• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 11 – 16 лютого 2012 р.
Опубліковано 16 лютого 2012 року о 13:12

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

12 лютого оприлюднено заяву лідера найбільшої опозиційної ісламістської організації Йорданії – «Мусульманське братство». Згідно із заявою лідера «Мусульманського братства» Х.Саіда, участь ісламістської організації у парламентських виборах залежатиме від готовності йорданського уряду внести правки до статей 34, 35 та 36 Конституції Йорданії.

На думку йорданських ісламістів стаття 34, яка дає Королю Йорданії повноваження стосовно розпуску парламенту, має бути змінена. Правки мають бути внесені також в статтю 35, яка має передбачати передачу повноважень від Короля парламенту, що обирається. Крім того, стаття 36 має передбачати перетворення сенату на орган, який обирається.

12 лютого відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з міністрами та директорами установ, які пов’язані з інвестиційною діяльністю країни. У ході зустрічі йорданський монарх підкреслив важливість зусиль, спрямованих на покращення економічного становища громадян Йорданії та створення нових робочих місць в Королівстві.

За словами Абдалли ІІ, політична реформа в країні має обов’язково супроводжуватися економічним реформуванням, яке неможливе, у разі якщо рівень безробіття та бідності зростатиме й надалі. На думку йорданського монарха, уряд країни має працювати також над рівнем послуг, які надаються іноземним інвесторам, зокрема з країн Перської затоки. Абдалла ІІ наголосив, що більшість інвесторів з Перської затоки, включаючи членів правлячих родин та шейхів скаржаться на те, яким чином ведеться робота в інвестиційній сфері, а також на корупцію в Королівстві.

У ході зустрічі Міністр промисловості й торгівлі Йорданії С.Гаммо представив на розгляд присутніх стратегію щодо залучення іноземних інвестицій, яка складається з чотирьох компонентів. За словами С.Гаммо, ця стратегія має сприяти зростанню показника іноземних інвестицій, що впав до 1,3 млрд. дол. США у 2011 р., тоді як у 2008 р. цей показник становив 2,6 млрд. дол. США.

12 лютого оприлюднено заяву уряду Йорданії щодо страйку працівників освітньої галузі Королівства. Виступаючи в парламенті, Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне зазначив, що наразі країна зазнає безпрецедентно складної фінансово-економічної кризи. Вперше за всю історію Йорданії її бюджет вимагає аскетичних витрат.

Напередодні заяви йорданського уряду члени Парламенту провели зустріч з лідерами страйкарів, запропонувавши їм підвищити заробітну плату на 90% у поточному році й ще на 10% у наступному, проте такий крок не влаштовує працівників освітньої галузі Йорданії.

13 лютого Міністерство освіти Йорданії закликало вчителів хоча б частково повернутися до роботи та відновити викладання принаймні у школах для дівчат.

Представники страйкового комітету повідомили, що у страйку беруть участь майже 100% шкіл країни, за винятковим окремих вчителів, на яких здійснювали тиск батьки учнів.

В йорданському суспільстві назріває паніка, оскільки страйк продовжується другий тиждень. Вчителі вимагають підвищення заробітної плати одночасно на 100%, тоді як уряд країни пропонує здійснювати поступове підвищення.

13 лютого було обрано президента та доповідача парламентського комітету з імплементації Плану соціально-економічної трансформації, який займатиметься розслідуванням корупційних справ.

Згідно із заявою, оприлюдненою Нижньою палатою йорданського парламенту, ними стали відповідно депутат від м.Джераш М.Рухаймі та депутат від м.Тафіля А.Рахман.

Напередодні обрання в Нижній палаті парламенту відбулись дебати стосовно Плану соціально-економічної трансформації. На думку багатьох депутатів, ця програма може стати основною причиною економічних та соціальних проблем в країні, оскільки, на думку депутатів, за результатами реалізації цього Плану у 2001-2004 роках спостерігалося безпрецедентне зростання дефіциту бюджету в Королівстві.

14 лютого тисячі вчителів прийшли до будівлі уряду Йорданії, вимагаючи довгоочікуваного підвищення заробітної плати. Демонстрацію вчителів було розігнано силами місцевої жандармерії.

З метою обговорення ситуації, яка склалася в освітній галузі, було скликано засідання Кабінету міністрів Йорданії. За результатами обговорення, йорданський уряд оголосив, що рішення про підвищення заробітної плати буде втілено в життя, як тільки в бюджеті країни з’являться необхідні фінансові кошти. Крім того, уряд країни закликав вчителів негайно повернутися до роботи в школах.

15 лютого у Нижній палаті парламенту відбулися дебати щодо суперечливого меморандуму стосовно розслідування фактів корупційної діяльності. Найбільш запеклі дебати точилися навкруги положення, яке передбачає, що всі справи пов’язані з корупцією та які розслідуються в Нижній палаті парламенту мають передаватися в Антикорупційну комісію, за винятком тих, що мають відношення до міністрів та колишніх прем’єр-міністрів. На думку багатьох йорданських депутатів, меморандум має на меті «поховати» деякі корупційні справи, до яких причетні колишні члени урядів країни.

Дебати виникли відразу після голосування по зазначеному меморандуму, оскільки депутати звинуватили А.Дагмі у тому, що кількість голосів на користь меморандуму була набагато нижчою, ніж кількість, яку оприлюднив Спікер Нижньої палати парламенту. На знак протесту проти результатів голосування деякі депутати залишили сесію, проігнорувавши заклики А.Дагмі залишитись на місцях, тим самим порушивши кворум й спікер Нижньої палати парламенту Йорданії А.Дагмі був змушений завершити роботу сесії.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

11 лютого було оприлюднено інтерв’ю Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде національному телебаченню стосовно позиції Королівства по сирійському питанню. За словами глави зовнішньополітичного відомства Йорданії, Королівство має чітку позицію щодо кровопролиття в Сирії і ця позиція була неодноразово офіційно оприлюднена.

На думку Н.Джуде, невідкликання йорданського посла з Сирії не повинно сприйматися як підтримка Королівством нинішнього сирійського режиму. Міністр закордонних справ Йорданії назвав неприйнятною позицію Росії та Китаю по відношенню до резолюції РБ ООН, яка була підтримана Лігою арабських держав (ЛАД). Н.Джуде висловив також свою думку щодо виведення арабських спостерігачів з Сирії, зазначивши, що це здійснено, перш за все, заради безпеки спостерігачів.

За словами глави йорданського зовнішньополітичного відомства, Йорданія не переймається через створення буферної зони на йордансько-сирійському кордоні, оскільки будь-які дії Йорданії у цьому контексті спрямовані на захист власних інтересів. Водночас, Н.Джуде зауважив, що Йорданія не підтримує іноземне військове втручання в Сирію та вважає, що будь-які рішення щодо цієї країни мають базуватися на основі консенсусу ЛАД.

14 лютого відбувся візит Міністра з питань безпеки Великобританії Джеймса Брокеншира. Основною темою переговорів британського високопосадовця з йорданською стороною було обговорення шляхів обходу заборони ЄС на депортацію радикальних ісламістських діячів з Великобританії в Йорданію.

Зокрема, йдеться про члена терористичного угруповання «Аль-Каіда» Абу Каеда, який на думку британської влади є загрозою безпеці Великобританії. Абу Каед був звільнений з британської в’язниці та відправлений у дослідчий ізолятор після того, як Європейський суд з прав людини оголосив, що він не може бути відправлений в Йорданію за звинуваченням у терористичній діяльності, оскільки там до нього можуть бути застосовані тортури з метою отримання свідчень.

Водночас, йорданська сторона запевняє ЄС у тому, що терорист отримає справедливий вирок Королівства.

Підкреслюється, що Абу Каед був засуджений до смертного вироку за підготовку терористичних атак під час святкування Міленіуму.

15 лютого Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне провів зустріч з посланником Європейського Союзу Б.Леоном, у ході якої були обговорені шляхи зміцнення двостороннього співробітництва між Королівством та ЄС.

Під час зустрічі глава йорданського уряду висловив сподівання, що ЄС й надалі надаватиме підтримку Йорданії в реалізації проектів у транспортній галузі, зокрема щодо будівництва національної залізничної мережі, а також у проектах з альтернативних джерел енергопостачання.

А.Хасавне окремо відзначив підтримку ЄС у зменшенні рівня безробіття в країні та важливість двосторонніх угод, спрямованих на збільшення товарообігу з Йорданією. Йорданська сторона відзначила також підтримку ЄС у проведенні правової реформи в Королівстві.

У рамках візиту посланника ЄС в Йорданію, відбулись також його переговори з Міністром закордонних справ Королівства Н.Джуде. Сторони обговорили стан підготовки до проведення засідань у рамках Йордансько-європейської оперативної групи, які відбуватимуться на Мертвому морі на наступному тижні.

Йордансько-європейська оперативна група була створена за ініціативи ЄС з метою надання допомоги Йорданії у проведенні внутрішньодержавних реформ у різних галузях. Європейську сторону на засіданнях представлятиме представник ЄС у закордонних справах К.Ештон.

Економіка

14 лютого оприлюднено заяву Міністерства водного господарства та іригації Йорданії, згідно з якою має бути обрано консорціум з реалізації Йорданського проекту Червоного моря у квітні ц.р. Зазначається, що Міністерство отримало технічні та фінансові пропозиції від двох консорціумів, які наразі вивчаються.

У квітні минулого року шість консорціумів, як місцеві так і іноземні, змагалися за участь в реалізації Проекту - «Аксіона-Мітсубіши», АКВА Пауер», «Джордан Ред Сі Груп», «Ораском Констракшн Індастрис» «Самсунг Корпорейшн» та «Сінохідо Корпорейшн Лімітид».

У червні ц.р. Міністерство водного господарства та іригації Йорданії планує розпочати реалізацію плану з імплементації першої фази Проекту. Перша фаза включає перекачування води з Червоного моря через трубопроводи в спеціальні ємкості для її опріснення. Ці ємкості мають бути збудовані в Акабі.

Загалом, згідно з Проектом щороку з Червоного моря має перекачуватися 1,2 млрд. кубічних метрів води у Мертве море.

15 лютого оприлюднено рішення Комісії з ядерної енергетики Йорданії щодо обрання місця для будівництва першого ядерного реактора у рамках розвитку йорданської ядерної програми. Ядерний реактор потужністю 1 тис. мегават буде зведено у місті Мафрак, що у 40 кілометрах від столиці Королівства. Після ухвалення такого рішення Прем’єр-міністром Йорданії, експерти з ядерної енергетики мають перейти до вивчення впливу ядерного реактора на навколишнє середовище цієї місцевості, оскільки саме в цьому регіоні знаходяться численні ферми та пасовища.

16 лютого оприлюднено заяву Міністерства планування та міжнародного співробітництва Йорданії, згідно з якою Сполучені Штати створили спеціальний фонд на підтримку країн Близького Сходу та Північної Африки. Перший внесок у згаданий фонд становив 770 млн. дол. США. Метою фонду є надання фінансової підтримки країнам, які проводять політичні та економічні реформи.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux