• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 26 – 31 травня 2012 р.
Опубліковано 31 травня 2012 року о 14:34

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

26 травня в йорданському парламенті відбулось голосуванню щодо вотуму довіри новопризначеному уряду Йорданії. Уряд Ф.Таравне отримав 68% голосів у підтримку. Серед 110 праламентарів, присутніх на сесії, 75 депутатів висловили довіру новому уряду Королівства, тоді як 31 висловили недовіру й 4 – утрималися.

Обговорення напрямів політики новопризначеного уряду тривало протягом трьох днів. Основну увагу було зосереджено на обговоренні складної екононічної ситуації в країні. Парламентарі закликали уряд Ф.Таравне уникати заходів, спрямованих на підвищення цін на продовольчі товари та пальне.

У відповідь глава йорданського уряду зазначив, що підвищення цін відбудеться лише на предмети розкоші. Крім того, новопризначений уряд планує переглянути податкову систему країни з метою введення прогресивної податкової системи. Планується переглянути також деякі статті закону про відносини між землевласником та орендарем.

Відповідаючи на запитання щодо можливості такої ж ситуації в Йорданії як і в Сирії, Ф.Таравне заявив, що ключовим аспектом вирішення всіх внутрішньодержавних проблем є діалог між владою і народом.

27 травня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з представниками регіонів Королівства, що опікуються питаннями Фонду розвитку регіонів.

Під час зустрічі йорданський монарх зазначив, що необхідно розробити чіткі механізми та стандарти відповідальності та прозорості керування Фондом. Абдалла ІІ зауважив на важливості Фонду в умовах, коли перед країною постали важкі економічні виклики.

На думку йорданського монарха Фонд є ефективним механізмом, що стимулюватиме економічну активність в регіонах країни, створюватиме нові робочі місця та забезпечить достойний рівень життя йорданців.

Фонд розвитку регіонів був створений минулого року під час візиту Абдалли ІІ в регіон Мафрак з метою фінансування проектів, розроблених для розвитку регіонів Королівства. Фонд налічує 150 млн. динар (211 млн. дол. США).

29 травня відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне з членами координаційного комітету опозиційних партій.

У ході зустрічі глава йорданського уряду зазначив, що основним завданням уряду на нинішньому етапі є проведення парламентських виборів до кінця поточного року на основі закону, який би гарантував максимальний рівень представництва всіх політичних сил Королівства. Ф.Таравне закликав всі політичні сили розпочати діалог з парламентом щодо законопроекту про вибори.

Парламентські вибори заплановано провести у вересні поточного року, проте, за словами Ф.Таравне, уряд проводитиме консультації з Йорданським бюро з тлумачення законодавства з метою з’ясування чи можливо проведення виборів на більш пізньому етапі, оскільки в державному бюджеті не передбачено коштів на їх проведення.

У разі, якщо не буде знайдено правового виправдання відкладенню виборів, уряд буде змушений протягом найближчих трьох місяців знайти 90 млн. динар (127 дол. США) для їх проведення.

29 травня відбулось урочисте відкриття Регіонального центру з космічної науки та освітніх технологій під егідою ООН.

Основною метою центру є зміцнення спроможностей країн регіону в космічній галузі, зокрема у розвитку навичок дослідження у галузі супутникового зв’язку, супутникової метеорології та космічних науках. Центр є п’ятим дослідним центром такого роду у світі та першим – в регіоні.

Центр матиме право присвоювати ступінь магістра у таких галузях як дистанційне зондування, географічні інформаційні системи, супутниковий зв’язок, астрономія та метеорологія. Ступінь магістра може бути присвоєна по завершенню спеціальних курсів в Центрі, які триватимуть від трьох до дев’яти місяців.

30 травня депутати йорданського парламенту ухвалили рекомендації парламентського комітету мінеральних ресурсів та енергетики щодо необхідності призупинення реалізації ядерної програми Королівства. На думку членів парламентського комітету мінеральних ресурсів та енергетики, йорданська ядерна програма «веде країну у глухий кут, її наслідками можуть бути безповоротний негативний вплив на природне середовище».

Під час сесії Нижньої палати парламенту 36 з 63 парламентарів проголосували на користь зазначених рекомендацій. Парламентарі закликали уряд країни розвивати енергетичні програми, які не завдадуть шкоди природному середовищу, на кшталт проектів з розвитку сонячної енергії та енергії вітру.

На думку багатьох парламентарів, коштовна ядерна програма призведе до ще більшого дефіциту державного бюджету. Крім того, недостатні запаси води в країні та її географічне положення є несприятливими факторами для будівництва ядерного реактора. Водночас, за результатами громадського опитування йорданці не підтримують реалізацію ядерного проекту.

У свою чергу, Голова Йорданської комісії з атомної енергетики Х.Тукан заявив, що рішення парламентарів не суперечить висновкам Комісії. За словами, Х.Тукана, детальне вивчення економічної доцільності ядерного проекту, а також впливу на навколишнє природне середовище стане визначальним фактором в рішенні щодо реалізації ядерної програми. Водночас, за словами Голови Комісії рішення парламентарів не вплине на продовження дослідження наявності урану в центральній частині Королівства.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

27 травня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з Генеральним секретарем Ради Європи Т.Ягландом. У ході зустрічі йорданський монарх підтвердив налаштованість Королівства й надалі зміцнювати співробітництво з РЄ.

Під час зустрічі Абдалла ІІ поінформував Генерального секретаря РЄ щодо стану проведення внутрішньодержавних реформ та заходів, яких вживає Королівство на шляху до встановлення демократії та розширення участі громадськості у процесі прийняття рішень.

Йорданський монарх поінформував також щодо зусиль Йорданії, спрямованих на відновлення мирного процесу на Близькому Сході, зокрема щодо повернення палестинської та ізраїльської сторін до мирних переговорів.

Міністр закордонних справ Йорданії Н.Джуде, Президент Сенату Т.Масрі, а також Спікер Нижньої палати парламенту провели окремі переговори з Т.Ягландом, у ході яких було обговорено шляхи розширення співробітництва з РЄ у сфері удосконалення конституційного законодавства та проведення правової, політичної та законодавчої реформ.

28 травня за ініціативою Йорданії розпочалась реалізації проекту із захиcту старовинних амфітеатрів на території країн Середземномор’я.

Згідно з цією ініціативою, п’ять країн: Йорданія, Туніс, Алжир, Іспанія та Італія наразі вивчають стан шести старовинних амфітеатрів – в йорданських містах Джераш та Петра, в італійському місті Сіракуза, в туніському Карфагені, театр Черчилля в Алжирі та театр Меріда в Іспанії.

Проект фінансується Європейською Комісією в рамках реалізації програми «Європейсько-середземноморська спадщина» під керівництвом Департаменту стародавностей Йорданії. Реалізація проекту триватиме до 2013 року.

29 травня оприлюднено заяву офіційного Амману щодо останніх подій в Сирії. У заяві йшлося про те, що Йорданія засуджує операцію урядових військ в сирійському місті Хула, в результаті якої було вбито понад 90 мирних громадян, з яких 32 – діти, а також артилерійський обстріл міста Хама, в результаті якого загинула 41 людина.

Згідно із заявою, зробленою Державним міністром з питань преси та комунікацій Йорданії С.Мааіт, Королівство вважає неприйнятним застосування сили проти мирного населення.

29 травня відбувся візит Міністра з питань співробітництва у сфері міжнародного розвитку Швеції Г.Карлсон до Йорданії у рамках її турне по країнах Близького Сходу.

У ході візиту Г.Карлсон провела зустрічі з Міністром закордонних справ Н.Джуде та Міністром планування й міжнародного співробітництва Йорданії Дж.Хасаном.

Напередодні візиту в Йорданію шведський високопосадовець відвідала Палестину та Ізраїль з метою з’ясування ситуації у регіоні та вироблення рекомендацій щодо надання необхідної допомоги країнам Близького Сходу.

Одним з питань, що обговорювалося під час зустрічі шведського Міністра з високопосадовцями Йорданії, була допомога Швеції в реалізації програми залучення жінок до ринку праці, зокрема на керівні посади в Королівстві.

У ході обговорення сирійського питання, Г.Карлсон зазначила, що збирається відвідати місце для біженців, збудоване у йорданському місці Рамта.

30 травня в Аммані відбулась зустріч Спеціального посланника ООН та Ліги арабських держав К.Аннана з главою йорданського уряду Ф.Таравне.

У ході зустрічі Прем’єр-міністр Королівства зауважив на позиції Йорданії щодо підтримки мирного плану врегулювання внутрішнього конфлікту в Сирії, а також засудження застосування сили проти мирного населення цієї країни. Сторони погодились на необхідності негайних дій, спрямованих на покладення краю кровопролиттю в Сирії.

Основною метою візиту К.Аннана в Йорданію є обговорення з високопосадовцями Королівства результатів його візиту в Дамаск та зустрічі з сирійським президентом Б.Ассадом.

У рамках візиту К.Аннан провів також зустріч з Міністром закордонних справ Н.Джуде, у ході якої були обговорені подальші необхідні кроки, спрямовані на врегулювання сирійського конфлікту.

Економіка

27 травня відбулось підвищення тарифів на електроенергію в Королівстві. Підвищення цін на електроенергію застосовуватиметься до окремих секторів держави. Торговельний та фермерський сектори, лікарні, державні установи, а також малі й середні підприємці не зазнають підвищення тарифів й сплачуватимуть за 1 кіловат електроенергії 73 філси.

Нові тарифи застосовуватимуться до банківського, готельного, телекомунікаційного, водного та промислового секторів. Водний сектор сплачуватиме за електроенергію на 22 % більше, тоді як виробники фосфатів й поташу – на 150% більше.

Основною причиною підвищення тарифів на електроенергію є регулярні перебої у постачанні газу з Єгипту через постійні атаки на арабський газопровід, що коштує Йорданії 5 млн. динар (7,05 млн. дол. США) щодня й призводить до дефіциту державного бюджету, показник якого незабаром сягне 2,08 млрд. динар (2,9 млрд. дол. США).

27 травня уряд Йорданії прийняв рішення про підвищення ціни на 95-й бензин до 1 динара (1,4 дол. США). Згідно із заявами представників йорданського уряду, підвищення ціни на бензин позначиться лише на заможних верствах населення.

29 травня оприлюднено заяву Голови Антикорупційної комісії Йорданії С.Біно. За словами С.Біно, з початку поточного року Комісія передала на розгляд судів Королівства 41 справу по звинуваченню у корупційній діяльності.

Найбільшою корупційною справою, яку було передано на судовий розгляд за останній час, стала справа щодо звинувачення холдингової компанії «Баітуна» в корупції. Втрати від діяльності цієї компанії на території Королівства оцінюються у 40 млн. динар (56 млн. дол. США).

31 травня оприлюднено показники туристичного сектору Йорданії. Втрати Королівства в цій галузі у минулому році становили близько 700 млн. динар.

З метою сприяння розвитку туристичної сфери було прийнято рішення запросити 600 іноземних журналістів, які б їздили по туристичним місцям Королівства та висвітлювали туристичні спроможності Йорданії. Проте, на реалізацію цього коштовного проекту в Королівстві відсутні відповідні кошти.

Наразі в Йорданії знаходиться 17 журналістів з країн Перської затоки. Загальна кількість службовців, залучених в туристичну сферу країни становить 45 тис. осіб.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux