• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві
Опубліковано 18 жовтня 2012 року о 14:56

Огляд найважливіших подій в Йорданії за 13 – 18 жовтня 2012 р., підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

13 жовтня було призначено нового прем’єр-міністра Йорданії, яким став колишній депутат Нижньої палати йорданського парламенту А.Енсур. Погляди нового глави йорданського уряду відрізняються від його попередника. Тривалий час він підтримував ісламістів Королівства, гучно критикуючи політику колишнього уряду країни. Проте, на думку аналітиків, незважаючи на різницю у поглядах, політичний реалізм має взяти верх й А.Енсур продовжуватиме проводити політику свого попередника.

За словами політичних оглядачів, вже після першого зібрання новообраного уряду, стало зрозуміло, що він не в змозі виконати дві основні вимоги йорданської опозиції – зміна законів про вибори та про пресу й публікації.

13 жовтня відбулась зустріч А.Енсура з керівництвом найбільшого в країні опозиційного руху «Брати-мусульмани». Новопризначений глава йорданського уряду запропонував цьому ісламістському руху взяти участь у парламентських виборах й з цією метою пообіцяв, що термін реєстрації виборців в країні буде подовжено з тим, щоб члени цієї ісламістської організації мали достатньо часу для реєстрації.

Проте, за словами лідера «Братів-мусульман», призначення нового глави уряду не змінить позицію ісламістів й вони продовжуватимуть бойкотувати парламентські вибори. Як зазначив генеральний секретар «Братів- мусульман» Х.Мансур, «за результатами зустрічі з новопризначеним главою уряду можна зробити висновок, що новий уряд не робитиме кроків до серйозних змін в країні й продовжуватиме політику старого уряду».

14 жовтня відбувся візит глави йорданського уряду А.Енсура до Касаційного та Конституційного судів Йорданії. У ході візиту до Касаційного суду Йорданії А.Енсур запевнив членів Суду у тому, що уряд докладатиме максимальних зусиль з метою забезпечення незалежності суддів цього органу.

Під час візиту до Конституційного суду Йорданії А.Енсур провів зустріч з його Президентом Т.Хікматом. Глава йорданського уряду зауважив, що правки внесені до Конституції Королівства накладають на Конституційний суд велику відповідальність. За словами А.Енсура, Конституційний суд має встановити «нові традиції» у сфері забезпечення верховенства права та зміцнення юрисдикції державних органів країни.

15 жовтня завершився процес реєстрації з метою участі у парламентських виборах. Згідно із заявою Незалежної виборчої комісії Йорданії, наданого терміну реєстрації було достатньо для того, щоб всі бажаючі зареєструвалися для участі у виборчому процесі.

За останніми даними кількість виборців, які зареєструвалися в Королівстві, перевищила 2,228 млн. осіб. Цей показник становить 70% від загальної кількості виборців Йорданії. В країні не підраховано точну кількість виборців, що мають право обирати парламентський склад, проте приблизно цей показник перевищує 3 млн. осіб, з яких 1,5 млн. йорданців працюють закордоном, переважно в країнах Перської затоки.
Були сформовані виборчі комітети в 45 областях Королівства, яким Незалежна виборча комісія Йорданії делегувала свої права на проведення парламентських виборів.

15 жовтня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з керівництвом та членами Конституційного суду Йорданії. Під час зустрічі йорданський монарх зауважив, що конструктивні протести опозиційних рухів сприяють реформаційному процесу в країні й закликав ці рухи до інституціоналізації їхньої діяльності шляхом затвердження прозорої політичної, економічної та соціальної платформ, а також до участі у громадському житті Королівства, зокрема у майбутніх парламентських виборах.

Водночас, Король застеріг політичні рухи від «зловмисників, які намагаються заволодіти довірою вулиць заради власних інтересів».

Абдалла ІІ зазначив, що парламентські вибори в Йорданії стануть першими виборами, в яких йорданці зможуть обирати кандидатів з усього Королівства. Крім того, вперше вибори проводитимуться Незалежною виборчою комісією.

15 жовтня оприлюднено заяву йорданського уряду стосовно діяльності Антикорупційної комісії, яку було зроблено за результатами зустрічі новопризначеного Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура з Головою Комісії С.Біно.

У заяві йдеться про те, що уряд не збирається ставати на заваді Комісії у справі боротьби з корупцією та розслідування справ за підозрою у корупційній діяльності.

За словами глави уряду Королівства, Комісія не зважатиме на позицію, що займає чиновник, який підозрюється у корупційній діяльності. Водночас, Прем’єр-міністр Королівства закликав членів Антикорупційної комісії знайти баланс між захистом державних коштів і репутацією країни з одного боку та повагою до гідності чиновників – з іншого.

16 жовтня оприлюднено заяву йорданського уряду, в якій йдеться про те, що незважаючи на офіційне завершення процесу реєстрації виборців, уряд Королівства залишається відкритим для діалогу з опозиційними силами країни.
В заяві підкреслюється, що уряд країни «не зачиняє двері для діалогу з будь-якою політичною партією або групою, що вирішила бойкотувати вибори, включаючи ісламістський рух «Брати-мусульмани».

16 жовтня оголошено дату проведення парламентських виборів, які відбудуться 23 січня 2013 року. Згідно із заявою Комісії, заповнення заявок кандидатів на участь у виборах до складу парламенту розпочнеться 22 грудня ц.р. й триватиме три дні.

Згідно із Законом про вибори Йорданії, всі державні службовці, включаючи міністрів, які бажають виставити свої кандидатури на виборах до законодавчого органу Королівства, мають піти у відставку за 60 днів до початку заповнення заявок на участь у виборчому процесі, тобто до 22 жовтня ц.р.

Найбільші опозиційні групи Королівства не братимуть участі у цих виборах.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

13 жовтня в Аммані відбувся 46-й щорічний дипломатичний ярмарок, в якому взяли участь 55 посольств та дипломатичних представництв, акредитованих в Йорданії. Дипломатичні місії продавали національні сувеніри та традиційну їжу країн, що вони представляли.

Ярмарок відбувався під патронатом Її величності Принцеси Басми Бінт Талал й зібрав сотні відвідувачів. Всі кошти, зібрані від продажу національної продукції, підуть на підтримання сирітського будинку Мабаррат Ум Аль Хусейн, заснованого Королевою Алією у 1958 році.

14 жовтня оприлюднено заяву йорданського уряду щодо присутності військового персоналу США на території Йорданії. У заяві йдеться, що військові «братніх й дружніх народів, включаючи США» є частиною звичайного порядку речей у сфері військового співробітництва між Йорданією й цими країнами.

За словами Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіта, присутність американського військового персоналу на території Королівства «є частиною програми обміну візитами». «Метою візиту є розширення співробітництва, обмін досвідом та підтримання регіональної стабільності» - заявив С.Мааіта.

15 жовтня оприлюднено плани йорданського уряду щодо спорудження в Йорданії другого табору для сирійських біженців. Таке рішення було прийнято у світлі зростання кількості сирійських біженців, яка вже перевищила 250 тис. осіб.

Планується, що табір буде споруджено в Марджиб Аль Фахуд (20 км від Зарки). Відкриття табору відбудеться наприкінці поточного року. Новий табір буде розрахований на 45 тис. сирійців.

16 жовтня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з Міністром закордонних справ Бразилії А.Патріота. Під час зустрічі основну увагу було приділено питанню можливої допомоги бразильської сторони Йорданії у світлі зростання кількості сирійських біженців.

Йорданський монарх поінформував також співрозмовника про результати його зустрічі з Президентом Бразилії у рамках 3-го саміту лідерів арабських країн та Латинської Америки, який проходив у Перу на початку жовтня поточного року.

17 жовтня розпочався триденний візит в Йорданію Короля Марокко Мохаммеда VI. У рамках візиту заплановані переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та марокканським монархом з питань двостороннього співробітництва у різних сферах та зміцнення арабсько-ісламської солідарності.

Під час переговорів сторони мають також розглянути регіональні проблеми, зокрема ситуацію в Сирії та палестинське питання. Окремої уваги буде приділено шляхам протистояння діям Ізраїлю в Єрусалимі заради захисту ісламських та християнських святинь Старого міста.

Йорданія є другою країною арабського туру марокканського монарха. Першою він відвідав Саудівську Аравію. Після Йорданії Мохаммед VI відвідає Катар, ОАЕ та Кувейт.

18 жовтня оприлюднено заклик Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура до міжнародної спільноти щодо допомоги Королівству у створенні належних умов для сирійських біженців на території країни, кількість яких вже перевищила 200 тис. осіб.

Заклик було зроблено за результатами візиту глави йорданського уряду у супроводі членів Кабінету Міністрів та вищих чинів Збройних Сил Йорданії в табір для сирійських біженців в Заатарі.

Після відвідування табору А.Енсур дав вказівки урядовцям регулярно розчищати дороги біля табору, оскільки враховуючи географічне положення табору, який знаходиться у пустельній місцевості, пил та бруд є великою проблемою для біженців в таборі. Крім того, глава йорданського уряду наказав збудувати необхідну інфраструктуру для уникнення в таборі паводків взимку.

18 жовтня оприлюднено інформацію про те, що історична пам’ятка Йорданії Петра ризикує потрапити у cписок cвітової спадщини, що знаходиться під загрозою. Така вірогідність існує у разі, якщо Королівство й надалі не виконуватиме всіх необхідних вимог із захисту цієї пам’ятки.

У 1985 році Петра була занесена до Списку світової спадщини й у 2007 році була названа одним з семи нових чудес світу. Лише у 2010 році Йорданія розпочала вживати заходів, спрямованих на захист Петри.
Центр світової спадщини визначив основні вимоги, які Йорданія має виконати, щоб Петру не було включено до списку пам’яток, які опинилися під загрозою. З цією метою Йорданія має надати до лютого 2013 року звіт про виконання зазначених вимог.

Економічні питання

17 жовтня оголошено, що починаючи з минулого тижня Єгипет призупинив поставки газу в Королівство у світлі нещодавнього зростання газового попиту на внутрішньому ринку. На думку аналітиків, рішення єгипетського уряду означатиме загострення енергетичної кризи в Йорданії.

Виступаючи на засіданні фінансового комітету єгипетського парламенту, Міністр з питань енергетики Єгипту О.Камаль оголосив про призупинення постачання газу в Іспанію та Йорданію через великий попит на ці енергетичні ресурси на місцевому ринку.

Згідно із заявою Міністерства енергетики Йорданії, Каїр попередив Королівство на поточному тижні про тимчасове призупинення постачання газу з метою покриття власних газових потреб. Водночас, єгипетська влада не поінформувала щодо дати відновлення газових поставок в Королівство.

У світлі збитків в обсязі 2 млрд. дол. США, які понесла Йорданія через перебої з постачанням газу з Єгипту, ціни на електроенергію на внутрішньому ринку Королівства мають зрости на 8%.

17 жовтня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура, в якій йдеться про те, що левова частка урядових субсидій, якими мали б користуватися незаможні прошарки населення країни, йдуть у кишеню заможних йорданців та іноземців. За словами А.Енсура, уряд Королівства ретельно вивчить механізм надання субсидій та його економічні й соціальні наслідки.

Згідно з офіційними даними, лише 3,9% субсидій отримують незаможні верстви населення Йорданії, тоді як 22,3% субсидій користуються заможні йорданці. Державний бюджет Йорданії оцінюється у 7 млрд. динарів (9,8 млрд. дол. США), з яких 40% (близько 4,2 млрд. дол. США) витрачається на субсидії на пальне та товари першого вжитку.

17 жовтня в Аммані розпочався Європейсько-середземноморський саміт Соціально-економічних рад. Під час саміту із промовою виступив Президент Соціально-економічної ради Йорданії Дж.Анані, який зауважив, що для того, щоб Королівство стало економічно незалежною державою, Йорданії необхідно подолати енергетичну кризу й інвестувати близько 20-25 млрд. дол. США у цю сферу протягом наступних 10 років.
Дж.Анані підкреслив, що Йорданія зазнала негативного впливу від п’яти криз: міжнародної, економічної, європейської, сирійської, енергетичної та «Арабської весни». Найбільших збитків, за словам Дж.Анані, принесла сирійська криза, яка сприяла зростанню цін в країні, негативно позначилася на комерційних та транспортних інтересах Королівства. Ця криза коштувала Йорданії 600 млн. динарів (846 млн. дол. США).

Публікації про Україну

17 жовтня провідна йорданська газета «Аль-Діар» опублікувала статтю під заголовком «Вибори українців». У статті йдеться про те, що 28 жовтня 2012 року відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» відбудуться парламентські вибори. Закон встановив пятивідсотковий прохідний бар’єр та змішану систему: 225 депутатів мають бути обрані в державному багатомандатному окрузі за виборчими списками від політичних партій, інші ж 225 депутатів – згідно мажоритарної системи в одномандатних округах.

Зазначається, що участь у виборах братимуть лише політичні партії. Участь блоків, які складаються з партій, не передбачено. Офіційно виборча компанія в Україні ведеться з 30 липня поточного року.

Підкреслюється, що уряд України робить все від нього залежне, щоб вибори у Верховну Раду України були справедливими й прозорими. З цією метою в Україну запрошені спостерігачі від міжнародних організацій та інших держав.

Видання зауважує, що громадяни України, які проживають в Йорданії, також братимуть участь у голосуванні на парламентських виборах. З цією метою Виборча комісія при Посольстві України в Аммані запрошує українських громадян віддати свої голоси за політичні партії, яким вони віддають перевагу та довіряють.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux