• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 26 – 31 січня 2013 р.
Опубліковано 31 січня 2013 року о 10:53

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

Внутрішні події

27 січня оприлюднено інформацію про те, що Національна сучасна партія, на чолі якої знаходиться колишній спікер Нижньої палати парламенту А.Маджалі, розпочала переговори з переможцями парламентських перегонів від різних регіонів Королівства з метою формування парламентського блоку. Ця партія крім місць на національному рівні виграла 20 місць на регіональному рівні й наразі працює над тим, щоб зібрати в свій блок 30 депутатів.

Ісламська центристська партія загалом отримала 16 місць й намагатиметься отримати посаду спікера Нижньої палати парламенту для свого представника.

За словами місцевих активістів, в Йорданії почалася «нова ера  політичного життя для жінок». Таку оцінку було зроблено після того, як стало відомо, що до нового парламенту Королівства потрапило 19 жінок.

Спостерігачі за парламентськими виборами в Йорданії від США та Великобританії назвали їх «прозорими й справедливими». Члени Місії спостерігачів ЄС також дали позитивні оцінки йорданському виборчому процесу.

 

28 січня указом Короля Йорданії на посаду Голови Королівського двору було призначено колишнього прем’єр-міністра країни Ф.Таравне, який раніше обіймав посади міністра закордонних справ, посла Йорданії в США, міністра економіки, а також був сенатором. У 1994 році Ф.Таравне очолив йорданську делегацію на мирних переговорах з Ізраїлем й у 2012 році був прем’єр-міністром Королівства протягом п’яти місяців.

 

29 січня Прем’єр-міністр Йорданії подав на розгляд Короля Йорданії Абдалли ІІ заявку про відставку уряду Королівства. У свою чергу, йорданський монарх заявив, що надає нинішньому уряду мандат на продовження здійснення його повноважень доки не буде завершено консультації між політичними блоками новообраного парламенту й не буде сформовано новий парламентський уряд.

Згідно із Конституцією Йорданії, Король має повноваження відкласти проведення парламентського засідання на період, який не перевищує два місяці.             Попередньо планується, що перше засідання парламенту 17-го скликання відбудеться не пізніше 2 лютого ц.р.

 

31 січня ц.р. оприлюднено результати  досліджень, що проводяться Світовим Банком, стосовно зміни рівня води в Мертвому морі.

Результати досліджень доводять, що у разі, якщо не буде вжито ніяких заходів із захисту Мертвого моря, в середині 22-го сторіччя рівень води в ньому впаде на 543 метри. Крім того, експерти заявляють, що починаючи з 1960 року рівень води в Мертвому морі знизився на понад ніж 30 метрів й щороку падає більше ніж на метр. Отже, Мертве море потребує 700-800 млн. кубічних метрів води щороку.

На думку міжнародних експертів, заходи із порятунку Мертвого моря мають включати перекачування води з Червоного моря в Мертве море, відновлення рівня води в річці Йордані, перекачування води із Середземного моря в Мертве море, імпортування питної води з Туреччини та Іраку за допомогою спеціального трубопроводу, а також використання технологій опріснення води.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

27 січня відбувся візит в Йорданію заступника Міністра закордонних справ Ірану Х.Абдолахіана. У ході візиту іранський дипломат провів зустріч з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде та президентом Сенату Т.Масрі. Сторони обговорили шляхи зміцнення двостороннього співробітництва у різних сферах.

Виступаючи на прес-конференції, організованій в посольстві Ірану в Аммані, представник іранського зовнішньополітичного відомства позитивно оцінив політику Йорданії по відношенню до сирійської кризи, назвавши її «поміркованою». Іранський дипломат заявив, що Тегеран не може прийняти будь-яке іноземне втручання у внутрішні справи Сирії й переконаний, що єдиним шляхом вирішення сирійського конфлікту є політичне рішення.

 

27 січня ц.р. відбулась зустріч між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та делегацією Комітету євреїв США. Основним питанням порядку денного зустрічі стало обговорення питання відновлення палестинсько-ізраїльських мирних переговорів на основі рішення двох держав. У ході зустрічі йорданський монарх висловив думку, що  єдиним шляхом досягнення миру й стабільності на Близькому Сході є врегулювання саме палестинсько-ізраїльського конфлікту.

 

28 січня відбулись переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та лідером палестинського руху ХАМАС Х.Мішаалом. Під час переговорів йорданський монарх підкреслив, що Йорданія підтримує процес палестинського примирення, який сприятиме зміцненню єдності палестинського народу.

Під час прес-конференції, організованої за результатами зустрічі, Х.Мішаал заявив, що основною метою його візиту в Королівство є проведення консультацій з керівництвом Йорданії з низки питань, включаючи палестинську проблему. Лідер ХАМАС спростував інформацію про існування планів заснування конфедерації, до якої увійдуть Йорданія й Палестина. За словами Х.Мішаала, будь-які дискусії щодо відносин між Палестиною та Йорданією можна буде вести лише після заснування незалежної й суверенної держави Палестини. 

 

            29 січня оприлюднено інформацію про те, що з початку 2013 року в Королівство в’їхало понад 52 тис. біженців з Сирії. Така кількість сирійських біженців перетворила йордансько-сирійський кордон на військову зону, де розташовані шпиталі швидкої допомоги та каравани вантажівок для перевозення сирійців в безпечні місця.

Станом на кінець січня ц.р. в Йорданії зафіксовано 330 тис. сирійських біженців. Загальна кількість сирійських біженців в країнах регіону становить 678 тис. осіб.

 

30 січня у рамках конференції країн-донорів сирійських біженців, яка проходить в Кувейті, відбулись переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Королем Бахрейну Хамадом Бін Іса Аль Халіфою з основних питань двосторонніх відносин та останнього перебігу подій в регіоні.

Сторони розглянули результати 3-го саміту Арабського соціально-економічного розвитку, який нещодавно проходив в Ріяді, й визнали необхідність реалізації рішень, прийнятих під час саміту, з метою досягнення пан-арабської економічної інтеграції.

 

Економіка

26 січня уряд Великобританії прийняв рішення виділити Йорданії та іншим країнам регіону додатково 21 млн. британських фунтів стерлінгів на утримання сирійських біженців.

За словами Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура, утримування 300 тис. сирійських біженців коштує Йорданії 500-600 млн. дол. США, в той час як Королівство отримало від міжнародної спільноти лише 200 млн. дол. США.

 

26 січня Міністр соціального розвитку Йорданії В.Азайзе провів зустріч з членами місії Ліги арабських держав з оцінювання потреб сирійських біженців. Під час зустрічі він зауважив, що Міністерство соціального розвитку Королівства отримало 650 тис. дол. США від Арабського фонду соціально-економічного розвитку на реконструкцію табору для сирійських біженців в Заатарі, що становить 44% від загального обсягу допомоги – 2,5 млн. дол. США, яка має бути розподілена серед Йорданії, Лівану, Іраку та Єгипту з метою утримання сирійських біженців. За словами В.Азайзе, Йорданія планує також збудувати невеличкі табори для сирійських біженців уздовж північного кордону з Сирією, кожний з яких прийматиме по 100 тис. біженців.

 

30 січня оприлюднено інформацію стосовно вартості перебування сирійських біженців на території Королівства. За підрахунками Йорданської соціально-економічної ради, вартість перебування біженців з Сирії протягом 18 місяців становила 590 млн. динарів (830 млн. дол. США), що складає 3% ВВП країни та 10% від надходжень у державний бюджет Королівства.

Вартість перебування одного біженця в Йорданії коштує близько 2,5 тис. дол. США на рік. При цьому за рахунок сирійських біженців населення Йорданії збільшилося на 3%.

За результатами досліджень місцевих економістів, у період з 2011 по 2012 роки в державних школах Йорданії налічувалося 29 тис. дітей сирійських біженців, навчання яких коштувало країні 14 млн. динарів (19,7 млн. дол. США). Вартість медичних послуг, наданих біженцям, становила 24,2 млн. динарів (34,1 млн. дол. США). Субсидії на енергетичну продукцію для біженців склали 51 млн. динарів (72 млн. дол. США). Послуги у сфері безпеки коштували 49 млн. динарів (69 млн. дол. США) та послуги інфраструктурної галузі – 25 млн. динарів (35,2 млн. дол. США).

Великий наплив сирійських біженців в Королівство мав негативний вплив також на показники рівня безробіття та бідності країни, оскільки 38 тис. робочих місць було надано сирійським біженцям.

 

 30 січня Король Йорданії Абдалла ІІ видав указ, згідно з яким 5,4 млн. динарів (7,6 млн. дол. США) буде виділено малозабезпеченим сім’ям, центрам та організаціям, які займаються наданням допомоги бідним прошаркам населення. З цієї суми 3 млн. динарів (4,2 млн. дол. США) буде розподілено серед 30 тис. малозабезпечених сімей.

Наразі Міністерство соціального розвитку Йорданії завершує складати списки незаможних родин Йорданії з тим, щоб підрахувати необхідну кількість додаткової фінансової допомоги незаможним верствам населення.

Крім того, Абдалла ІІ дав вказівку продовжувати надавати допомогу 1,5 тис. сиріт, які проживають в Секторі Газа. Обсяг фінансової допомоги для сиріт віком до 13 років, що мешкають в Секторі Газа, становитиме 1,3 млн. динарів (1,8 млн. дол. США).

 

31 січня оприлюднено інформацію, що під час конференції країн-донорів сирійських біженців, яка проходить в Кувейті, міжнародні донори пообіцяли збільшити допомогу для сирійських біженців, яка попередньо планувалася в обсязі 1,5 млрд. дол. США. Було прийнято рішення, що 500 млн. дол. США буде спрямовано каналами ООН на боротьбу з гуманітарною кризою в Сирії. Крім того, Кувейт, Саудівська Аравія та ОАЕ виділять по 300 млн. дол. США для потреб сирійських біженців в сусідніх країнах. Сполучені Штати нададуть додатково 155 млн. дол. США на допомогу біженцям з Сирії й Великобританія – 78,8 млн. дол. США.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux