• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 7 – 12 січня 2012 р.
Опубліковано 12 січня 2012 року о 12:48

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

8 січня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з колишніми прем’єр-міністрами країни, які очолювали йорданські уряди, починаючи з 1971 року. У ході зустрічі йорданський монарх заявив, що Йорданія здатна перетворити виклики, які стоять перед нею, на можливості. Абдалла ІІ також зауважив, що робота кожного окремого уряду Королівства носить акумулятивний характер та є внеском у справу політичної та економічної розбудови країни.

Під час зустрічі йорданський монарх висловив задоволення діяльністю новопризначеного уряду Йорданії, зазначивши, що нинішній уряд країни добре обізнаний у тому, чого саме наразі потребує Королівство.

У ході зустрічі виступили також колишні глави урядів Йорданії. Так, колишній прем’єр-міністр З.Ріфай зазначив, що складна економічна ситуація в країні є основною причиною акцій протесту народних рухів. Він також відзначив, що на сьогодні лише приватний сектор забезпечує йорданців новими робочими місцями, оскільки держава в змозі забезпечити тільки 5 тис. робочих місць на рік, тоді як щорічна потреба Королівства у робочих місцях становить 80 тисяч.

9 січня група йорданських депутатів підготувала меморандум про оголошення вотуму недовіри Державному міністру з питань преси та комунікацій Йорданії Р.Маджалі. Основними причинами незадоволення депутатів діяльністю Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії стало те, що Р.Маджалі, який очолює Йорданську корпорацію радіо та телебачення, не з’являвся на засіданнях Адміністративного комітету парламенту, а також час від часу робив некоректні заяви.

Згідно з конституцією Йорданії, парламентська сесія щодо вотуму недовіри кабінету міністрів або окремому міністру може буде проведена лише за поданням прем’єр-міністра країни або за письмового прохання, підписаного не менше ніж 10 депутатами.

10 січня відбулись нові призначення в державних органах Йорданії. Зокрема, було призначено нового керівника Центрального банку Йорданії, яким став З.Фаріз. Його попередник С.Шахін пішов з цієї посади, на яку був призначений у грудні минулого року.

Крім того, за рішенням Кабінету міністрів Йорданії було припинено повноваження Президента муніципального комітету Великого амманського муніципалітету А.Гарайбе. На його посаду було призначено А.Кілані.

Кадрові зміни торкнулись також Йорданської комісії з безпеки. Голову цього державного органу Б.Сакета було звільнено, а на його місце призначено М.Таша.

11 січня 45 депутатів йорданського парламенту підписалися під меморандумом щодо оголошення вотуму недовіри Державному міністру з питань преси та комунікацій Р.Маджалі.

Офіційна причина недовіри Р.Маджалі є некоректні заяви, які він часто робив. Так, на початку поточного тижня Р.Маджалі заявив, що уряд планує провести наступні парламентські вибори у листопаді та подати на розгляд Нижньої палати парламенту законопроект про вибори у лютому поточного року. Депутати вважають, що роблячи подібну заяву Р.Маджалі перевищив свої повноваження. Водночас, за інформацією деяких депутатів насправді компанія проти Р.Маджалі носить персональний характер та є «актом вендети».

Зовнішня політика і міжнародні відносини

7 січня відбулась телефонна розмова Короля Йорданії Абдалли ІІ з Президентом Сполучених Штатів Б.Обамою. У ході розмови лідери двох держав обговорили питання двостороннього співробітництва, а також мирний процес на Близькому Сході. Американський лідер привітав зусилля Йорданії, спрямовані на встановлення миру та безпеки в регіоні. У свою чергу, йорданський монарх поінформував Б.Обаму щодо результатів ізраїльсько-палестинських зустрічей, які відбулись на території Йорданії 3 січня ц.р. у присутності представників «Квартету» - США, ЄС, Росії та ООН.

9 січня в Аммані відбулись палестинсько-ізраїльські переговори. Згідно із заявою речника Міністерства закордонних справ Йорданії М.Каїда, у ході переговорів сторони обговорили низку важливих питань. За словами М.Каїда, переговори характеризувалися відвертістю й транспарентністю. На переговорах був присутнім також Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде. За словами глави йорданського зовнішньополітичного відомства, у ході переговорів було визначено 26 січня датою, до якої Ізраїль має остаточно визначитися зі своїми поглядами щодо кордонів та безпеки, а також припинити будь-яке будівництво на окупованих територіях.

9 січня в Аммані відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ зі спікером Шури (парламенту) Саудівської Аравії А.Аль Шейхом у рамках його офіційного візиту до Йорданії. Під час зустрічі сторони обговорили шляхи розбудови двосторонніх відносин між двома державами, а також останній перебіг подій в регіоні.

У рамках візиту відбулись також переговори між саудівським парламентарем та Прем’єр-міністром Йорданії А.Хасавне, а також Президентом Сенату Йорданії Т.Масрі. У ході переговорів сторони погодились на необхідності активізації діяльності Спільного йордансько-саудівського комітету.

10 січня відбулись переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Президентом Палестинської Автономії М.Аббасом. Основною темою переговорів стало питання відновлення палестино-ізраїльських мирних переговорів. У ході переговорів йорданський монарх зауважив, що зустрічі, які відбулись між палестинською та ізраїльською сторонами в Аммані є кроком у напрямку усунення розбіжностей, які стоять на заваді відновлення мирних перемовин. Лідери двох держав наголосили на готовності продовжувати координацію діяльності та консультації стосовно питань, що мають спільний інтерес. Абдалла ІІ поінформував палестинського лідера щодо майбутнього візиту до Сполучених Штатів, зазначивши, що його основною метою є обговорення заходів з підтримання мирного процесу на Близькому Сході. У свою чергу М.Аббас висловив сподівання, що палестинсько-ізраїльські зустрічі продовжуватимуться, зокрема 26 січня у ході такої зустрічі буде обговорено питання правового підґрунтя для відновлення мирних переговорів між Ізраїлем і Палестиною.

10 січня у рамках зустрічі Короля Йорданії Абдалли ІІ з представником «Квартету» (США, ЄС, Росія, ООН) Т.Блером було обговорено останній перебіг подій на Близькому Сході. Зокрема, сторони розглянули результати палестино-ізраїльських зустрічей в Аммані 3 та 9 січня ц.р. Під час зустрічі йорданський монарх зауважив, що у світлі зустрічей між палестинською та ізраїльською сторонами в Аммані міжнародна спільнота має посилити зусилля спрямовані на відновлення палестино-ізраїльських мирних переговорів. У свою чергу, Т.Блер поінформував Абдаллу ІІ щодо зусиль, яких докладає «Квартет» з метою усунення перешкод на шляху врегулювання ситуацію на Близькому Сході.

11 січня відбулась зустріч короля Йорданії Абдалли ІІ з сенаторами Сполучених Штатів. Під час зустрічі йорданський монарх поінформував американських сенаторів, що наразі Королівство зосередило основну увагу на проведенні політичних та економічних реформ з метою підтримання середнього класу країни. Йорданський монарх висловив вдячність американській стороні за допомогу, надану в реалізації різних проектів розвитку країни.

Сторони обговорили також останній перебіг подій на Близькому Сході. У цьому контексті Абдалла ІІ зазначив, що рушійною силою народних рухів в арабських країнах є незадоволення економічною ситуацією в країнах арабського світу. Абдалла ІІ також поінформував американських сенаторів щодо зусиль Йорданії у напрямку відновлення ізраїльсько-палестинських мирних переговорів.

Члени американської делегації зустрілись також з Прем’єр-міністром Йорданії А.Хасавне та Міністром закордонних справ Королівства Н.Джуде. У ході зазначених зустрічей було обговорено шляхи зміцнення двосторонніх відносин у різних сферах.

11 січня Король Йорданії Абдалла ІІ зустрівся з Посланником ЄС з питань Південного Середземномор’я Б.Леоном з метою обговорення процесів, що відбуваються в арабських країнах. У ході зустрічі йорданський монарх висловив сподівання на допомогу з боку ЄС у проведенні внутрішньодержавних реформ в Королівстві. У свою чергу, представник ЄС поінформував, що планується створення спеціальної комісії, до складу якої увійдуть представники таких арабських країн, як Йорданія, Марокко, Єгипет та Туніс. Основним завданням комісії є надання консультативної допомоги країнам, які нещодавно ступили на демократичний шлях розвитку. Крім того, за словами Б.Леона, ЄС вже заснував фонд з капіталом 10 млрд. євро з метою надання допомоги таким країнам.

Економіка

9 січня оприлюднено інформацію про те, що Йорданія отримала від Саудівської Аравії 170 млн. динар у формі гранту на відбудову траси Азрак. Ця дорога є основним торговельно-транспортним коридором, який пов’язує Йорданію з Іраком та країнами Перської затоки. Рішення про надання гранту було прийнято у ході візиту Міністра громадських робіт та поселень Йорданії Я.Кісбі до Саудівської Аравії.

9 січня провідні йорданські ЗМІ прокоментували питання надання Йорданії можливості використовувати транзитний торговельний шлях до Туреччини через Ірак. До кінця поточного місяця іракський уряд має прийняти відповідне рішення. Транзитний шлях через Ірак є альтернативою транзиту через Сирію, де політична ситуація залишається критичною. Водночас, як зазначається, прийняття рішення урядом Іраку затягується з огляду на останні події, пов’язані з початком політичної кризи в країні.

9 січня оприлюднено заяву Голови Йорданської комісії з атомної енергетики Х.Тукана щодо завершення наприкінці поточного місяця визначення місця будівництва першого ядерного реактора в Королівстві. Процес вибору місцевості для будівництва ядерного реактора триває за консультативної допомоги бельгійських інженерів. Серед потенційних місць будівництва – йорданські міста Акаба та Мафрак.

Паралельно з вибором місця будівництва, Комісія з атомної енергетики розглядає питання вибору поставника ядерного ректора. Серед потенційних постачальників реактору - канадська компанія «АЕСL», російська «Атомстрой Експорт» та французько-японський консорціум «AREVA-Mitsubishi Heavy Industries».

11 січня Голова Йорданської комісії з атомної енергетики Х.Тукан заявив, що не буде укладено жодної угоди у цій справі без відповідного дозволу йорданського парламенту. Зазначена заява пролунала під час сесії Нижньої палати парламенту у відповідь на звинувачення деяких депутатів, що Йорданія розгортає ядерну програму без ретельного попереднього вивчення реальної дієвості цієї програми, а також впливу на навколишнє природне середовище. Крім того, проект з будівництва ядерного реактора коштуватиме 20 млрд. динар, що сприятиме збільшенню зовнішнього державного боргу країни. До того ж, як заявляють деякі депутати, стратегічні резерви урану Йорданії не настільки великі, як попередньо про це заявляла Комісія з атомної енергетики країни.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux