• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 2 – 6 червня 2013 р.
Опубліковано 06 червня 2013 року о 11:28

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

 

Внутрішні події

2 червня у Маані відбулися масові акції протесту, які супроводжувалися погромами та вандалізмом. Основною причиною акцій протесту у цьому місті стало вбивство полиціейськими двох мешканців Маану неподалік від міста Акаба. Наразі ситуація в Маані контролюється силами йорданської жандармерії. У місті призупинена робота комерційних установ й банків.

Відразу після інциденту в Маані Міністр внутрішніх справ Йорданії поінформував членів Нижньої палати парламенту про ситуацію, що склалася  у цьому місті. У ході сесії Нижньої палати виступив  Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур. Він зауважив, що згідно із указом Короля Йорданії, йорданський уряд координуватиме свої дії з місцевими органами самоврядування Маану з метою відновлення безпеки й порядку в цьому місті.

 

2 червня йорданський уряд почав блокувати неліцензовані новинні веб-сайти, тим самим викликавши неоднозначну реакцію з боку громадськості. Департамент преси й публікацій Йорданії опублікував список з понад 281 неліцензованих веб-сайтів, які підлягають блокуванню. У відповідь  Центр із захисту свобод журналістів Йорданії висловив занепокоєння з приводу такого кроку. Вартість реєстрації новинних сайтів нещодавно була знижена з 10 тис. динарів до 1 динару.

 

4 червня Нижньою палатою йорданського парламенту ухвалено договір між Йорданією та Великобританією про взаємну правову допомогу в кримінальних справах. Угода дає можливість повернути на батьківщину йорданців, які були засуджені відбувати термін покарання у Великобританії. Деякі депутати піддали критиці йорданський уряд за те, що в преамбулі договору відносини між Йорданією та Великобританією змальовуються як «історичні». На їхню думку, таке формулювання не відображає дійсності, оскільки Великобританія була колоніальною державою, яка тривалий час окуповувала Йорданію.

Деякі депутати висловили побоювання, що договір став механізмом для повернення з Великобританії радикального мусульманського лідера Абу Катада в Йорданію, де він заочно засуджений за терористичну діяльність.

У свою чергу, Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур зазначив, що договір слугуватиме йорданським інтересам й уряд Королівства використовуватиме його для повернення злочинців, які втекли до Об’єднаного Королівства.

 

4 червня 82 йорданських депутати підписалися під петицією щодо необхідності перегляду суперечливого закону про пресу й публікації. Таке рішення стало відповіддю на рішення йорданського уряду заблокувати 292 неліцензовані новинні веб-сайти.

На знак протесту проти такого рішення уряду Королівства йорданські журналісти та власники новинних веб-сайтів провели демонстрацію навпроти будівлі Йорданської асоціації преси. Крім того, Центр із захисту свобод журналістів Йорданії наразі проводить роботу з організації страйку журналістів навпроти будівлі йорданського парламенту.

 

5 червня Нижня палата йорданського парламенту прийняла рішення щодо об'єднання незалежних інституцій з урядовими департаментами. Такий крок є частиною державної політики, спрямованої на зменшення витрат на утримання державних установ.

Парламентарі вирішили також створити нову комісію у справах ЗМІ, яка опікуватиметься питаннями преси й замінить Департамент преси й публікацій та Комісію з питань аудіо та телебачення.

Таке рішення сприятиме припиненню акції протесту проти рішення Департаменту заблокувати неліцензовані новинні веб-сайти. На думку багатьох депутатів, такий крок покладе край обмеженню свобод йорданських ЗМІ.

 

6 червня оприлюднено заяву йорданських журналістів, в якій представники місцевих ЗМІ висловили намір бойкотувати діяльність Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура та членів Нижньої палати парламенту Королівства у разі, якщо глава йорданського уряду та депутати не принесуть публічні вибачення за образливі зауваження на адресу журналістів під час засідання Комітету Нижньої палати парламенту з питань енергетики та мінеральних ресурсів, яке було присвячене розгляду питання підвищення цін на електроенергію.

Під час згаданого засідання Голова Комітету з питань енергетики та мінеральних ресурсів М.Давайме попросив журналістів покинути приміщення, що, на думку представників місцевих ЗМІ, є образливим поводженням з журналістами. 

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

2 червня в Рамаллі відбулись переговори між Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде та Президентом Палестини М.Аббасом. Візит глави йорданського зовнішньополітичного відомства до Палестинської автономії є частиною процесу політичної координації дій країн, що мають відношення до палестинсько-ізраїльського мирного врегулювання.

Виступаючи на спільній прес-конференції за результатами переговорів, Н.Джуде зазначив, що переговори з палестинським лідером були присвячені зусиллям Сполучених Штатів, спрямованим на відновлення палестинсько-ізраїльських мирних переговорів.

 

4 червня оприлюднено рішення глави оборонного відомства США Ч.Хагела щодо розміщення на території Йорданії протиракетної системи «Патріот», а також надання Королівству військових винищувачів «F-16». Крім того, США планує відправити в Йорданію 200 військових експертів з метою надання допомоги йорданській армії у розробці стратегії з протидії можливій хімічній загрозі з боку Сирії. Протиракетні системи призначені для попередження військової загрози з боку сусідньої Сирії. Військові винищувачі використовуватимуться Йорданією під час майбутніх військових навчань «Прагнучий лев» й залишаться на озброєнні йорданської армії.

 

4 червня відбувся візит Президента Мальдивів М.Вахіда до Йорданії. У рамках візиту відбулась його зустріч з Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Сторони обговорили шляхи розвитку двостороннього співробітництва, зокрема в економічній сфері, у сфері охорони здоров'я, освіти та туризму, а також дійшли згоди щодо необхідності активізації співробітництва між мусульманськими країнами. Великої уваги було приділено також питанню врегулювання конфліктів на Близькому Сході, зокрема сирійської кризи та палестинсько-ізраїльського конфлікту.

 

4 червня Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде провів зустріч з депутатами Нижньої палати парламенту з метою обговорення можливості направлення в ізраїльські в’язниці йорданських лікарів з метою перевірки стану здоров'я йорданських ув’язнених.

За словами Н.Джуде, йорданське дипломатичне представництво в Тель-Авіві наразі працює над організацією зустрічей з йорданськими в’язнями в ізраїльських в’язницях, які беруть участь у голодуванні на знак протесту проти нелюдського поводження з боку керівництва ізраїльських в’язниць.

 

6 червня оприлюднено заяву Міністерства закордонних справ та експатріантів Йорданії, в якій йдеться про те, що йорданське зовнішньополітичне відомство контролює умови, в яких йорданські громадяни відбувають терміни покарання в ізраїльських в’язницях.

У заяві підкреслюється, що питання перебування йорданців у в’язницях Ізраїлю знаходиться серед пріоритетних питань порядку денного діяльності йорданського зовнішньополітичного відомства.

 

Економіка

3 червня в Аммані відбулась зустрічі Короля Йорданії Абдалли ІІ з Комісаром ЄС з питань розширення та політики європейського сусідства Ш.Фюле. У ході зустрічі представник ЄС оголосив про рішення надати Йорданії додатково 50 млн. євро з метою зменшення тиску на економіку Королівства від надмірної кількості сирійських біженців.

До кінця поточного року Йорданія планує підписати з ЄС угоду про отримання гранту у розмірі 100 млн. євро. Угода є частиною реалізації програми на 2011-2013 роки з надання Йорданії допомоги на розвиток різних галузей економіки. У 2012 році ЄС надав Королівству допомогу у розмірі 70 млн. євро.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux