• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 8 – 13 червня 2013 р.
Опубліковано 13 червня 2013 року о 12:20

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

 Внутрішні події

 10 червня оприлюднено заяву найбільшого парламентського блоку «Ватан», в якій рішуче засуджуються наміри йорданського уряду підвищити тарифи на електроенергію. У заяві йдеться про розчарування діями уряду Королівства, який не взяв до уваги інші можливості, крім підвищення тарифів та міститься попередження Прем’єр-міністру Йорданії А.Енсуру, що «Ватан» розірве «партнерство» з його Кабінетом у разі, якщо ціни на електроенергію будуть підвищені.

 

10 червня Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде зустрівся з представниками сімей йорданських в’язнів в Ізраїлі, які брали участь у акції протесту біля будівлі Міністерства.

Глава йорданського зовнішньополітичного відомства повідомив, що зусилля Посольства Йорданії в Тель-Авіві принесли свої результати й з 9 по 10 червня ц.р. відбулися зустрічі між йорданськими ув’язненими та співробітниками дипломатичної установи.

Н.Джуде зазначив, що наразі Міністерство закордонних справ та експатріантів Йорданії очікує на інформацію від Посольства в Тель-Авіві щодо можливості проведення зустрічей між йорданськими в’язнями та членами їхніх сімей, а також щодо стану здоров'я ув’язнених, які брали участь у голодуванні на знак протесту проти нелюдського поводження в ізраїльських в’язницях.

 

11 червня Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур виступив перед депутатами Нижньої палати парламенту Королівства. Глава йорданського уряду заявив, що ціни на електроенергію для побутового споживання не будуть підвищуватися до 2014 року. За словами А.Енсура, споживачі невеликого обсягу електроенергії взагалі не зазнають підвищення тарифів на цей енергоресурс. Проте, ті, чиї рахунки за електроенергію перевищують 50 динарів на місяць, повинні будуть сплачувати додатково 15 % від обсягу рахунку. Від підвищения тарифів будуть звільнені також малі підприємства, які споживають не більше ніж 10 тис. кіловат на місяць.

Більшість депутатів Нижньої палати йорданського парламенту бойкотували засідання за участю Прем’єр-міністра країни, яке проходило за зачиненими дверима. У засіданні взяли участь лише 30 зі 150 парламентарів, близько 10 депутатів залишили сесійну залу на знак протесту проти заборони журналістам брати участь у зустрічі.

 

12 червня Нижня палата йорданського парламенту розпочала обговорення тимчасового закону про державний бюджет на 2013 рік.

Основну увагу депутати зосередили на обговоренні питання можливості скасування субсидій на електроенергію. На думку багатьох парламентаріїв, Нижня палата парламенту має спочатку проголосувати за це питання й лише потім починати розгляд закону про державний бюджет на 2013 рік.

Зазначається, що найбільший парламентський блок «Ватан» розкритикував промову Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура в Нижній палаті парламенту, присвячену  питанню підвищення тарифів на електроенергію.

 

13 червня оприлюднено заяву йорданського уряду, в якій йдеться про те, що рішення блокувати неліцензовані новинні веб-сайти було прийнято на виконання закону про пресу і публікації та не суперечить положенням конституції держави.

За словами Державного міністра з питань преси і комунікацій М.Момані, дотримання законів є невід’ємною частиною демократичного суспільства. Водночас, як заявив М.Момані, уряд Королівства пообіцяв членам парламенту переглянути положення закону про пресу і публікації. Він зауважив також, що  йорданський уряд відкритий до конструктивного діалогу із застосуванням конституційних механізмів врегулювання цього питання. М.Момані підкреслив, що перед тим як прийняти рішення про блокування неліцензованих новинних веб-сайтів, було створено всі умови для того, щоб ці веб-сайти встигли отримати ліцензію на свою діяльність.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

9 червня оприлюднено заяву Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде, в якій йдеться про те, що сирійський Посол в Аммані Б.Сулейман «порушив всі дипломатичні норми». За словами глави йорданського зовнішньополітичного відомства, сирійський дипломат робив образливі заяви на адресу Йорданії – країни, яка прийняла на своїй території сотні тисяч біженців з Сирії. Н.Джуде заявив, що сирійський посол порушив всі стандарти дипломатичної практики й тому отримує останнє попередження. У разі, якщо Б.Сулейман не припинить ображати йорданський уряд, парламент та збройні сили Королівства, він буде оголошений персоною «нон-грата».

На своїй сторінці в мережі Фейсбук Посол Сирії назвав Голову Комітету арабських та іноземних справ Нижньої палати йорданського парламенту Б.Манасіра «слугою ворогів Сирії і Йорданії».

 

9 червня розпочалися військові навчання «Прагнучий лев – 2013». У навчаннях беруть участь військові з 19 країн, включаючи Сполучені Штати.

Виступаючи на спільній прес-конференції в Аммані, Начальник штабу з проведення операцій Збройних Сил Йорданії генерал-майор А.Едван заявив, що у навчаннях беруть участь 8 тис. військових.

Навчання триватимуть до 20 червня ц.р. та мають на меті зміцнення військового співробітництва й координації між військовими з різних країн. У цьогорічних навчаннях беруть також участь неурядові організації та громадські об'єднання. Загальна кількість учасників навчань «Прагнучий лев» перевищує 15 тис. осіб.

Під час військових навчань використовуватимуться бойові кораблі-амфібії, американські штурмовики «AV-B Harrier», палубні винищувачі-бомбардувальники «F-18 Hornet», багатофункціональні легкі винищувачі «F-16 Falcon», протиракетна система «Patriot» та конвертиплани «V-22 Osprey».

 

10 червня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з Патріархом Єрусалимським Теофілом ІІІ. Під час зустрічі йорданський монарх нагородив Патріарха медаллю «Відродження» першого ступеня за підтримку зусиль Королівства, спрямованих на захист святих місць Єрусалима.

Абдалла ІІ також запевнив співрозмовника в тому, що Йорданія й надалі відіграватиме важливу роль у збереженні ісламських й християнських святинь Старого міста та підтримуватиме палестинський народ у протистоянні ізраїльським одностороннім діям, що мають на меті зміну арабської ідентичності Єрусалима.

У свою чергу, Теофіл ІІІ відзначив історичну роль Йорданії у збереженні святих місць Єрусалима, а також важливість підписання з Палестиною 31 березня ц.р. угоди, згідно з якою за Королівством закріплюється роль хранителя святинь Старого міста.

 

12 червня оприлюднено заяву йорданського уряду, в якій йдеться про те, що Королівство триматиме й надалі відкритим кордон з Сирією. За словами Державного міністра з питань преси й публікацій М.Момані, уряд країни не розглядав можливість заборони на в’їзд в Йорданію сирійських біженців.      М.Момані не дав пояснення причинам зменшення кількості новоприбулих біженців, проте на думку місцевих оглядачів, це пояснюється погіршенням безпекової ситуації в південній частині Сирії.

За даними Збройних сил Йорданії, кількість сирійців, які в’їхали на територію Йорданії 11 червня, є значно меншою від середньостатистичного показника, який нещодавно становив 2,5 тис. осіб на день.

Наразі в Йорданії перебуває близько 560 тис. сирійських біженців. За словами Міністра планування Йорданії І.Саіфа, витрати Королівства на таку кількості біженців сягнули 435,6 млн. дол. США, в той час як міжнародні донори надали країні лише 237,3 млн. дол. США на утримання біженців з Сирії.

12 червня близько 8 тис. іранських бойовиків та бойовиків угруповання «Хизболла» наблизилися до йордансько-сирійського кордону.

За інформацією Збройних Сил Йорданії, в ніч на 13 червня ц.р. йорданський кордон перетнуло близько 450 сирійських біженців. Загальна кількість біженців з Сирії в Королівстві наразі становить понад 560 тис. осіб. Цей показник може сягнути 1,3 млн. осіб до кінця поточного року.

На поточному тижні ООН в черговий раз звернулася із закликом до міжнародної спільноти надати додаткову допомогу сирійським біженцям, кількість яких в сусідніх з Сирією державах становить близько 1,6 млн. осіб. Протягом наступних шести місяців ця цифра може зрости до 3,5 млн. біженців.

 

Економіка

8 червня відбулась прес-конференція за участі представників Міжнародної федерації Червоного Хреста, під час якої було зроблено заклик до міжнародної спільноти надати допомогу сирійським біженців, які знаходяться на території Йорданії, Лівану та Іраку в обсязі 29 млн. дол. США.

Незабаром Йорданія має отримати від Червоного Хреста 9,5 млн. дол. США для будівництва наметів для 55 тис. сирійських біженців та забезпечення медичних послуг для 10 тис. осіб. Наразі в Йорданії знайшли притулок близько 560 тис. сирійських біженців.

 

9 червня оприлюднено інформацію про те, що Німецький банк розвитку прийняв рішення про фінансування чотирьох проектів з поліпшення постачання води та ліквідації дефіциту водних ресурсів в північних регіонах Йорданії, де зосереджена велика кількість сирійських біженців.

Один з проектів вартістю 2 млн. динарів передбачає заміну водопроводів в містах Ірбід, Мафрак та Джераш. Відновлення водних мереж в Мафраку та Північній Бадії коштуватиме 1,3 млн. динарів. Заміна водопровідної мережі в Аджлуні оцінюється у 300 тис. динарів.

 

12 червня оприлюднено заяву Міністерства фінансів Йорданії, в якій йдеться про те, що Сполучені Штати перевели на рахунок Йорданії 200 млн. дол. США в якості додаткового гранту на підтримання йорданської економіки у світлі надмірної кількості сирійських біженців. Рішення про надання Королівству додаткового гранту на підтримання державного бюджету було прийнято ще під час візиту в Йорданію Президента США Б.Обами у березні поточного року.    

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux