• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 8 – 12 квітня 2012 р.
Опубліковано 12 квітня 2012 року о 12:55

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

8 квітня Король Йорданії Абдалла ІІ провів зустріч з членами Палати представників США. У ході зустрічі йорданський монарх висловив вдячність членам американського конгресу та Адміністрації Президента США за підтримку процесу розвитку та реалізації програми реформування країни. Абдалла ІІ зауважив, що Арабська весна створила сприятливу атмосферу для йорданського руху вперед у напрямку внутрідержавного реформування.

Йорданський монарх підкреслив також, що парламентські вибори мають стати першим кроком у напрямку встановлення парламентського уряду та створення політичних блоків, які представлятимуть ліві, праві та центристські сили в Королівстві. За словами Абдалли ІІ, політична реформа в Йорданії має на меті боротьбу з бідністю та безробіттям, сприяння створенню нових робочих місць в країні та підвищення рівня життя йорданців.

Під час зустрічі великої уваги було приділено також обговоренню останніх подій в регіоні. Король Йорданії зауважив, що сирійське питання має вирішуватися на основі консенсусу арабських держав. Йорданський монарх також підкреслив, що на сьогодні найбільш проблемним залишається питання відновлення мирних переговорів між Палестиною та Ізраїлем.

9 квітня Сенат Йорданії відмовився прийняти зміни, внесені Нижньою палатою парламенту, до законопроекту про паспорти. Зазначені зміни гарантували надання дипломатичних паспортів у довічне користування членам королівської родини, колишнім урядовцям, голові Королівського суду, радникам Короля, сенаторам та судді Шаріатського суду. Зазначений законопроект було повернуто на доопрацювання в Нижню палату парламенту.

9 квітня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з делегацією Палати лордів та громад Великобританії, яка прибула до Королівства у рамках регіонального туру.

Під час зустрічі йорданський монарх поінформував британських парламентарів щодо реалізації програми реформування країни. Зокрема, він зазначив, що розширення участі громадськості у політичному житті Королівства та зміцнення ролі жінок та молоді у суспільстві сприятиме встановленню демократії в Йорданії.

Торкаючись мирного процесу в регіоні, Абдалла ІІ закликав міжнародну спільноту до співпраці у створенні сприятливої атмосфери для відновлення мирних переговорів між Палестиною та Ізраїлем.

У ході зустрічі було обговорено також ситуацію в Сирії. За словами йорданського монарха, Королівство працює наразі над пошуком шляхів врегулювання сирійської внутріполітичної кризи.

Британські депутати провели також зустріч з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде, у ході якої було обговорено шляхи розширення двостороннього співробітництва у різних галузях та останній перебіг подій в регіоні.

10 квітня оприлюднено інформацію про відставку Міністра юстиції Йорданії С.Зубі. Рішення С.Зубі щодо відставки пов’язано з його незгодою із законопроектом про вибори, який було направлено на розгляд парламенту.

Глава йорданського уряду А.Хасавне, коментуючи відставку Міністра юстиції Йорданії на прес-конференції, заявив що С.Зубі не має претензій до законопроекту про вибори, натомість його рішення про відставку пов’язано із станом здоров'я.

10 квітня оприлюднено заяву лідерів ісламського руху Йорданії «Мусульманське братство» та його політичного крила «Фронту ісламської дії» стосовно нового законопроекту про вибори. Ісламісти Йорданії не схвалили новий законопроект про вибори, назвавши його «антидемократичним» та таким, що не відповідає прагненням громадськості.

За словами лідерів «Мусульманського братства» законопроект про вибори дуже далекий від системи «одна людина – один голос» та може призвести до ще більшої напруги у суспільстві. На думку ісламістів, такий законопроект є свідченням відсутності в Королівстві серйозної політичної волі.

10 квітня у Нижній палаті парламенту Йорданії тривали дебати щодо законопроекту про вибори. Зазначений законопроект викликав досить суперечливу реакцію з боку депутатів, зокрема його положення, що стосуються кількості місць в парламенті, зарезервованих для політичних партій та жінок.

Законопроект про вибори викликав також негативну реакцію з боку опозиційних сил Королівства. За словами лідерів опозиційних сил країни, вони проводитимуть кампанію проти зазначеного законопроекту, яка включатиме масові акції протесту протягом наступних кількох тижнів.

Опозиційні сили Йорданії закликали уряд відкликати законопроект про вибори з парламенту. Найбільше незадоволення йорданської опозиції викликало положення законопроекту про квоти з 15 місць для політичних партій в парламенті. На думку опозиційних сил Королівства, саме це положення стане на заваді проведення серйозної політичної реформи в країні.

За словами Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне, законопроект про вибори не має на меті надання переваги одній політичній групі та забезпечить справедливе представництво йорданців в парламенті.

11 квітня оприлюднено результати соціологічного опитування, проведеного в Йорданії у квітні поточного року щодо виборчої системи. За результатами опитування, 60% населення Йорданії віддають перевагу виборчій системі: «одна людина – один голос». Що стосується типу голосування, то 52% громадян Йорданії віддають перевагу мажоритарній системі, 37% громадян – пропорційній системі, решта – відмовилися відповідати на зазначене запитання.

11 квітня оприлюднено заяву йорданського уряду стосовно тимчасових паспортів. У заяві спростовано плани уряду Королівства щодо надання тимчасових паспортів громадянам Іраку та інших арабських країн з метою полегшення їхнього в’їзду в Ізраїль для проведення на території цієї країни бізнесової діяльності.

Йорданський закон про паспорти від 1969 року дозволяє Департаменту з питань громадського статусу та паспортів видавати тимчасові паспорти іноземцям на один рік, проте виключно з метою здійснення гуманітарної місії. Так, протягом останніх п’яти років Йорданія видала лише один тимчасовий паспорт громадянину іноземної держави терміном на один рік.

11 квітня в Нижній палаті парламенту Королівства відбулось обговорення законопроекту про політичні партії. В обговоренні взяли участь представники всіх політичних сил країни, за виключенням Фронту ісламської дії. Лідери найбільшого ісламістського руху Королівства були офіційно запрошені на обговорення зазначеного законопроекту, проте не з’явилися на засідання.

В цей же день йорданські парламентарі розглянули також законопроект про паспорти, який було відхилено Сенатом та направлено на доопрацювання в Нижню палату парламенту.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

10 квітня напередодні візиту Президента України В.Януковича до Королівства провідні йорданські ЗМІ за сприяння Посольства України в Йорданії продовжили публікацію низки статей про Україну та її потенціал.

Зокрема, зазначалося, що капіталовкладення України за кордоном складають більш ніж 50 млрд. дол. США, наша держава входить у світову п’ятірку країн, що надають послуги у сфері високих технологій та інформації. Крім цього, Україна, згідно оцінок експертів, є одним з найбільших експортерів зернових – у минулому році обсяги урожаю склали 57 млн. тон, очікується, що через декілька років вони збільшаться до 100 млн. тон.

Підкреслювалося, що українські підприємства продовжують виробництво конкурентної продукції на світові ринки, зокрема, це стосується високотехнологічних виробів та військової техніки – літаків «Ан-70» та «Ан-124», танків, турбін, ракет-носіїв, локомотивів тощо. Крім того, Україна також володіє значним потенціалом для іноземних інвесторів у сферу сільського господарства, промисловості тощо.

11 квітня йорданські медіа продовжили публікацію матеріалів напередодні офіційного візиту Президента України В.Ф.Януковича до країни. Стаття від
11 квітня 2012 р. покликана ознайомити йорданського читача із життєвим шляхом українського Президента, коротко охарактеризувати його програму внутрішніх реформ та ознайомити з основними елементами зовнішньополітичного курсу – стратегічними відносинами з Росією, США та ЄС. При цьому, як вказують йорданські ЗМІ, офіційний Київ «пам’ятає» про арабський світ, підтримує існуючі зв’язки з близькосхідними країнами, зокрема, з Йорданією.

11 квітня найбільше інформаційне агентство Йорданії «Петра» надрукувало статтю під назвою «Президент України відвідає Йорданію наступного понеділка».

У статті йдеться про те, що 16 квітня ц.р. розпочнеться дводенний офіційний візит Президента України В.Ф.Януковича в Йорданію на запрошення Короля Йорданії Абдалли ІІ.

Повідомляється, що у ході візиту український лідер проведе переговори з йорданським монархом, під час яких сторони мають зосередитись на шляхах зміцнення двостороннього співробітництва у різних сферах, а також обговорити низку питань регіонального та міжнародного характеру, що становлять взаємний інтерес.

Підкреслюється, що у рамках візиту Президент України зустрінеться також з Прем’єр-міністром А.Аль-Хасавне, Президентом Сенату Т.Масрі, Спікером Нижньої палати парламенту К.Дугмі та іншими високопосадовцями Йорданії.

12 квітня йорданські ЗМІ продовжили публікацію матеріалів, присвячених офіційному візиту Президента України В.Ф.Януковича в Йорданію. Зазначалося, що наразі Посольство України в Аммані активно працює над підготовкою до важливої для двосторонніх українсько-йорданських відносин події.

Видання підкреслили також, що офіційний візит українського лідера стане важливою віхою у розвитку двостороннього співробітництва між Україною та Йорданією.

12 квітня місцеві ЗМІ активно прокоментували питання оголошення голодування йорданським ув’язненим в Ізраїлі А.Баргуті на знак протесту проти нелюдського поводження у в’язниці, зокрема проти заборони відвідування його членами сім’ї. 39-річний громадянин Йорданії був заарештований в Ізраїлі у 2004 році та засуджений до довічного ув’язнення. З тих пір від бачився зі своєю сім’єю лише двічі.

За словами речника Національного комітету з питань в’язнів в Ізраїлі Ф.Фараха, заборона на відвідання членами сімей ув’язнених на території Ізраїлю є прямим порушенням прав людини. Національний комітет неодноразово звертався до Міністерства закордонних справ Йорданії з проханням здійснити тиск на ізраїльську сторону, проте зовнішньополітичне відомство Королівства відмовляється давати будь-які коментарі щодо зазначеного питання.

Наразі у в’язницях Ізраїлю відбувають покарання 27 громадян Йорданії.

Економіка

8 квітня ц.р. ісламський рух «Фронт ісламської дії» закликав уряд Йорданії згорнути ядерну програму. На думку ісламістів Королівства, інформація, яку розповсюджує йорданський уряд щодо ядерної програми, не відповідає дійсності. Крім того, ісламісти вважають, що Йорданія буде не в змозі подолати важкі наслідки реалізації ядерної програми.

У листопаді минулого року Йорданія офіційно оцінювала власні поклади урану у 100 тис. тон, тоді як недавні оцінки свідчать про те, що загальний показник покладів звичайного урану в Королівстві становить всього 70 тис. тон.

11 квітня оприлюднено заяву речника йорданського уряду, Державного міністра з питань преси та інформації Р.Маджалі. В заяві спростовується звинувачення на адресу Йорданії в контрабанді нафти, яку перевозять через територію Королівства в Ізраїль.

Йорданська сторона називає подібні звинувачення «безглуздими», оскільки Королівство наразі страждає від енергетичної кризи й потребує «кожної краплини нафти».

Підкреслюється, що заява Р.Маджалі пролунала напередодні візиту Прем’єр-міністра Йорданії А.Хасавне до Іраку, в ході якого глава йорданського уряду має вивчити низку двосторонніх питань, включаючи питання реекспорту іракської нафти через йорданське місто Акаба.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux