• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 21 – 25 липня 2013 р.
Опубліковано 30 липня 2013 року о 11:39

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Повідомлення про Україну

Низка провідних ЗМІ Йорданії повідомила про зустріч Посла України С.О.Паська з Міністром вищої освіти та наукових досліджень Королівства А.Махмудом.

У ході зустрічі сторони обговорили питання розвитку українсько-йорданського співробітництва в галузі освіти, зокрема, визнання дипломів українських вищих навчальних закладів в Йорданії, а також питання навчання йорданських студентів в Україні, у тому числі тих, які не спромоглися скласти державні іспити цього року.

Під час бесіди сторони торкнулися питання організації офіційного візиту до Йорданії Міністра освіти, науки, молоді та спорту України  Д.В.Табачника.

Внутрішня політика

22 липня ц.р. міністри фінансів, внутрішніх справ та з питань інформації Йорданії провели спільну прес-конференцію, присвячену наслідкам страйку працівників Митного департаменту, який розпочався 15 липня ц.р. Головними вимогами йорданських митників до уряду є підвищення заробітної плати на 150 йорданських динарів (211 дол.), отримання права безкоштовного розмитнення автомобілів, які належать митникам, а також введення системи оплати понаднормованого робочого часу. За інформацією Міністра фінансів Королівства У.Тукана, за десять днів страйку державний бюджет втратив приблизно 42 млн. дол. США. Незважаючи на це, йорданські посадовці відкинули вимоги страйкарів зазначивши, що місячна заробітна плата сержанта (початкового співробітника) Митного департаменту або його структурного підрозділу на даний час становить 730 динарів (1030 дол.), у той час, як новопризначений сержант Збройних Сил отримує 270 дин. (380 дол.), а співробітник Департаменту громадської безпеки (поліції) – 360 дин. (507 дол.).

З метою мінімізації негативних наслідків страйку митників на економіку країни уряд Йорданії залучив до роботи в аеропортах та наземних прикордонних переходах понад 500 офіцерів поліції, а також кілька десятків колишніх співробітників Митного департаменту.  Зазначається, що вжиті заходи дозволили скоротити перебування на прикордонних пунктах вантажів з промисловими та продовольчими товарами, особливо тими, які швидко псуються.

22 липня Король Йорданії Абдалла ІІ провів зустріч з Головою та депутатами Нижньої палати Національних Зборів Королівства, під час якої він розповів про своє бачення пріоритетних напрямків розвитку внутрішньої та зовнішньої політики країни. Зокрема, Абдалла ІІ наголосив на необхідності подальшого згуртування йорданців навколо державних цінностей з метою подолання наслідків несприятливих зовнішньополітичних та економічних умов, а також нестабільної безпекової ситуації в регіоні. Однією з головних проблем Королівства, на думку монарха, є велика кількість сирійських біженців. За інформацією йорданських посадовців, на утримання 560 тис. біженців з Сирії уряд країни протягом минулих двох з половиною років витратив близько 2 млрд. дол. США, що складає 5% ВВП країни. Йдеться, передусім, про витрати, пов’язані з шкільним навчанням сирійських учнів (20 млн. дол.), наданням медичних послуг (34 млн. дол.) та забезпеченням біженців електроенергією (понад 70 млн. дол.).  Уряд Королівства несе значні збитки у зв’язку із суттєвим скороченням йорданського експорту до Сирії та інших держав територією цієї країни. Крім того, сирійські громадяни отримали у 2012 р. 38 тис. робочих місць в Йорданії в той час, як рівень безробіття в країні сягає 30%.

Під час зустрічі йорданський монарх поінформував про міжнародні зусилля, які докладаються з метою відновлення переговорного процесу між палестинцями та ізраїльтянами. За словами Абдалли ІІ, Йорданія підтримує заходи, які вживаються адміністрацією США з метою відновлення переговорів та висловив сподівання, що посередницькі зусилля Державного секретаря Дж.Керрі принесуть позитивні результати.

24 липня Конституційний суд Йорданії постановив, що державні службовці Йорданії мають право створювати свої професійні спілки. У своєму рішенні Суд зазначив, що 120 стаття Конституції надає право державним службовцям, які працюють в міністерствах та урядових відомствах, створювати професійні спілки у відповідності до ухваленого йорданським парламентом закону.

23 липня Голова Нижньої палати Національних Зборів Йорданії С.Г.Аль-Срур заявив на прес-конференції в Аммані, що ним було розглянуто звернення понад 60 депутатів та прийнято рішення щодо включення до порядку денного наступного пленарного тижня питання про голосування довіри уряду на чолі з А.Аль-Нсуром. Раніше подібні спроби депутатів були безрезультатними з огляду на те, що частина парламентаріїв згодом відкликали свої підписи з відповідного депутатського звернення.  

За інформацією місцевої преси, головним фактором, який спонукав депутатів звернутися до Спікера з вимогою про розгляд питання щодо вотуму недовіри уряду, є погіршення економічної ситуації в країні, зокрема, підвищення цін на товари та послуги.

Зовнішня політика

20 липня Король Йорданії Абдалла ІІ здійснив робочий візит до Каїра, під час якого відбулася його зустріч з тимчасовим президентом Єгипту А.Мансуром. У ході переговорів сторони обговорили шляхи активізації політичного діалогу та двостороннього співробітництва в торговельно-економічній сфері. Йорданський монарх висловив підтримку діям нового керівництва країни щодо забезпечення прозорого переходу влади в країні.

Візит Абдалли ІІ до Єгипту викликав широкий резонанс в йорданських політичних колах, а також, судячи з повідомлень провідних арабських видань, в інших країнах регіону. Йорданський монарх став першим іноземним лідером, який відвідав Каїр після подій 30 червня ц.р., коли єгипетська армія відсторонила від влади президента М.Мурсі.

20 липня в інтерв’ю йорданській англомовній газеті «Джордан Таймз» Президент ПНА М.Аббас високо оцінив роль йорданського керівництва та особисто Короля Абдалли ІІ в процесі активізації двосторонніх відносин, а також зусилля йорданського монарха з метою відновлення переговорного процесу між палестинцями та ізраїльтянами. М.Аббас зазначив, що на даному етапі відносини між Рамаллою та Амманом характеризуються високим рівнем координації.

Палестинський лідер позитивно оцінив зусилля, які докладаються американською адміністрацією, і, зокрема, Державним секретарем Дж.Керрі, з метою відновлення мирних переговорів. Втім, він заявив, що палестинська сторона готова повернутися до столу переговорів лише у разі виконання двох основних вимог – заморозити будівництво нових єврейських поселень на Західному березі та взяти за основу при початку переговорів принцип кордонів 1967 року. За словами М.Аббаса, палестинська сторона очікує відповіді від Вашингтона наприкінці поточного тижня.

21 липня Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде заявив в Аммані про досягнення домовленості з ізраїльською стороною про організацію найближчим часом візиту до Ізраїлю сімей йорданських в’язнів у цій країні, які оголосили голодування на знак протесту проти незадовільних умов утримання. Згідно з повідомленнями місцевої преси, йорданські в’язні вимагають покращення умов свого утримання, організацію візиту членів сімей та проведення обстеження йорданським лікарями. 

Зазначається, що наразі в йорданських в’язницях перебуває 125 громадян Йорданії. Останній візит  йорданських сімей до своїх родичів, ув’язнених в Ізраїлі, відбувся у 2008 р.

Економіка

Обсяг інвестицій в йорданську економіку у першому півріччі 2013 р. зріс на 21 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року та склав 887 млн. дин. (1,250 млрд. дол.). Вітчизняні інвестиції становлять 51% від загального обсягу інвестицій. У структурі інвестицій левову частку займають капіталовкладення в промисловість, зокрема, обробну. Однак найбільший приріст інвестицій спостерігався у туристичному секторі економіки (128%). Разом з тим, обсяг інвестицій у галузі охорони здоров’я та агропромислового виробництва скоротився.

Інвестиційна рада Йорданії наразі вживає заходів з метою залучення інвестицій в йорданську економіку з південноамериканських країн. Крім того, нещодавно Радою було укладено Угоду про співробітництво з Інвестиційною агенцією Іраку.

23 липня Комітет з асигнувань Конгресу США ухвалив рішення про збільшення обсягу фінансової допомоги для Йорданії у 2014 р. до 1 млрд. дол. Третя частина цієї суми буде призначена для подолання негативних наслідків у зв’язку з регіональною нестабільністю, зокрема, перебуванням в Королівстві великої кількості сирійських біженців.

Варто зазначити, що уряд США прийняв рішення скоротити бюджет Державного департаменту на зовнішні фінансові операції у майбутньому році на 19% до 34,1 млрд. дол. Однак, з огляду на особливі стосунки, які пов’язують Вашингтон та Амман, американські парламентарії підтримали пропозицію уряду щодо фінансової допомоги Йорданії.

 

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux