• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 30 грудня 2011 р. – 5 січня 2012 р.
Опубліковано 05 січня 2012 року о 15:58

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

30 грудня 2011 р. в Аммані, Ірбіді, Салті та Караці відбулися масові демонстрації протесту, організовані ісламістською організацією «Брати мусульмани». За неофіційними даними, в акції, проведеній в йорданській столиці, взяли участь близько 7000 осіб, які здійснили ходу у центрі Аммана з вимогами боротьби з корупцією та активізації реформ у політичній та економічній сферах. Значного резонансу в йорданському суспільстві та політикумі викликав той факт, що, вперше в новітній історії Королівства, частина учасників акції в Аммані пройшла військовим маршем в організованих колонах на кшталт демонстрацій ісламістських рухів ХАМАС та Хезбалла. Такі дії йорданських ісламістів викликали побоювання як всередині країни, так і за її межами, що йорданські «Брати мусульмани» розпочали віддалятися від принципу мирного проведення масових зібрань, свідченням чого стали заяви керівництва ісламістів про готовність використати під час майбутніх акцій силу з метою захисту своїх ідей.

30 грудня 2011 р. відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з провідними політичними діячами та урядовцями країни. Виступаючи перед представниками різних політичних партій та урядовцями, йорданський монарх відзначив, що рівень добробуту йорданців напряму залежить від успішності проведення внутрідержавних реформ.

За словами Абдалли ІІ, престиж Королівства та національна гідність залежить від престижу та гідності громадян Йорданії. Йорданський монах також висловив задоволення станом проведення внутрішньодержавних реформ, проте, відзначив, що на цьому шляху залишаються проблеми. Абдалла ІІ висловив також незадоволення тим фактом, що у суспільстві є сили, які не бажають «відчинити двері» реформам. Водночас, Абдалла ІІ зауважив, що незважаючи на будь-які перешкоди, процес реформування триватиме, а внесення змін до Конституції країни є лише початком цього процесу.

30 грудня 2011 р. йорданський уряд направив на розгляд Парламенту законопроект про незалежну виборчу комісію, прийняття якого має ознаменувати нову фазу у розвитку виборчого законодавства.

Згаданий законопроект відповідає параграфу 2 статті 67 Конституції Йорданії, який передбачає створення незалежної виборчої комісії, головною метою якої є забезпечення незалежних та прозорих виборів в Королівстві. До повноважень комісії належить також визначення дат проведення виборів, а також розробка програм, необхідних для імплементації виборчого законодавства.

Згідно із зазначеним законопроектом, комісія матиме повну фінансову та адміністративну незалежність, що сприятиме вільному прийняттю рішень та захищатиме від тиску з боку будь-якої політичної сили. Крім того, комісія користуватиметься необхідним імунітетом з метою здійснення своїх повноважень.

Згідно із запропонованим законопроектом, комісія складатиметься з п’яти членів, які призначатимуться королівським указом на шість років.

4 січня лідери ісламських рухів Йорданії заявили про проведення 6 січня ц.р. потужних акцій протесту в Аммані. Члени ісламських організацій об’єднаються з молодіжними прореформістськими рухами Йорданії та пройдуть маршем в центрі міста. Зазначена акція буде приурочена до відзначення першої річниці початку протестів в Королівстві.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

2 січня широкого висвітлення у провідних йорданських ЗМІ набула відправка йорданських спостерігачів до Сирії в рамках місії Ліги арабських держав (ЛАД).

За словами Державного міністра з питань преси та комунікацій Р.Маджалі, група йорданських спостерігачів у складі 12 осіб є найбільшою серед країн ЛАД, які здійснюватимуть моніторинг внутрішньої ситуації в Сирії.

За словами Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде, направлення йорданських спостерігачів до Сирії є частиною виконання Королівством зобов’язань, взятих перед ЛАД, згідно з якими кожна арабська країна має направити в Сирію групу спостерігачів у складі 10 осіб.

3 січня в Аммані відбулася перша за останні 16 місяців офіційна ізраїльсько-палестинська зустріч з мирного врегулювання. Ізраїльську делегацію на переговорах, які тривали близько п’яти годин, очолив спеціальний посланник Прем’єр-міністра Б.Нетаньягу І.Молхо, палестинську сторону - представник Організації визволення Палестини С.Арекат. На зустрічі були присутні Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде та спецпредставник Квартету на Близькому Сході Т.Блер.

Під час прес-конференції за результатами зустрічі Міністр закордонних справ Йорданії поінформував про те, що ізраїльська делегація отримала від палестинської сторони пакет пропозицій стосовно питань кордонів майбутньої Палестинської держави і безпеки Ізраїлю та пообіцяла їх розглянути «протягом наступних кількох тижнів». Обговорення інших ключових питань ізраїльсько-палестинського врегулювання було вирішено відкласти на майбутнє. Глава йорданського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що учасники переговорів не ставили за мету досягнення прориву у вирішенні ключових питань конфлікту. Втім, вони висловили свою підтримку положень останньої заяви Квартету (вересень 2011 р.) та заявили про намір продовжити серію зустрічей в йорданській столиці. Н.Джуде зазначив, що наприкінці січня 2012 р. йорданська сторона підсумує стан виконання домовленостей переговорів в Аммані та визначить дату наступної зустрічі.

Економіка

4 січня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з провідними представниками політичних та економічних кіл Королівства. Основну увагу у ході зустрічі було приділено економічному розвитку Йорданії. Виступаючи, перед учасниками зустрічі, Абдалла ІІ зауважив, що проведення економічних реформ в Йорданії є першочерговим завданням керівництва держави.

За словами Абдалли ІІ, економічна стабільність є прямим шляхом до залучення інвестицій в країну, створення робочих місць, а також ліквідації бідності та безробіття. Йорданський монарх відзначив також роль приватного сектору у проведенні економічних реформ в країні, зокрема у створенні робочих місць.

У ході зустрічі було розглянуто також шляхи зменшення державного дефіциту, а також підвищення показників економічного зростання та інвестицій.

4 січня Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне виступив перед депутатами Нижньої палати йорданського парламенту. Виступаючи перед депутатами, А.Хасавне, заявив що йорданський уряд ретельно вивчатиме кожну справу щодо приватизації державних підприємств з виробництва фосфатів, поташу, цементу, а також телекомунікаційних компаній.

За словами глави йорданського уряду, інформацію про виявлені порушення у процесі приватизації зазначених підприємств, буде негайно передано до Антикорупційної комісії.

Як зауважив А.Хасавне, на той час, коли були приватизовані підприємства з виробництва фосфатів, поташу, цементу, а також телекомунікаційні компанії, цей процес регулювався приватизаційним законом від 2000 року, згідно з яким іноземні інвестори мали легальні права на використання зазначених підприємств.

Заява А.Хасавне щодо приватизації пролунала у відповідь на численні заяви йорданських депутатів щодо порушень у процесі приватизації державних підприємств та необхідності повернення зазначених об’єктів у власність держави.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux