та іноземних країн є виконання домовленостей у відповідності до підписаних угод з МВФ та Світовим банком.

За інформацією Департаменту статистики Йорданії, обсяг інвестицій за І півріччя 2013 р. сягнув 1250 млн. дол., що на 21% більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого. Вітчизняним інвестиціям належать 51% від загальної кількості, натомість зарубіжним – 49%. У структурі інвестицій левову частку (60-70%) займають капіталовкладення в промисловість, зокрема, це обробна промисловість. Але найбільший приріст інвестицій (128%) спостерігався в туристичному секторі економіки, що пояснюється сучасною політичною нестабільністю сусідніх з Йорданією країн. Натомість, агропромисловий сектор разом із сектором охорони здоров’я спостерігали спад в обсягах надходжень інвестицій. Наразі актуальною є стратегія залучення зарубіжних інвестицій від південноамериканських інвесторів, зокрема, венесуельських.     

За даними Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Йорданія являється пріоритетною країною-реципієнтом фінансової допомоги протягом квітня – червня ц.р. ЄБРР виділив Аммані 165 млн. дол. США. Очікується, що до кінця поточного року банк виділить додаткові 50-60 млн. дол. США. Пріоритетними секторами для залучення інвестицій ЄБРР є інформаційно-комунікаційні технології, сфера послуг, проекти з покращення інфраструктури країни (проекти з відновлювальної та альтернативних джерел енергії); програми підтримки малих та середніх підприємств (SMEs).

Інвестиційну діяльність в Йорданії ЄБРР розпочав у 2012 р. із залученням фінансових ресурсів для сприяння міжнародних торгівельних операцій йорданських компаній. На кінець 2015 р. ЄБРР планує залучити 2,5 млрд. євро загалом у даному регіоні (Йорданія, Марокко, Єгипет, Туніс).

За інформацією Виконавчого директора Іракської державної компанії з реалізації проектів у нафтовій сфері Н.Аль-Сабаха, до тендеру на будівництво іракської частини нафтопроводу «Басра - Акаба» було допущено 12 компаній: Lukoil (Росія), National Petroleum Corporation (Китай), Marubeni Corporation (Японія), Mitsui (Японія), Toyota Tsushu (Японія), консорціум Punj Lloyd (Індія) та Mass Global International (Ірак), Saipem (Італія), Dawoo International Corporation (Корея), Consolidated Contractors Company (Греція), консорціум Go Gas (Індія), Larsen and Toubro (Індія) та Fius Capital (Дубай), консорціум Petrofac (Великобританія) та Stroygaz (Росія), а також єгипетські Orascom та Petrojet.

Подвійний трубопровід «Басра – Акаба» довжиною 1680 км транспортуватиме до Акаби 1 млн. барелів нафти сирої нафти та 100 тис. кубометрів природного газу на день. Згідно з угодою іракська частина трубопроводу (Басра – Хадіса, діаметр труби для подачі нафти: 56 дюймів, пропускна спроможність: 2,25 млн. барелів на день, враховуючи плани іракської сторони побудувати у майбутньому гілку «Хадіса – Баніяс») будуватиметься за рахунок уряду Іраку за принципом «проектування - закупівля - будівництво» (APC).

Йорданська частина трубопроводу (Хадіса – Акаба, діаметр труби для подачі нафти: 42 дюйми, пропускна спроможність: 1 млн. барелів на день) споруджуватиметься інвестором за принципом «будівництво – запуск – передача» (BOT). Діаметр труби для подачі газу складає 27 дюймів. Природний газ з Іраку буде призначатися для виробництва електроенергії для забезпечення потреб Йорданії та потреб функціонування газопроводу. Водночас, з метою зберігання сирої нафти перед її експортом в інші країни біля міста Акаба, недалеко від йордансько-саудівського кордону, буде побудоване нафтосховище ємкістю 9 млн. барелів. Наразі іракська сторона вивчає питання щодо пошуку компанії-інвестора, яка здійснюватиме будівництво йорданської частини трубопроводу. Вартість будівництва трубопроводу, включаючи спорудження ділянки від Акаби до нафтопереробного заводу в йорданському місті Зарка, відстань між якими складає близько 350 км, становить 15 млрд. дол. США. Планується, що будівництво газопроводу буде завершено до кінця 2017 року. Важливим для йорданської сторони є те, що даний проект створить в Королівстві близько 3 тис. робочих місць.

За інформацією йорданської сторони, близько 150 тис. барелів іракської нафти будуть забезпечувати потреби Йорданії, решту буде експортовано в інші країни через Акабу. Прибуток Аммана від реалізації даного проекту становитиме близько 3 млрд. дол. на рік.

 

 

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux