• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 29 січня – 2 лютого 2012 р.
Опубліковано 02 лютого 2012 року о 13:31

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

30 січня оприлюднено інформацію щодо завершення будівництва першого табору для сирійських біженців на території Йорданії. Такий крок з боку йорданської влади є частиною підготовчих заходів з протидії гуманітарній кризі на північному кордоні Королівства.

За інформацією Міністерства громадських робіт та житлового господарства Йорданії, перший табір для біженців розташований у 14 кілометрах від йорданського міста Мафрак та розрахований на 100 сімей. Табір оснащений дорогами, електрикою та водними ресурсами.

Згідно із заявами йорданської влади, згаданий табір відрізняється від звичайного табору для біженців тим, що розрахований на тривале проживання в ньому сімей біженців.

2 лютого на розгляд парламенту внесено законопроект про політичні партії Йорданії. На думку аналітиків, цей законопроект сигналізує про серйозність намірів йорданського уряду до проведення політичної реформи в Королівстві. Водночас, законопроект має бути приведений у відповідність до нового закону про вибори з тим, щоб створити ефективне політичне середовище в країні.

Згідно з нинішньою редакцією законопроекту, політична партія має нараховувати не менше ніж 250 членів, з яких 10% мають бути жінками. Політичні партії мають представляти хоча б сім з 12 регіонів країни. При цьому, від кожного регіону має бути не менше 5% членів від загальної кількості.

Членом-засновником політичної партії може бути громадянин Йорданії, що досяг 21 року, тоді як звичайним членом партії - при досягненні 18 років. При цьому, у йорданському громадянстві член партії має перебувати не менше 10 років.

Політичні партії не можуть базуватися на сектантських, етнічних або фракційних ідеологіях та не можуть мати фінансові або ідеологічні зв’язки з партіями інших держав. Водночас, фінансові дотації від місцевих джерел не мають перевищувати 50 тис. динар (70 тис. дол. США). Згідно із законопроектом, практикуючі судді, військовослужбовці, а також працівники служб безпеки не мають право бути членами політичних партій.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

29 січня в Аммані відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ зі Спадкоємним Принцом Катару шейхом Т.Аль Тані та лідером ХАМАС Х.Мішаалом. У ході зустрічі йорданський монарх підкреслив, що єдиним шляхом відновлення прав палестинського народу є мирні переговори між Ізраїлем і Палестиною за посередництва міжнародної спільноти. Король Йорданії зазначив також, що Йорданія й надалі виконуватиме свій обов’язок по відношенню до Палестини, зокрема надаватиме допомогу палестинцям, які проживають у Секторі Газа та на західному узбережжі ріки Йордан.

Під час зустрічі лідер ХАМАС зазначив, що палестинський рух категорично відхиляє будь-який альтернативний план розселення палестинців та наполягає на повному їх відновленні з тим, щоб «Палестина була Палестиною, а Йорданія залишалася Йорданією». Х.Мішаал висловив сподівання, що його візит в Йорданію стане першим кроком на шляху до встановлення міцних стосунків з Королівством на користь двох сторін.

У рамках зустрічі Абдалла ІІ обговорив також з Принцом Катару шляхи зміцнення двосторонніх відносин з Катаром. Повідомляється, що після зустрічі йорданський монарх та Принц Катару відвідали штаб-квартиру Об’єднаних сил спеціального призначення та були присутніми на військових навчаннях одного з підрозділів цих сил.

29 січня відбувся візит глави зовнішньополітичного відомства Німеччини Г.Вестервелле до Йорданії, у ході якого він провів зустріч з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде. Сторони зосередились на обговоренні питання відновлення мирних переговорів між Палестиною та Ізраїлем, а також шляхах припинення кровопролиття в Сирії.

Під час зустрічі Н.Джуде поінформував Г. Вестервелле щодо результатів амманських зустрічей між ізраїльською та палестинською сторонами, зазначивши, що наразі сторони знаходяться в процесі оцінювання прогресу, досягнутого у ході зазначених зустрічей. У свою чергу, Г.Вестервелле зауважив, що Німеччина підтримує всі рішення Ліги арабських держав стосовно сирійського питання.

30 січня у рамках візиту глави зовнішньополітичного відомства Німеччини Г.Вестервелле до Йорданії відбулася його зустріч з Прем’єр-міністром Йорданії А.Хасавне.

У ході зустрічі глава йорданського уряду поінформував німецьку сторону щодо стану проведення процесу внутрішньополітичних реформ в країні, зокрема в політичній та економічній сферах. Окрему увагу було приділено складній ситуації країни в енергетичній сфері. У цьому контексті, А.Хасавне зауважив, що Йорданія потребує відповідної інфраструктури в порту міста Акаба для постачання розрідженого газу з Катару. Глава йорданського уряду зауважив також, що Королівство працюватиме над залученням більшого обсягу інвестицій з метою забезпечення подальшого економічного розвитку країни та створення більшої кількості робочих місць.

У свою чергу, глава німецького зовнішньополітичного відомства запевнив йорданську сторону у готовності Німеччини надати Йорданії необхідну допомогу з метою подолання економічних проблем.

30 січня відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне з японською парламентською делегацією на чолі з Першим заступником глави зовнішньополітичного відомства Японії Р.Ямане.

Під час зустрічі глава йорданського уряду поінформував членів японської делегації щодо енергетичної кризи в країні та висловив вдячність японській стороні за ухвалення нещодавно підписаної двосторонньої ядерної угоди.

У свою чергу, японські високопосадовці висловили вдячність уряду Йорданії за допомогу, надану Японії під час аварії на Фукусімі. Р.Ямане зауважив, що в Японія продовжує розвивати атомну енергетику, навіть після сумного досвіду Фукусіми.

У рамках візиту японська делегація провела також переговори з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде. Сторони зосередились на відновленні мирного процесу в регіоні, зокрема на результатах палестино-ізраїльських зустрічей в Аммані.

Під час переговорів японська сторона висловила сподівання на візит Короля Абдалли ІІ в Японію найближчим часом.

31 січня у рамках візиту Генерального Секретаря ООН Пан Гі Муна в Йорданію відбулась йог зустріч з Королем Йорданії Абдаллою ІІ.

Під час зустрічі Генеральний Секретар ООН заявив, що міжнародна спільнота із розумінням ставиться до того факту, що після початку внутріполітичної кризи в Сирії до Королівства прибуло 2500 сирійських біженців, та всебічно підтримуватиме зусилля Йорданії, спрямовані на надання гуманітарної допомоги сирійцям. Пан Гі Мун також зауважив, що наразі ситуація в Сирії погіршується, з огляду на що міжнародна спільнота має взяти на себе відповідальність за захист сирійського народу, який прагне до демократії та кращих умов життя.

За словами Генерального секретаря ООН, щодня в Сирії гинуть десятки сирійців від зброї урядових військ, проте президент цієї країни Б.Ассад ще може вжити дієвих заходів заради припинення кровопролиття в країні.

У свою чергу, йорданський монарх відзначив важливість підтримки міжнародної спільноти у врегулюванні відносин між Палестиною й Ізраїлем, що є найбільшою близькосхідною проблемою на сьогодні.

У ході візиту відбулись також переговори між Генеральним секретарем ООН та Прем’єр-міністром Йорданії А.Хасавне, а також Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде. Сторони обговорили результати зусиль Йорданії, спрямованих на відновлення миру й безпеки в регіоні, зокрема ізраїльсько-палестинських переговорів в Аммані.

Крім того, було розглянуто участь Йорданії в миротворчих місіях ООН, оскільки Йорданія є сьомим найбільшим контрибутором миротворчих місій у світі, зокрема що у частині їх забезпечення людськими ресурсами.

31 січня завершився візит лідера руху ХАМАС Х.Мішаала до Йорданії. На думку аналітиків, цей візит не сприяв відновленню офіційного представництва палестинського руху в Королівстві. Очікування палестинського руху від зустрічі Х.Мішаала з Королем Йорданії Абдаллою ІІ не виправдалися, оскільки питання відновлення політичного представництва ХАМАС на території Йорданії навіть не було включено до порядку денного зустрічі. Натомість, сторони зосередились на питанні перемирення між Фатхом і ХАМАС, а також врегулювання ситуації в Сирії.

За словами представників ХАМАС, зустріч з йорданським монархом проходила в позитивній атмосфері, проте не виправдала очікування багатьох членів цього палестинського руху, оскільки під час триденного візиту Х.Мішаала до Королівства, палестинській делегації не вдалося домовитись з йорданською стороною щодо жодного спільного політичного або офіційного заходу.

1 лютого відбулась зустріч Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде зі Спеціальним посланником з питань близькосхідного мирного врегулювання Д.Хейлом.

У ході зустрічі сторони розглянули результати амманських зустрічей між ізраїльською та палестинською сторонами, які мали на меті створити сприятливі умови для відновлення прямих переговорів між Ізраїлем і Палестиною.

Під час зустрічі глава зовнішньополітичного відомства Йорданії наголосив на важливості ролі США у мирному процесі в регіоні та в близькосхідному Квартеті, який також включає в себе ООН, Росію та ЄС. У свою чергу, Д.Хейл підкреслив, що Сполучені Штати й надалі надаватимуть сприяння зусиллям Йорданії у встановленні миру й стабільності на Близькому Сході.

2 лютого провідні йорданські ЗМІ продовжили коментувати результати візиту лідера ХАМАС Х.Мішаала в Йорданію. На думку аналітиків, той факт, що у ході візиту палестинського руху до Королівства лідери ХАМАС не провели жодної зустрічі з представниками ісламських рухів країни свідчить про розбіжності у поглядах та конфлікти.

За словами представників палестинського руху, жодної зустрічі з лідерами сестринської для ХАМАС партії «Мусульманське братство» не відбулось, оскільки керівництво палестинського руху намагалося триматися у рамках, встановлених йорданською владою, уникаючи будь-якої політичної активності на території Королівства.

У свою чергу, керівництво «Мусульманського братства» дало досить суперечливі пояснення цьому факту, починаючи від несприятливої погоди й завершуючи пізнім приїздом лідерів ХАМАС в Йорданію.

На думку аналітиків, у контексті наближення до перемирення з Фатхом та підготовки до парламентських виборів, візит в Йорданію надав палестинському руху ХАМАС рідкісну можливість продемонструвати свою незалежність як політичної організації.

Економіка

30 січня оприлюднено рішення уряду Йорданії щодо підвищення цін на електроенергію в Королівстві, яке є другим за менш ніж рік підвищенням цін на енергоносії. Основною причиною подорожчання цін на електроенергію є ненадійність єгипетського газопроводу, який наразі є основним джерелом енергопостачання Йорданії.

За повідомленнями Комісії з регулювання електроенергії Йорданії, підвищення не торкнеться тих, хто споживатиме менше ніж 600 кіловат на місяць, тобто 92% домівок. Перевищення споживання встановленого обсягу електроенергії, коштуватиме на 5-10 філсів дорожче за 1 кіловат. Що стосується приватного сектору, то ті підприємства, які споживатимуть менше ніж 1200 кіловат на місяць (а таких 89%), будуть також звільнені від сплати підвищених тарифів.

Представники промислового та приватного секторів вже розкритикували рішення йорданського уряду щодо підвищення цін на електроенергію, зауваживши, що такий крок негативно позначиться саме на приватних підприємствах.

Крім того, уряд країни звільнив від сплати підвищених тарифів на електроенергію сільськогосподарський сектор та водно-насосні станції з метою зниження фінансового тиску на населення.

31 січня оприлюднено заяву Міністерства фінансів Йорданії стосовно внесення змін до проекту державного бюджету Королівства на 2012 рік. Комітет з фінансово-економічних питань Нижньої палати парламенту вніс у проект зазначеного документу мінімальні правки.

Основне доповнення до проекту держбюджету на поточний рік стосується показників капітальних витрат на деякі проекти та пов’язані з ними іноземними грантами, які очікується отримати у цьому році. Інша зміна стосується зменшення внутрішніх прибутків до 40 млн. динар та капітальних витрат до такої ж межі з тим, щоб утримати рівень прогнозованого дефіциту.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux