• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 29 березня – 4 квітня 2012 р.
Опубліковано 05 квітня 2012 року о 12:03

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

31 березня в Аммані відбулась масова акція протесту біля урядового будинку. В акції взяли участь понад 100 представників з різних народних рухів Королівства.

Протестувальники вимагали звільнення шести жителів міста Тафіле, яких було заарештовано за участь у масових акціях протесту в цьому місті місяць тому. Демонстранти закликали також уряд країни пришвидшити проведення реформ та антикорупційної компанії.

На думку учасників акції протесту, затримання прорефромістських протестувальників є порушенням права людини на свободу слова.

1 квітня Комітет з правових питань Сенату Йорданії прийняв рішення щодо відхилення змін до закону про паспорти, які передбачають надання дипломатичних паспортів членам королівської сім’ї, колишнім та нинішнім міністрам, керівникам Королівського двору, радникам Короля, сенаторам, депутатам парламенту, а також голові шаріатського суду.

Зазначені зміни до закону про паспорти викликали незадоволення та роздратування в суспільстві, що було широко прокоментовано йорданськими ЗМІ.

У разі якщо Сенат ухвалить зміни Комітету з правових питань, то законопроект буде повернуто для доопрацювання до Нижньої палати парламенту. У разі ж якщо Нижня палата парламенту наполягатиме на попередніх змінах до зазначеного законопроекту, то всі розбіжності між парламентськими органами будуть вирішуватися на спільному засіданні.

1 квітня під час сесії Нижньої палати парламенту Йорданії більшість депутатів проголосувала за надання на розгляд Комітету з правових питань законопроектів про приєднання Йорданії до угод Ліги арабських держав про обмін в’язнями та боротьбу з транснаціональною злочинністю.

Зазначається, що угода про обмін в’язнями передбачає, що в’язні будь-якої арабської країни, яка є стороною цієї угоди, мають бути передані протягом шести місяців на батьківщину для відбування терміну покарання.

Підкреслюється, що угода про боротьбу з транснаціональною злочинністю передбачає, що у разі, якщо громадянин або група громадян, які скоїли транснаціональний злочин й були затримані арабською країною, яка є стороною цієї угоди, то злочинці відбуватимуть термін покарання в країні, на території якої було скоєно злочин.

3 квітня провідні місцеві ЗМІ широко прокоментували питання засудження 12 активістів, які брали участь у масових акціях протесту в Аммані 31 березня ц.р. Затримані маніфестанти можуть отримати 10 років ув’язнення за те, що у ході мітингу закликали громадськість до зміни влади в Королівстві.

Згідно із заявою Департаменту громадської безпеки, активісти були засуджені за спроби підірвати існуючий режим в країні. За словами адвокатів, які займаються зазначеною справою, 12 активістів звинувачуються у загрозі стабільності існуючого режиму, образі монархії, нелегальних зібраннях та підбурюванні до заворушень, що може загрожувати до 10 років ув’язнення.

3 квітня розпочався страйк працівників Центральної електроенергетичної компанії. Працівники електроенергетичної галузі вимагають підвищення заробітної плати. При цьому, ті працівники, які беруть участь у денному страйку працюють вночі з тим, щоб не було перебоїв з постачанням електроенергії.

За словами Голови профспілкового комітету Центральної електроенергетичної компанії А.Хадіда, страйк продовжуватиметься доки керівництво компанії не задовольнить вимоги учасників страйку.

4 квітня депутати Нижньої палати парламенту в черговий раз прийняли рішення відкласти обговорення законопроекту про політичні партії на наступний тиждень.

За словами Спікера Нижньої палати парламенту А.Дугмі, причиною відстрочки обговорення зазначеного законопроекту є те, що парламентарі ще не завершили розгляд правок до законопроекту про фармацевтичну галузь та ліки.

На вчорашній сесії Нижньої палати парламенту кілька йорданських депутатів підписалися під меморандумом, в якому йдеться про необхідність голосування стосовно оголошення вотуму недовіри Міністру з питань молоді та спорту Йорданії М.Куда, за нерегулярність відвідання сесій Нижньої палати парламенту.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

29 березня під час саміту Ліги арабських держав (ЛАД) у Багдаді Прем’єр-міністр Йорданії А.Хасавне виступив із промовою від імені Короля Йорданії. У виступі зазначалося, що Йорданія підтримує місію спеціального представника ООН та ЛАД К.Аннана в Сирії, а також ініціативи ЛАД, спрямовані на вирішення сирійської кризи.

Виступаючи на саміті, глава йорданського уряду також зауважив, що для Йорданії центральною проблемою залишається палестинське питання, вирішення якого гарантуватиме встановлення миру й стабільності в регіоні.

У промові від імені йорданського монарха підкреслювалося, що Ізраїль ігнорує арабську мирну ініціативу, яка відображає спільне арабське бачення досягнення миру й стабільності на Близькому Сході.

Зазначалося, що будь-яка конфронтація між Іраном, Ізраїлем й західними країнами матиме жахливі наслідки як для регіону, так і для світу в цілому.

У рамках саміту глава йорданського уряду провів зустріч з Президентом Лівану М.Сулейманом, а також обговорив двостороннє співробітництво в енергетичній сфері із Заступником прем’єр-міністра Іраку Х.Аль-Шахрестані.

1 квітня розпочався триденний державний візит Президента Італії Дж.Наполітано та його дружини в Йорданію. До складу італійської делегації входить також Міністр закордонних справ Італії Дж.Терці.

2 квітня відбулись переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Президентом Італії Дж.Наполітано. У ході переговорів сторони обговорили останній перебіг подій на Близькому Сході, зокрема сирійське питання. Йорданський монарх висловив підтримку політичного рішення сирійської проблеми з метою збереження єдності та стабільності Сирії та припинення насильства в цій країні.

Під час переговорів Абдалла ІІ підкреслив важливість підтримки з боку Італії зусиль, спрямованих на встановлення миру і стабільності в регіоні, зокрема щодо вироблення рішення стосовно заснування палестинської держави з кордонами, які існували до 1967 року.

Лідери двох країн приділили великої уваги розвитку двосторонніх відносин між Італією та Йорданією, зокрема в політичній, економічній, культурній, енергетичній та туристичній сферах. Йорданський лідер окремо зупинився на високих можливостях, які існують у рамках двостороннього інвестиційного співробітництва.

Під час візиту Президент Італії провів також зустрічі з Прем’єр-міністром Йорданії А.Хасавне, Спікером Нижньої палати парламенту А.Дугмі, а також з Головою Сенату Т.Масрі. Сторони обговорили низку питань двостороннього співробітництва у різних сферах.

У рамках візиту Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде провів зустріч з главою зовнішньополітичного відомства Італії Дж.Терці. Під час прес-конференції, яка відбулась після зустрічі, Дж.Терці зазначив, що у ході зустрічі було обговорено шляхи удосконалення політичних консультацій між двома країнами.

Король Йорданії Абдалла ІІ та Королева Ранія влаштували урочистий банкет на честь Президента Італії та його дружини, в якому взяли участь члени італійської делегації, а також члени уряду та представники політичних кіл Йорданії.

3 квітня у рамках Спільної міжурядової українсько-йорданської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва відбулась зустріч Голови Антимонопольного комітету України В.П.Цушка з Міністром промисловості і торгівлі Йорданії С.Гаммо.

Сторони обговорили питання двостороннього співробітництва в торговельно-економічній та інвестиційній сферах, а також перспективи реалізації проектів у сільськогосподарській, металургійній та фармацевтичній сферах.

У ході зустрічі було підписано Протокол другого засідання Спільної міжурядової українсько-йорданської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва та кілька двосторонніх документів.

3 квітня оприлюднено статистику ООН стосовно кількості сирійських біженців в Йорданії. Наразі показник сирійських біженців, які офіційно зареєстровані в Королівстві, сягнув 10 тис. осіб.

За словами представника Агентства ООН в Йорданії з питань біженців А.Харпера, кількість сирійських біженців у березні поточного року збільшилася вдвічі, крім того, 3,5 тис. сирійських біженців знаходяться в процесі оформлення їхнього статусу.

У світлі зростання кількості сирійських біженців в Королівстві Агентство ООН з питань біженців розглядає питання заснування своїх представництв в містах Мафрак та Рамта, де зафіксовано найбільшу кількість сирійських громадян. Водночас ООН прийняла рішення щодо виділення Йорданії 40 млн. дол. США з метою подолання гуманітарної кризи у світлі зростання кількості сирійських біженців.

4 квітня в Міністерстві закордонних справ Йорданії відбулись підготовчі консультації між палестинською та ізраїльською сторонами.

На початку консультацій Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде виголосив вступну промову, в якій закликав обидві сторони продовжувати проводити консультації з метою досягнення кінцевої домовленості щодо початку мирних переговорів.

Після консультацій глава йорданського зовнішньополітичного відомства заявив, що палестинській та ізраїльській стороні вдалося вийти з тупика й продовжити консультації. Н.Джуде повідомив також, що Президент Палестини М.Аббас збирається направити Прем’єр-міністру Ізраїлю Б.Нетаньяху листа. Крім того, на наступному тижні має відбутися зустріч між Б.Нетаньяху та главою палестинського уряду С.Фаядом.

4 квітня у приміщенні йорданського уряду відбулась зустріч Голови Антимонопольного комітету В.Цушком з Прем’єр-міністром, Міністром оборони Йорданії А.Хасавне.

У ході зустрічі глава йорданського уряду зауважив на необхідності реалізації угод, підписаних між Україною та Йорданією. Окрему увагу було приділено обговоренню питань двостороннього співробітництва у сільськогосподарській галузі, у сфері продовольчої безпеки та у військовій сфері.

У свою чергу В.Цушко підтвердив готовність України підписати довготривалі контракти з Королівством в сільськогосподарському секторі.

Економіка

1 квітня оприлюднено звіт йорданських експертів в енергетичній сфері, які здійснили ретельне вивчення шляхів диверсифікації енергетичних ресурсів Йорданії.

У звіті зазначається, що на сьогодні Йорданія імпортує 96% енергетичного ресурсу, що коштує їй близько 3,7 млрд. динар (5,2 млрд. дол. США) – 18% від ВВП країни.

За інформацією зі звіту, понад 64 місцевих та іноземних компаній, які займаються технологіями у сфері відновлювальної енергії, подали свої пропозиції з подолання енергетичної кризи в Королівстві Міністерству енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії, проте протягом восьми місяців так і не отримали жодної відповіді. На думку експертів енергетичної сфери, на заваді подоланню енергетичної кризи стоїть саме бюрократична машина Королівства.

У звіті йдеться про необхідність розширення досліджень покладів природного газу на сході Королівства та активізації зусиль, спрямованих на видобуток нафтоносного сланцю.

Що стосується плану з будівництва ядерного реактору, у звіті зазначається, що перш ніж будувати реактор необхідно пересвідчитися, що країна має достатні уранові та водні ресурси.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux