• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Виступ Посла України в Йорданії С.О.Паська на прес-конференції з нагоди 16-ї річниці Конституції України
Опубліковано 28 червня 2012 року о 10:09

"Джордан таймс", 28.06.2012 р.

Доброго дня, шановні журналісти!

28 червня 1996 року сталася найвизначніша подія в політичному та суспільному житті незалежної демократичної України – була  прийнята нова Конституція. Тепер в цей день відзначається державне свято – День Конституції України.

Цього дня у 1996 році на ранковому засіданні Верховна Рада України, висловлюючи суверенну волю громадян нашої держави і спираючись на багатовікову історію українського державотворення, на світовий досвід, прийняла Основний Закон України — Конституцію, яка стала реальною і дієвою основою розбудови незалежної демократичної держави як повноправної учасниці світового співтовариства.

Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися вже давно. Ще за часів гетьмана України Пилипа Орлика у 1710 році було написано першу конституцію України, яку визнали відразу уряди Швеції та Туреччини. Вона й сьогодні вражає своєю актуальністю й високим правовим рівнем. Світові вчені та політики й нині не без підстав вважають її найбільш демократичною конституцією у світі, яка на 80 років випередила ідеї Французької революції та прийняття конституції США. На жаль Українська держава не змогла втримати свою незалежність в ті роки.  

У 1992-1993 роках під керівництвом Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект Основного Закону, проте він так і не був прийнятий.

8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти. 27 червня почався розгляд запропонованого документа у Верховній Раді України.
Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійному залі весь день і всю ніч із 27 на 28 червня. Парламентарії врахували деякі зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту - про державні символи  України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні, після чого Основний Закон був остаточно затверджений.

Для мене це подвійне свято, оскільки я був одним із тих 321 народних депутатів Верховної Ради України 2-го скликання, які 28 червня 1996 року проголосували «за» Конституцію України.

Конституція України 1996 року була визнана міжнародною спільнотою, зокрема, Венеціанською комісією, як одна з найкращих. Вона визначає чітку президентсько-парламентську форму правління з ефективною системою стримувань та противаг.

Однак, з часом стала очевидною необхідність проведення загальної конституційної реформи в Україні, яка б відкрила шлях для впровадження невідкладних змін в ключових сферах суспільного життя.

Саме тому конституційний процес займає пріоритетне місце у всеохоплюючому процесі реформування в Україні, започаткованому Президентом України. Процес оновлення Конституції має забезпечити відповідність нинішніх модернізаційних процесів демократичним стандартам і цінностям.

Підтвердженням налаштованості Глави держави провести конституційну реформу в Україні стало рішення про підтримку громадської ініціативи щодо створення Конституційної Асамблеї як ефективного механізму, який дозволить якнайширше залучити суспільство до процесів державотворення. В результаті, 17 травня ц.р. Президент України підписав Указ „Про Конституційну Асамблею”, яким затверджено Положення про Конституційну Асамблею та її персональний склад. При підготовці цього положення були враховані, зокрема, рекомендації Венеціанської Комісії.   

Відповідно до Указу, Конституційна Асамблея є спеціальним допоміжним органом при Президентові України, утвореним з метою вироблення пропозицій стосовно внесення змін до Основного Закону. Перше засідання Асамблеї за участю Президента України, голів депутатських фракцій Верховної Ради України, представників Європейської Комісії, Ради Європи, ОБСЄ, ООН та інших міжнародних організацій, відбулося 20 червня ц.р.

Напрацювання пропозицій щодо змін до Конституції України здійснюватиметься з урахуванням попереднього досвіду реалізації Основного Закону України, а також досягнень та тенденцій розвитку сучасного конституціоналізму, результатів громадських та фахових обговорень, в тому числі за участю міжнародних експертів. Зокрема, на нинішньому етапі, ми опрацьовуємо можливість залучення представників Ради Європи до Конституційної Асамблеї. 

Вдосконалення Основного Закону відбуватиметься виключно у правовому полі, визначеному Розділом ХІІІ чинної Конституції України, на принципах транспарентності, загальнодоступності, демократичності та невтручання представників державних органів. 

Забезпечення надійного захисту прав людини та її основних свобод, формування збалансованої системи представницької демократії європейського зразка, зміцнення парламентаризму, побудова ефективної системи стримувань і противаг – це кінцева мета конституційного реформування в Україні.  

З метою досягнення цієї мети, українська сторона продовжуватиме відкритий діалог з усіма зацікавленими іноземними партнерами, насамперед, експертами Ради Європи та Венеціанської Комісії.

Відзначаючи це державне свято, варто зупинитись і на суттєвій активізації українсько-йорданських відносин в різних галузях. Яскравим свідченням чого є обмін візитами на найвищому, вищому та інших рівнях протягом останнього року.

 Головною подією українсько-йорданських відносин став перший в історії двостороннього співробітництва офіційний візит Короля Йорданії в Україну у червні минулого року. Візит додав динамічності розвитку двосторонніх відносин. Через десять місяців після цієї важливої події відбувся офіційний візит Президента України В.Ф.Януковича в Йорданію (16-17 квітня ц.р.), який проходив у переддень 20-річниці встановлення українсько-йорданських дипломатичних відносин рівно через 10 років після попереднього візиту Президента України до Аммана. У ході візиту було підписано низку двосторонніх документів у різних сферах співробітництва.

Яскравою подією для бізнесово-економічних кіл двох країн став українсько-йорданський бізнес-форум, який пройшов у рамках візиту Президента України в Йорданію. У ході форуму у присутності Президента України було підписано Угоду про заснування українсько-йорданської Ділової ради між Йорданською торговельною палатою та Йорданською промисловою палатою з одного боку та Українським союзом промисловців та підприємців – з іншого, а також Угоду про співробітництво між Йорданською торговельною палатою та Йорданською промисловою палатою з одного боку та Українським союзом промисловців та підприємців – з іншого.

В лютому 2012 року відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка в Йорданію, в ході якого він зустрівся з Королем Йорданії Абдаллою ІІ, Прем’єр-міністром А.Хасавне, Міністром закордонних справ Н.Джуде. 19-20 лютого була проведена регіональна нарада керівників дипломатичних представництв України у країнах Близького Сходу, Північної Африки та Ірані. В роботі наради взяв участь та виступив Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде.

Помітною подією українсько-йорданських відносин стало також проведення 2-го засідання Спільної міжурядової українсько-йорданської комісії з торговельно-економічного співробітництва у квітні ц.р. У рамках роботи Комісії було обговорено питання двостороннього співробітництва в торговельно-економічній та інвестиційній сферах, а також перспективи реалізації проектів у сільськогосподарській, металургійній та фармацевтичній сферах. Окрему увагу було приділено питанню забезпечення продовольчої безпеки Йорданії та інших країн регіону, зокрема поставкам українського зерна до Йорданії.

У серпні 2011 р. в йорданському парламенті було створено першу в історії українсько-йорданських відносин  парламентську групу дружби з Україною у складі 11 народних депутатів. У лютому 2012 р. йорданській стороні було передано лист від Голови Верховної Ради України В.М. Литвина Голові Нижньої палати Національних Зборів Йорданії А.Аль-Дагмі із запрошенням відвідати Україну з офіційним візитом. Ми сподіваємось, що цей візит відбудеться найближчим часом та стане доброю нагодою для зміцнення міжпарламентських зв’язків між нашими країнами.

Активізація обміну візитами на різних рівнях позитивно позначилася на економічному співробітництві між нашими країнами. Протягом першого кварталу поточного року спостерігається зростання обсягів двосторонньої торгівлі між Україною та Йорданією. Так, станом на березень 2012 року показник обсягу двосторонньої торгівлі товарами та послугами становить 113, 41 млн. дол. США, що на 2,3% більше ніж протягом першого кварталу минулого року. Це невеликий показник зростання, проте це лише початок.

 Активно розвивається двостороннє міжрегіональне співробітництво, активізація якого має сприяти розширенню двосторонніх торгово-економічних відносин. У серпні 2011 року у м. Донецьк був підписаний перший в історії двосторонніх відносин міжрегіональний договір – Договір  про економічне та культурне співробітництво між містами Донецьк і Нова Рамта. У вересні минулого року було укладено Угоду про встановлення дружніх відносин та співпраці між муніципалітетом міста Черкаси і муніципалітетом міста Мадаба.

Українсько-йорданське співробітництво у сфері культури також зазнало активізації. Особливо слід відзначити проведення вперше в історії двосторонніх відносин Днів йорданської культури з 12 по 17 вересня 2011 р. у чотирьох містах України – Вінниці, Звенигородці, Черкасах та Києві.

Дні йорданської культури проходили паралельно з Першим українсько-йорданським медичним конгресом, у роботі якого взяли участь понад 50 йорданських лікарів – випускників українських вищих учбових закладів, представники керівництва МОЗ України, керівники Товариства російськомовних лікарів Йорданії, провідні вчені і  медичні фахівці України і Йорданії, керівництво Вінницького національного медичного університету.

Значимою подією у рамках українсько-йорданського культурного співробітництва стало проведення з 26 жовтня по 2 листопада 2011 р. у Королівському культурному центрі Йорданії мистецької виставки «Йорданія очима українських художників», присвяченої  20-й річниці Незалежності України та 20-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Йорданією. Урочисте відкриття зазначеного заходу відбулось за участі Міністра культури Йорданії С.Джарара. На виставці були представлені роботи народних художників України.

Ще однією подією у рамках двостороннього культурного співробітництва стала балетна вистава «Попелюшка» у виконанні українських викладачів та учнів Аманської танцювальної школи «Фрівей», яка відбулась 30 листопада 2011 р. за сприяння Посольства України та Королівського культурного центру з нагоди 20-ї річниці встановлення українсько-йорданських дипломатичних відносин.

Святкування Дня Конституції у цьому році співпало з дуже важливою подією в житті України – чемпіонатом Європи-2012 з футболу. Вперше європейський футбольний чемпіонат проводиться на території двох східноєвропейських країн – України та Польщі. Приємно відзначити, що Євро-2012 відбувається в Україні яскраво святково та без будь-яких порушень. Чемпіонат Європи з футболу став гарною нагодою, щоб продемонструвати світові, що Україна здатна до швидкої та якісної розбудови своєю інфраструктури. Загалом Україна витратила на приготування інфраструктури до  Євро-2012 понад 12 млрд. дол. США. Було збудовано  чотири нових аеропорти, чотири стадіони, один вокзальний комплекс, численні автостради та готельні комплекси. Гості України мають можливість переконатися, що у нас доброзичливі люди й дуже красива країна, де можна вільно спілкуватися, відпочивати й відчувати себе у безпеці.

Щиро дякую за участь у прес-конференції і буду радий відповісти на Ваші запитання.

"Jordan Times",

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux