• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 23 – 27 вересня 2012 р.
Опубліковано 27 вересня 2012 року о 13:02

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Повідомлення про Україну

27 вересня провідні ЗМІ Йорданії повідомили про зустріч Посла України в Йорданії С.О.Паська зі Спікером Нижньої палати йорданського парламенту А.Аль-Дугміта членами депутатської групи дружби з Україною.

Під час бесіди сторони обговорили питання, пов’язані із запланованим на 30 вересня – 4 жовтня 2012 р. офіційним візитом в Україну Спікера Нижньої палати йорданського парламенту.

А.Аль-Дугмі високо оцінив стан українсько-йорданських відносин і висловив впевненість, що його візит до України сприятиме розвитку двостороннього міжпарламентського співробітництва.

Внутрішні події

В Йорданії продовжується розслідування резонансних справ, пов’язаних з корупцією у вищих ешелонах влади. Відомий бізнес-магнат Х.Шагін, якого у 2011 році було засуджено до трьох років позбавлення волі за корупційні дії, пов’язані з Йорданською нафтопереробною компанією, а також троє колишніх керівників Державної корпорації з розвитку та інвестиційних проектів, погодилися повернути у державну скарбницю близько 17 млн. дол. в рамках розслідування іншої резонансної справи щодо відмивання коштів, призначених для будівництва водопроводу з містечка Дісі на півдні Королівства до Аммана.

За інформацією місцевих ЗМІ, дана справа розпочалася у 2005 р., коли уряд Йорданії оголосив тендер на техніко-економічне обґрунтування вищезгаданого проекту. Фінансовий посередник попросив перевести кошти за виконані роботи на швейцарський рахунок компанії, очолюваної відомим йорданським бізнесменом Х.Шагіном.

21 вересня в Аммані та інших містах Королівства відбулися масові акції протесту за участю кількох тисяч осіб. До вимог щодо покращення соціально-економічної ситуації додалися гасла політичного характеру – учасники протестів звернулися до уряду з вимогою звільнити одинадцять активістів, заарештованих на початку вересня в провінції Тафіла за те, що вони скандували антикоролівські гасла. Проти згаданих йорданців були порушені кримінальні справи за статтями «спроба повалення політичного режиму» та «нанесення образи Королю та королівській родині», які невдовзі були передані до Суду державної безпеки. Робота цього органу протягом кількох останніх років була суттєво обмежена з огляду на оголошену керівництвом країни стратегію «м’якої безпеки». На думку провідних оглядачів, завдяки реалізації цієї стратегії, у порівнянні з іншими країнами регіону Йорданія до цього часу демонструвала досить високі стандарти свободи слова та зборів. Втім, останні кримінальні справи проти активістів можуть поставити під загрозу імідж країни.

Під час однієї з вищезгаданих акцій на декілька годин було затримано групу осіб за те, що вони скандували «незаконні гасла».

Окремо слід відзначити проведення кількох антиамериканських демонстрацій, пов’язаних з оприлюдненим в мережі Інтернет фільму про мусульманського пророка Мухамеда. Учасники цих акцій звернулися до уряду Йорданії з вимогою вислати з країни Посла США.

23 вересня в Аммані відбулася демонстрація протесту проти ухваленого парламентом влітку ц.р. Закону про друковані засоби масової інформації. Учасники акції піддали критиці положення згаданого документа, назвавши його недемократичним та таким, який значно обмежить свободу друкованих засобів масової інформації, зокрема, Інтернет-сайтів, та унеможливить контроль за діяльністю виконавчої гілки влади. Демонстранти оголосили про створення Громадського альянсу, до складу якого увійшли представники політичних партій, громадських організацій та журналісти.

Слід зазначити, що Закон про друковані засоби масової інформації надав уряду країни можливість контролювати зміст публікацій та, у разі необхідності, вживати заходи для обмеження або припинення діяльності Інтернет-сайтів. Крім того, Закон вимагає від власників друкованих видань розміщувати лише достовірну інформацію, у іншому випадку він передбачає введення санкцій щодо видання.

25 вересня в Аммані відбулася внутрішньопартійна зустріч керівництва «Братів-мусульман», на якій були присутні члени Вищої Ради з питань реформ – дорадчого політичного органу, який було створено при русі. Головним результатом засідання стало рішення щодо бойкоту майбутніх виборів до Нижньої палати йорданського парламенту. Незважаючи на попередні спроби йорданської влади залучити «Братів-мусульман» до участі у виборах, переважна більшість членів руху висловилася проти цього, закликаючи до невизнання результатів голосування.

Слід зазначити, що на минулому тижні колишній Прем’єр-міністр Йорданії Ф.Аль-Фаєз провів зустріч з керівництвом «Братів-мусульман», під час якої він закликав рух до участі у майбутніх виборах.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

22 вересня в Афганістані загинув йорданський військовослужбовець А.Навафле, який перебував у складі батальйону миротворчих сил ООН. За інформацією місцевих ЗМІ, смерть солдата настала в наслідок розриву ракети в провінції Логар, де на той час перебував батальйон.

Протягом 2012 року в Афганістані загинули 283 військовослужбовців, які перебувають у складі миротворчої місії.

У рамках свого робочого візиту до США Король Йорданії Абдалла ІІ провів 24-25 вересня низку зустрічей з керівниками інших країн та відомими політичними діячами. Зокрема, йорданський монарх зустрівся з президентами Франції, Австрії, Ємену, міністрами закордонних справ Росії та Німеччини. Важливе місце на переговорах посіло обговорення питань відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів з мирного врегулювання та ситуації в Сирії. Йорданський монарх наголосив на необхідності активізації міжнародних зусиль для відновлення мирних переговорів, результатом яких має стати створення незалежної палестинської держави на територіях, які були окуповані ізраїльською стороною після 4 червня 1967 року зі столицею у Східному Єрусалимі. Абдалла ІІ розповів про заходи, які вживаються йорданською стороною з метою прийому сирійських біженців та наголосив на необхідності пошуку політичного врегулювання сирійської кризи.

Під час зустрічі Абдалли ІІ із засновником та виконавчим головою Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) К.Шваббом було оголошено про проведення 24-26 травня 2013р. на йорданському узбережжі Мертвого моря чергового засідання ВЕФ, присвяченого проблематиці Близького Сходу та Північної Африки. Важливою темою Форуму буде проблема безробіття серед молоді.

26 вересня Король Йорданії Абдалла ІІ виступив з трибуни Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. Під час своєї промови йорданський монарх привернув увагу учасників засідання до палестинської проблеми та розвитку ситуації в Сирії. Зокрема, він із занепокоєнням констатував відсутність прогресу в ізраїльсько-палестинських переговорах з мирного врегулювання та застеріг Ізраїль від вжиття одноосібних заходів, спрямованих на «знищення мусульманської та християнської ідентичності Єрусалима».

Абдалла ІІ наголосив на необхідності припинення кровопролиття у Сирії та невідкладної передачі влади, що, на думку монарха, є передумовою для початку політичного процесу у цій країні.

Економіка

22 вересня Міністр планування та міжнародного співробітництва Йорданії Д.Хассан підписав в Аммані угоду з урядом США щодо виділення Королівству гранту у розмірі 17 млн. дол. США на купівлю 50 тис. тон американської пшениці.

За інформацією йорданських ЗМІ, 11 млн. дол. з вищезгаданої суми будуть використані для будівництва протягом наступних трьох років дамби біля міста Карак. Інші 6 млн. дол. будуть витрачені на доставку пшениці зі Сполучених Штатів до йорданського порту Акаба.

20 вересня, в рамках чергового засідання Спільної йордансько-іракської комісії з торговельно-економічного співробітництва, Міністр енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії А.Батайне та Міністр нафти Іраку А.Люейбі підписали в Аммані угоду щодо будівництва газо- та нафтопроводу, який з’єднає обидві країни.

Згаданий документ передбачає, зокрема, постачання до нафтопереробного заводу йорданського міста Зарка до 1 млн. бар. іракської нафти на щоденній основі, частину якої Амман зможе реекспортувати через морський порт Акаба. За словами іракського посадовця, Багдад вже уклав угоду з міжнародною консалтинговою компанією для підготовки техніко-економічного обґрунтування згаданого проекту.

За інформацією Міністерства планування та міжнародного співробітництва Йорданії, фінансовий грант у сумі 5 млрд. дол., який було виділено Амману Радою співробітництва арабських держав Перської затоки, буде розподілено на три частини. До першої частини, на яку планується витратити 686,9 млн. дол., включені капітальні проекти, зазначені в державному бюджеті на 2012-2015 рр. До другої категорії увійшли першочергові проекти, зазначені у Виконавчій програмі розвитку на 2012 – 2014 рр. На їхню реалізацію буде витрачено 483 млн. дол. До третьої групи увійшли проекти державного значення, зокрема, будівництво йорданської залізниці (80 млн. дол.), проекти в галузі охорони здоров’я на 2012 – 2015 рр. (104 млн. дол.) та проекти в галузі освіти (59,7 млн. дол.).

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux