• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 14 – 18 липня 2013 р.
Опубліковано 30 липня 2013 року о 11:29

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

13 липня організація «Міжнародна амністія» у своєму щорічному звіті звинуватила уряд Йорданії у порушенні принципу вільного доступу до інформації з огляду на прийнятий на початку поточного року закону про пресу та публікації. Згаданий документ, зокрема, надав уряду право втручатися в роботу електронних ЗМІ та блокувати сайти, діяльність яких суперечить положенням ухваленого закону.

У відповідь речник йорданського уряду М.Аль-Момані відкинув будь-які звинувачення на адресу уряду та підкреслив, що закон про пресу та публікації повністю відповідає конституції та має на меті врегулювати діяльність засобів масової інформації.

За інформацією журналу «Арабський бізнес», мешканці Йорданії перебувають під загрозою захворювання на рак кісток з огляду на споживання води, яка постачається до Аммана з південного регіону Дісі. Видання коментує заяви йорданських посадовців щодо завершення будівництва одного з найбільш масштабних за останнє десятиліття проектів з будівництва водопроводу, який поєднав йорданську столицю з багатим на підземні водні ресурси регіоном Дісі. Повідомляється, що останнім часом чимало експертів, посилаючись на результати лабораторних досліджень, висловлюють свої застереження щодо можливості споживання води, яка, на їхню думку, є радіоактивно забрудненою. Ще у травні 2012 року йорданський вчений, голова Товариства наукових досліджень Йорданії А.Аль-Батихі заявив, що вода з Дісі містить речовину Радіум, яка при попаданні до людського організму призводить до виникнення ракових захворювань.  При цьому радіоактивність води зі згаданого регіону в 30 разів перевищує дозволені Всесвітньою організацією охорони здоров’я норми. Зазначається, що дана проблема характерна не лише для Йорданії, але й для інших країн Близького Сходу, зокрема, Єгипту, Тунісу, Лівії, Саудівської Аравії та Ємену. Обмеженість водних ресурсів штовхує згадані країни розробляти власні підземні водні запаси, що є небезпечним з огляду на закриті водні резервуари та тривалий час (близько 30 тисяч років) їхнього зберігання під землею в регіонах, багатих на уранову руду та інші радіоактивні мінерали.

За інформацією Мюнхенського Інституту радіаційного захисту, споживання однією людиною двох літрів води з регіону Дісі призведе до зростання до 8 тисяч випадків на рів смертності від захворювання на рак.

16 липня виповнилося 75 днів з початку голодування йорданських в’язнів в Ізраїлі, які вимагають від місцевої влади покращення умов їхнього перебування, дозволу на зустріч з сім’ями та забезпечення медичного обстеження йорданськими лікарями. За інформацією МЗС Йорданії, наразі ізраїльська влада продовжує розглядати вимоги п’яти йорданців, які перебувають у двох ізраїльських в’язницях, у той час, як один протестувальник перебуває у критичному стані.

Незважаючи на початок священного для мусульман місяця Рамадан, сім’ї йорданських в’язнів проводять щоденні пікети МЗС країни перебування та Королівського Двору з вимогою натиснути на ізраїльську сторону у вищезгаданому питанні.

За інформацією депутата Нижньої палати йорданського парламенту М.Гдейба, наразі в ізраїльських в’язницях перебувають 26 громадян Йорданії.

Зовнішня політика

13 липня Король Йорданії Абдалла ІІ у рамках свого візиту до США взяв участь у щорічному Економічному форумі у Сонячній Долині. Під час свого виступу йорданський монарх закликав міжнародну спільноту до зміцнення безпеки та стабільності у світі. На його думку, ключовими проблемами Близького Сходу на даному етапі є неврегульованість ізраїльсько-палестинського конфлікту та продовження внутрішнього протистояння в Сирії. Абдалла ІІ наголосив на незмінності позиції Йорданії в палестинському питанні, яка базується на необхідності створення незалежної Палестинської держави з кордонами, які існували станом на червень 1967 року зі столицею у Східному Єрусалимі. Король заявив про повну підтримку Амманом зусиль Державного секретаря США Дж.Керрі, який протягом останнього часу намагається реанімувати мирний процес та усунути перешкоди на шляху до повернення сторін конфлікту до столу переговорів.

Стосовно сирійського питання Король поінформував учасників Форуму про складну гуманітарну ситуацію, яка склалася в Королівстві у зв’язку з перебуванням на її території понад 560 тис. сирійських біженців. Він підкреслив, що конфлікт в Сирії має бути вирішено політичними засобами, які передбачатимуть мирну передачу влади у цій країні.

У рамках Форуму Король Абдалла ІІ зустрівся з Президентом Мексики Е.Ньєто.

13 липня Рух йорданських джигадистів підтвердив інформацію сирійського інформаційного агентства «Сана» щодо ліквідації недалеко від Дамаска, а також на півдні країні поблизу йордансько-сирійського кордону, семи йорданських бойовиків, які брали участь у бойових діях на боці радикального ісламського угруповання «Джабгат Ан-Нусра».

За інформацією офіційного Дамаска, наразі на території Сирії на боці Сирійської визвольної армії та інших радикальних угруповань воює щонайменше 200 громадян Йорданії.

14 липня Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде відвідав з одноденним робочим візитом Каїр, де зустрівся з тимчасовим Президентом Єгипту А.Мансуром.

У ході бесіди Глава йорданського зовнішньополітичного відомства передав новому єгипетському керівництву вітання від Короля Йорданії Абдалли ІІ та висловив підтримку зусиль нинішнього єгипетського керівництва з метою врегулювання нинішньої внутрішньополітичної кризи, відновлення в країні стабільності та безпеки. За словами Н.Джуде, «Йорданія поважає волю єгипетського народу та сподівається, що Єгипет найближчим часом відновить свою роль регіонального лідера».

16-18 липня Амман з робочим візитом відвідав Державний секретар США Дж.Керрі, під час якого відбулися його зустрічі з Королем Йорданії Абдаллою ІІ, Міністром закордонних справ Королівства Н.Джуде та Президентом ПНА М.Аббасом. Крім того, американський високопосадовець взяв участь у зустрічі з питання імплементації Арабської мирної ініціативи, на якій, крім Міністра закордонних справ Йорданії, виступили Генеральний секретар ЛАД Н.Арабі та  Міністр закордонних справ Катару Х.Аль-Атия.

У ході переговорів глава американського зовнішньополітичного відомства поінформував йорданську та палестинську сторони про результати переговорів з ізраїльськими посадовцями з питання реанімування мирного процесу. Абдалла ІІ розповів про йорданське бачення шляхів відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів, яке, зокрема, передбачає припинення єврейської поселенської діяльності на окупованих палестинських територіях. Він також закликав адміністрацію США активізувати посередницькі зусилля з метою врегулювання конфлікту, підкресливши, що у разі відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів мають бути враховані попередні домовленості, досягнуті сторонами конфлікту. Йорданський монарх висловив готовність Королівства прийняти на своїй території палестинську та ізраїльську делегації з метою проведення двосторонніх зустрічей в рамках відновлення переговорного процесу.  Король Йорданії підкреслив, що врегулювання конфлікту між ізраїльтянами та палестинцями має базуватися на основі мирного співіснування двох держав – Ізраїлю та життєздатної незалежної Палестинської держави.

Державний секретар США поінформував йорданську сторону про результати його переговорів з ізраїльськими високопосадовцями. На спільній з Міністром закордонних справ Йорданії прес-конференції Дж.Керрі заявив, що «палестинці та ізраїльтяни скорочують розрив між собою у поглядах на шляхи відновлення мирних переговорів». Він закликав ізраїльську сторону уважно підійти до розгляду питання Арабської мирної ініціативи, оскільки вона «дає реальний шанс для досягнення миру».

Вадливе місце на йордансько-американських переговорах посіло сирійське питання. Зокрема, Король Йорданії поінформував американського високопосадовця про складну гуманітарну ситуацію, яка склалася в Королівстві у зв’язку з перебуванням на її території понад 560 тисяч сирійських біженців. Учасники переговорів погодилися з думкою про необхідність пошуку шляхів врегулювання конфлікту політичними засобами.

Зі свого боку, Державний секретар США висловив своє занепокоєння ескалацією подій в Сирії та

 Економіка

12 липня в південних містах Йорданії відбулися організовані опозиційним рухом «Брати-мусульмани» демонстрації протесту проти запланованого на серпень ц.р. п’ятнадцятивідсоткового підвищення цін на електроенергію. Незважаючи на незначну чисельність учасників акцій, йорданським ісламістам вдалося привернути увагу місцевих та іноземних засобів масової інформації та перенести тему підвищення цін на електроенергію зі стін парламенту на вулиці та майдани йорданських міст. За даними останніх соціологічних опитувань, переважна більшість йорданців виступає проти підвищення тарифів на електроенергію. Обурення населення викликає і той факт, що депутати Нижньої палати Національних Зборів, незважаючи на передвиборчі обіцянки щодо недопущення підняття цін на електроенергію, не вжили дієвих заходів для цього. Зі свого боку, уряд країни мотивує своє рішення тим, що збитки Національної електричної компанії становлять наразі близько 1,8 млрд. дол., а у 2017 р. цей показник може перевищити 10 млрд. дол.

14 липня Департамент податків на доходи та продаж Йорданії оприлюднив показники надходжень у першому півріччі поточного року. Згідно з опублікованими даними, сума зібраних податків у вказаний період зросла на 5 % у порівнянні з першим півріччям 2012 р. та становила 2,34 млрд. дол

Надходження від збору податку на доходи зменшилися на 2.6% і становили 677 млн. дол. у той час, як сума від зборів податку на продаж зросла на 8,5 % і становила 1,66 млрд. дол.

15-17 липня йорданська делегація на чолі з Міністром фінансів У.Тукан відвідала Сполучні Штати з метою проведення переговорів з керівництвом Міжнародного валютного фонду. Під час зустрічей йорданські посадовці розповіли про хід виконання реформ системи фіскальної політики в рамках імплементації узгодженої з МВФ програми економічних реформ. За результатами переговорів керівництво МВФ здійснить у вересні ц.р. візит до Королівства з метою ухвалення рішення стосовно виділення Амману третього траншу двохмільярдного кредиту, про виділення якого протягом трьох років було домовлено у 2012 році. Перші два транші у розмірі 385 млн. дол. США йорданська сторона отримала у 2012 р. та у квітні 2013 р.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux