• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за період з 28 липня по 01 серпня 2013 р.
Опубліковано 01 серпня 2013 року о 12:49

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

Протягом 28 липня – 1 серпня Король Йорданії Абдалла ІІ влаштував святкові вечері (т.зв. іфтари) з нагоди священного для мусульман місяця Рамадан, на які були запрошені члени йорданського парламенту, відомі політики та економісти, релігійні діячі та військові. Під час цих протокольних заходів йорданський монарх розповів про пріоритети у внутрішній та зовнішній політиці, отримав пропозиції стосовно соціально-економічної політики уряду.

29 липня Король Абдалла ІІ в черговий раз відвідав йордансько-сирійський кордон та взяв участь у святковій вечері з нагоди місяця Рамадан. Незважаючи на складну гуманітарну ситуацію в Королівстві у зв’язку з перебуванням на його території великої кількості сирійських біженців, монарх доручив армії і надалі забезпечувати безпечний перехід громадян Сирії на йорданську територію.

В Йорданії триває підготовка до муніципальних виборів, проведення яких заплановано на 27 серпня ц.р. Реєстрація кандидатів у депутати місцевих органів влади була проведена протягом 30 липня – 1 серпня. Кандидатом на майбутніх виборах може бути громадянин Йорданії, якому виповнилося 25 років. У разі, якщо він є членом національного парламенту або державного органу, за один місяць до голосування він має бути звільнений із займаної посади.

За підготовку та проведення виборчого процесу відповідає Міністерство з муніципальних справ, а не Незалежна виборча комісія, як це було під час січневих виборів до Нижньої палати Національних Зборів.  Обрані у 2007 р. місцеві ради були розпущені рішенням уряду у 2011 р.

30 липня Нижня палата Національних Зборів після місячного обговорення ухвалила Закон про соціальне страхування, до якого, у порівнянні з попереднім документом, були внесені суттєві зміни.  Зокрема, депутати заснували при Корпорації соціального страхування Інвестиційну раду та підтримали пропозицію уряду щодо збільшення суми щомісячного внеску застрахованої особи. Так, протягом перших чотирьох років сума внеску зростатиме з 14,5% до 17,5% від показника заробітної плати. При цьому сам робітник або службовець сплачуватиме лише 11 %, решту внеску здійснюватиме роботодавець.

Варто зазначити, що Законом було визначено пенсійний вік: для чоловіків - 60 років, для жінок – 55 років. Втім, депутати обговорювали можливість збільшення даного показника до 65 та 60 років відповідно.

Згідно з новим документом, для отримання пенсійних нарахувань застрахована особа має робити щомісячні внески на протязі 21 року (для чоловіків), 19 років (для жінок) та 25 років (дострокова пенсія при досягненні 45 років).

30 липня в Аммані відбулося засідання ради Шура йорданського опозиційного руху «Брати мусульмани». Учасники зустрічі ухвалили спільну заяву стосовно актуальних питань внутрішньої та зовнішньої політики Йорданії. Зокрема, рада Шура закликала громадян Йорданії продовжувати мирні акції з метою активізації реформ, які б «забезпечили проведення прозорих парламентських виборів». Учасники засідання звернулися до уряду країни з вимогою звільнити політичних в’язнів.

Йорданські «Брати мусульмани» засудили офіційну позицію Аммана стосовно подій в Єгипті, назвавши її «підтримкою перевороту проти законно обраного президента». На думку ісламістів, така позиція Королівства «сприятиме поширенню практики військових переворотів у інших арабських країнах». Учасники зустрічі також розкритикували відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів з мирного врегулювання та засудили політику будівництва єврейських поселень на окупованих палестинських територіях.

Зовнішня політика

25-27 липня Йорданію з офіційним візитом відвідав Міністр закордонних справ Японії Ф.Кісіда, під час якого відбулася його зустріч з Королем Абдаллою ІІ. У ході переговорів сторони обговорили перспективи розвитку йордансько-японських відносин в політичній та торговельно-економічній сферах, а також ситуацію на Близькому Сході. Важливе місце на зустрічі посіло сирійське питання. Зокрема, глава японського зовнішньополітичного відомства поінформував про намір Токіо збільшити фінансову та гуманітарну допомогу Королівству з метою розміщення сирійських біженців. Він нагадав, що на ці потреби в минулому році Амману було надано 120 млн. дол., а під час червневого саміту Великої вісімки Японія оголосила про рішення виділити до кінця поточного року додаткові 120 млн. дол. Крім того, з початку конфлікту в Сирії у 2011 році Японія спрямувала на потреби сирійських біженців через структури ООН 95 млн. дол.

27 липня Міністр закордонних справ Японії відвідав табір для сирійських біженців «Заатарі» та зустрівся з його мешканцями.

28 липня Король Йорданії зустрівся в Аммані з провідними мусульманськими та християнськими релігійними діячами з Єрусалима. У ході зустрічі була обговорена нинішня ситуація в Єрусалимі з огляду на інтенсифікацію ізраїльською стороною археологічних робіт навколо мечеті Аль-Акса. Йорданський монарх підтвердив намір Королівства продовжити вживати у майбутньому передбачені міжнародним законодавством заходи з метою захисту святих місць Єрусалиму. Варто зазначити, що 31 березня ц.р. Король Йорданії та Президент ПНА підписали угоду щодо поновлення опіки правлячої в Йорданії династії Хашимітів над святими місцями в Єрусалимі, яка діє з 1924 року.

Йорданський монарх також заявив, що палестинська проблема є центральною у всьому комплексі питань близькосхідного врегулювання. На його думку, майбутні мирні переговори, результатом яких має бути створення незалежної Палестинської держави з кордонами 1967 року та столицею у Східному Єрусалимі, мають відбуватися з урахуванням Арабської мирної ініціативи.

29 липня 2013 року виповнився один рік з часу відкриття на півночі Йорданії табору для сирійських біженців Заатарі. На початковому етапі він був розрахований на 5 тис. місць, втім, з огляду на складну безпекову ситуацію в Сирії, його було значно розширено і станом на липень ц.р. у ньому перебувало понад 150 тис. біженців. Заатарі вважається другим найбільшим табором для біженців у світі та четвертим за кількістю мешканців населеним пунктом Йорданії. За даними ООН, за межами табору Заатарі в Йорданії проживає близько 400 тис. сирійців, які регулярно отримують гуманітарну допомогу від ООН.

Між тим на сході Йорданії (100 км від Аммана) завершується будівництво третього в Королівстві табору для сирійських біженців, який буде розрахований на 80 тис. осіб. Очікується, що наприкінці поточного року витрати на проживання сирійських біженців на території Йорданії, кількість яких на той час прогнозується на рівні 1,3 млн. осіб, становитиме понад 1 млрд. дол. США.

За інформацією Міністерства внутрішніх справ Йорданії, протягом останніх кількох тижнів суттєво скоротився потік сирійських біженців до Йорданії. Так, якщо раніше сирійсько-йорданський кордон в середньому переходило 1000 осіб за добу, то станом на кінець липня цей показник становив 50-100 сирійців. На думку експертів, головним чинником, який призвів до уповільнення руху на кордоні, є загострення бойових дій внаслідок наступальної операції проурядових підрозділів та бойовиків Хизбалла на об’єкти, які були раніше захоплені Сирійською визвольною армією. Станом на 1 серпня з сирійського боку кордону накопичилося близько 7 тисяч сирійців, які мають бажання перейти на йорданську територію.

Водночас, міжнародні експерти останнім часом відзначають тенденцію повернення значної кількості біженців до Сирії. Так, за даними Агентства ООН у справах біженців, протягом 30-31 липня близько 600 сирійців були добровільно доставлені до сирійського кордону. На думку оглядачів, це пов’язано з побоюванням біженців залишитися в Йорданії на тривалий час у разі остаточного закриття йордансько-сирійського кордону з огляду на поступове відновлення своїх позицій проурядовою сирійською армією.

В контексті моніторингу сирійського питання важливою вбачається оприлюднена 31 липня державним сирійським інформаційним агентством Сана інформація про ліквідацію протягом липня ц.р. 38 йорданських джигадистів, які воювали на боці ісламських угруповань та Сирійської визвольної армії проти режиму Б.Асада.

Уряд Йорданії привітав намір ізраїльської та палестинської сторін відновити мирні переговори, про що було оголошено 30 липня у Вашингтоні. Офіційний Амман висловив сподівання, що результатом переговорів стане створення незалежної Палестинської держави в кордонах, які існували станом на червень 1967 р., зі столицею у Східному Єрусалимі.

Варто зазначити, що під час зустрічі у Вашингтоні, Міністр юстиції Ізраїлю Ц.Лівні та керівник переговорного процесу з Ізраїлем в Організації визволення Палестини С.Арекат домовилися про проведення наступної зустрічі впродовж двох тижнів на території Ізраїлю або ПНА з метою обговорення питань кордонів та безпеки. Сторони висловили свій намір досягти домовленості щодо остаточних параметрів врегулювання протягом наступних дев’яти місяців.

31 липня Король Йорданії здійснив одноденний робочий візит до Держави Кувейт та зустрівся з Еміром шейхом Сабахом Аль-Ахмадом Аль-Сабахом. Під час переговорів сторони обговорили перспективи розвитку двостороннього співробітництва у політичній та торговельно-економічній сферах, а також ситуацію на Близькому Сході. Обидва лідери наголосили на необхідності політичного врегулювання сирійської проблеми та привітали відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів. Під час зустрічі йорданський монарх розповів про інвестиційні можливості Королівства та закликав кувейтських інвесторів активізувати роботу на йорданському ринку.

Економіка

Президент Світового банку Д. Йон Кім в інтерв’ю британському виданню «The Guardian» закликав міжнародну спільноту активізувати заходи в рамках надання гуманітарної допомоги Йорданії з метою розміщення та проживання сирійських біженців. 28 липня в Аммані відбулося підписання угоди між Світовим банком та урядом Королівства щодо надання Амману кредиту у розмірі 150 млн. дол. для потреб сирійських біженців. З йорданського боку Угоду підписав Міністр планування та міжнародного співробітництва І.Сайф. За інформацією місцевої преси, отримані від Світового банку кошти будуть спрямовані на закупівлю медичних препаратів та вакцин для сирійських біженців, а також на покриття витрат на лікування йорданців у приватних клініках внаслідок перевантаження державних шпиталів громадянами Сирії. Частину коштів буде спрямовано до державного бюджету на покриття державних субсидій на хліб та газ.

За інформацією Йорданської інвестиційної ради, обсяг прямих іноземних інвестицій в йорданську економіку у першому півріччі поточного року подвоївся у порівнянні з аналогічним періодом 2012 р. та склав 384,4 млн. динари ( 542 млн. дол.). Місцеві інвестиції зросли на 6% та становили 360 млн. дин. (508 млн. дол.). Загальний обсяг інвестицій в йорданську економіку у першій половині поточного року становив 744,4 млн. дин (1050 млн. дол.), що на 43 % більше, ніж за той самий період 2012 р.

Повідомляється, що незважаючи на зусилля уряду країни перебування щодо залучення інвестицій до йорданських провінцій, понад 80% капіталовкладень були зроблені саме в столиці. Найбільша частка інвестицій була спрямована в промисловий сектор (83,7%), на другому місці – готельний бізнес (10,6%). Далі слідують медична галузь (4,6%), туризм (0,8%) та сільське господарство (04,4%).

До недавнього часу Йорданія розглядалася більше як країна, що розвивається, ніж розвинута країна. Однак не слід недооцінювати того факту, що за останні 12 р. країна за індексом людського розвитку (ІЛР) послідовно піднімалася на вищі позиції. Так, за даними Звіту з людського розвитку за 2013 р. (Human Development Report, 2013), підготовленого Програмою розвитку ООН, Йорданське Хашимітське Королівство займає 100 позицію із 187 із значенням показника 0,700 в категорії країн середнього рівня розвитку. Для порівняння, в 2011 р. країна займала 95 позицію серед 187 країн із значенням показника 0,699.

З 1980 по 2012 рр. показник ІЛР для Йорданії збільшився з 0,545 до 0,700, але в період з 2000 по 2012 р. спостерігалося уповільнення зростання індексу у світовому рейтингу країн. Так, в 2000 р. ІЛР становив 0,650, в 2005 р. -  0,684, в 2010 та 2011 рр. - 0,699 та в 2012 р. - 0,700. Тобто за останні 7 років в Йорданії спостерігався спад в таких основних вимірах людського розвитку як рівень і тривалість людського життя, вільний доступ до системи загальної освіти та рівень доходу на душу населення. Даний висновок підтверджують і дані нещодавнього соціального дослідження Британського інституту громадської думки (Gallup) на тему стандартів та умов життя в Йорданії. За даними опитування, 89% населення відчувають економічну скруту, і лише 11% вважають, що їхнє життя покращилося. На думку експертів, погіршення умов життя пояснюється першочергово підвищенням цін на життєво необхідні товари і послуги.

Йорданський показник ІЛР є вищим за середній (0,652) для групи арабських країн. Найближчими до Йорданії за ІЛР є Кувейт (54 місце) та Лівія (64 місце).

У той же час населення Йорданії зростає, і, за оцінками експертів, складає близько 9 млн. чол. (6,9 млн. йорданців, включно з 80 000 експатріантами, 1,3 млн. сирійців, 500 тис. іракців, 700 тис. єгиптян та інших приїжджих робітників).

31 липня в Йорданії зросли ціна на паливо-мастильні матеріали. Згідно з рішенням Комітету з ціноутворення на газ та паливо-мастильні матеріали, тепер один літр бензину марки А90 коштує 0,81 дин. (1,15 дол.) замість 0,785 дин (1,11 дол.), вартість А95 складає 0,98 дин (1,39 дол.) замість 0,95 дин. (1,34 дол.). Також зросли ціни на дизель та керосин. Незмінною залишилася вартість газу для домашнього споживання (1 балон коштує 10 дин.  або 14 дол.).

Варто зазначити, що після скасування державної підтримки на паливо-мастильні матеріали у листопаді 2012 р. рішення щодо цін на бензин приймаються Комітетом з ціноутворення, який діє при уряді Королівства. До його складу входять представники Міністерства фінансів, енергетики та Національної нафтопереробної компанії.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux