• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 25 – 29 серпня 2013 р.
Опубліковано 29 серпня 2013 року о 12:53

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Про Україну

Провідні ЗМІ Йорданії розмістили на своїх шпальтах інтерв’ю Посла України державному інформаційному агентству Петра з нагоди 22-ї річниці незалежності України.

Глава дипмісії розповів про досягнення молодої Української держави за роки незалежності та заходи, які здійснюються керівництвом країни з метою набуття Україною членства в Європейському Союзі. Окреме місце на зустрічі посіло обговорення питання суттєвої активізації українсько-йорданських відносин. Зокрема, йорданську громадськість було поінформовано про динаміку двосторонніх контактів на найвищому та високому рівнях, заплановані заходи, розвиток торговельно-економічного та культурно-гуманітарного співробітництва. Серед перспективних напрямків співпраці були названі такі галузі, як агропромислова, фармацевтична, металургійна, освітня, інвестиційне співробітництво тощо. На думку української сторони, важливою передумовою для активізації двостороннього співробітництва є стабільна внутрішньополітична та безпекова ситуація в Йорданії.

Великої уваги місцеві мас-медіа приділили також прес-конференції Посла України за участю Голови українського національного комітету Міжнародної торгової палати, Голови Громадської ради при МЗС України В.І.Щелкунова. Під час бесіди були окреслені шляхи подальшого розвитку українсько-йорданського торговельно-економічного співробітництва. Зокрема, йорданських журналістів було поінформовано про заходи, які вживаються українською стороною з метою створення Торгового дому «Україна – Йорданія».

За інформацією місцевих ЗМІ, уряд Йорданії придбав на міжнародних торгах 100 тис. тон української пшениці за ціною 288 дол. за 1 тону. Загальна вартість покупки склала 28,8 млн. дол. Зазначається, що умовами контракту передбачено, що зерно буде доставлено до Королівства протягом лютого-березня 2014 р.

За даними мас-медіа, вперше в своїй історії Йорданії вдалося створити стратегічний запас пшениці, який розрахований на 13 місяців. Кожного року Королівство споживає 850 тис. тон пшениці.  

Внутрішня політика

27 серпня в Йорданії вперше з 2007 року були проведені вибори до місцевих органів влади. Незважаючи на низьку явку виборців (880 тис. з 2,357 млн. зареєстрованих громадян, або 37,3% виборців), Міністр з муніципальних справ В.Аль-Масрі та Міністр внутрішніх справ Х.Аль-Маджалі заявили про те, що голосування пройшло без порушень у прозорий та демократичний спосіб. Найнижча явка виборців була зафіксована в Аммані – 10,5%.

За інформацією Міністерства з муніципальних справ, у виборах взяли участь 14 тисяч спостерігачів з 10 міжнародних та 4 місцевих організацій. Їм було надано право бути присутніми на виборчих дільницях під час голосування та протягом підрахунку голосів.

Зовнішня політика

25 серпня Король Йорданії Абдалла ІІ зустрівся в Аммані з Міністром закордонних справ Єгипту Н.Фагмі, який перебував в Королівстві з робочим візитом.

Під час зустрічі сторони обговорили ситуацію в Єгипті. Король заявив про підтримку Амманом зусиль, які докладаються урядом Єгипту з метою відновлення безпеки та стабільності в країні. За словами Абдалли ІІ, «Амман підтримує зусилля єгипетського уряду щодо боротьби з тероризмом та зовнішнім втручанням у внутрішні справи». Король Йорданії висловив впевненість у тому, що найближчим часом Єгипет відносить свою лідируючу роль в регіоні та у світі.

У ході бесіди глава єгипетського зовнішньополітичного відомства передав йорданському монарху адресований йому лист від тимчасового Президента Єгипту А.Мансура, в якому висловлюється подяка за нещодавній візит Абдалли ІІ до Каїра. Н.Фагмі поінформував Короля Йорданії про хід імплементації «дорожньої карти» щодо передачі влади в Єгипті, наголосивши на необхідності залучення до внутрішньополітичного процесу усіх політичних сил.

Під час переговорів сторони також обговорили розвиток двостороннього торговельно-економічного співробітництва, зокрема, питання постачання до Йорданії єгипетського газу. Н.Фагмі заявив, що Каїр розуміє потребу Королівства в безперебійному постачанні   газу та має намір продовжити поставки за преференційними цінами.

Повідомляється, що наразі Королівство імпортує 97% енергії для забезпечення внутрішніх потреб та до 2011 р. щодня купувало близько 240 мільйонів кубічних футів єгипетського газу у відповідності до підписаної у 2002 р. міжурядової угоди з Каїром. На початку липня ц.р. поставки припинилися внаслідок підриву газопроводу єгипетськими екстремістами. Це сталося у шістнадцятий раз з часу відсторонення від влади колишнього президента Єгипту Х.Мубарака у січні 2011 р. За словами Посла Єгипту в Аммані Х.Саравата, незважаючи на те, що Каїр припинив постачання газу до Ізраїлю, Сирії, Лівану та Іспанії, поставки до Йорданії будуть продовжені з урахуванням того, що 80% електроенергії в Королівстві генеруються на основі єгипетського газу.

26 серпня Король Йорданії прийняв в Аммані Посла Кувейту Х.Аль-Дуаджі.   У ході зустрічі йорданському монарху було передано лист-запрошення від Еміра Кувейту шейха С.Аль-Сабаха взяти участь у Арабсько-африканському саміті, проведення якого заплановане в кувейтській столиці у листопаді ц.р. Організацією цього заходу займається Ліга арабських держав та Комісія Африканського Союзу.

Під час бесіди Абдалла ІІ наголосив на особливих відносинах, які поєднують Йорданію та Кувейт. На думку експертів, з огляду на те, що Кувейт є найбільшим інвестором в йорданську економіку, Король Йорданії буде зацікавлений в участі у вищезгаданому саміті. Зустріч арабських та африканських лідерів відбудеться під гаслом «Партнери в розвитку та інвестиціях» і зосередиться на шести пріоритетних сферах: політична стабільність, продовольча стабільність, торгівля та інвестиції, розвиток інфраструктури, активізація ролі жінки в розвитку.

26 серпня в Аммані відбулася зустріч голів об’єднаних комітетів начальників штабів армій США, Великобританії, Франції, Німеччини, Італії, Саудівської Аравії, Туреччини, Йорданії та Катару. Раніше ця зустріч планувалася на вересень ц.р., втім, у зв’язку із стрімким розвитком подій в Сирії, пов’язаним з можливим використанням проурядовою армією хімічної зброї, її проведення було вирішено прискорити. Напередодні Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде заявив, що Амманська зустріч не означає зміну в позиції Королівства щодо необхідності вирішення сирійського конфлікту політичними засобами. Зі свого боку, Державний міністр з питань інформації Королівства М.Момані заявив, що «територія Йорданії не буде плацдармом для ведення військової операції в Сирії». Втім, місцеві оглядачі висловлюють думку про те, що головною метою зустрічі є демонстрація країнами Заходу та, передусім, Сполученими Штатами, наміру підтримати країни регіону у разі початку військової операції проти Сирії. Наразі експерти прогнозують три варіанти розвитку подій: ракетні атаки на стратегічні об’єкти та можливі сховища хімічної зброї, повітряна військова кампанія з метою знищення військово-повітряних сил Сирії та створення безпольотної або буферної зони з метою захисту сил повстанців та біженців. На думку керівника Центру стратегічних досліджень Королівської військової академії М.Ірейсата, наземне військове вторгнення на територію Сирії наразі не стоїть на порядку денному.

Зазначається, що американську делегацію очолював Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал М.Демпсі. Варто зазначити, що наразі на території Йорданії перебуває американський контингент у складі однієї тисячі солдат та офіцерів, який забезпечує обслуговування винищувачів F16 та протиракетної системи «Патріот».

Економіка

За інформацією місцевої преси, суд Східного району Нью-Йорка відхилив позови понад шести тисяч громадян до однієї з найбільших фінансових установ на Близькому Сході Арабського банку, в яких висовуються звинувачення у наданні банківського сприяння терористичним організаціям. Це вже друге за останній рік подібне рішення американського суду. У листопаді 2012 р. суд Східного району Нью-Йорка відхилив позов, який було подано у відповідності до Антитерористичного акту, у зв’язку з відсутністю доказів у тому, що діяльність банку нанесла шкоду позивачам.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux