• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 13-17 травня 2012 р.
Опубліковано 17 травня 2012 року о 17:21

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

13 травня Нижня палата йорданського парламенту розпочала розгляд законопроекту про конституційний суд, який є ключовим документом в рамках імплементації проголошеної Королем Абдаллою ІІ політичної реформи.

На думку оглядачів, прийняття Закону про конституційний суд дозволить депутатам розпочати обговорення найважливішого документу політичної реформи – законопроекту про вибори. Незважаючи на критику різних політичних сил, йорданські депутати налаштовані ухвалити Закон до завершення нинішньої сесії парламенту (кінець червня).

За інформацією йорданської преси, в йорданському суспільстві зростає критика на адресу ухваленого у першому читанні Нижньою палатою йорданського парламенту Закону про політичні партії. На думку деяких незалежних оглядачів, у разі прийняття Закону у його нинішній формі він стане кроком назад у процесі реформування політичної системи Королівства».

Головними недоліками законопроекту, на думку йорданських оглядачів та політиків, є заборона створення партії на релігійній, етнічній або регіональній основі, а також збереження ролі Міністерства внутрішніх справ як органу, який здійснюватиме контроль над партіями. Раніше йорданські політики висловлювали пропозицію передати цю функцію Міністерству політичного розвитку або Міністерству юстиції.

14 травня Генеральний прокурор Аммана А.Хабашне підписав постанову про затримання на 15 діб члена Антикорупційної комісії Йорданії С.Мег’яр та колишнього заступника мера Аммана А.Башира.

15 травня Вища судова рада звільнила з-під арешту С.Мег’яр, однак, розслідування її діяльності до призначення на нинішню посаду продовжується.

За повідомленнями йорданської преси, до призначення на посаду члена Антикорупційної комісії С. Мег’яр очолювала Корпорацію житлово-комунального господарства при мерії Аммана. У 2007 р. вона увійшла до складу тендерного комітету, який здійснював закупку сміттєприбиральної техніки. За наявною інформацією, прокуратура має докази фактів корупційних зловживань, в результаті яких один з учасників тендера був визначений переможцем.

За даними опитування, проведеного Центром стратегічних досліджень Йорданського університету, 56% йорданців вважають, що нинішній глава уряду Ф.Аль-Таравне здатний досягти вагомих результатів у своїй роботі щодо впровадження політичної реформи та покращення соціальних стандартів йорданського населення. Однак, цей показник є меншим від даних, отриманих півроку тому після призначення попереднього Прем’єр-міністра Йорданії А.Аль-Хасавне (63%) та отриманих у 1999 р. за часів діяльності першого уряду на чолі з Ф.Аль-Таравне (71%).

Оглядачі звертають увагу на збільшення кількості йорданців, які занепокоєні майбутнім своєї країни. Зокрема, 39% опитаних вважають, що Королівство просувається у хибному напрямку (три місяці тому цей показник становив 27%).

16 травня в Аммані відбулася Зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з Головою та членами Сенату Національних Зборів Йорданії. Під час зустрічі йорданський монарх закликав сенаторів активізувати роботу щодо ухвалення важливих політичних законів та підкреслив, що керівництво країни налаштоване на проведення парламентських виборів в Королівстві до кінця поточного року.

16 травня у приміщенні МЗС Йорданії відбулася спільна нарада за участю Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде, Міністра соціального розвитку Королівства В.Азайзе та представників Близькосхідної агенції з допомоги палестинським біженцям та організації робіт (БАДОР).

В результаті зустрічі сторони досягли компромісу в питанні припинення страйку співробітників БАДОР в Йорданії, який тривав більше тижня. Домовленості було досягнуто завдяки підвищенню заробітної плати співробітникам БАДОР на 100 динарів (140 дол.США).

15 травня Король Йорданії підписав указ щодо призначення відомого йорданського політика, колишнього віце-прем’єр-міністра, міністра юстиції, політичного розвитку та з парламентських справ Г.Таля на посади Президента Касаційного суду та Голови Вищої судової ради.

У своєму листі до Г.Таля йорданський монарх, зокрема, зазначив, що «корупція є ворогом усіх йорданців». На думку Абдалли ІІ, Касаційний суд має приймати остаточні рішення щодо корупційних справ «на основі суттєвої доказової бази, не беручи до уваги плітки та безпідставні звинувачення».

Зовнішня політика і міжнародні відносини

10 травня помічник Державного секретаря США з питань населення, біженців та міграції А.Річард високо оцінила зусилля Йорданії у наданні допомоги для сирійських біженців. Американський посадовець повідомила про виділення урядом США 40 млн. дол. на підтримку сирійських біженців в Йорданії та інших країнах регіону.

Слід зазначити, що 10 травня йорданська влада відкрила на півночі країни недалеко від кордону з Сирією житловий комплекс для сирійських біженців, у якому може бути розміщено до 1000 осіб. За інформацією йорданської преси, до нового комплексу вже було переведено 450 сирійців, у т.ч. 150 палестинських біженців, які проживали на території Сирії.

14 травня Король Йорданії прийняв в Аммані Міністра закордонних справ Єгипту М.Амра, який перебував в Королівстві з дводенним робочим візитом.

Під час переговорів сторони обговорили перспективи розвитку йордансько-єгипетських відносин, а також ситуацію на Близькому Сході. Король Йорданії наголосив на важливості продовження тісної взаємодії між Амманом та Каїром з важливих питань регіонального та міжнародного життя.

Важливе місце під час зустрічі М.Амра з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джудою посіло питання близькосхідного врегулювання. Зокрема, сторони констатували відсутність прогресу в питанні відновлення ізраїльсько-палестинських переговорів, привернувши увагу до відсутності чітких відповідей ізраїльського керівництва на питання, які були викладені у листі Президента ПНА М.Аббаса на адресу Прем’єр-міністра Ізраїлю Б.Нетаньягу. Йорданський та єгипетський міністри домовилися продовжити спільні посередницькі зусилля з метою виконання ізраїльською стороною вимог палестинських в’язнів.

Важливе місце на переговорах посіло сирійське питання. Сторони висловили підтримку зусиллям спеціального посланника ООН К.Аннана та наголосили на необхідності пошуку політичного врегулювання конфлікту, який триває у цій країні.

15 травня в Аммані відбулася прес-конференція за участю начальника Штабу операцій та навчання Збройних Сил Йорданії генерал-майора А.Одвана та командувача Центрального командування спеціальних операцій армії США генерал-майора К.Тово, під час якої місцевих та іноземних журналістів було поінформовано про хід міжнародних навчань «Прагнучий лев», які проводяться на півдні Йорданії з 7 по 30 травня ц.р.

Йорданський та американський посадовці підкреслили, що навчання не мають відношення до розвитку ситуації у Сирії та були заплановані ще три роки тому. Вибір саме Йорданії для проведення даного заходу обумовлений особливими відносинами, які поєднують Королівство зі Сполученими Штатами.

У навчаннях беруть участь Йорданія, США, Саудівська Аравія, Австралія, Бахрейн, Бруней, Єгипет, Франція, Ірак, Італія, Кувейт, Ліван, Словенія, Катар, ОАЕ та Пакистан. У якості спостерігачів на навчаннях присутні представники Росії та Китаю.

Економіка

12 травня Прем’єр-міністр Йорданії Ф.Аль-Таравне заявив на зустрічі з головними редакторами щоденних йорданських газет, що економічна ситуація в Королівстві є набагато гіршою, ніж він очікував. Зокрема, глава уряду повідомив про те, що у 2012 р. очікується рекордний дефіцит державного бюджету Йорданії – 4,13 млрд. дол. США (з урахуванням міжнародної допомоги – 2,9 млрд. дол. США). За його словами, бюджет країни на 2012 р. було підготовлено з урахуванням трьохпроцентного зростання ВВП у той час, як реальне зростання ВВП у поточному році не перевищить 2,7 %. Ф.Аль-Таравне також повідомив, що зростання світових цін на нафту на один долар після стодоларового показника кладе на державний бюджет Йорданії додаткове фінансове навантаження у 40 млн. дол. Загалом уряд Йорданії на даному етапі здійснює дотацію товарів та послуг на загальну суму близько 4 млрд. дол. США.

У зв’язку з цим він повідомив про те, що урядом найближчим часом буде підготовлена програма превентивних заходів, яка, зокрема, включить зростання податку на продаж та припинення дотацій деяких товарів та послуг, що призведе до їхнього подорожчання. Втім Прем’єр-міністр Йорданії запевнив, що держава продовжить дотувати п’ять основних товарних позицій (пшениця, ячмінь, газ, керосин та дизель).

13 травня Вища рада з питань тлумачення конституції Йорданії (ВРТК) винесла вердикт стосовно правового регулювання приватизації фосфатних, поташевих та цементних компаній. У відповідь на запит групи йорданських депутатів, який було надіслано до ВРТК близько двох місяців тому, Вища рада постановила, що приватизація трьох державних компаній не може вважатися передачею прав на концесію, яка, згідно зі статтею 117 йорданської конституції, має здійснюватися виключно шляхом прийняття окремого закону. У згаданій статті конституції, зокрема, йдеться про те, що «будь-яка концесія, яка гарантує право на розвиток шахт або мінеральних ресурсів, має бути санкціонована законом».

Йорданські ділові кола застерегли уряд Королівства від ухвалення рішення стосовно підвищення тарифів на електроенергію. На думку бізнесменів, «сорокапроцентне подорожчання електроенергії матиме катастрофічний ефект на економіку країни, нанесе відчутного удару по виробникам та майже 165 тисячам їхніх робітників».

За інформацією Йорданської національної енергетичної компанії, у зв’язку з невідповідністю нинішніх тарифів до витрат держави на виробництво електроенергії, на кінець поточного року дефіцит компанії становитиме 2,4 млрд. дол. США.

На думку місцевих оглядачів, підвищення ціни на електроенергію згідно із запропонованою тарифною сіткою (32 % для населення та 40 % для компаній) матиме довгостроковий ефект на йорданську економіку. Вже найближчим часом ціни на основні продукти харчування можуть підвищитися на 15 %.

15 травня під час прес-конференції в Аммані Міністр фінансів Йорданії С.Хафез повідомив, що уряд країни здійснив повторне опрацювання показників державного бюджету на поточний рік, в результаті якого витратна частина бюджету зросла на 15,1 % і становить 10,8 млрд. дол. США замість запланованих раніше 9,6 млрд. дол. США. За словами йорданського посадовця, головними статтями, до яких були внесені зміни, є дотація бензину (923,5 млн. дол.), дотація продовольчих товарів, зокрема, зерна (77,5 млн. дол.), підвищення пенсійних виплат у державному секторі (42,3 млн. дол.), обслуговування внутрішнього та зовнішнього боргу (71 млн. дол.).

Між тим Вищий координаційний комітет опозиційних партій, до складу якого входять Фронт ісламської дії та декілька лівих партій, застеріг уряд Королівства від підвищення цін на товари та послуги, оскільки це, на думку опозиціонерів, матиме катастрофічні наслідки для соціального становища йорданських громадян.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux