• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 22 – 29 березня 2012 р.
Опубліковано 29 березня 2012 року о 11:44

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

22 березня Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне обговорив з представниками різних політичних партій за зачиненими дверима нову виборчу систему. За словами А.Хасавне, остаточного рішення щодо виборчої системи так і не було прийнято, проте йорданська влада відкрита до будь-яких пропозицій з боку опозиції. Водночас, йорданський уряд схиляється до змішаної електоральної системи.

24 березня Вища рада з питань освіти Йорданії затвердила нові правила вступу громадян Йорданії до закордонних вищих навчальних закладів, які передбачають збільшення прохідного балу для вступу до ВНЗ інших країн на більшості спеціальностях.

Зокрема, для навчання закордоном на лікаря або стоматолога середній бал за єдиний йорданський державний іспит має становити 85%, на інженера або фармацевта – 80%, на юриста або спеціаліста сільськогосподарської сфери – 70%.

Крім того, нові правила зобов’язують йорданських студентів, які мають намір навчатися у закордонному ВНЗ мовою країни перебування, надати Міністерству вищої освіти та наукових досліджень Йорданії документ, який засвідчує успішне складання іспиту на знання мови країни перебування, після чого Міністерство надає згоду на продовження навчання студента в даному ВНЗ.

Інші правила, затверджені Вищою радою з питань освіти Йорданії, стосуються навчання в магістратурі йорданських ВНЗ. Йорданські та іноземні студенти для зарахування до магістратури на англомовних спеціальностях, у т.ч. медичній, фармацевтичній та інженерних, мають скласти іспит на знання англійської мови (TOEFL) з результатом не менше, ніж на 75 %.

25 березня у ході сесії Нижньої палати парламенту йорданські депутати одностайно проголосували внесення правок до закону про паспорти. Згідно із правкою, члени королівської сім’ї, колишні та нинішні міністри, керівники Королівського двору, радники Короля, сенатори, депутати парламенту, а також голова шаріатського суду мають право на отримання дипломатичних паспортів.

26 березня йорданська влада дала дозвіл на проведення 30 березня на кордоні між Йорданією та Західним берегом ріки Йордан маршу ісламістів та палестинських активістів. Проведення маршу є частиною міжнародної акції, спрямованої на підтримку Єрусалиму.

За словами Державного міністра з питань преси та інформації Р.Маджалі, ізраїльська сторона не зверталася до йорданської влади з проханням заборонити проведення маршу. Р.Маджалі підкреслив, що йорданська влада не може заборонити проведення подібного маршу, оскільки ця акція є мирною та не загрожує безпеці Королівства.

28 березня зафіксовано найбільший приїзд сирійських громадян на територію Йорданії. Понад 1 тис. сирійців в’їхало в Королівство в цей день з початку політичної кризи в Сирії. Переважна більшість біженців походить з сирійських міст Хомс та Хама. Сирійські біженці були відразу перевезені в поселення в місті Рамта, спеціально збудоване для нелегальних мігрантів.

За даними ООН, кількість зареєстрованих сирійських біженців в Йорданії наближається до 30 тис., що потребує 80 млн. дол. США для надання належного утримання для цих біженців. Водночас, неофіційна статистика дає показник 100 тис. сирійських біженців в Королівстві, починаючи з березня 2011 року.

29 березня провідні місцеві ЗМІ прокоментували заяву Нижньої палати парламенту стосовно звинувачень на адресу йорданських ЗМІ, які пролунали у ході парламентської сесії 27 березня ц.р.

Проте, у відповідь на зазначену заяву парламентарів, Йорданська асоціація преси заявила, що бойкотуватиме тих депутатів, які робили образливі заяви на адресу журналістів.

Прийняття правок до закону про паспорти, який гарантує віднині надання дипломатичних паспортів членам королівської сім’ї, колишнім та нинішнім міністрам, керівникам Королівського двору, радникам Короля, сенаторам, депутатам парламенту, а також голові шаріатського суду, викликало великий резонанс в місцевій пресі. Так, йорданські ЗМІ назвали таке положення «корумпованим» та «лицемірним».

Подібні заяви йорданських журналістів викликали незадоволення парламентарів Королівства, яке вилилося у відкриті образливі заяви у ході сесії Нижньої палати парламенту.

29 березня відбулись вибори до центрального комітету Йорданської асоціації викладачів. Ця подія є визначальною в освітній галузі країни, оскільки протягом кількох десятиріч йорданські викладачі намагалися організувати власну профспілку.

Близько 105 тис. вчителів обирали 286 членів з 801 кандидатів в Асоціацію, з яких 123 – жінки. Кандидати на членство в Асоціацію представляють 12 регіонів Йорданії.

За сприяння Міністерства освіти Йорданії, в Королівстві відкрито 225 виборчих дільниць. За виборами спостерігали близько 100 народних спостерігачів – членів громадських організацій.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

24 березня Король Йорданії Абдалла ІІ прибув у Сеул для участі у 2-му саміті з ядерної безпеки. За відсутності Абдалли ІІ функції регента здійснював Принц Фейсал.

25 березня у рамках 2-го міжнародного саміту з ядерної безпеки в Сеулі Король Йорданії Абдалла ІІ провів переговори з Президентом Кореї Лі Мен Баком. Під час переговорів йорданський монарх зазначив, що Йорданія прагне стати моделлю у сфері використання ядерних технологій в мирних цілях. Абдалла ІІ також висловив сподівання, що у ході саміту корейська сторона підтримає йорданську ініціативу зі створення групи з питань боротьби з контрабандою ядерними матеріалами та технологіями.

У ході переговорів сторони обговорили шляхи розширення співробітництва в енергетичній сфері, у галузі технічної освіти, та також у розбудові інфраструктури. Йорданський монарх висловив вдячність корейській стороні за надання підтримки у заснуванні факультету із вивчення ядерних реакторів в Йорданському університеті.

Сторони також відзначили важливість розвитку програм з обміну студентами між двома країнами. Йорданський монарх також підтвердив прагнення Королівства й надалі розвивати економічне співробітництво з Сеулом, зокрема у сфері інвестицій. Абдалла ІІ також зауважив, що Йорданія прагне до статусу «економічних воріт», які відкривають доступ до ринку регіону.

Проведення міжнародного саміту в Сеулі співпало з відзначенням 50-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Йорданією та Кореєю. З цієї нагоди міністри закордонних справ двох держав підписали Меморандум про взаєморозуміння, який передбачає розширення співробітництва у всіх галузях.

26 березня у перший день 2-го міжнародного саміту з ядерної безпеки в Сеулі Король Йорданії Абдалла ІІ виступив із промовою. Він, зокрема, оголосив, що Йорданія розпочала створення групи по боротьбі з нелегальним перевезенням ядерних матеріалів. Йорданський монарх зауважив на необхідності консолідації зусиль міжнародної спільноти проти контрабанди збагаченого урану та плутонію.

Йорданський монарх висловив сподівання, що ініціативу Йорданії стосовно створення такої групи підтримають інші учасники міжнародного саміту з ядерної безпеки, який проходитиме у 2014 році. За словами Абдалли ІІ, створення подібної групи обумовлено великою небезпекою, яку несе в собі викрадання ядерних матеріалів та їх нелегальне перевезення. Підкреслюється, що Президент США Б.Обама підтримав йорданську ініціативу.

В інтерв’ю корейській щоденній газеті «Дон-А Ілбо» Абдалла ІІ поінформував, що група по боротьбі з контрабандою ядерними матеріалами складатиметься з експертів безпекових органів, включаючи посадовців з митних органів та Інтерполу.

Відповідаючи на запитання щодо трансформаційних процесів в регіоні, йорданський монарх зазначив, що коли в Йорданію прийшла Арабська весна, то в країні мали місце вуличні протести, проте їх основною причиною було незадоволення саме економічною ситуацією в країні.

26 березня у рамках 2-го міжнародного саміту з ядерної безпеки в Сеулі відбулись переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Прем’єр-міністром Туреччини Р.Ердоганом.

У ході зустрічі сторони домовилися підтримувати постійну координацію дій у світлі трансформаційних процесів, які відбуваються на Близькому Сході. Було також відзначено необхідність підтримки місії спеціального посланника ООН та Ліги арабських держав (ЛАД) К.Аннана, спрямованої на винайдення політичного рішення сирійської кризи. Обидва лідери висловили готовність підтримувати єдність та стабільність Сирії.

У рамках саміту Абдалла ІІ провів також зустрічі з президентами Індонезії, Азербайджану та Фінляндії.

27 березня у рамках 2-го міжнародного саміту з ядерної безпеки в Сеулі відбулись переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Президентом Росії Д.Медведєвим.

У ході переговорів сторони зосередились на ситуації в Сирії та висловили підтримку на користь місії спеціального представника ООН та Ліги арабських держав (ЛАД) К.Аннана, спрямованої на припинення кровопролиття в цій країні. Було обговорено також мирний процес на Близькому Сході, зокрема палестинсько-ізраїльські відносини.

Під час робочого ланчу, який проходив у рамках саміту, відбулися переговори між йорданським монархом та Президентом США Б.Обамою. Сторони обговорили стан розвитку двосторонніх відносин та розглянули останній перебіг подій в регіоні, зокрема події в Сирії.

У рамках саміту Абдалла ІІ провів також переговори з Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном. Під час переговорів сторони зосередились на мирному процесі на Близькому Сході та місії К.Аннана в Сирії.

У ході саміту ініціативу Йорданії щодо створення групи по боротьбі з контрабандою ядерними матеріалами було підтримано двадцятьма державами, які взяли участь у саміті.

Економіка

26 березня йорданські ЗМІ оприлюднили показники стану розвитку туристичної галузі Королівства на початку поточного року. Показники свідчать про незначне зростання надходжень в туристичну сферу протягом перших двох місяців 2012 року.

За даними Центрального банку Йорданії, показник кількості туристів, які відвідали Королівство у січні-лютому цього року становить понад 980 тис., що на 6% більше ніж за цей же період 2011 року (понад 919 тис.).

Показник надходжень від туристичної сфери у січні-лютому ц.р. на 0,2% перевищує минулорічний показник – 332 млн. динар (468 млн. дол. США), тоді як у 2011 році – 331 млн. динар (466 млн. дол. США).

28 березня оприлюднено заяву Міністра водних ресурсів та іригації Йорданії М.Джамані щодо реалізації першої фази проекту «Червоне море». Реалізація зазначеного проекту розпочнеться у 2013 році. Проект спрямований на забезпечення Королівства 1 млрд. кубічних метрів води до 2022 року.

Перша фаза проекту включає в себе перекачку води з Червоного моря по спеціальній трубі в резервуар для опріснення, що знаходитиметься в місті Акаба. Проект передбачає перекачку 2,15 млн. кубічних метрів води щороку з Червоного моря, з яких 1,22 млн. кубічних метрів води буде закачано в Мертве море, решта води – буде опріснена.

За словами М.Джамані, останнім часом потреби Йорданії в опрісненій водi збільшилися з огляду на збільшення кількості іммігрантів з Іраку, Сирії та Лівії.

28 березня провідні місцеві ЗМІ повідомили, що у вільній економічній зоні поруч із містом Зарка був відкритий завод з виробництва броньованих панелей для автомобілів. Зазначений проект було виконано завдяки йордансько-російському інвестиційного співробітництву (загальний обсяг інвестицій оцінюється у 2 млн. динарів). Завод зможе задовольняти потреби країн регіону, зокрема, іракського ринку у відповідній продукції, яка вироблятиметься за європейськими стандартами. Очікується, що річний прибуток від виробництва броньованих панелей для автомобілів складатиме 24 млн. динарів. Близько 80 % сировини для роботи заводу складатиме продукція місцевого виробництва.

За словами, Голови правління компанії з управління вільними економічними зонами Йорданії Н.Аш-Шаріда, йорданська сторона приділяє значну увагу зазначеному проекту, який дозволяє активно використовувати місцеві промислові та людські ресурси, та є прикладом стратегічного інвестування. Крім цього, розташування заводу поруч із містом Зарка дозволить полегшити транспортування його продукції до планованих ринків збуту.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux