• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 16 – 22 березня 2012 р.
Опубліковано 22 березня 2012 року о 11:47

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

18 березня в Аммані відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з лідерами студентських об’єднань. У ході зустрічі йорданський монарх закликав студентів йорданських вищих навчальних закладів долучатися до процесу реформування освітньої галузі та звернувся до лідерів студентських об’єднань з проханням тісно співпрацювати з адміністраціями університетів та Міністерством вищої освіти Йорданії з метою розробки стратегії, спрямованої на пошук практичних рішень у подоланні соціального насильства в йорданських вищих навчальних закладах. За словами йорданського монарха поширення феномену соціального насильства серед йорданської молоді є загрозою безпеці та соціальним цінностям суспільства.

20 березня оприлюднено заяву Міністра охорони здоров'я Йорданії Л.Вреката щодо корумпованості Йорданської асоціації приватних лікарень. На думку Л.Вреката медичний приватний сектор необґрунтовано підвищує ціни на медичні послуги, зокрема для лівійських пацієнтів, які у великій кількості лікуються наразі в Королівстві.

У свою чергу, Голова Йорданської асоціації приватних лікарень закликав йорданський уряд спростувати ці звинувачення. Заява пролунала у ході Конференції з питань міжнародного туризму, здорового способу життя та лікування мінеральними джерелами, яка проходила 18-19 березня ц.р. на узбережжі Мертвого моря.

За даними статистики, понад 45 тис. лівійських громадян отримали лікування в йорданських лікарнях, починаючи з серпня минулого року. Загальна вартість медичних послуг для лівійських пацієнтів становила близько 90 млн. дол. США. З цієї суми йорданські лікарні отримали поки що лише 30 млн. дол. США.

Наразі Лівійський медичний комітет здійснює перевірку рахунків за лікування лівійських пацієнтів в Йорданії.

20 березня у ході сесії Нижньої палати парламенту йорданські парламентарі висловили незадоволення з приводу затримки у наданні відповідей урядом Королівства на запитання йорданських депутатів, які були передані Спікеру Нижньої палати парламенту А.Дугмі у письмовому вигляді місяць тому, проте відповіді на них досі не отримані.

У відповідь на звернення депутатів Спікер Нижньої палати парламенту, повідомив, що всі запитання були передані Кабінету міністрів два тижні тому. У разі, якщо члени уряду не нададуть відповіді, то їм буде надіслано парламентський запит. Згідно з постановою Нижньої палати парламенту, члени уряду мають надати письмові відповіді на запитання депутатів протягом 8 днів з моменту їх отримання.

20 березня у ході сесії Нижньої палати парламенту парламентарі внесли пропозицію щодо голосування стосовно вотуму недовіри Державному міністру з питань преси та інформації Йорданії Р.Маджалі, яку було відхилено. Таку ініціативу було здійснено з огляду на «неадекватну та незрозумілу» відповідь Р.Маджалі на запитання парламентарів стосовно заходів, яких вжив уряд з метою отримання коштів від Йорданської об’єднаної компанії з радіо та телебачення за оренду Йорданського телевізійного каналу «2».

Згідно з угодою про оренду, Йорданська об’єднана компанія з радіо та телебачення мала сплачувати уряду щорічно по 2 млн. динар (2,82 млн. дол. США) протягом п’яти років, проте з цієї суми було сплачено лише 500 тис. динар (705 тис. дол. США). У цьому зв’язку, йорданські парламентарі звинуватили Йорданську об’єднану компанію з радіо та телебачення у нанесенні фінансових збитків Йорданській радіо та телевізійній корпорації «JRTVC», які становили 10 млн. динар (14 млн. дол. США).

21 березня відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне з представником найбільшої опозиційної сили країни - Ісламського фронту дії, колишнім главою йорданського уряду А.Обейдатом. У ході зустрічі А.Обейдат зауважив, що опозиційні партії Королівства наполягають на мажоритарній виборчій системі на регіональному рівні та на пропорційній – на рівні країни. Опозиційні сили Королівства наполягають також на внесенні додаткових змін в конституцію країни, зокрема що стосується повноваження Короля стосовно розпуску парламенту.

Напередодні зустрічі з опозиційними силами країни, А.Хасавне провів подібну зустріч з лідерами центристських партій країни, у ході якої було обговорено законопроект про вибори.

21 березня було оприлюднено рішення Короля Йорданії Абдалли ІІ оголосити 15 лютого Днем ветеранів в Королівстві. Цей день є річницею битви між йорданською та ізраїльською арміями, яка відбулась у 1968 році на північному фронті у місті Караме.

Йорданський монарх зустрівся з сім’ями загиблих у цій битві військових та написав лист на адресу Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне. У листі Абдалла ІІ назвав битву при Караме «битвою семи мучеників», оскільки у ході цього протистояння загинув майор М.Крейшан та шість інших солдат і цивільних.

Абдалла ІІ у супроводі спадкоємного принца Хусейна та інших членів Королівської родини, прибув до Монументу невідомому солдату, що розташований у Йорданській долині, щоб покласти квіти.

21 березня Принц Мураід, який є Головою Національного комітету з розмінування та реабілітації, заявив, що на сьогодні Королівство вільне від мін. За словами Принца Мураіда, було знешкоджено 300 тис. протипіхотних та протитанкових мін у різних регіонах країни. Наразі тривають пошуки мін у західних та північних регіонах Королівства, де протягом останніх 50 років було зафіксовано 900 нещасних випадків від вибуху 500 мін. Крім того, Національний комітет з розмінування та реабілітації займається також пошуком залишків снарядів, які залишилися з часів війни.

Згідно з Міжнародною конвенцією про заборону мін, йорданська сторона зобов’язалася до травня 2012 року повністю звільнити Королівство від мін. Йорданія розпочала операцію зі знешкодження мін ще у 1993 році, коли в країні було зафіксовано 305 тис. наземних мін.

Йорданія стала однією з перших країн на Близькому Сході, яка підписала у 1998 році Конвенцію про заборону протипіхотних мін.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

16 березня відбулась зустріч Міністра юстиції Йорданії С.Аль-Зубі з Міністром юстиції Іраку Х.Шаммарі. У ході зустрічі особливої уваги сторони приділили питанню підписання угоди про обмін в’язнями. Сторони погодились щодо необхідності координувати спільну діяльність, спрямовану на активізацію імплементації Ріядської угоди, підписаної у 1983 році, яка дозволяє арабським в’язням тих країн, які приєдналися до цієї угоди, відбувати термін покарання в їхніх країнах.

Під час прес-конференції, яка відбулась після зустрічі, Міністр юстиції Іраку заявив про готовність іракської сторони співпрацювати з Йорданією у напрямку спрощення процедури в’їзду на територію Іраку сімей йорданських в’язнів. Х.Шаммарі також запевнив, що йорданські в’язні, які відбувають термін покарання в іракських в’язницях, мають найвищий рівень медичного обслуговування.

18 березня офіційний Амман зробив заяву, в якій було спростовано інформацію, опубліковану інформаційним агентством «Франс-Прес», щодо надання Йорданією сприяння в постачанні зброї з Саудівської Аравії до Сирії з метою озброєння сирійських повстанців, зокрема Вільної сирійської армії.

У заяві, зробленій Державним міністром з питань преси та комунікацій Йорданії Р.Маджалі, йшлося про те, що інформація, опублікована «Франс-Прес», є «абсолютно безпідставною». Крім того, за словами Р.Маджалі, Йорданія не змінила своєї офіційної позиції щодо невтручання у внутрішні справи Сирії.

18 березня в Аммані відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне з делегацією Виборчої комісії Індії. Під час зустрічі глава йорданського уряду поінформував членів індійської делегації щодо стану розробки Нижньою палатою парламенту закону про виборчу комісію. У свою чергу, голова індійської делегації Я.Кураіші поінформував йорданську сторону щодо досвіду Індії в проведенні парламентських виборів та заснуванні навчального центру з підготовки спостерігачів за виборчим процесом.

За словами А.Хасавне, зустріч з членами індійської делегації є частиною зусиль Йорданії, спрямованих на залучення міжнародного досвіду до заснування незалежного органу зі спостереження за виборчим процесом в Королівстві.

18 березня Нижня палата парламенту ухвалила законопроект про виборчу комісію. За проект зазначеного документу проголосувало більшість депутатів. Згідно із законопроектом фінансово та адміністративно незалежна виборча комісія базуватиметься в Аммані та спостерігатиме за парламентськими виборами, а також за будь-якими іншими виборами в Королівстві згідно з рішенням Кабінету міністрів країни.

19 березня Єгипет звернувся до йорданського уряду з пропозицією завершити створення правової бази для обміну в’язнями. Згідно із заявами йорданської влади, Королівство підтримує ініціативу обміну в’язнями з дружніми арабськими державами. За словами заступника Міністра закордонних справ Єгипту А.Рагеба, Йорданія погодилася видати 50 єгипетських в’язнів, які були засуджені за злочини, пов’язані із порушенням безпеки, для відбування терміну покарання на батьківщині.

21 березня провідні йорданські ЗМІ приділили великої уваги участі Короля Йорданії Абдалли ІІ в 2-му Міжнародному саміті з питань ядерної безпеки, який проходитиме з 26 по 27 березня ц.р. в Сеулі. Участь йорданського монарха у зазначеному заході повністю відповідає політиці та зобов’язанням, які взяла на себе Йорданія у сфері ядерної безпеки.

У рамках саміту Абдалла ІІ проведе переговори з Президентом Кореї Лі Мюн Баком, а також з членами різних делегацій, які братимуть участь у саміті.

Метою саміту є здійснення оцінки прогресу досягнутому у сфері ядерної безпеки з часу проведення Міжнародного саміту з питань ядерної безпеки у Вашингтоні у 2010 році.

Економіка

18 березня провідні місцеві ЗМІ широко прокоментували рішення Йорданської асоціації власників бензозаправок провести страйк та припинити придбання пального від Йорданської нафтопереробної компанії. Основною проблемою, яка виникла між поставником пального та бензозаправками країни є те, що протягом кількох місяців бензозаправки Королівства отримують пальне, кількість якого не відповідає замовленій та сплаченій кількості бензину.

Протягом трьох місяців було проведено низку перевірок Асоціацією власників бензозаправок спільно з Міністерством енергетики і мінеральних ресурсів Йорданії, які довели, що поставки пального Йорданською нафтопереробною компанією не відповідають замовленому обсягу пального.

В результаті зазначеної суперечки Асоціація власників бензозаправок вимагає підвищення вартості пального на 20-25 філсів або на 4% від ціни за літр. Підвищення вартості пального, на думку власників бензозаправок, сприятиме покращенню рівня послуг бензозаправок та якості пального.

18 березня Міністр енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії К.Кура заявив, що уряд сформував комісію з розробки тарифної політики, до складу якої увійдуть експерти енергетичної галузі, представники промислово-торговельних кіл та правники, які мають розробити тарифи на споживання електроенергії, які б мінімально позначились на добробуті споживачів. Новостворена комісія співпрацюватиме з Міністерством фінансів Йорданії.

20 березня провідні місцеві ЗМІ активно прокоментували питання інвестування корейською компанією великого проекту вартістю 2 млрд. дол. США із заснування медичного містечка в Йорданії.

Після перевірки, здійсненої Йорданською інвестиційною радою у співробітництві з Посольством Йорданії в Кореї, було з’ясовано, що фінансовий стан корейської інвестиційної компанії не дозволяє їй реалізувати зазначений проект, оскільки установчий капітал корейського інвестора обмежується 3 млн. дол. США. Крім того, заяви корейської інвестиційної компанії щодо реалізації масштабних проектів в Китаї виявилися неправдивими.

У грудні минулого року Міністр промисловості та торгівлі Йорданії С.Гаммо виступив в Нижній палаті парламенту із заявою щодо планів корейської інвестиційної компанії реалізувати масштабний проект з будівництва медичного містечка у контексті необхідності пришвидшити розробку та прийняття законів в інвестиційній сфері. Наразі Міністерство промисловості й торгівлі Йорданії відмовляється давати будь-які коментарі з приводу скандалу, що розгортається навколо корейського інвестиційного проекту.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux