• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 21 – 26 січня 2012 р.
Опубліковано 25 січня 2012 року о 12:34

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

21 січня Нижня палата парламенту Йорданії передала доопрацьований варіант законопроекту про муніципалітети до адміністративного та правового комітетів для здійснення експертизи. Більшість депутатів йорданського парламенту проголосувала на користь того, що зазначений законопроект має бути доопрацьований у комітетах Нижньої палати парламенту. Проте голосуванню передували запальні дебати в Нижній палаті парламенту щодо законопроекту. Найбільш суперечливою, на думку депутатів, є стаття 5 згаданого законопроекту, згідно, з якою утворення нових муніципалітетів можливе лише у тих комунах, де кількість населення перевищує 5 тис. та половина з нього згодна на утворення нового муніципалітету.

22 січня група йорданських народних депутатів запропонувала розглянути законопроект, який зобов’язує йорданських високопосадовців оприлюднювати інформацію щодо джерел походження їхніх прибутків та передбачає покарання за те, що держслужбовці використовують своє службове становище для збагачення.

Згідно із запропонованим законопроектом збільшення прибутків або нерухомого майна протягом перебування високопосадовця при владі або його сім’ї вважається незаконним, якщо це зростання непропорційно офіційній заробітній платні, яку отримує високопосадовець.

Попередньо група парламентарів у складі 100 депутатів вже подавала на розгляд секретаріату Нижньої палати парламенту меморандум з проханням на адресу йорданського уряду розробити подібний законопроект. У відповідь на звернення Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне у грудні минулого року заявив, що уряд готовий розробити такий законопроект, якщо цього дійсно бажає парламент країни.

23 січня оприлюднено статистичну інформацію щодо населення Йорданії. У 2011 р. кількість розлучень серед йорданського населення зросла на 10%. У минулому році цей показник становив 10,990 розлучень, тоді як у 2010 р. – 9,913. Водночас, кількість шлюбів теж зросла. Так, у 2010 році було зареєстровано 64,267 шлюбів, у 2011 р. – 67,089. Показник народжуваності в Йорданії у минулому році впав на 3% й становив 200,985 народжуваних, тоді як у 2010 р. цей показник становив 207,007. Показник смертності також зріс у 2011 р. на 6%. За даними Департаменту статистики Йорданії станом на 1 січня ц.р. населення Королівства складає 6,7 млн.

23 січня Фінансово-економічний комітет Нижньої палати йорданського парламенту висунув вимогу щодо зустрічі з Прем’єр-міністром Йорданії А.Хасавне у якості Міністра оборони країни з метою обговорення оборонного бюджету Королівства.

Крім безпекових функцій, до компетенції Збройних Сил Йорданії належать також освітні, гуманітарні та медичні питання, що має бути відображено в оборонному бюджеті з тим, щоб йорданська армія могла повноцінно виконувати свої професійні обов’язки.

Ніколи в історії Йорданії Прем’єр-міністр не обговорював оборонний бюджет з парламентом країни. Водночас, зауважується, що вимога парламенту є частиною реалізації моніторингової функції Нижньої палати парламенту за діяльністю уряду.

На думку парламентарів, було б доцільно переглянути деякі показники державного бюджету на поточний рік, зокрема у частині іноземної допомоги, оскільки, згідно з висновками Фінансово-економічного комітету Нижньої палати парламенту, вони значно перевищені й не відповідають дійсності.

Глава йорданського уряду ще не дав жодного коментаря щодо вимог Нижньої палати парламенту Королівства.

25 січня оприлюднено інформацію, що ісламський рух «Мусульманське братство» розпочав підготовку до внутрішніх виборів з метою обрання нової ради шура. За словами представників руху, за результатами виборів очікуються значні зміни у керівництві цієї мусульманської організації.

На минулому тижні «Мусульманське братство» вже внесло зміни до свого статуту й наразі рухається у напрямку до реформування руху. Вибори в раду шура, яка є основним дорадчим органом найбільшого опозиційного угруповання Королівства, заплановані на 27 січня ц.р. Нинішній голова ради А.Арабіят вже заявив, що не планує брати участі у виборах.

Минулого року керівництво руху вже заявляло, що прагне, щоб в раді були представлені всі гілки «Мусульманського братства» з метою зміцнення єдності цієї організації.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

20 січня завершився робочий візит до Сполучених Штатів Короля Йорданії Абдалли ІІ. В останній день візиту йорданський монарх дав інтерв’ю інформаційній мережі РВS. Під час інтерв’ю Абдалла ІІ прокоментував позицію Йорданії у сирійському питанні. Зокрема, він зазначив, що Йорданія підтримуватиме рішення Ліги арабських держав щодо Сирії та співпрацюватиме з цією регіональною організацією.

Відповідаючи на питання, чи підтримає Йорданія санкції ООН проти Сирії, йорданський монарх зауважив, що наразі триває діалог щодо цього питання. Водночас, Абдалла ІІ зазначив, що у разі, якщо ЛАД діятиме одностайно стосовно прийняття рішень по сирійському питанню, міжнародній спільноті буде набагато легше досягти наступної фази у вирішенні цього проблемного питання.

Абдалла ІІ прокоментував також внутрішньополітичну ситуацію в Королівстві. Йорданський монарх підкреслив, що незважаючи на те, що акції протесту тривають в Королівстві вже протягом року, Йорданія залишається єдиною країною регіону, де в результаті демонстрацій не загинула жодна людина.

У відповідь на запитання щодо відкритості Йорданії для бізнесових можливостей, йорданський монарх зазначив, що останні події в регіоні створили значні перешкоди для ведення бізнесу, зокрема похитнули довіру іноземних інвесторів, завдали великих збитків туристичній сфері країни, а також призвели до зростання цін на регіональних ринках.

21 січня у рамках засідання міністрів закордонних справ Ліги арабських держав (ЛАД) в Каїрі глава зовнішньополітичного відомства Йорданії Н.Джуде провів переговори з саудівським колегою принцом Аль Фаізалем. У ході зустрічі Н.Джуде поінформував главу зовнішньополітичного відомства Саудівської Аравії щодо результатів візиту Короля Йорданії Абдалли ІІ до Сполучених Штатів. Сторони обговорили також зусилля Йорданії, спрямовані на відновлення мирних переговорів між Ізраїлем і Палестиною, а також шляхи зміцнення двостороннього співробітництва між Йорданією та Радою співробітництва арабських країн Перської затоки.

У ході засідання ЛАД Міністр закордонних справ Йорданії провів також зустріч з єгипетським колегою М.Амром та поінформував його про результати амманських зустрічей між ізраїльською та палестинською сторонами. Глави зовнішньополітичних відомств двох країн обговорили також стан двосторонніх відносин між Йорданією та Єгиптом.

22 січня оприлюднено звіт Боннського міжнародного центру з конверсії (BICC) стосовно того, що Йорданія посідає п’яте місце серед 149 найбільш мілітаризованих країн світу, тобто тих, що витрачають найбільшу частку свого державного бюджету на військову сферу. Перші десять місць у переліку таких країн посідають: Ізраїль, Сінгапур, Сирія, Росія, Йорданія, Кіпр, Південна Корея, Кувейт, Греція та Саудівська Аравія. При визначенні ступеню мілітаризації країни враховуються такі показниками: частка витрат на військову сферу від ВВП та від витрат на сферу охорони здоров'я, чисельність військових порівняно з кількістю лікарів та по відношенню до показника населення, а також показник важкої зброї відносно показника населення країни.

23 січня відбувся офіційний візит Генерального секретаря Організації Ісламського Співробітництва (ОІС) Е.Ісаноглу в Йорданію. У ході візиту Е.Ісаноглу провів переговори з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде та дав інтерв’ю провідній англомовній газеті «Джордан таймс».

В інтерв’ю англомовного видання Е.Ісаноглу прокоментував ситуацію в Сирії. Зокрема, він зазначив, що політична криза в цій країні може перерости в сектантський конфлікт, який представляє загрозу для всього арабського світу. Е.Ісаноглу порівняв сирійську кризу з подіями в Іраку у 2006 році, коли вакуум влади у поєднанні з політизацією релігії призвели до сектантського насильства, зокрема до збройного конфлікту між сунітами та шиїтами в регіоні.

Відповідаючи на запитання щодо ізраїльсько-палестинського конфлікту, Генеральний секретар ОІС висловив думку, що врегулювання цього конфлікту залежатиме від результатів Арабської весни, зокрема створення демократичних урядів після повалення диктаторських режимів в арабських країнах.

23 січня в Аммані відбулись тристоронні переговори між Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде, главою зовнішньополітичного відомства Палестини Р.Малкі та Генеральним секретарем ОІС Е.Ісаноглу.

У рамках переговорів сторони зосередили основну увагу на питанні забезпечення захисту ісламських та християнських святинь в Східному Єрусалимі, а також реалізацію низки проектів в цьому священному місті, спрямованих на зміцнення арабської та мусульманської ідентичності.

24 січня у ході офіційного візиту Генерального секретаря ОІС Е.Ісаноглу в Йорданію відбулась його зустріч з Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Під час зустрічі йорданський монарх зауважив, що Йорданія й надалі докладатиме зусиль з метою захисту Єрусалиму та його святинь.

Водночас, Абдалла ІІ відзначив роль ОІС у відстоюванні інтересів мусульман, зміцненні солідарності арабського народу та позиціюванні ісламу як поміркованої й толерантної релігії. Сторони також зосередились на останніх подіях в регіоні та шляхах відновлення мирних переговорів між Ізраїлем і Палестиною.

У рамках візиту Генеральний секретар ОІС зустрівся також з Принцесою Сумая, яка є Головою Наукового міста «Ель Хассан» та Королівської наукової спілки. Сторони обговорили перспективи співробітництва між ОІС та Науковим містом «Ель Хассан». Крім того, Е.Ісаноглу поінформував йорданську сторону щодо діяльності Організації та її планів на майбутнє.

24 січня в Аммані відбулась зустріч Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде з представником Близькосхідного квартету Т.Блером.

У ході зустрічі сторони розглянули результати амманських зустрічей між ізраїльською та палестинською сторонами. Глава йорданського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що Йорданія готова на постійній основі здійснювати координацію дій з Близькосхідним квартетом з метою визначення серйозності та продуктивності ізраїльсько-палестинських зустрічей.

У свою чергу, Т.Блер відзначив зусилля йорданської сторони у встановленні миру й безпеки в регіоні та запевнив Н.Джуде щодо підтримки цих зусиль Близькосхідним квартетом.

25 січня відбулась зустріч Президента Палестини М.Аббаса та Короля Йорданії Абдалли ІІ. У ході зустрічі палестинський лідер заявив, що переговори між палестинською та ізраїльською сторонами можливі лише за умови, якщо Ізраїль погодиться з позицією Палестини щодо кордонів.

Заява М.Аббаса пролунала напередодні п’ятої амманської зустрічі між палестинською та ізраїльською сторонами, основною метою якої є відновлення прямих мирних переговорів між двома країнами. За словами М.Аббаса, у разі якщо ізраїльська сторона здійснить демаркацію кордонів, мирні переговори будуть відновлені, проте, на думку палестинського лідера, Ізраїль цього не бажає. Палестинська сторона вважає, що немає сенсу проводити переговори без чітких рамок обговорення та наполягає, щоб Ізраїль погодився на лінію кордону, яка існувала до 1967 року, тобто до, так званої, шестиденної війни. Крім того, ще однією вимогою палестинської сторони є замороження Ізраїлем будівництва нових поселень на окупованих територіях.

Під час прес-конференції, яка відбулась відразу після зустрічі між М.Аббасом та йорданським монархом, палестинський лідер зазначив, що наступні переговори між Ізраїлем і Палестиною, які відбудуться в Аммані, є підготовчими й не вважаються прямими мирними переговорами між двома сторонами.

25 січня оприлюднено інформацію про майбутній офіційний візит в Йорданію глави ХАМАСУ Х.Мішаала, який має відбутися на наступному тижні. У рамках візиту запланована зустріч Х.Мішаала з Королем Йорданії Абдаллою ІІ, Прем’єр-міністром А.Хасавне, Міністром внутрішніх справ М.Аль Раудом та іншими йорданськими високопосадовцями. Це перший за останні десять років офіційний візит лідера ХАМАС в Королівство.

Згідно із заявами представників ХАМАС, під час візиту Х.Мішаала супроводжуватимуть члени політбюро палестинського руху, включаючи А.Марзука, який є другою людиною в керівництві організації.

У ході візиту керівництво ХАМАС звернеться до йорданської сторони з проханням розміщення постійного представництва руху в Аммані, зокрема відновлення роботи політичного офісу ХАМАС в столиці Королівства.

На думку аналітиків, бажання лідерів ХАМАС відновити діяльність політичного офісу в Аммані є частиною плану з розширення дипломатичної мережі й ніяким чином не пов’язано із завершенням діяльності в Дамаску.

За словами членів ХАМАС, складна ситуація в Сирії не має впливу на бажання заснувати представництво руху в Аммані.

Водночас, за словами Державного міністра з питань ЗМІ та комунікацій Йорданії Р.Маджалі, питання заснування представництва ХАМАС в Аммані не стоїть на порядку денному зустрічей, які відбудуться між членами руху та керівництвом Йорданії на наступному тижні.

Економіка

25 січня Світовий Банк ухвалив рішення щодо надання Йорданії позики у розмірі 250 млн. дол. США з метою подолання негативних наслідків світової економічної кризи та нестабільної ситуації на Близькому Сході. Зазначене рішення було прийнято під час обговорення Радою виконавчих директорів Світового банку Стратегії партнерства для Йорданії на 2012-2015 роки.

Згідно із заявою Міністерства планування та міжнародного співробітництва Йорданії, угода про позику буде підписана протягом наступних днів. Підкреслюється, що позика надається Королівству під досить низьку процентну ставку на 20 років. Зауважується, що згідно із заявами Світового Банку ще у серпні минулого року, процентна ставка цієї позики становитиме 1,25%. Основними галузями використання позики стане підтримання державного бюджету та зниження різниці у вартості національних та міжнародних позик.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux