• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві за 6 – 11 жовтня 2012 р
Опубліковано 11 жовтня 2012 року о 12:44

Внутрішні події

6 жовтня було видано Королівський указ, який передбачає призначення президента та членів Конституційного суду. Президентом Конституційного суду Йорданії став колишній міністр та сенатор Тахер Хікмат.
У листі, адресованому новопризначеним членам та президенту Конституційного суду, Король Йорданії Абдалла ІІ закликав бути піонерами національних досягнень.

Згідно зі статтею 58 Конституції Йорданії, фінансово та адміністративно незалежний Конституційний суд має замінити Вищу раду з тлумачення Конституції. Цей орган має визначати відповідність законів та законодавчих актів Конституції країни.

7 жовтня оприлюднено інформацію про те, що уряд Йорданії планує зменшити розмір табору для біженців в Заатарі. Таке рішення було прийнято у світлі останнього заворушення на території табору через незадоволення сирійців умовами проживання. Біженці підпалювали тенти, машини та зруйнували медичний центр, який належав одній з неурядових організацій Йорданії. В результаті заворушення було нанесено збитків на кілька тисяч дол. США.

За інформацією Агентства ООН з питань біженців, кількість біженців на території табору буде зменшено з 80 тис. до 60 тис. осіб. На думку посадовців ООН, саме така кількість біженців в Заатарі дозволить здійснювати належний контроль за безпековою ситуацією в таборі.

За останньою інформацією ООН, з почату внутріполітичної кризи в Сирії у березні 2011 року Йорданія прийняла на своїй території 200 тис. сирійських біженців.

9 жовтня йорданські активісти висунули вимогу щодо скасування смертної кари в країні. Мораторій на смертний вирок фактично введений в Йорданії у 2006 році заморозив здійснення вищої міри покарання. Проте, на думку активістів, немає гарантії, що Йорданія не повернеться до такої міри покарання знову.

Місцеві активісти закликали громадськість активізувати зусилля, спрямовані на приєднання Королівства до численної групи країн, які вже ввели заборону на здійснення смертної кари.

На сьогодні в Йорданії 94 особи, з яких 7 – жінки, очікують на смертну кару. Загалом, в Королівстві смертна кара здійснюється виключно за окремим указом Короля країни. Така процедура передбачена статтею 93 Конституції Йорданії. Кожний окремий вирок щодо смертної кари подається на розгляд йорданського монарха Радою Міністрів разом з їхнім висновком щодо скоєного злочину.

У 2010 році Йорданія утрималась від голосування за резолюцію Генеральної асамблеї ООН, яка закликала до введення універсального мораторію на смертну кару. На думку Регіонального директора Міжнародного органу кримінальної реформи Т.Джабера, така позиція Королівства є позитивною ознакою, яка може стати початком скасування смертної кари в Королівстві.

10 жовтня Король Йорданії Абдалла ІІ призначив новим главою уряду Королівства А.Енсура, який замінив на цій посаді Ф.Таравне. А.Енсур був кілька разів депутатом йорданського парламенту, сенатором, а також обіймав посади заступника прем’єр-міністра та міністра закордонних справ Йорданії. До призначення на посаду прем’єр-міністра А.Енсур був депутатом Нижньої палати парламенту країни.

За словами йорданського монарха, основним завданням новопризначеного уряду стане зміцнення взаємодії з Незалежною виборчою комісією та сприяння цьому органу у контролі за парламентськими виборами.
Після того, як Незалежна виборча комісія Йорданії прийняла рішення про подовження терміну реєстрації виборців на 15 днів, проведення виборів було перенесено на початок наступного року.

11 жовтня оприлюднено заяву йорданської опозиції щодо призначення А.Енсура новим главою уряду Королівства. Ліві сили, ісламісти та незалежні політичні діячі привітали таке призначення й назвали його «позитивним кроком на шляху порятунку процесу реформування». Найбільший в Йорданії політичний рух «Брати-мусульмани» також позитивно поставився до призначення А.Енсура.

Така реакція опозиційних сил на призначення А.Енсура пов’язана, перш за все, з тим, що він, будучи депутатом йорданського парламенту, гучно критикував новий закон про вибори.

На думку лівих сил Королівства, ступінь довіри громадськості до А.Енсура та попередження загальнонаціонального бойкоту виборчого процесу залежатиме від його здатності підтримувати свої погляди, знаходячись на посаді прем’єр-міністра країни.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

6 жовтня підписано угоду між Йорданією та ЄС про надання Королівству гранту на 40 млн. євро. Зазначений грант має на меті підтримання державного бюджету та економічних реформ в країні.
Підписання угоди відбулось у рамках візиту Президента Європейської Комісії Х.М.Баррозо в Амман. Під час візиту європейський високопосадовець провів зустріч з Королем Йорданії Абдаллою ІІ, у ході якої було обговорено шляхи зміцнення стратегічного партнерства між Йорданією та ЄС.
У рамках візиту до Йорданії Х.М.Баррозо відвідав також табір для сирійських біженців в Заатарі з метою ознайомлення з умовами проживання сирійців на території Королівства, а також рівнем надання послуг йорданською стороною біженцям з Сирії.

7 жовтня оприлюднено звернення уряду Йорданії до сирійської опозиції із закликом об’єднати свої лави та зусилля з метою припинення кровопролиття та врегулювання внутріполітичної кризи в Сирії.
Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде озвучив позицію Королівства під час зустрічі з колишнім прем’єр-міністром Сирії Р.Хіджабом, який втік до Йорданії та оголосив про приєднання до лав сирійської опозиції у серпні ц.р.

8 жовтня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ та Королеви Ранії з Виконавчим директором ЮНІСЕФ А.Лейком в Аммані. У ході зустрічі сторони відзначили важливість координації дій між агентствами ООН та місцевими інституціями з метою забезпечення гуманітарною допомогою вразливих верств населення Королівства, зокрема дітей.

Було обговорено також питання сирійських біженців, кількість яких постійно зростає на території Королівства. Йорданський монарх зауважив, що Йорданія докладає максимальних зусиль, щоб забезпечити сирійських біженців всім необхідним. У свою чергу, А.Лейк запевнив йорданську сторону в готовності надавати Йорданії необхідну підтримку у світлі зростання кількості сирійських біженців.

ЮНІСЕФ підтримав кампанію Міністерства охорони здоров'я Йорданії щодо вакцинації дітей сирійських біженців від кору. Крім того, це агентство ООН забезпечує водою табір для сирійських біженців в Заатарі – наразі на одну людину в таборі витрачається 50 літрів води.

8 жовтня відбувся візит в Йорданію Президента Дагестану М.Магомедова. У рамках візиту відбулась його зустріч з Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Сторони обговорили стан розвитку двосторонніх відносин й погодились на необхідності розвитку двостороннього співробітництва в торговельно-економічній сфері.
Під час зустрічі йорданський монарх озвучив негативне відношення Йорданії до дій Ізраїлю, які спрямовані проти святих місць Єрусалиму й підривають стабільність в цілому регіоні. Абдалла ІІ зауважив, що Йорданія й надалі захищатиме мусульманські й християнські святині Старого Міста.

9 жовтня відбулась телефонна розмова між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Президентом Росії В.Путіним. Лідери двох держав обговорили останній перебіг подій в регіоні, зокрема сирійську кризу. Обмінялися думками щодо шляхів розвитку двосторонніх відносин у різних сферах.

11 жовтня оприлюднено заяву Збройних сил Йорданії, в якій спростовується присутність військового контингенту США на кордоні з Сирією з метою попередження потенційної загрози застосування сирійською армією хімічної зброї.

За словами представника ЗС Йорданії, військові Королівства в змозі протистояти будь-якій загрозі національній безпеці країни власними силами.

Заяву було зроблено у відповідь на публікацію в газеті «Нью-Йорк Таймс» інформації, в якій Вашингтон обвинувачується у розміщенні на території Королівства 150 військових радників для надання допомоги Йорданії у світлі зростання кількості сирійських біженців та існування потенційної загрози застосування хімічної зброї владою Б.Ассада.

Економічні питання

7 жовтня оприлюднено заяву Міністра фінансів Йорданії С.Хафеза, у якій йдеться про те, що Кувейт перевів в Центральний банк Йорданії 250 млн. дол. США. Ця сума є внеском Кувейту до 5 млрд. дол. США, які мають бути надані Йорданії у якості грантів країнами Ради співробітництва країн Перської затоки. Грант має бути наданий Йорданії протягом п’яти наступних років з метою підтримання реалізації проектів розвитку.

7 жовтня ЄС прийняв рішення про збільшення обсягу фінансової допомоги Йорданії в освітній сфері на 4,6 млн. євро. Таким чином загальна допомога ЄС Королівству в цій сфері становить 10 млн. євро.

Планується також, що до кінця поточного року Йорданія та ЄС підпишуть ще одну угоду про надання гранту у розмірі 28 млн. євро. Загалом ЄС планує надати Йорданії 13 млн. євро на підтримку реалізації Плану дій Йорданія – ЄС, а також 5 млн. євро на підтримки безпекової сфери країни.

8 жовтня оприлюднено заяву Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде стосовно проведення у рамках 67-ї Генеральної Асамблеї ООН переговорів з Президентом Єгипту М.Мурсі щодо відновлення поставок газу через Арабський газопровід.

Угода про постачання єгипетського газу в Йорданію була підписана у 2002 році й гарантувала постачання 220 млн. кубічних футів газу на день, проте з початком єгипетської революції, яка усунула від влади Х.Мубарака, було здійснено 15 терористичних атак на Арабський газопровід. В результаті постійного припинення постачання газу з Єгипту протягом останніх двох років Йорданія втратила 3 млрд. дол. США.

9 жовтня оприлюднено економічні показники Королівства станом на кінець серпня цього року. Державний борг Королівства зріс на 17% протягом перших 8 місяців поточного року й становить 15,7 млрд. динарів (22,14 млрд. дол. США). Станом на кінець 2011 року цей показник становив 13,4 млрд. динарів (18,9 млрд. дол. США). Таке зростання державного боргу свідчить про зростання позик в місцевих банках, які перевищили 2 млрд. динарів (2,8 млрд. дол. США) та міжнародних позик, які зросли на 300 млн. динарів (423 млн. дол. США).
Зовнішній борг Йорданії сягнув 4,771 млрд. динарів (6,729 млрд. дол. США), внутрішній борг – 10,948 млрд. динарів (15,441 млрд. дол. США).

Станом на кінець серпня ц.р. Йорданія запозичила у Світового банку 814,2 млн. динарів (1,148 млрд. дол. США), у МВФ – 276,4 млн. динарів (389,8 млн. дол. США) та у Арабського фонду з економічного та соціального розвитку – 564,2 млн. динарів (795,7 млн. дол. США).

Водночас, надходження в державний бюджет Йорданії протягом 8 місяців цього року зросли на 225,9 млн. динарів (318,6 млн. дол. США) й сягнули показника у 3,145 млрд. динарів (4,435 млрд. дол. США).
Дефіцит державного бюджету Йорданії станом на кінець серпня поточного року становив 886,2 млн. динарів (1,249 млрд. дол. США). Прогнозується, що до кінця поточного року цей показник сягне 1,2 млрд. динарів (1,7 млрд. дол. США).

10 жовтня оприлюднено економічні прогнози МВФ щодо Йорданії. На думку цієї міжнародної фінансової установи, зростання ВВП в Королівстві у 2013 році становитиме 3,5%, у 2017 році – 4,5%. За даними МВФ, протягом першого півріччя поточного року показник зростання ВВП країни становив 3%.
На сьогодні показник безробіття в Йорданії становить 13,1%. Згідно з прогнозам МВФ цей показник знизиться у 2013 році до 12,9%.

Публікації про Україну

6 жовтня провідні йорданські ЗМІ активно висвітлили офіційний візит Голови Палати депутатів Національних Зборів Йорданії А.Аль-Дугмі до України, який відбувся з 30 вересня по 4 жовтня ц.р.

Зазначається, що у ході першого в історії двосторонніх відносин візиту йорданської парламентської делегації до Києва були проведені зустрічі спікера Нижньої палати йорданського парламенту з Президентом, Прем’єр-міністром та Головою Верховної Ради України. Під час переговорів були обговорені питання поглиблення українсько-йорданського співробітництва у політичній, торгово-економічній, культурно-гуманітарній та парламентській сферах. До складу представницької делегації входили десять депутатів – членів групи дружби з Україною та два представники секретаріату парламенту.

Підкреслюється, що згідно із заявою Президента України, що наша держава розглядає Йорданію як одного з важливих торговельних партнерів на Близькому Сході. Глава держави також висловив переконання, що для більш продуктивного розвитку взаємовигідної торговельно-економічної співпраці нашим країнам необхідно розглянути питання розширення експорту українських товарів до Йорданії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux