• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 6-10 травня 2012 р.
Опубліковано 10 травня 2012 року о 09:33

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

З нагоди відзначення 18-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Йорданією та Ізраїлем 4 травня в Аммані відбулася антиізраїльська демонстрація, організатором якої виступили «Брати-мусульмани». Незважаючи на попередні заклики ісламістів приєднатися до акції протесту, у даному заході взяли участь близько 300 осіб, переважно членів «Братів-мусульман». Під час ходи в центрі міста учасники демонстрації вигукували антиізраїльські гасла та влаштували публічне спалення ізраїльського прапору. На відміну від більшості масових акцій, які були проведені в Йорданії з часу початку «арабської весни» у січні 2011 р., учасники демонстрації 4 травня утрималися від висунення вимог щодо прискорення політичної реформи, що, на думку оглядачів, пов’язано з формуванням нового уряду Королівства на чолі з Ф.Аль-Таравне.

5 травня шура (консультативний орган) опозиційної партії «Брати-мусульмани» обрав виконавчий комітет у складі 8 членів. Після того, як на минулому тижні на посаду нового лідера партії було обрано представника консервативного крила партії Х.Саіда, члени ліберальної частини шури вирішили бойкотувати вибори виконавчого комітету. В результаті виконавчий комітет «Братів-мусульман» було сформовано з консерваторів, які помітно посилили свої позиції в партії. На думку оглядачів, тріумф представників консервативного крила «Братів-мусульман» став відповіддю на призначення на посаду Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Аль-Таравне, який брав активну участь у розробці проекту мирного договору з Ізраїлем і є прихильником нормалізації відносин Йорданії з цією сусідньою країною. Водночас, незважаючи на погіршення діалогу опозиції з новим урядом, місцеві аналітики не виключають можливості участі «Братів-мусульман» у цьогорічних парламентських та муніципальних виборах.

6-9 травня відбувся страйк співробітників йорданського представництва Близькосхідного агентства з допомоги палестинським біженцям та організації робіт (БАДОР), які вимагають підвищення заробітної плати. Незважаючи на зусилля МЗС Йорданії та Департаменту у справах палестинських біженців, сторонам поки не вдалося дійти згоди щодо підвищення заробітної плати. Остання пропозиція керівництва БАДОР – полягає у підвищенні заробітної плати для своїх співробітників на 5 % починаючи з 1 червня 2012 р. та на 10% починаючи з 1 січня 2013 р.

Повідомляється, що в результаті страйку в Йорданії не працює 174 школи БАДОР, закриті лікарні у таборах для біженців, не вивозиться сміття.

6 травня Король Йорданії Абдалла ІІ підписав указ щодо призначення голови та чотирьох членів Ради уповноважених Незалежної виборчої комісії (НВК), кандидатури яких були запропоновані членами НВК (Прем’єр-міністром, спікерами Нижньої та Верхньої палат парламенту та Головою Судової ради). На посаду Голови Ради уповноважених НВК було призначено відомого йорданського політика, колишнього Міністра закордонних справ А.Аль-Хатиба.

У своєму листі на адресу Голови та членів НВК Король Йорданії наголосив на важливості створення Комісії для проведення політичної реформи. На думку йорданського монарха, наступним кроком на даному напрямку має стати прийняття йорданським парламентом кількох важливих законів, зокрема, про вибори та політичні партії.

9 травня голова та члени Незалежної виборчої комісії (НЕК) були приведені до присяги перед Королем Йорданії Абдаллою ІІ.

Місцеві оглядачі відзначають суттєву активізацію заходів, які здійснюються урядом Королівства з метою прискорення політичної реформи та проведення наприкінці поточного року парламентських виборів.

Крім Закону про НЕК, який діє з квітня ц.р., Нижня палата йорданського парламенту 9 травня ц.р. ухвалила у першому читанні закон про політичні партії. Серед важливих положень цього документа слід відзначити такі, як заборона створювати партії на релігійному підґрунті, зобов’язання фінансуватися виключно йорданськими спонсорами, зобов’язання тримати свої рахунки виключно у йорданських банках, виділення йорданським бюджетом коштів на діяльність партії, здійснення Міністерством внутрішніх справ контролю над діяльністю партії.

Членом партії може бути громадянин Йорданії, який досягнув 18-тирічного віку.

Тим часом йорданські «Брати-мусульмани» висловлюють застереження щодо швидкого прийняття йорданським парламентом Закону про вибори, який, зокрема, передбачає надання кожному виборцю трьох голосів: два голоси за індивідуальних кандидатів та один голос за політичну силу. Законопроект також передбачає збільшення кількості місць у Нижній палаті парламенту з нинішніх 120 до 138, збільшення жіночої квоти з 12 до 15 мандатів. Невдоволення йорданських ісламістів викликає те, що Закон виділить лише 15 місць для кандидатів від партій. Кожна з 23 зареєстрованих в Королівстві партій матиме право висунути на майбутніх виборах лише по 5 кандидатів.

На думку керівництва «Братів-мусульман», іншим проблемним питанням в йорданському політикумі на даному етапі є те, що новий уряд під керівництвом Ф.Аль-Таравне є «занадто консервативним» та «провладним». Ісламісти висловлюють своє здивування швидкою відставкою попереднього Прем’єр-міністра А.Аль-Хасавне, якого йорданський монарх вважав «справжнім реформатором».

2) Король Йорданії Абдалла ІІ впродовж останнього тижня здійснив декілька візитів до впливових племен Центральної Йорданії – Аббад, Аджарме та Тавабле, які радісно вітали йорданського монарха та запевнили його у своїй лояльності до королівського режиму. У свою чергу, Абдалла ІІ розповів громадянам про хід політичної реформи в країні та вислухав пропозиції племен щодо покращення соціально-економічного становища громадян.

На думку місцевих оглядачів, візити Короля Абдалли ІІ до впливових йорданських племен слід розглядати в контексті зусиль, які здійснюються йорданською владою з метою забезпечення підтримки корінними йорданцями урядового курсу в умовах зростання критики на адресу нещодавно призначеного Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Аль-Таравне, а також невдоволення запропонованим урядом законопроектом про вибори.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

5 травня Король Йорданії Абдалла ІІ прийняв в Аммані радника Короля Марокко Т.Аль-Фагрі, який передав йорданському монарху листа від Мохаммеда VI.

Під час бесіди сторони обговорили стан та перспективи розвитку йордансько-марокканських відносин, а також ситуацію на окупованих палестинських територіях та в Сирії. Абдалла ІІ заявив, що Амман виступає проти зовнішнього військового втручання у Сирії та висловив підтримку діям спеціального посланника ООН та ЛАД К.Аннана.

6 травня Король Абдалла ІІ прийняв в Аммані глав кількох іноземних делегацій, які брали участь у виставці СОФЕКС 2012. Зокрема, монарх зустрівся із Заступником Міністра оборони Саудівської Аравії принцем Халіфом Бін Султаном Бін Абдельазізом, а також з Міністром оборони Іраку С.Аль-Длемі.

8 травня в Аммані розпочалася дводенна міжнародна виставка СОФЕКС 2012, в якій беруть участь делегації США, Великобританії, Німеччини, Франції, Італії, Туреччини, Росії, Танзанії, Австралії та арабських країн. У відкритті виставки взяв участь Король Йорданії Абдалла ІІ. У виставці бере участь українська військова делегація на чолі із Заступником Начальника Генерального штабу ЗС України генерал-лейтенантом Г.А.Саковським.

У рамках виставки, зокрема, відбувся показ майстерності антитерористичних підрозділів різних країн світу.

Російську делегацію на СОФЕКС очолює директор департаменту з питань безпеки корпорації «Рособоронекспорт» В.Варламов, який розповів місцевій пресі про стан військово-технічного співробітництва між Росією та Йорданією. Зокрема, російський посадовець повідомив про те, що проект щодо збору на території Йорданії ручних гранатометів «РПГ 32 - Гашем» перебуває на стадії виконання. Російська сторона («Рособоронекспорт» у співробітництві з проектним бюро «Базальт») передала Амману технічну документацію та завершить поставку комплектуючих деталей до кінця літа ц.р. Повідомляється, що ручний гранатомет «РПГ 32 - Гашем» має одну пускову установку та може використовувати снаряди діаметром 72 мм або 105 мм (протитанкові, здатні пробивати броню товщиною до 650 мм).

Серед інших важливих напрямків йордансько-російського військово-технічного співробітництва В.Варламов назвав поставку до Королівства двох військових вантажних літаків «Іл – 76 МФ», які наразі використовуються Збройними Силами Йорданії.

7 травня Король Йорданії прийняв в Аммані делегацію американської єврейської організації “J Street”. Під час зустрічі йорданський монарх наголосив на необхідності активізації міжнародних зусиль з метою повернення ізраїльської та палестинської сторін до столу переговорів. При цьому він зазначив, що Амман виступає за створення незалежної палестинської держави у кордонах, які існували станом на 4 червня 1967 року зі столицею у Східному Єрусалимі.

Під час бесіди Абдалла ІІ також торкнувся питання змін, які відбулися на Близькому Сході в результаті «арабської весни». За словами монарха, ці події «надали Йорданії можливість прискорити процес реформ».

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux