• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 22 - 29 листопада 2012 р.
Опубліковано 29 листопада 2012 року о 13:52

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

24 листопада Незалежна виборча комісія Йорданії оголосила про отримання 26 тис. зауважень від громадян стосовно виборчих списків. З них взято до уваги лише 4,038 тис. зауважень. Майже 98% скарг, що надійшли від виборців, стосувалися інших виборців. Зокрема, громадяни скаржилися, що до виборчих списків було внесено виборців, які взагалі не мали права бути занесені до виборчих списків, наприклад військовий персонал. Деякі скарги стосувалися того, що існують особи, які отримали посвідчення виборців, проте їхні імена не були занесені у виборчі списки.

 26 листопада оприлюднено заяву найбільшого в Йорданії опозиційного ісламістського руху «Брати-мусульмани», в якій ісламісти Королівства застерігають від «серйозної ескалації» ситуації всередині країни. Заяву було зроблено у відповідь на притягнення до судової відповідальності одного з вищих лідерів, члена шури (ради) політичного крила «Братів-мусульман» – Фронту ісламської дії А.Абу Хаттаба за «спроби підірвати існуючий політичний режим» в Королівстві під час акцій протесту проти підвищення цін на нафтопродукти. За інформацією безпекових служб Йорданії, А.Абу Хаттаб разом з двома іншими членами опозиційного ісламістського руху постануть перед Судом державної безпеки. Наразі затримані знаходяться в одній з в’язниць міста Зарка, де залишатимуться протягом 14 днів доки триватиме слідство.  «Брати-мусульмани» завжди дистанціювалися від закликів до зміни режиму в Йорданії й позиціювали себе як опозиційна сила, яка бореться за демократичні реформи в країні. Згідно із заявою «Братів-мусульман» затримання А.Абу Хаттаба не має нічого спільного з останніми акціями протесту в Королівстві, натомість це «провокативний захід з метою примусити вулиці мовчати».

 27 листопада оприлюднено інформацію про стан будівництва в Йорданії другого табору для сирійських біженців. Залишилися «останні штрихи» у будівництві табору, який протягом початкового періоду спроможний прийняти 6 тис. біженців. Проте, з часом спроможність табору буде підвищено до 30 тис. місць. Планується також збільшити перший табір для сирійських біженців в Заатарі – до 60 тис. місць. На сьогодні в цьому таборі знаходиться 47 тис. осіб. За даними Агентства ООН з питань біженців, середній щоденний показник зростання біженців в Королівстві становить 300 осіб.  Протягом минулого тижня йорданський кордон перетнуло 369 сирійців.

 27 листопада оприлюднено звіт Національного центру з прав людини за результатами акцій протесту в Йорданії проти ліквідації субсидій на пальне. У звіті зазначається, що понад 150 йорданців було заарештовано, з яких 19 є неповнолітніми. Національний центр з прав людини провів опитування 89 заарештованих, які знаходяться у в’язницях міст Ірбід, Свака, Карак, Маан, Жуейде, Ірмаймін та Балка. Серед них 80 були засуджені до ув’язнення за рішенням суду й 9 отримали адміністративне покарання. Протягом перших годин акцій протесту було заарештовано 200 осіб, 70 йорданців отримали поранення й один загинув.

 27 листопада презентовано ініціативу групи йорданських політиків під назвою «Національна ініціатива розбудови». Основною метою ініціативи є  подолання політичних та економічних труднощів в країні. Одним з основних авторів ініціативи є колишній член політбюро  політичного крила ісламістського руху «Брати мусульмани» - Фронту ісламської дії Р.Гарайбе. За словами Р.Гарайбе ініціатива передбачає проведення відвертого діалогу між політичними партіями, включаючи проурядові. Результатом реалізації зазначеної ініціативи має стати досягнення консенсусу між різними політичними силами Королівства з метою виведення країни з політичної та економічної кризи. З метою реалізації ініціативи протягом наступних чотирьох місяців буде створено відповідний комітет, який займатиметься поширенням ініціативи серед громадськості. Наразі ініціативу підтримують понад 60 йорданських політиків.

 28 листопада оприлюднено результати дослідження Світового Банку – Гєллап, яке проводилося в Йорданії під назвою «Шлях до соціальної безпеки на Близькому Сході та в Північній Африці». Дослідження було проведено також в Єгипті, Лівані та Тунісі. У рамках дослідження було опитано понад 400 йорданців, які представляють середній клас країни. За результатами дослідження було з’ясовано, що дві третини опитаних – 66% вважають, що уряд ефективно працює у галузі боротьбі з бідністю. Водночас, лише 22% ліванців та 30% єгиптян поділяють таку думку. Дослідження продемонструвало також, що майже половина опитаних підлітків Королівства не ознайомлена із схемами соціальної допомоги в Йорданії. Близько 80% найбідніших громадян Йорданії не захищені жодною соціальною програмою. Вісім з десяти опитаних йорданських підлітків вважають, що уряд Йорданії несе повну відповідальність за рівень бідності в країні.

 29 листопада висвітлено інформацію про арешт п’яти громадян Йорданії за підозрою у намаганні перевезти велику партію зброї в сусідню Сирію. У ході прес-конференції, яка відбулась 28 листопада ц.р., Департамент громадської безпеки Йорданії поінформував, що арешт відбувся у прикордонному з Сирією селищі Турра. За свідченнями затриманих, зброя призначалася для джихадистів, які воюють у сирійському місті Дараа проти урядових сил. За інформацією, отриманою з конфіскованих мобільних телефонів та ноутбуків затриманих, було з’ясовано, що вони планували примкнути до сирійських джихадистів. Водночас, не підтверджено факт, що група затриманих пов’язана з джихадистським рухом Йорданії. За інформацією йорданської поліції, один із затриманих вже мав  15-тирічне увязнення за спробу здійснити терористичний акт у 2007 році й був звільнений з в’язниці у поточному році. Йорданія посилила прикордонний патруль на сирійсько-йорданському кордоні з огляду на те, що останнім часом кількість йорданців, які ведуть «священну війну» на території Сирії, збільшилася. За інформацією, наданою йорданським рухом джихадистів, наразі на території Сирії воюють 250-300 йорданських громадян, 15 йорданців загинули під час бойових дій в цій країні.

 29 листопада місцеві аналітики прокоментували відношення місцевих ісламістів до подій в Єгипті. Йорданський ісламістський рух «Брати-мусульмани» наразі намагається дистанціонуватися від єгипетських ісламістів. На думку «Братів-мусульман», події, які мають місце в Єгипті, негативно впливають на імідж ісламістів в цілому й примушують думати, що ісламісти це сила, яка, перш за все, прагне політичної влади. Йорданські ісламісти вважають, що єгипетський приклад ставить під сумнів здатність «Братів-мусульман» демократично правити державою та долати економічні перешкоди. На думку аналітиків, єгипетський сценарій може значно підірвати довіру йорданців до місцевих ісламістів, тому цей опозиційний рух Королівства намагається продемонструвати, що він є поміркованою силою, яка прагне до циркуляції влади, а не до контролю над процесом прийняття рішень. Водночас, не зважаючи на події в Єгипті, ісламісти Йорданії продовжують підтримувати марокканський сценарій, в якому після перемоги на парламентських виборах ісламісти сформували уряд. 

 Зовнішня політика і міжнародні відносини

22 листопада Принц Хассан взяв участь у засіданні Ради британських євреїв, яке відбулось у Лондоні. У засіданні взяли також участь мусульманські та християнські релігійні лідери. Виступаючи у рамках засідання, Принц Хассан зауважив, що Йорданія дотримуватиметься зобов’язання підтримувати міжрелігійний діалог. Представник Королівської родини Йорданії підкреслив, що Амманські заходи та інші йорданські ініціативи є яскравим показником готовності Королівства брати активну участь у міжрелігійному діалозі. Принц Хассан також зазначив, що ініціатива Короля Йорданії Абдалли ІІ під назвою «Світовий тиждень міжрелігійної гармонії», яка була ухвалена ООН, є ще одним індикатором важливості ролі Йорданії у досягненні міжконфесійного миру. Великої уваги у ході засідання приділялося ізраїльсько-палестинському мирному діалогу. Принц Хассан звернувся до міжнародної спільноти із закликом допомогти двом народам досягти «справжнього миру».

 25 листопада Король Йорданії Абдалла ІІ провів зустріч з главою Королівської благодійної організації Бахрейну Шейхом Нассером бін Хамад Аль Халіфою, який вручив йорданському монарху лист від Короля Бахрейну. Під час зустрічі Абдалла ІІ висловив  вдячність керівництву Бахрейну за гуманітарну допомогу для сирійських біженців, які знаходяться на території Йорданії. У рамках візиту представник Королівської родини Бахрейну взяв участь в урочистому відкритті навчального центру у таборі для сирійських біженців в Заатарі, який розрахований на 5 тис. студентів.

  26 листопада Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур отримав телефонний дзвоник від прем’єр-міністра ісламістського руху ХАМАС І.Ханаі. Під час розмови сторони обговорили ситуацію на палестинських територіях, зокрема в Секторі Газа. І.Ханаі висловив вдячність за йорданську підтримку у палестинському питанні та медичну допомогу мешканцям Сектору Газа.

 26 листопада відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ із Заступником Генерального секретаря ООН з гуманітарних справ В.Амос. Візит В.Амос до Королівства є частиною її близькосхідного турне. У ході зустрічі йорданський монарх звернув увагу представника ООН на необхідність розробки додаткового плану для вирішення питання  сирійських біженців у разі, якщо ситуація в Сирії погіршуватиметься. Абдалла ІІ також зауважив, що на сьогодні кількість сирійських біженців в Йорданії перевищила 240 тис. осіб. У свою чергу, В.Амос запевнила йорданську сторону у тому, що ООН й надалі підтримуватиме Йорданію, як країну, яка прийняла на своїй території найбільшу кількість сирійських біженців. Представник ООН також провела зустріч з Прем’єр-міністром Йорданії А.Енсуром, який поінформував про стан спорудження в Королівстві другого табору для біженців з Сирії.

 Економіка

23 листопада оприлюднено заяву Посольства Ірану в Аммані, в якому спростовується інформація, розповсюджена йорданськими ЗМІ, стосовно готовності Ірану безкоштовно забезпечувати потреби Королівства  у нафті протягом наступних 30 років в обмін на дозвіл іранським паломникам відвідувати шиїтські храми. Заяву було зроблено після того, як протягом останніх кількох днів йорданські політики, економісти та релігійні діячі почали вести активні дебати стосовно згаданого питання. Посол Ірану в Йорданії М.Заде в інтерв’ю йорданському телебаченню заявив, що Іран не пропонував Йорданії безкоштовну нафту, натомість розглядалося питання продажу Королівству нафти за преференційними цінами. Глава іранського дипломатичного представництва в Аммані також зауважив, що Іран зацікавлений в йорданських фосфатах та поташу, а також у високоякісній промисловій продукції. Отже, найближчим часом сторони обговорюватимуть шляхи активізації взаємовигідного двостороннього співробітництва у торговельній сфері.

 26 листопада висвітлено рішення ісламістського руху «Брати-мусульмани» розробити альтернативний план з економічного порятунку Йорданії. Згідно із заявами найбільшого опозиційного ісламістського руху Королівства, таке рішення було прийнято у світлі важкої економічної ситуації, що склалася в країні в результаті корупційної політики йорданського уряду. Члени руху не оприлюднюють деталі згаданого плану, доки не буде завершено його розробку. Водночас, за інформацією ісламістського руху, для розробки плану було запрошено найкращих експертів та консультантів економічної сфери. Крім того, план не базуватиметься на ісламському економічному праві й враховуватиме соціальний аспект. За словами речника «Братів-мусульман» М.Адайле, протягом останніх 40 років ісламістський рух відігравав важливу роль у підтриманні стабільності Королівства й ісламісти Йорданії не схожі на ісламістів інших країн, таких як Єгипет, де вони закликають до повалення режиму.

 28 листопада оприлюднено рішення уряд Іраку про виділення Йорданії 100 тис. барелів сирої нафти у якості гранту. Речник уряду Йорданії, Державний секретар з питань преси та комунікацій С.Мааіте висловив вдячність іракському уряду за грант, який «є свідченням міцних добросусідських відносин між двома країнами». С.Мааіте зауважив, що Ірак підтримав Йорданію у найбільш скрутні часи для її економіки. Нафтові потреби Йорданії становлять 100 тис. барелів щодня. У вересні поточного року Йорданія й Ірак домовилися про будівництво нафто- та газопроводу з метою постачання іракської сирої нафти  та природного газу в Йорданію. Крім того, згідно із угодою, підписаною між Міністерством нафти Іраку та Міністерством енергетики і мінеральних ресурсів Йорданії, Ірак постачатиме сиру нафту Йорданії через Акабський порт.

 29 листопада оприлюднено рішення Саудівської Аравії надати Йорданії 487 млн. дол. США, з яких 125 млн. дол. США будуть переведені найближчим часом. Решта коштів буде надана Королівству у 2013 році. Таким чином Саудівська Аравія виконує взяте на себе зобов’язання в рамках ініціативи Ради країн Перської затоки, згідно з якою Йорданія має отримати від країн Перської затоки 5 млрд. дол. США протягом наступних п’яти років. Крім того, з метою підтримання йорданської економіки Фонд розвитку Саудівської Аравії додатково переведе на рахунок Центрального банку Йорданії 250 млн. дол. США. Коментуючи рішення Саудівської Аравії на прес-конференції, Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур заявив, що надані кошти будуть використані на реалізацію проектів фінансового розвитку. Наприкінці поточного року Йорданія має отримати від Кувейту 125 млн. дол. США й таку ж суму у 2013 році.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux