• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 25 – 30 травня 2013 р.
Опубліковано 30 травня 2013 року о 16:20

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

 

Внутрішні події

25 травня в Королівському палаці Рагадан відбулася церемонія святкування 67-ї річниці незалежності Йорданії. В церемонії взяли участь члени Королівської родини, представники урядових та військових кіл Королівства, а також представники дипломатичного корпусу, акредитованого в Королівстві.

Під час церемонії святкування Король Йорданії вручив видатним діячам Королівства нагороди за досягнення у різних сферах. Крім того, із промовами виступили Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур, Президент Сенату Т.Масрі, Спікер Нижньої палати парламенту Х.Срур та Президент Вищої юридичної ради Х.Таль.

 

26 травня Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур, виступаючи перед депутатами Нижньої палати парламенту, заявив, що його уряд не збирається підвищувати тарифи на електроенергію без проведення попередніх консультацій з парламентарями. Проте, промова А.Енсура була перервана депутатом І.Саудом, який попросив главу уряду Королівства пояснити, яке інше рішення він має для зменшення жахливо великого дефіциту державного бюджету. У свою чергу, депутат М.Абу Румман намагався вгамувати свого колегу, проте І.Сауд почав викрикувати образливі зауваження на адресу М.Абу Руммана й намагався кидати в нього різні речі. Це не вперше, коли депутат І.Сауд нападає й ображає своїх колег. Спікер Нижньої палати парламенту С.Срур приніс вибачення Прем’єр-міністру країни й закликав депутатів коментувати промови лише після їх проголошення.

 

27 травня було заарештовано групу молодих людей за підозрою в організації нападів на сім’ї йорданських ув’язнених в Ізраїлі, які розпочали безстроковий сидячий страйк біля приміщення Королівського двору. Акцію протесту було організовано на підтримку йорданських в’язнів в ізраїльських тюрмах, які оголосили безстрокове голодування на знак протесту проти порушення їхніх прав. В результаті нападів деякі страйкарі отримали поранення. Водночас, учасники акції протесту заявили, що продовжуватимуть акцію протесту доки влада не вживе кроків щоб допомогти їхнім рідним в ізраїльських в’язницях.

 

27 травня військовий трибунал засудив дев’ять мусульманських екстремістів – салафітів-джихадистів, які планували в’їхати на територію Сирії, щоб приєднатися до джихадистів, які ведуть бої з урядовими військами в сусідній країні. Заарештовані були засуджені до 2,5 років важких громадських робіт.

За інформацією салафістського лідера М.Шалабі, відомого в Йорданії під іменем Абу Саіаф, наразі в Сирії воюють понад 500 йорданських джихадистів. Понад 50 йорданських джихадистів загинули в Сирії.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

23-25 травня в Йорданії на узбережжі Мертвого моря відбувся 7-й Всесвітній економічний форум з питань країн Близького Сходу й Північної Африки. У форумі взяли участь близько 900 представників урядових та ділових кіл з 23 країн світу. Захід складався з 34 сесій, у ході яких розглядалися політичні й економічні  питання, а також питання виховання молоді.

Під час форуму Держсекретар США Дж.Керрі заявив про розробку міжнародного плану з порятунку палестинської економіки та просування мирного процесу, реалізація якого коштуватиме 4 млрд. дол. США.

 

25 травня у рамках Всесвітнього економічного форму відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з сенаторами США Дж.МакКейном, Р.Менендес та К.Гренгер. У ході зустрічі було обговорено останній перебіг подій в регіоні. Йорданський монарх висловив вдячність Сполученим Штатам за їхню роль у вирішенні проблемних питань Близького Сходу. Американські сенатори підтвердили готовність встановити в Йорданії систему протиракетної оборони «Патріот», що стане одним з кроків, спрямованих на попередження розповсюдження сирійського екстремізму в Королівстві. За словами американських сенаторів, США готові вжити будь-яких заходів з метою захисту стабільності йорданського режиму, територіальної цілісності Королівства та єдності йорданського народу.

 

26 травня оприлюднено заяву йорданського уряду про те, що Ізраїль не братиме участі у щорічних військових навчаннях «Прагнучий лев 2013», проведення яких заплановано протягом наступних тижнів. У навчаннях братимуть участь понад 15 тис. військових з 18 арабських та інших країн світу. Навчання проходитимуть у різних регіонах Королівства. Метою цьогорічних навчань є підвищення рівня координації між цивільним населенням, військовими та гуманітарними організаціями. У 2012 році у навчаннях взяли участь понад 12 тис. військових з 18 країн світу.

 

27 травня відбулась зустріч Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде з делегацією Сенату США, яка перебувала з візитом в Королівстві з метою аналізу політичної й економічної ситуації в країні. Під час зустрічі сторони обговорили проблемні питання Близького Сходу, зокрема ізраїльсько-палестинське врегулювання та сирійську кризу. Члени американського сенату запевнили йорданську сторону у готовності надавати допомогу сирійським біженцям, які знаходяться на території Йорданії.

У ході візиту американські сенатори відвідали Незалежну виборчу комісію, де провели зустріч з її Президентом, обговорили роль Комісії у майбутніх муніципальних виборах в Королівстві. Американська делегація пообіцяла надавати консультативну допомогу Комісії під час підготовки до виборів.

 

29 травня оприлюднено заяву Міністра ісламських справ Йорданії М.Куда, в якій засуджуються дії ізраїльської влади, які порушують святість мечеті Аль Акса в Східному Єрусалимі й можуть призвести до релігійної війни.

За яву було зроблено у відповідь на арешт ізраїльською поліцією охоронця мечеті Аль Акса, який попросив єврейських екстремістів припинити проводити релігійні ритуали навпроти мечеті, яка є третьою за важливістю святинею для мусульман.

За словами М.Куда, дії ізраїльської влади є порушенням міжнародного права у частині порушення святості релігійного храму.

 

29 травня відбувся візиту в Йорданію Посланника Китаю на Близькому Сході Ву Сайка. У ході візиту відбулась його зустріч з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде. Під час зустрічі китайський представник запевнив йорданську сторону у готовності Китаю надавати допомогу з метою полегшення негативного тиску від надмірної кількості сирійських біженців на економіку Королівства.

Представник Китаю зауважив, що його уряд не підтримує застосування сили в Сирії та критично ставиться до рішення ЄС зняти ембарго на постачання зброї сирійським опозиційним силам. На думку китайської сторони, застосування сили лише погіршить ситуацію в цій країні та збільшить страждання сирійського народу.

Сторони обговорили також палестинсько-ізраїльський конфлікт. Зокрема, китайська сторона висловилась за необхідність припинення Ізраїлем нелегального будівництва нових поселень на палестинських територіях. У свою чергу, глава зовнішньополітичного відомства Йорданії відзначив важливість ролі Китаю як постійного члена РБ ООН у просуванні мирного процесу на Близькому Сході.

 

29 травня ц.р. Король Йорданії Абдалла ІІ провів окремі зустрічі з делегаціями Конгресу США та Британського королівського військового коледжу. Під час зустрічей основну увагу було приділено мирному процесу на Близькому Сході та сирійській кризі.

Йорданський монарх зауважив на важливості повернення Ізраїлю та Палестини до столу мирних переговорів. За словами Абдалли ІІ, ізраїльська активна поселенська діяльність та непоодинокі образливі дії, спрямовані проти  ісламських й християнських святинь, є основною перешкодою на шляху до мирного врегулювання палестинсько-ізраїльського конфлікту.

Коментуючи сирійське питання, йорданський монарх наголосив на важливості винайдення політичного вирішення сирійської кризи й необхідності збереження територіальної цілісності й єдності сирійського народу. 

 

30 травня оприлюднено показники сирійських біженців, які в’їхали на територію Королівства минулої доби. Зазначається, що близько 1,5 тис. сирійців перетнули йорданський кордон в пошуках порятунку від кровопролиття. Це найбільший показник біженців, що прибули в Йорданію за останні два тижні.

На сьогодні в Йорданії нараховується понад 540 тис. сирійських біженців й цей показник може зрости до 1,2 млн. осіб до кінця поточного року. Утримання такої кількості біженців на своїй території коштуватиме Йорданії близько 1,5 млрд. дол. США.  

 

Економіка

29 травня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура, в якій йдеться про необхідність скасування субсидій на електроенергію. За словами глави йорданського уряду, такий крок спрямований, перш за все, на зменшення дефіциту державного бюджету.

У 2013 році субсидії на електроенергію оцінюються в 1,3 млрд. дол. США, що є значною витратою з державного бюджету Королівства. Крім того, поставки єгипетського газу в Йорданію залишаються нестабільними, оскільки уряд Єгипту намагається зменшити обсяги газу, що експортується в Королівство з 140 млн. кубічних метрів до менше ніж 100 млн. кубічних метрів.

 

29 травня оприлюднено заяву йорданського уряду стосовно того, що ціни на пальне на внутрішньому ринку залишаться стабільними. За словами Президента Асоціації власників бензозаправок Йорданії, протягом трьох тижнів травня поточного року ціна на сиру нафту на міжнародному ринку становила 102 дол. США за барель й такою ж вона була на внутрішньому ринку Королівства. Лише у період з 21 по 26 травня ціна на йорданському ринку за барель сирої нафти піднялася до 104 дол. США, проте наразі повернулася до попереднього показника.

Протягом останнього тижня травня ц.р. попит на бензин в Йорданії значно підвищився – з 16 тис. тон на день до 20 тис. тон. Наразі ціна за літр 90-го бензину становить 0,765 динара, 95-го – 0,93 динара. Ціна на дизель й керосин – 0,635 за літр й за 1 балон побутового газу – 10 динарів.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux