• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 29 липня – 2 серпня 2012 р.
Опубліковано 02 серпня 2012 року о 14:27

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

29 липня оприлюднено заяву йорданського уряду щодо початку реєстрації виборців. Згідно з урядовою заявою, незабаром розпочнеться процес реєстрації виборців, що є національним обов’язком кожного громадянина Королівства.

Уряд Йорданії закликав всіх громадян скористатися своїм конституційним правом та взяти участь у майбутніх парламентських виборах, які є важливим кроком на шляху демократизації країни.

За словами Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіта, відповідні відомства країни розпочнуть процес реєстрації виборців протягом найближчих тижнів. Міністр також зауважив, що уряд країн поважає та підтримує право Незалежної виборчої комісії здійснювати нагляд за виборчим процесом, яке гарантовано Конституцією країни та законом про вибори.

С.Мааіта заявив, що уряд Йорданії вітає позитивні кроки будь-якої політичної партії, що сприятимуть розширенню громадської участі у парламентських виборах.

29 липня оприлюднено заяву ісламістів Йорданії щодо бойкоту майбутніх парламентських виборів. Згідно із заявою найбільшого опозиційного руху Королівства «Брати-мусульмани», бойкот виборів стосуватиметься безпосередньо передвиборчої компанії та голосування, а не реєстрації виборців.

29 липня у місті Мафрак першого в Йорданії табору виключно для сирійських біженців.

За словами Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне, такий крок спрямований на подолання «гуманітарної кризи», спричиненої загострення конфлікту у сусідній Сирії.

Табір розрахований на 10 тис. осіб. Водночас, табір спроектований таким чином, що у разі необхідності в ньому можна розмістити 12 тис. біженців.

На сьогодні щоденний показник сирійських біженців, що прибувають в Королівство, становить близько 2 тис. осіб. Загальна кількість сирійців, які перебувають в Йорданії становить 140 тис. осіб. Наразі тривають роботи з будівництва другого табору для сирійських біженців, який буде розташований у місті Заатарі.

30 липня оприлюднено заяву Президента Незалежної виборчої комісії Йорданії А.Хатиба про те, що на сьогодні Комісія технічно готова до проведення парламентських виборів наприкінці поточного року.

За словами А.Хатиба, робота Комісії базується на трьох принципах: прозорість, участь та незалежність. Президент Комісії підкреслив, що Король Йорданії Абдалла ІІ тричі у цьому році зустрічався з членами та керівництвом Комісії й кожного разу висловлював свою підтримку цьому органу та підкреслював важливість нейтралітету й незалежності Комісії.

На думку Президента Комісії, ключовою передумовою для успішності роботи Комісії є максимальне залучення громадськості до виборчого процесу. За словами А.Хатиба, Комісія закликає громадян Королівства до здійснення своїх громадянських прав згідно з Конституцією країни.

Президент Комісії поінформував також, що дату реєстрації виборців буде оголошено за місяць до процесу реєстрації. Крім того, список реєстраційних офісів, кількість яких на сьогодні становить 74, буде оприлюднено до оголошення дати реєстрації. До того ж кількість пунктів реєстрації може бути збільшена за бажанням громадян країни.

Напередодні виборів Комісія має провести інформаційну компанію з роз’яснення процедури виборчого процесу для громадян Йорданії.

30 липня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з Президентом Опікунської ради Національного центру з прав людини Йорданії Т.Хікматом та Генеральним комісаром Центру М.Браізатом.

У ході зустрічі йорданський монарх закликав Національний центр з прав людини Королівства розробити національний план з розповсюдження культури дотримання прав людини в країні. З цією метою Абдалла ІІ доручив Центру спільно з іншими причетними відомствами Йорданії, внести пропозиції щодо активізації положень конституції країни, які стосуються дотримання прав людини.

У свою чергу, представники Центру представили на розгляд Короля Йорданії восьмий річний звіт про дотримання прав людини в Королівстві. У звіті задокументовані всі офіційні скарги громадян на порушення прав людини в Йорданії.

31 липня оприлюднено заяву ісламістів Йорданії щодо готовності вести переговори стосовно нової виборчої формули.

За словами речника «Братів-мусульман» М.Адаіле, ісламісти Королівства бойкотуватимуть парламентські вибори, які будуть проведені згідно з нинішньою версією закону про вибори. Водночас, як заявив М.Адаіле, ісламістський рух готовий розглянути пропозиції уряду країни щодо внесення змін у закон про вибори.

Ісламісти Йорданії, спільно з іншими опозиційними партіями та рухами, в черговий раз оголосили про бойкот парламентських виборів, які заплановані на кінець поточного року. Водночас, опозиція Йорданії підкреслила, що бойкотуватиме безпосередньо виборчий процес, а не процес реєстрації виборців. Основною причиною бойкоту виборів є виборча формула – «одна людина – один голос», яка не задовольняє йорданські опозиційні сили.

На думку Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіта, відмова опозиційних сил країни бойкотувати процес реєстрації виборців є позитивним сигналом й сприятиме збільшенню кількості виборців.

1 серпня відбувся візит Короля Йорданії Абдалли ІІ на північні прикордонні території країни. Під час поїздки йорданського монарха супроводжував Голова Об’єднаного комітету начальників штабів Йорданії генерал М. Аль Забен. Під час візиту Абдалла ІІ був поінформований стосовно завдань, які виконуються прикордонниками Йорданії на кордоні з Сирією.

За словами Державного міністра з питань преси та комунікацій С.Мааіта, метою візиту йорданського монарха на північні кордони є перевірка готовності збройних сил Йорданії протистояти небезпеці у світлі ескалації напруги в сусідній Сирії. У ході візиту Абдалла ІІ також закликав йорданських прикордонників до гуманного ставлення до сирійських біженців, які перетинають кордон Королівства.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

29 липня оприлюднено офіційну позицію Йорданії щодо подій в Сирії. Згідно із Заявою Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіта, відношення Королівства до сирійської кризи базується, перш за все, на національних інтересах країни.

«Йорданія без вагань захищатиме свої північні кордони у разі загострення конфлікту на йордансько-сирійському кордоні» - заявив С.Мааіта. За словами Міністра, збройні сили та безпекові відомства Королівства добре усвідомлюють, до яких наслідків в Йорданії може призвести сирійська криза, та вживають всіх необхідних заходів щоб попередити небажаний розвиток подій в країні.

29 липня відбувся робочий візит Короля Йорданії Абдалли ІІ до Кувейту. У рамках візиту йорданський монарх провів переговори з Еміром Кувейту Шейхом Сабахом Аль Ахмад Аль Сабахом. Сторони розглянули стан розвитку двосторонніх відносин й погодились на необхідності зміцнювати двостороннє співробітництво в торговельно-економічній та інвестиційній сферах.

На сьогодні Кувейт є одним з головних інвесторів Йорданії. Загальний обсяг кувейтських інвестицій в йорданську економіку становить 10 млрд. динарів (14 млрд. дол. США).

Під час переговорів лідери двох країн погодились продовжувати двосторонні консультації та координацію дій, спрямованих на зміцнення єдності арабських держав.

Особливої уваги сторони приділили перебігу подій в регіоні, зокрема ситуації в Сирії та ізраїльсько-палестинським мирним переговорам. Сторони привітали ініціативу Саудівської Аравії щодо необхідності скликання позачергового саміту Організації Ісламського Співробітництва, присвяченого подіям в Сирії.

1 серпня оприлюднено заяву Міністерства закордонних справ Йорданії стосовно «провокаційних» дій Ізраїлю у Старому місті в Єрусалимі. У заяві йдеться про те, що продовження Ізраїлем археологічних робіт навколо Старого міста в Єрусалимі провокує мусульман до агресії, зокрема у священний місяць Рамадан. На думку йорданської сторони, Ізраїль має припинити односторонні дії та дослухатися до міжнародного права.

За словами речника зовнішньополітичного відомства Йорданії C.Рафіе, роль Королівства полягає у збереженні святих місць Єрусалиму, а також у захисті християнських та ісламських цінностей, згідно з йордансько-ізраїльським мирним договором Ваді-Араба, укладеним у 1994 році.

1 серпня оприлюднено заяву Посольства США в Аммані стосовно процесу реформування Королівства. Заяву було оприлюднено у світлі звинувачень, які пролунали у місцевих ЗМІ на адресу Посла Сполучених Штатів в Йорданії К.Дакворта, у тому, що під час зустрічі з йорданською молоддю 29 липня глава дипломатичної місії США висловлював власну оцінку результатам проведення реформ в Королівстві.

У заяві, зробленій Посольством США в Аммані, йдеться про те, що уряд Сполучених Штатів підтримує політику Короля Йорданії Абдалли ІІ щодо реформування країни, яка включає в себе чотири складові: національний діалог, конституційні зміни, удосконалення законодавства та вибори.

1 серпня в Нью-Йорку Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун оголосив про обрання Королеви Йорданії Ранії до складу Ради високо рівня для реалізації Цілей розвитку тисячоліття до 2015 року.

До складу Ради входять 26 членів, які є представниками урядів різних країн світу. Серед них Президент Індонезії, Президент Ліберії та Прем’єр-міністр Великобританії. Основною метою Ради є вироблення рекомендацій з метою успішної реалізації Цілей розвитку тисячоліття.

Перше засідання Ради відбудеться наприкінці вересня поточного року у рамках Генеральної Асамблеї ООН. Перший звіт про роботу Ради має бути наданий на розгляд ООН у другому кварталі 2013 року.

2 серпня розпочався візит Міністра оборони США Л.Панетта до Йорданії. Під час візиту заплановані зустрічі Л.Панетта з низкою йорданських високопосадовців, у ході яких мають бути обговорені проблемні питання відносин з Сирією та Іраном.

Візит Міністра оборони США в Королівство є кінцевою частиною його близькосхідного турне, яке розпочалося на поточному тижні. Першою країною турне став Туніс.

Економіка

30 липня оприлюднено заяву Міністерства сільського господарства Йорданії стосовно торговельних відносин з Сирією. У заяві йдеться про те, що обсяг йорданських овочів і фруктів в Сирію становить 180 тис. тон й оцінюється у 40 млн. динар (56 млн. дол. США).

Водночас, йорданський експорт овочів й фруктів до Туреччини й Європи, який здійснювався через Сирію, наразі повністю припинено. Причиною припинення експорту є те, що турецькі вантажівки, які до початку конфлікту в Сирії транспортували йорданські овочі й фрукти в Туреччину та Європу, використовували сирійсько-турецький кордон, який наразі повністю закрито.

До конфлікту в Сирії 300-400 вантажівок перевозило йорданські продукти через територію Сирії, наразі спостерігається падіння цього показника на 20%.

2 серпня оприлюднено заяву Міністерства сільського господарства Йорданії щодо припинення експорту овочів і фруктів в Сирію. Заяву було зроблено у світлі відмови водіїв вантажівок перевозити йорданські продукти через ескалацію конфлікту в сусідній країні.

Протягом останніх кількох днів жодна вантажівка з йорданськими овочами і фруктами не перетнула йордансько-сирійський кордон.

1 серпня оприлюднено інформацію про падіння обсягів імпорту старих автомобілів в Йорданію майже в половину. Така ситуація на ринку автомобілів спричинена, перш за все, падінням попиту на старі автомобілі у світлі підвищення тарифів на ввезення автомобілів, вік яких перевищує п’ять років.

За словами Президента Йорданської асоціації інвесторів зони вільної торгівлі Н.Руманна, до підвищення тарифів щорічний обсяг імпортних старих автомобілів в Йорданію становив близько 65 тис. одиниць, з яких 30 тис. – автомобілі, вік яких перевищував п’ять років.

На думку економістів, падіння попиту на імпорт старих автомобілів призведе до втрати державою близько 180 млн. динарів (253 млн. дол. США). Загалом, щорічний прибутки Йорданії від автомобільного сектору становив близько 550 млн. динарів (775 млн. дол. США).

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux