• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 29 листопада - 6 грудня 2012 р.
Опубліковано 06 грудня 2012 року о 12:07

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

                                             

Внутрішні події

 29 листопада в Йорданському дослідницькому центрі Аль-Рай відбувся семінар, присвячений політичному й економічному впливу сирійської кризи на Королівство. У семінарі взяли участь йорданські політики, колишні члени уряду та політичні дослідники. Учасники семінару провели дискусію стосовно того, чи повинна Йорданія займати чітку позицію по відношенню до подій в сусідній країні. В результаті було зроблено висновок, що політична позиція Королівства, ухвалена урядом країни з початку політичної кризи в Сирії довела свою ефективність, незважаючи на економічні проблеми. Під час семінару зауважувалося, що національні інтереси Йорданії вимагають проводити помірковану політику та залишатися і «нейтральній зоні». Учасники семінару погодилися, що завдяки проведенню саме такої політики протягом десятиріч, Йорданія зміцнила свої позиції як на міжнародній арені, так і на регіональному рівні.

 3 грудня оприлюднено рішення йорданського уряду щодо перенесення муніципальних виборів на 14 травня 2013 року. Рішення було прийнято «в громадських інтересах та з метою забезпечення їх якісного проведення». Закон про муніципальні вибори передбачає їхнє перенесення на більш пізній етап, проте не обмежує термін відтермінування. Попередньо планувалося, що муніципальні вибори відбудуться у вересні поточного року. За інформацією анонімного джерела з Міністерства муніципальних справ, основною причиною відтермінування виборів є те, що на сьогодні 99% муніципалітетів є боржниками й не в змозі забезпечити основні послуги виборчого процесу. Борги йорданських муніципалітетів оцінюються у 100 млн. динарів.

 4 грудня оприлюднено заяву Короля Йорданії Абдалли ІІ стосовно того, що парламентські вибори в Королівстві відбудуться згідно із планом – 23 січня 2013 року. За словами йорданського монарха, парламентські вибори ознаменують кульмінацію реформування в Королівстві. Абдалла ІІ закликав уряд країни до надання всебічного сприяння Незалежній виборчій комісії у проведенні прозорих й справедливих виборів. Король Йорданії підкреслив, що сьогодні окремі сили в Королівстві намагаються зашкодити проведенню парламентських виборів, проте їм не вдасться збити Йорданію з обраного шляху реформування. Абдала ІІ запросив всі політичні сили до участі у майбутніх виборах, які є пріоритетом у політичному житті країни.

 4 грудня оприлюднено рішення йорданської влади видати сирійським біженцям посвідчення біженця. Такий крок спрямований  перш за все на удосконалення процедури розподілу гуманітарної допомоги серед сирійців, кількість яких невпинно зростає. Згідно із заявою Міністерства внутрішніх справ Йорданії, кожному сирійському біженцю, який в’їхав в Йорданію після 15 березня 2011 року, буде видана так звана «картка послуг», яка полегшить доступ сирійців до послуг першої необхідності. Картки, які планується ввести в ужиток з січня 2013 року, стануть офіційними ідентифікаційними документами й міститимуть основну інформацію про їх власників та їхні сім’ї.

 5 грудня опубліковано бачення Короля Йорданії Абдалли ІІ нової Йорданії після парламентських виборів. За словами йорданського монарха дорожня карта нової Йорданії передбачає, що парламентські вибори не є кінцем проведення політичних реформ. Крім того, економічні проблеми не мають стати «вибаченням» у затримці політичної реформи. Абдалла ІІ підкреслив, що закон про вибори не є досконалим й парламент має продовжувати розвивати виборче законодавство. Коментуючи бачення місця опозиції на політичній арені Королівства, монарх зауважив на необхідності інституціоналізації ролі опозиції в парламенті. На думку Абдалли ІІ, опозиція має бути «тіньовим урядом», як це завжди відбувається у парламентських демократіях. Йорданський монарх відзначив мирний характер демонстрацій, організованих опозиційними силами країни на знак протесту проти скасування субсидій на пальне. Водночас, Абдалла ІІ зауважив, що акти вандалізму під час масових демонстрацій чинили окремі невеликі групи, дії яких спрямовані на позбавлення права людей мирно й вільно висловлювати свої думки.

 6 грудня оприлюднено рішення йорданського уряду щодо розробки правил призначення на вищі державні посади. Нові правила, які мають бути розроблені Міністерством розвитку громадського сектору та Управлінням громадської служби Йорданії у співробітництві з причетними інституціями, визначатимуть обов’язки, повноваження та вимоги для кожної окремої посади. Кандидатури на високі державні пости розглядатимуться комітетом, який очолить глава Управління громадської служби Йорданії. Анкети обраних кандидатів направлятимуться в міністерський комітет, який має відібрати 10 кандидатів на державну посаду. Міністерський комітет очолюватиме віце-прем’єр-міністр й до його складу обов’язково входитимуть міністри юстиції та розвитку громадського сектору, а також ще два міністри, визначені прем’єр-міністром країни. Крім того, згідно з новими правилами, у разі наявності вакансій на високі державні пости, ця інформація має бути оприлюднена на офіційному веб-сайті Секретаріату прем’єр-міністра Йорданії.

 6 грудня оприлюднено заяву Незалежної виборчої комісії Йорданії, в якій йдеться про те, що реєстрація кандидатів для участі у парламентських виборах розпочнеться 22 грудня ц.р. й триватиме три дні. Кандидати, які боротимуться за парламентські місця на регіональному рівні, мають подавати заявки безпосередньо у виборчий округ. Водночас, кандидати, які боротимуться за парламентські місця на національному рівні мають подавати свої реєстраційні заявки в Незалежну виборчу комісію. Один і той же кандидат не може одночасно реєструватися як на регіональному, так і на національному рівні.  

Зовнішня політика і міжнародні відносини

2 грудня оприлюднено заяву Міністерства внутрішніх справ Йорданії стосовно нелегальних робітників з Єгипту на території Йорданії. У заяві йдеться про те, що понад 300 тис. нелегальних робітників з Єгипту будуть депортовані у разі, якщо вони не легалізують своє положення. Під час зустрічі з Послом Єгипту в Йорданії Заступник міністра внутрішніх справ Йорданії А.Хлеіфат зауважив, що наразі на території Королівства працює близько 500 тис. єгиптян, з яких лише 76 тис. працюють на легальних засадах. Представник Міністерства внутрішніх справ також поінформував главу дипломатичної місії Єгипту, що всі єгиптяни, які не мають легального дозволу на роботу в Йорданії будуть депортовані. У свою чергу, Посол Єгипту звернувся до йорданської сторони із проханням надати більше часу єгиптянам, які працюють в Йорданії, для легалізації їхнього статусу. Сторони обговорили також деякі питання двостороннього співробітництва, зокрема газове питання. А.Хлеіфат зауважив на необхідності постачання єгипетською стороною газу в обсязі, який передбачено йордансько-єгипетською угодою. Посол Єгипту запевнив йорданську сторону, що він наполегливо підштовхуватиме єгипетський уряд до того, щоб відновити повноцінне постачання єгипетського газу в Королівство.

 3 грудня оприлюднено заяву Короля Йорданії Абдалли ІІ, в якій він закликав палестинців об’єднати їхні лави заради досягнення історичної мети  - заснування Палестинської держави. Заяву було зроблено під  час зустрічі з Президентом Палестинської автономії М.Аббасом, яка відбулась в Аммані 2 грудня ц.р. Під час зустрічі йорданський монарх привітав М.Аббаса з перемогою на голосуванні в Генеральній Асамблеї ООН та підвищенням статусу Палестини в цій міжнародній організації. За словами Абдалли ІІ, це стратегічно важливий крок до заснування суверенної держави. Йорданський монарх засудив рішення Ізраїлю щодо будівництва додаткових одиниць житла на окупованих територіях. У свою чергу М.Аббас висловив вдячність Йорданії за підтримку палестинського народу, зокрема у його прагненні заснувати власну незалежну державу.

 3 листопада оприлюднено інформацію про розстріл на йордансько-сирійському кордоні трьох сирійських біженців, серед яких була дитина віком 7 місяців, під час спроби перетнути кордон з Йорданією. Біженці померли під час транспортування до громадського шпиталю у місті Рамта. На тілах вбитих виявлені сліди від чисельних  вогнестрільних поранень. Ще троє сирійців зазнали важких поранень під час перетинання йордансько-сирійського кордону. Наразі їхній стан оцінюється медиками як важкий. За інформацією безпекових служб Королівства, останнім часом спостерігається зростання хвилі насильства на йордансько-сирійському кордоні. Урядові війська Сирії відкривають вогонь по групам біженців, які намагаються потрапити на територію Йорданії. За свідченнями сирійських біженців, перетинання кордону з Йорданією протягом останніх днів стало майже неможливим.

 4 грудня завершився візит Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде до США. У ході візиту глава йорданського зовнішньополітичного відомства провів переговори з Державним секретарем США Х.Клінтон, Радником США з питань національної безпеки Т.Донілоном та двома заступниками глави зовнішньополітичного відомства Сполучених Штатів В.Бернсом та Т.Найдсом. Було обговорено стан розвитку двосторонніх відносин між Йорданією та США, а також шляхи відновлення мирного процесу на Близькому Сході. Основну увагу було приділено питанню розширення ізраїльських поселень на окупованих територіях та ескалації сирійської внутріполітичної кризи.

 4 грудня відбувся візит Спадкоємного принца ОАЕ, Заступника головнокомандуючого Збройними Силами ОАЕ Шейха Мохаммада Бін Заід Аль Нахаяна. У ході візиту Шейх Мухаммад провів переговори з Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Сторони приділили великої уваги сирійському питанню. Представник Королівської родини ОАЕ відзначив зусилля, які докладаються Йорданією для надання допомоги сирійським біженцям, зокрема облаштування шпиталю ОАЕ, який функціонує на території табору для біженців в Заатарі.

 6 грудня розпочався візит Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна до Йорданії, який  є частиною його близькосхідного турне. Основною метою візиту є обговорення сирійської кризи з представниками йорданської влади. Одним з питань, якому приділятиметься максимальна увага під час візиту, є збільшення гуманітарної допомоги для сирійських біженців, які знаходяться на території Йорданії. Планується, що 7 грудня Пан Гі Мун відвідає табір для сирійських біженців в Заатарі.

 Економіка

3 грудня оприлюднено інформацію про надання Сполученими Штатами Йорданії гранту в обсязі 184 млн. дол. США. За словами Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура, грант є частиною щорічної допомоги США, яка становить 360 млн. дол. США. Гроші були переведені на рахунок Центрального банку Йорданії 29 листопада ц.р. й призначені на підтримання державного бюджету та реалізацію програм розвитку. Глава йорданського уряду зауважив, що допомога, яку США надає Йорданії, демонструє глибину відносин між двома державами та важливість йордансько-американського стратегічного партнерства.

20 вересня ц.р. Йорданія та США підписали угоду про надання Королівству 50 тис. тон пшениці вартістю 17 млн. дол. США. У цьому ж місяці між двома країнами було підписано ще одну угоду про надання Королівству додаткового гранту в обсязі 100 млн. дол. США. Загалом у 2012 році Сполучені Штати надали Йорданії грантів на суму 474 млн. дол. США.

 3 грудня оприлюднено інформацію Міністерства планування та міжнародного співробітництва Йорданії стосовно перших чотирьох проектів, які фінансуватимуться за рахунок гранту Саудівської Аравії вартістю 1,25 млрд. дол. США, який отримає Йорданія у рамках допомоги Ради співробітництва країн Перської затоки в обсязі 5 млрд. дол. США. Перша фаза допомоги Саудівської Аравії включає 786,4 млн. дол. США, з яких 487 млн. дол. США будуть спрямовані на реалізацію пріоритетних проектів розвитку. Угоду про надання решти допомоги, яка становить 299,4 млн. дол. США, буде підписано під час візиту Голови Фонду розвитку Саудівської Аравії Ю.Бассама в Йорданію. 165 млн. дол. США з цієї суми буде витрачено на будівництво та обладнання шкіл у різних регіонах Королівства. Крім того, саудівський грант буде використано для поліпшення каналізаційної системи та будівництва доріг. Ці проекти оцінюються відповідно у 132 млн. дол. США та 54 млн. дол. США.

 4 грудня опубліковано результати досліджень економічних аналітиків, згідно з якими більшість бізнесменів Йорданії практикують фальсифікації у податковій сфері. Такі висновки були отримані за результатами опитування більшості бухгалтерів приватного сектору. За підрахунками щороку Королівство втрачає близько 800 млн. динарів через те, що йорданський бізнес ухиляється від повноцінної сплати податків. На думку приватних аудиторів, саме чиновники податкової сфери підштовхують приватні компанії до приховування їхніх реальних фінансових статків.

 5 грудня Йорданський Червоний півмісяць та аналогічна катарська організація підписали угоду, згідно з якою Катарський Червоний півмісяць надасть Йорданії 1 млн. дол. США на медичну допомогу сирійським біженцям шляхом укладання відповідних контрактів з йорданськими лікарнями.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux