• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 22 – 26 вересня 2013 р.
Опубліковано 26 вересня 2013 року о 12:42

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

22 вересня Нижня палата йорданського парламенту відхилила урядовий проект закону про соціальне страхування, який нещодавно було затверджено Сенатом. У відповідності до цього документа, нарахування пенсійних виплат для громадян, які оформили пенсію до досягнення ними пенсійного віку, мало відбуватися без врахування середньорічного показника інфляції. На думку Кабінету Міністрів Йорданії, внесення депутатами поправки щодо врахування показника інфляції при нарахуванні пенсій може призвести до виснаження ресурсів Корпорації соціального страхування та її збанкрутіння до 2048 р. Натомість депутати Нижньої палати наголошують на тому, що підтримана на законодавчому рівні пропозиція уряду щодо збільшення внесків громадян до Фонду соціального страхування на 3% протягом 3 років збільшить надходження на 211 млн. дол. на рік, тому прив’язка нарахування пенсій до показника інфляції, яка коштуватиме близько 21 млн. дол., не матиме суттєвого впливу на фінансове становище Корпорації.

Згідно з місцевим законодавством, йорданські сенатори та депутати Нижньої палати парламенту мають провести спільне засідання та проголосувати щодо проекту Закону з метою його ухвалення або відхилення.

25 вересня Король Йорданії Абдалла ІІ підписав два укази: щодо завершення позачергової сесії Національних Зборів та відкриття 3 листопада чергової сесії йорданського парламенту. Очікується, що з початком сесії депутати оберуть нового Спікера парламенту, яким, на думку оглядачів, може стати голова депутатської фракції «Аль-Ватан», президент громадської організації «Йорданія – Україна» А.Аль-Таравне.

В останній день своєї роботи депутати Нижньої палати ухвалили Закон про цивільне пенсійне забезпечення, який, зокрема, регулює нарахування пенсій депутатам, сенаторам та міністрам. Згідно з положеннями цього документу, щомісячну пенсію члена Національних Зборів Йорданії було прирівнено до міністерського показника, який становить 3 тис. динарів (4,2 тис. дол.). Сьогодні щомісячна пенсія колишніх сенаторів та депутатів становить 1,5 тис. динарів (2,1 ти. дол.). Крім того, депутати визначили терміном роботи на керівній державній посаді, після якої службовець має право отримувати підвищену пенсію, сім років (у т.ч. 4 роки членства в Сенаті або Нижній палаті парламенту, незалежно від того, чи працюватимуть Національні Збори відведений законодавством строк).

Варто зазначити, що на початку року Король Йорданії ветував ухвалений Національними Зборами Закон про цивільне пенсійне забезпечення та доручив уряду внести поправки з метою зменшення витрат на пенсійне забезпечення депутатів. Втім, йорданські парламентарії наполягли на своєму бажанні отримувати підвищені пенсії, що, за словами Прем’єр-міністра Королівства А.Аль-Нсура, коштуватиме державному бюджету країни близько 70 млн. дол.

Зовнішня політика

У рамках своєї участі у 68-ій сесії Генеральної  Асамблеї ООН Король Йорданії Абдалла ІІ провів низку зустрічей з керівниками країн та відомими політичними діячами. Зокрема, йорданський монарх зустрівся з Генеральним секретарем ООН П.Гі Муном, Президентом Австрії Х.Фішером, Президентом Лівану М.Сулейманом, Президентом Тунісу М.Аль-Марзукі, Державним секретарем США ДЖ.Керрі, Міністром закордонних справ Росії С.Лавровим та колишнім президентом США Б.Клінтоном.

Під час свого виступу з високої трибуни Генеральної Асамблеї ООН Король Абдалла ІІ розповів про складну гуманітарну ситуацію, яка склалася в Королівстві у зв’язку з перебуванням на його території понад 590 тисяч сирійських біженців. У зв’язку з цим монарх закликав ООН та країни-донори активізувати гуманітарну допомогу Йорданії. Абдалла ІІ підкреслив, що «Королівство виступає за політичне, всеосяжне та перехідне вирішення сирійської кризи, яке покладе кінець кровопролиттю та захистить сирійський народ». Одним з результатів політичного врегулювання сирійської кризи, на думку монарха, має стати збереження територіальної цілісності та суверенітету Сирії.

Звертаючись до присутніх Король Абдалла ІІ розповів про йорданське бачення шляхів відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів, яке, зокрема, передбачає припинення єврейської поселенської діяльності на окупованих палестинських територіях. Він також закликав ООН активізувати посередницькі зусилля з метою врегулювання конфлікту. Король підкреслив, що врегулювання конфлікту між ізраїльтянами та палестинцями має базуватися на основі мирного співіснування двох держав – Ізраїлю та життєздатної незалежної Палестинської держави, яку має бути створено у кордонах, які існували станом на 4 червня 1967 р. зі столицею у Східному Єрусалимі.

У ході своїх зустрічей з главами зовнішньополітичних відомств Росії та США Абдалла ІІ закликав Москву та Вашингтон активізувати зусилля для пошуку політичного врегулювання сирійської кризи та знешкодження хімічної зброї, яка знаходиться на території цієї країни. Як заявив монарх, врегулювання конфлікту має враховувати думку усіх прошарків сирійського народу та відповідати результатам першої Женевської конференції.

24 вересня Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде  взяв участь у зустрічі глав зовнішньополітичних відомств країн-членів Ліги арабських держав, яка відбулася в рамках ГА ООН у Нью-Йорку під головуванням Генерального секретаря ЛАД Н.Аль-Арабі. Під час зустрічі Спеціальний представник ООН щодо Сирії Л.Брагімі поінформував присутніх про останній розвиток подій на сирійському напрямку, а також про хід виконання плану щодо знешкодження сирійської хімічної зброї, який було узгоджено Міністром закордонних справ Росії С.Лавровим та Державним секретарем США Дж.Керрі.

Під час свого виступу глава йорданського зовнішньополітичного відомства заявив про необхідність пошуку політичного врегулювання конфлікту в Сирії та наголосив на гуманітарному аспекті сирійської кризи у зв’язку з перебуванням в Йорданії близько 590 тис. біженців з цієї країни.

Торкнувшись питання ізраїльсько-палестинських переговорів з мирного врегулювання Н.Джуде засудив провокаційні дії Ізраїлю у Східному Єрусалимі, які, на думку Міністра, створюють суттєву перешкоду на шляху просування мирного процесу.  

Однією з резонансних подій, яка широко коментується в йорданських політичних та політологічних колах, є вихід тринадцяти угруповань зі складу Сирійської національної коаліції. На думку йорданських оглядачів, дане рішення стало несподіванкою не лише для західних країн, які підтримують Коаліцію, але й для Сирійської визвольної армії, вплив якої на розвиток військової ситуації в Сирії може суттєво зменшитися.

Місцеві ЗМІ повідомляють, що 13 угруповань, у тому числі ультрарадикальний «Фронт Ан-Нусра» та більш помірковані «Бригада Аль-Таухид», «Ісламська бригада» та «Скур Іслам – Ісламські соколи», нараховують у своїх рядах щонайменше 20 тис. бійців та вважаються головною ударною силою Сирійської національної коаліції. Лідери вищезгаданих угруповань, які контролюють значну частини північних районів Сирії, підписали спільну заяву, в якій оголосили про намір створити спільне ісламське командування.

На думку оглядачів, розкол всередині Сирійської національної коаліції змінить розстановку сил на сучасній геополітичній карті Сирії та посилить песимізм в рядах прихильників сирійської опозиції щодо силового повалення режиму Б.Асада. Місцеві аналітики не виключають можливості початку розпаду Сирійської національної коаліції, що стане вирішальним фактором, який допоможе правлячому режиму втриматися при владі. В даній ситуації зростають шанси для початку політичного процесу щодо врегулювання сирійської кризи за участю Сирійської національної коаліції.

Економіка

Уряд Йорданії ухвалив рішення про введення двадцятивідсоткового митного збору на імпортований одяг. На думку Генерального секретаря Промислової палати Йорданії М.Махрука, згадане рішення позитивно вплине на розвиток вітчизняної легкої промисловості, оскільки йорданські фабрики отримають можливість запропонувати покупцям якісний одяг за цінами, які будуть нижчими від вартості імпортованого одягу. Наразі на території Королівства працює близько тисячі фабрик, передусім у кваліфікаційних зонах, продукція яких, у відповідності до мирного договору між Йорданією та Ізраїлем, не обкладається митом та експортується до США.

Варто зазначити, що до прийняття згаданого рішення митний збір на імпортований одяг становив 5%, що ускладнювало конкуренцію йорданських компаній з іноземними виробниками одягу. Перешкодою на шляху розвитку вітчизняної легкої промисловості є також, на думку експертів, низька довіра покупців до одягу місцевого виробництва.

За інформацією Центрального банку Йорданії, протягом серпня поточного року, вперше за останні кілька місяців, було зафіксоване незначне зростання надходжень до державного бюджету від туристичного сектору (на 3,4% у порівнянні з серпнем 2012 р.). Покращення цього показника, який у серпні 2013 р. становив 349,8 млн. дол., пов’язане з поступовим зростанням кількості туристів до Королівства. Загалом, за перші вісім місяців поточного року надходження до державного бюджету від туристичного сектору становили 2,2 млрд.дол. У минулому році цей показник становив 2,4 млрд. дол.

Посол США в Йорданії С.Джонс в інтерв’ю провідним засобам масової інформації Королівства розповів про розвиток американсько-йорданського співробітництва у торговельно-економічній сфері. Зокрема, він повідомив про рішення адміністрації США збільшити додаткову фінансову допомогу Амману у 2014 р. на 340 млн. дол. Таким чином, у наступному році Королівство отримає від США 1 млрд. дол., з яких 360 млн. – економічна допомога, 300 млн. – військова, 340 млн. – на підтримку державного бюджету. У поточному році Амман отримав від Сполучених Штатів 900 млн. дол. Важливим рішенням американської сторони, яке сприятиме покращенню економічної ситуації в Королівстві, є надання гарантій під державні облігації Йорданії на міжнародних ринках, що дозволить Амману зробити запозичення на суму від 1,5 до 2 млрд. дол.

Торкнувшись питання двостороннього гуманітарного співробітництва Посол повідомив про важливу роль, яку відіграє Агентство США з міжнародного розвитку, яке підготувало 8 тис. спеціалістів для навчання професійним якостям, провело курси для 59 тис. представників йорданської молоді, будує 27 нових та здійснює розширення 99 існуючих шкіл. Крім того, наразі в Йорданії працюють 55 американських волонтерів, які викладають англійську мову для йорданських студентів.

 

 

                                                                                            

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux