• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 7 – 14 червня 2012 р.
Опубліковано 14 червня 2012 року о 15:21

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

7 червня Король Йорданії Абдалла ІІ підписав закони про політичні партії та про Конституційний суд, що стало важливим етапом на шляху проведення політичної реформи в Королівстві.

9 червня відбулось святкування 13-ї річниці коронації Короля Йорданії Абдалли ІІ. Основними досягненнями Королівства за часи правління Абдалли ІІ є будівництво 325 шкіл вартістю 273 млн. динар, 100 госпіталів, з яких 33 є державними, заснування 700 центрів з охорони здоров'я, а також падіння показника безробіття в країні, який протягом першого кварталу поточного року становив 11,4%, що є найнижчим показником безробіття за всю історію існування Йорданії.

10 червня відбулась зустрічі Короля Йорданії Абдалли ІІ з Прем’єр-міністром Королівства Ф.Таравне. У ході зустрічі йорданський монарх зауважив, що проведення економічної реформи паралельно з політичною є найбільшим пріоритетом для країни на сьогодні.

Абдалла ІІ зазначив, що уряд має зосередитись на шляхах подолання безробіття та зменшення бідності. Особливої уваги у суспільстві має бути приділено людям з обмеженими можливостями.

Особливу увагу було приділено під час зустрічі важливості підтримання Фонду розвитку регіонів Королівства, який є надійним засобом створення нових робочих місць в країні. За словами йорданського монарха, сприяння розвитку кожного окремого проекту з боку Фонду становить 50 тис. динар й ця сума може становити 1 млн. динар, у разі якщо проект є перспективним для окремого регіону країни.

У ході зустрічі глава йорданського уряду поінформував Короля стосовно плану уряду з подолання енергетичної кризи, зокрема щодо використання потенціалу країни у сфері диверсифікації енергетичних ресурсів.

Сторони обговорили також процес проведення політичної реформи. Абдалла ІІ зауважив на важливості проведення до кінця року парламентських виборів.

10 червня відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне з лідером партії «Національна течія» А.Маджалі. У ході зустрічі окремої уваги було приділено обговоренню законопроекту про вибори. Ф.Таравне зазначив, що основним завданням, яке стоїть перед йорданським урядом наразі, є проведення до кінця поточного року парламентських виборів.

Глава йорданського уряду також зауважив, що зміцнення та активізація ролі політичних партій відповідає інтересам держави та є важливою складовою політичної реформи Королівства.

Зустріч Ф.Таравне з керівництвом партії «Національна течія» є продовженням серії зустрічей з представниками різних політичних сил Йорданії.

10 червня в Аммані відбулись акції протесту активістів Грінпісу. Демонстранти вимагали від уряду Королівства припинити розвиток ядерної програми країни та звернути увагу на альтернативні джерела енергії.

За словами активістів, Йорданія є країною, де 330 днів на рік стоїть сонячна погода й вітер сягає швидкості від 7,5 до 11,5 метрів на секунду, що може бути використано як альтернативні джерела енергії.

Наразі Йорданія залежить на 98% від імпорту енергії, вартість якого становить 25% від ВВП Королівства. До кінця поточного року рахунок країни на енергетичні витрати сягне 4 млрд. динар.

13 червня правовий комітет Нижньої палати парламенту продовжив обговорення законопроекту про вибори. Переважна більшість депутатів висловлювалася за змішану виборчу систему на регіональному рівні та пропорційну – на національному. Крім того, було запропоновано збільшити кількість місць в Нижній палаті парламенту до 140, з яких квота жінок - 15 місць.

Обговорення законопроекту про вибори внесено у порядок денний парламентської сесії, яка відбудеться 17 червня.

13 червня відбулась урочиста церемонія започаткування Національної стратегії боротьби з безробіттям до 2020 року. У церемонії взяв участь Король Йорданії Абдалла ІІ, представники уряду, а також приватного й державного секторів.

Стратегія включає в себе всебічний аналіз ринку праці Королівства та викликів з якими стикається процес створення нових робочих місць. Стратегія складається з трьох етапів – короткотермінового, середньотермінового та довготермінового.

Короткотерміновий план має на меті забезпечити безробітних йорданців робочими місцями, шляхом заміни іноземних робітників на йорданських у приватному секторі.

Щороку в Королівстві вищу освіту отримують 50 тис. студентів, водночас частка йорданських робітників на внутрішньому ринку праці не перевищує 60%. Реалізація Стратегії дозволить до кінця 2013 року створити 12 тис. нових робочих місць у приватному секторі й до кінця 2014 р. – 22 тис. робочих місць.

Середньостроковий план передбачає контроль за якістю освіти в країні й довготерміновий план передбачає повну реструктуризацію економіки Королівства, результатом якої буде потреба у висококваліфікованих йорданських кадрах на внутрішньому ринку праці.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

9 червня відбулась спільна прес-конференція Верховного комісара ООН з питань біженців А.Гуттереса та Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде, присвячена питанню збільшення кількості сирійських біженців в Йорданії.

За словами А.Гуттереса, погіршення ситуації в Сирії призвело до збільшення кількості сирійських біженців в Йорданії. Міністр закордонних справ Йорданії, у свою чергу, зауважив, що в умовах важкої економічної кризи Королівство платить високу ціну за те, що приймає на своїй території сирійських біженців.

Протягом останніх 13 місяців кількість сирійців, які в’їхали в Королівство, сягнула 130 тис. осіб. Крім того, понад 500 палестинських біженців, які перебували на території Сирії, також прибули в Королівство.

Глава зовнішньополітичного відомства Йорданії закликав міжнародну спільноту сприяти Королівству в наданні допомоги сирійським біженцям, зокрема у сфері освіти та охорони здоров'я.

Н.Джуде повідомив також, що уряд прийняв рішення про створення у регіоні Мафрак гуманітарного центру, який опікуватиметься питаннями сирійських біженців.

13 червня розпочався візит Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне до Кувейту. Згідно із заявою ради міністрів Кувейту, візит глави йорданського уряду є чудовою нагодою обговорити стан розвитку двостороннього співробітництва, зокрема в інвестиційній сфері. В інтерв’ю одній з провідних газет Кувейту Посол Йорданії в цій країні заявив, що Йорданія взяла на себе зобов’язання опікуватися інвестиціями країн Перської затоки.

Станом на червень поточного року обсяг інвестицій Кувейту в економіку Йорданії сягнув 10 млрд. динар.

12 червня оприлюднено заяву Йорданії стосовно відкритості її кордонів для сирійських біженців. Заяву було зроблено Державним міністром з питань преси та зв’язків Йорданії С.Мааіта у відповідь на звинувачення сирійських активістів, що йорданська влада відправляє сирійських біженців назад в Сирію.

За словами С.Мааіта, Йорданія не змінила своєї політики «відчинених дверей» й кордони Королівства залишаються відкритими для сирійських біженців. С.Мааіта також зазначив, що поодинокі відмови у наданні дозволу на в’їзд в Королівство були пов’язані з питанням національної безпеки.

Опозиційні сили Сирії звернулися із закликом до йорданської влади тримати кордони відкритими, зокрема для сирійських революціонерів.

12 червня відбулась зустріч Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде із Державним секретарем США Х.Клінтон у Вашингтоні.

У ході зустрічі Х.Клінтон високо оцінила допомогу, яку Йорданія надає сирійським біженцям. Сторони погодились на необхідності пошуку політичного вирішення сирійської проблеми.

У рамках переговорів особливої уваги було приділено питанню відновлення мирних переговорів між Палестиною та Ізраїлем. Голова зовнішньополітичного відомства Йорданії зауважив, що палестино-ізраїльський конфлікт є ключовою загрозою безпеки на Близькому Сході.

Н.Джуде поінформував також американську сторону щодо процесу внутрідержавного реформування. У свою чергу, Держсекретар США пообіцяла, що у поточному році Йорданія, крім щорічної допомоги, отримає від Сполучених Штатів додаткову фінансову допомогу.

Економіка

9 червня Уряд Катару прийняв рішення виділити Йорданії 1,25 млрд. дол. США з Фонду країн Перської затоки. Фонд було створено Радою співробітництва країн Перської затоки минулого року під час проведення саміту цієї регіональної організації з метою підтримання реалізації проектів розвитку різних галузей Королівства.

Саудівська Аравія, ОАЕ, Кувейт та Катар нададуть Йорданії загалом 5 млрд. дол. США протягом п’яти років. Кожна з цих країн має внести у Фонд 1,25 млрд. дол. США для розвитку певних галузей країни.

Катар виявив зацікавленість у підтримці проектів у сфері енергетики, зокрема у будівництві терміналу для зберігання газу, а також охорони здоров'я та транспорту.

9 червня Європейська комісія прийняла рішення виділити Йорданії 23 млн. євро на утримання сирійських біженців. З цієї суми 5,4 млн. євро буде витрачено на поліпшення сфери послуг для сирійців. Зазначена сума буде виділена у рамках реалізації програми Європейське сусідство та партнерство. Раніше ЄС вже надавав Йорданії 10 млн. євро на реалізацію гуманітарних проектів.

11 червня оприлюднено інформацію про рішенню іракського уряду щодо укладення угоди про будівництво газопроводу між Іраком та Йорданією. Прем’єр-міністр Іраку ухвалив меморандум про взаєморозуміння, який протягом року знаходився на розгляді іракського уряду. Згідно з меморандумом Амман та Багдад мають розробити план будівництва газопроводу для перекачки сирої нафти та природного газу в порт міста Акаба. Обсяги сировини, яку Йорданія імпортуватиме з Іраку, як і ціна на неї будуть, визначені на більш пізніх етапах. Підписання відповідної угоди між двома країнами відбудеться у липні 2012 року.

11 червня укладено угоду про надання Німеччиною Йорданії позики в обсязі 23,5 млн. євро під невеликі відсотки - 2,5% на період від 4 до 15 років, з метою фінансування ключових проектів у водному секторі Королівства.

Три року тому подібну угоду було підписано між Йорданією та Банком розвитку Німеччини щодо надання Королівству позики у розмірі 70 млн. євро з метою реалізації Програми управління водними ресурсами.

Очікується, що обидві країни мають підписати ще одну угоду протягом наступних тижнів щодо позики у розмірі 30 млн. євро на реалізацію другої фази Програми.

За словами Міністра планування та міжнародного співробітництва Йорданії Дж.Хассана, Йорданія та Німеччина наразі працюють над проектом угоди про співробітництво в енергетичній галузі, зокрема у сфері економного використання енергетичних ресурсів. Угода спрямована на досягнення скорочення споживання енергії в 700 державних відомствах, включаючи школи.

13 червня уряд Йорданії прийняв рішення про підвищення ціни на 90-й бензин з 620 до 700 філсів за літр, тобто на 13%. Рішення уряду щодо чергового підвищення ціни на пальне викликало хвилю протесту в країні.

На думку експертів, підвищення ціни на бензин було невчасним з огляду на почастішання масових протестів в Королівстві у світлі подорожчання життя йорданців та повільного процесу економічного реформування.

За словами економістів наразі щоденне споживання 95-го бензину становить 250-300 тон, тоді як 90-го - 3 тис. тон. До подорожчання щоденне споживання 95-го бензину становило 700 тон. Нові розцінки на пальне збільшать прибутки Асоціації власників бензозаправок на 140 млн. динар щороку.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux