• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 04 – 08 серпня 2013 р.
Опубліковано 08 серпня 2013 року о 11:47

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

Великого резонансу в медійних колах країни перебування набуло святкування оголошення результатів національного іспиту випускників загальноосвітніх середніх шкіл Йорданії. З огляду на те, що йорданське суспільство зберігає кланово-родинні та племінні традиції, під час святкування подій національного або сімейного характеру учасниками заходу до цього часу нерідко використовується вогнепальна зброя. Постріли вгору у повітря вважаються в країні перебування виявом радості, втім, вони часто призводять до поранень, а у деяких випадках, загибелі громадян.

Незважаючи на те, що уряд Йорданії протягом останніх кількох років посилив превентивні заходи з метою недопущення використання зброї в громадських місцях, на вулицях та майданах Королівства, молоді йорданці поки що не змінюють своїх звичок та активно використовували вогнепальну зброю під час святкування з нагоди оголошення результатів загальнонаціонального шкільного іспиту. В результаті цього року поранення отримали 12 осіб, деякі громадяни знаходяться у тяжкому стані. Дії молодих йорданців, а також нездатність правоохоронних органів покласти край практиці використання вогнепальної зброї, різко критикуються в суспільстві.

2 липня розпочалася агітаційна кампанія кандидатів у депутати місцевих органів влади Йорданії, вибори до яких заплановані на 27 серпня ц.р. За інформацією Міністерства з муніципальних справ, кандидатами на участь у майбутніх виборах зареєструвалися 3040 громадян, 708 з яких, у т.ч. 6 жінок, боротимуться за посаду мера.

Право голосу на цьогорічних муніципальних виборах мають 3,702 млн. йорданців, на виборах 2007 р. цей показник становив 2,4 млн. громадян. В йорданській столиці взяти участь у голосуванні мають право 1,345 млн. осіб.

Повідомляється, що на підготовку та проведення виборів урядом Королівства було виділено 5 млн. дин. (7 млн. дол.). Крім того, Міністерство з муніципальних справ виділило на підготовку до виборів 233 тис. дин. (329 тис. дол.). З цих коштів одинадцять муніципалітетів першої категорії отримають по 5 тис. дин. кожний (7 тис. дол.), іншим 89 муніципалітетам буде виділено по 1 тис. дин. (1,41 тис. дол.).

Міністр з муніципальних справ Йорданії Х.Аль-Маджалі заявив, що вибори контролюватимуть делегації спостерігачів з Європейського союзу та Ліги арабських держав.

В йорданській столиці буде відкрито 101 виборчу дільницю. Загальна кількість виборців в Аммані становить близько 1,4 млн. осіб.

За інформацією йорданських ЗМІ, протягом останніх трьох тижнів в Королівстві відбулося кілька страйків державних службовців з вимогою підняти заробітну плату та зберегти фінансові та адміністративні пільги, якими до недавнього час користувалися працівники державного сектору. Зокрема, роботу припиняли співробітники йорданської пошти, міністерств соціального розвитку, промисловості, торгівлі та постачання, Митного департаменту, Інституту стандартизації та метрології Йорданії, а також Нижньої палати Національних Зборів Королівства. Особливий резонанс викликав страйк працівників законодавчого органу країни. Згідно з рішенням уряду, управління забезпечення роботи Нижньої палати парламенту буде розформоване, а його співробітники будуть переведені до різних міністерств і відомств. Такі плани уряду викликали незадоволення в депутатському корпусі, оскільки співробітники парламенту втратять кілька важливих пільг, зокрема, фінансові заохочення та можливість користуватися додатковими вихідними днями на час парламентських канікул.

Зовнішня політи

2 серпня Державний департамент США оприлюднив рішення закрити на один день 4 серпня ц.р. свої дипломатичні представництва в Ізраїлі та низці мусульманських і арабських країн, у т.ч. в Йорданії. 5 серпня термін закриття диппредставництв було продовжено до 11 серпня ц.р.

Громадянам США рекомендується утриматися від поїздок до зазначених країн у серпні ц.р. До подібного кроку вдалися і посольства низки європейських країн, зокрема, Великобританії, Франції, Норвегії. За інформацією американської сторони, посилені заходи безпеки дипломатичних представництв пов’язані із наявною загрозою здійснення терактів бойовиками Аль-Каїди. Місцеві оглядачі пов’язують рішення про закриття диппредставництв з втечею наприкінці липня ц.р. з іракських та лівійських в’язниць кількох сотень небезпечних злочинців, які є членами терористичного угруповання  «Аль-Каїда».

Враховуючи вищевикладене, уряд Йорданії поширив заяву, в якій йдеться про те, що «закриття посольства США в Аммані є внутрішнім рішенням американської сторони, яке було прийняте з урахуванням власних стандартів безпеки. Водночас, йорданська сторона вживає усіх необхідних заходів з метою забезпечення безпеки усіх дипломатичних представництв на території Королівства».

Згідно з опублікованим наприкінці липня ц.р. міжнародним рейтингом університетів «Вебометрікс» (Webometrics), Йорданський університет посів тринадцяте місце серед арабських вищих навчальних закладів та 1878 місце на міжнародному рівні. Йорданський університет науки та технології отримав у рейтингу 19-те місце серед арабських вузів та 2,285 в міжнародному рейтингу.

Українські університети розмістилися у згаданому рейтингу у наступному порядку: Київський національний університет імені Тараса Шевченка посів 334 сходинку серед європейських вузів та 836 в міжнародному рейтингу, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» - 394 (1006), Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна – 651 (1876), Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова – 683 (2019), Національний університет біоресурсів і природокористування – 726 (2180), Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника – 794 (2447).

Міжнародний рейтинг університетів «Вебометрікс» здійснюється дослідницькою групою із Іспанії "Laboratorio de Internet" двічі на рік – у січні та липні. Місце вузу в рейтингу оцінюється якістю його веб-сайта, який показує навчальні та наукові досягнення університету.

Автори проекту підкреслюють, що наявність в університету власного сайту дає змогу спростити процес публікації наукових досліджень, оскільки онлайн-публікації набагато дешевше друкованих видань і мають більш широку потенційну аудиторію.

6 серпня йорданські прикордонники запобігли спробі контрабандного вивезення з країни великої партії зброї до Сирії. За інформацією місцевої преси, йорданські військовослужбовці затримали вантажівку з п’ятьма громадянами Сирії, які намагалися провезти десятки протитанкових ракет, ракет «земля-повітря» та кілька сотень автоматичної зброї. В результаті попереднього розслідування інциденту виявилося, що зброя була призначена для сирійських повстанців, які воюють з урядовими підрозділами на півдні Сирії.

7 серпня Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде зустрівся в Аммані з Президентом Сирійської національної коаліції А.Аль-Джабра. У ході бесіди сторони обговорили останній перебіг подій в Сирії та можливі шляхи врегулювання затяжного конфлікту у цій країні. Глава йорданського зовнішньополітичного відомства наголосив на позиції Аммана в сирійському питанні, яка полягає у необхідності пошуку політичного врегулювання конфлікту з метою припинення кровопролиття, збереження суверенітету і територіальної цілісності Сирії. Н.Джуде розповів про заходи, які вживаються урядом Йорданії з метою розміщення в Королівстві сирійських біженців та їхнього забезпечення необхідними умовами проживання. Міністр подякував представникам Сирійської національної коаліції, які працюють у таборі «Заатарі», за сприяння у вирішенні організаційних питань, пов’язаних з розміщенням та перебуванням сирійських біженців.

Зі свого боку, А.Аль-Джабра поінформував про складну безпекову ситуацію в Сирії та запеклі бої бійців Коаліції з урядовими підрозділами. Він поклав на сирійський режим відповідальність за загибель десятків тисяч мирних громадян.

 Економіка

Представник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ) в Йорданії А.Аль-Отум заявив під час зустрічі з Прем’єр-міністром Йорданії А.Аль-Нсуром, яка відбулася 3 серпня ц.р. в Аммані, що ВОЗ прийняла рішення виділити Королівству 5 млн. дол. з метою подолання негативних наслідків перебування на йорданській території понад 560 тис. сирійських біженців. Зокрема, частина цих коштів буде перерахована приватним шпиталям для забезпечення лікування йорданців враховуючи те, що державні шпиталі в північних регіонах країни перевантажені сирійцями (за офіційною статистикою, кожний десятий пацієнт на півночі Йорданії є громадянином Сирії).

За інформацією йорданського уряду, Кувейтський фонд арабського економічного розвитку висловив готовність профінансувати деякі проекти з розвитку енергетичного сектору Йорданії в рамках п’ятимільярдного гранту, виділеного Радою співробітництва арабських держав Перської затоки. Зокрема, 65 млн. дол. буде виділено на будівництво терміналу для зрідженого газу в Акабі, 215 млн. дол. будуть витрачені на фінансування проекту з розвитку вітряної енергетики у місті Маан.

За інформацією Міжнародного валютного фонду, у 2013 р. зростання економіки Йорданії очікується на рівні 3,3%, у 2014 р. цей показник становитиме 3,5%. Водночас, у поточному році інфляція прогнозується на рівні 5,9 %, у 2014 р. – 3,2%.

7 серпня в Аммані відбулося підписання угоди між Асоціацією приватних шпиталів Йорданії та Товариством відновлювальної енергії Йорданії щодо реалізації проекту з будівництва сонячної електростанції, потужністю 15 МВт, яка постачатиме електроенергію для амманських шпиталів та медичних центрів. За інформацією представників Асоціації, головною метою реалізації даного проекту є зменшення вартості електроенергії, яка складає наразі близько 20 % від операційних витрат медичних установ. Так, рахунок за спожиту електроенергію, який сплачує в середньому в місяць медичний центр, розрахований на 200 місць, становить близько 130 тис. дол. Очікується, що після введення в дію сонячної електростанції, цей показник знизиться на 20%. За словами йорданських посадовців, даний проект окупиться протягом 5 років.

Президент Товариства відновлювальної енергії Йорданії М.Таані завив, що потужність майбутньої електростанції може бути збільшена до 100 МВт у разі залучення до консорціуму великої кількості шпиталів та медичних центрів.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux