• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 9 – 16 серпня 2012 р.
Опубліковано 16 серпня 2012 року о 11:23

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

12 серпня оприлюднено заяву йорданського уряду, у якій пролунали звинувачення на адресу найбільшої опозиційної сили Йорданії – руху «Брати-мусульмани». У заяві йдеться про те, що ісламісти намагаються змінити конституцію країни таким чином, щоб обмежити повноваження йорданського монарха. На думку уряду, «така політика є неприйнятною для йорданського народу».

За словами Державного міністра з питань преси та комунікацій С.Мааіта, ісламісти бойкотують вибори не тому, що їх не влаштовує закон про вибори, а тому, що перш ніж брати участь у парламентських виборах вони прагнуть змінити конституцію. С.Мааіта зазначив, що «королівська влада є незаперечною, а йорданський уряд не вестиме переговори з будь-якою політичною силою щодо цього питання в обмін на участь у політичному процесі».

Як зауважив С.Мааіта, більшість політичних партій Йорданії, незважаючи на певні незадоволення існуючим законом про вибори, все ж таки прийняли рішення брати участь у парламентських виборах й проштовхуватимуть свої ідеї вже в новому парламенті країни.

13 серпня у таборі для сирійських біженців в місті Заатарі відбулась сутичка між поліцією та біженцями. Близько 60 сирійців намагалися залишити табір для біженців та повернутися до прикордонного міста Рамта.

За словами сирійських біженців, вони намагалися повернутися в будинки, які були орендовані для них в місті Рамта, оскільки їх не задовольняють умови перебування в таборі для біженців в Заатарі. Біженці скаржаться на спеку, бруд та відсутність електрики, а також невідповідність умов проживання у таборі в Заатарі міжнародним стандартам.

У світлі інциденту у таборі для сирійських біженців, йорданський уряд зробив заяву, в якій йдеться про те, що Йорданія усвідомлює, в яких важких умовах знаходяться сирійські біженці в таборі в Заатарі й активно співпрацює з Верховним комісаром ООН з питань біженців в Йорданії з метою поліпшення умов життя в цьому таборі.

За словами Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіта, в таборі для сирійських біженців в Заатарі планується встановити великі тенти, які будуть покривати 10 малих тентів та оснастити їх телевізорами, а також збудувати місце для проведення зборів біженців.

13 серпня оприлюднено заяву Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіта стосовно колишнього прем’єр-міністра Сирії Р.Хіджаба, який перейшов на сторону сирійської опозиції й наразі знаходиться на території Королівства.

За словами С.Мааіта, колишній сирійський високопосадовець все ще знаходиться під захистом сил безпеки Йорданії й не звертався до йорданської влади з проханням про надання політичного притулку. С.Мааіта зауважив, що Р.Хіджаб знаходиться в таких же умовах як інші сирійські громадяни й він вільний приймати рішення щодо його подальшої долі.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

9 серпня відбувся візит Короля Йорданії Абдалли ІІ до Катару, у ході якого йорданський монарх провів переговори з Еміром цієї країни шейхом Х.Аль Тані.

Сторони приділили основної уваги стану розвитку двосторонніх відносин та подіям в регіоні, зокрема ситуації в Сирії. Лідери двох держав погодились з необхідністю пошуку політичного рішення з метою врегулювання сирійської кризи. Було також обговорено шляхи відновлення мирних переговорів між ізраїльською та палестинською сторонами.

11-12 серпня Міністр закордонних справ Канади Дж.Берд здійснив візит в Йорданію. У ході візиту відбулись переговори між Королем Йорданії та главою канадського зовнішньополітичного відомства. Йорданський монарх висловив занепокоєння останніми подіями в регіоні, зокрема ескалацією конфлікту в Сирії. На думку Абдалли ІІ, міжнародна спільнота має докласти зусиль з метою пошуку політичного врегулювання сирійської кризи таким чином, щоб зберегти територіальну цілісність цієї країни. Абдалла ІІ також підкреслив, що погіршення ситуації в Сирії призводить до збільшення кількості сирійських біженців, що негативно позначається на економіці Йорданії.

У свою чергу, глава зовнішньополітичного відомства Канади запевнив йорданську сторону у готовності надати будь-яку допомогу у подоланні гуманітарної кризи в Королівстві, спричиненої невпинним зростанням кількості сирійських біженців.

У рамках візиту Дж.Берд відвідав табір для сирійських біженців в місті Заатарі, що на півночі Королівства. Під час спільної з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде прес-конференції, Дж.Берд заявив, що Канада прагне збільшити обсяг допомоги сирійським біженцям, які знаходяться на території Йорданії. Він також зазначив, що візит в табір для біженців мав на меті вивчення ситуації з тим, щоб визначити яку саме допомогу необхідно збільшити для сирійських біженців.

12 серпня оприлюднено заяву Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде, в якій спростовуються чутки про нові сутички між сирійськими та йорданськими військовими на сирійсько-йорданському кордоні.

У заяві йдеться про те, що на йордансько-сирійському кордоні мала місце лише перестрілка, під час якої йорданські прикордонники намагалися захистити сирійських біженців, які переходили кордон, щоб потрапити на територію Йорданії.

Заяву було зроблено, після того, як інформаційне агентство «Рейтер» оприлюднило інформацію про те, що 9 серпня в районі Тель Шихаб-Турра (80 км від Амману) між йорданськими та сирійськими військовими відбулась збройна сутичка.

Активісти сирійської опозиції, які стали свідками збройної сутички на кордоні, нібито поінформували журналістів «Рейтер», що під час інциденту йорданські військові використали бронетехніку. За свідченнями сирійських опозиціонерів, сирійські прикордонники почали стріляти по біженцям, які намагалися перетнути кордон. Йорданські прикордонники відкрили вогонь у відповідь, після чого застосували бронетехніку. За словами опозиційних активістів Сирії, сутичка була запеклою й тривала понад годину.

У своїй заяві глава зовнішньополітичного відомства Йорданії категорично спростував інформацію про застосування йорданськими прикордонниками бронетехніки.

13 серпня оприлюднено заяву Короля Йорданії Абдалли ІІ напередодні його участі усаміті Організації ісламського співробітництва (ОІС) в Мецці (Саудівська Аравія).

За словами йорданського монарха, саміт проводиться за ініціативи Короля Саудівської Аравії А. бін Абдель Азіза й має на меті зміцнення ісламської солідарності та винайдення шляхів врегулювання сирійської кризи.

На думку Абдалли ІІ, своєю ініціативою саудівський монарх продемонстрував мудрість, прийнявши рішення зібрати представників арабських та ісламських країн у критичний для регіону час. «Проведення саміту в Мецці в останні 10 днів до завершення Священного місяця Рамадан є важливим сигналом» - зазначив Абдалла ІІ.

14-15 серпня Король Йорданії Абдалла ІІ взяв участь у саміті Організації ісламського співробітництва (ОІС).

Виступаючи на відкритті саміту, йорданський монарх зазначив, що односторонні дії Ізраїлю загрожують арабсько-ісламській ідентичності Єрусалиму. Абдалла ІІ закликав мусульманські народи об’єднати зусилля у протистоянні політики Ізраїлю, спрямованої на зміну демографічного складу Єрусалиму, яка є руйнівною для ісламських та християнських святинь цього міста.

У ході саміту йорданський монарх виступив з ініціативою заснування в Ер-Ріяді центру для ведення діалогу між ісламськими школами теології та юриспруденції. Згідно з ініціативою Абдалли ІІ, керівництво центру обиратиметься з генерального секретаріату та ради міністрів ОІС. Ініціатива Короля Йорданії була підтримана саудівським монархом. На його думку, така ініціатива сприятиме зміцненню ісламської солідарності та об’єднанню мусульман.

За пропозицією Короля Саудівської АравіїА. бін Абдель Азіза, сирійське питання, зокрема призупинення членства Сирії в ОІС, обговорювалося на саміті за зачиненими дверима.

Ініціатива призупинення членства Сирії в цій ісламській організації та мобілізації допомоги сирійським повстанцям належала саудівському монарху. Водночас, Іран, який є прибічником режиму нинішнього сирійського президента Б.Ассада, виступив проти такого рішення.

У рамках саміту ОІС Абдалла ІІ провів зустрічі з Королем БахрейнуХ. бін Іса аль-Халіфою, Президентом Тунісу М.Марзукі та Прем’єр-міністром Лівану Н.Мікаті.

15 серпня оприлюднено заяву Державного міністра з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіта, в якій йдеться про те, що найближчими днями Йорданія та міжнародні організації мають намір звернутися до міжнародної спільноти з проханням виділити гуманітарну допомогу сирійським біженцям у світлі ескалації насильства в Сирії.

У заяві підкреслюється, що такий намір Йорданії обумовлений гуманітарною кризою в Королівстві, спричиненої невпинним зростанням кількості сирійських біженців, яка вже перевищила 150 тис. осіб.

За словамиС.Мааіта, з огляду на обмеженість фінансування, табори для сирійських біженців, які були збудовані урядом Йорданії за сприяння Агентства ООН з питань біженців, не відповідають міжнародним стандартам. Важкі умови перебування у таборах для біженців призводять до почастішання випадків силового протистояння між йорданською поліцією та сирійськими біженцями.

З метою подолання гуманітарної кризи США, Великобританія, Канада та Німеччина виділили Королівству гуманітарну допомогу на суму 135 млн. дол. США. Крім того,Франція виділила Йорданії кілька тон медикаментів та розмістила на території Королівства військово-польовий шпиталь з метою надання медичної допомоги сирійським біженцям на території країни.

Економіка

13 серпня оприлюднено заяву Президента Асоціації торговців продовольчими продуктами Йорданії С.Джавабре стосовно цін на продовольчі вироби протягом другого півріччя поточного року.

У заяві йдеться про те, що з огляду на суху погоду, яка встановилася в країнах, які є основними виробниками та постачальниками продовольчих товарів на йорданський ринок – Росії та США, ціни на основні харчові вироби коливатимуться протягом наступних кількох тижнів.

Водночас, за словами С.Джавабре, ціни на низку продовольчих продуктів зазнають різкого підвищення протягом четвертого кварталу цього року. Зокрема, це стосується зернових, соняшникової олії, молочних та м’ясних виробів, а також цукру.

14 серпня оприлюднено рішення японського уряду надати Йорданії довготривалий кредит під низький рівень процентної ставки на суму 156 млн. дол. США з метою фінансування проектів розвитку, які передбачені державним бюджетом Королівства на поточний рік.

За словами Міністра планування та міжнародного співробітництва Йорданії Дж.Хассана, кредит надається Йорданії на 20 років. При цьому, пільговий період кредиту становить шість років, процентна ставка - 0,95%.

16 серпня оприлюднено заяву Міністра планування та міжнародного співробітництва Йорданії Дж.Хассана. У заяві йдеться про те, що гранти, надані Йорданії Сполученими Штатами та ЄС перевищили у поточному році 200 млн. динарів (280 млн. дол. США).

За словами Дж.Хассана, обсяг грантів, отриманих Королівством у 2012 році, на 30% перевищив очікувану суму – 165 млн. динарів (230 млн. дол. США). Зазначені гранти спрямовуватимуться на підтримання державного бюджету країни.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux