• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 16 – 21 червня 2012 р.
Опубліковано 21 червня 2012 року о 15:11

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

19 червня Нижня палата йорданського парламенту після триденного обговорення ухвалила законопроект про вибори. Наразі законопроект знаходиться на розгляді Сенату. Ухвалення зазначеного документу обома палатами парламенту дасть можливість провести парламентські вибори наприкінці поточного року. Після ухвалення законопроекту про вибори політичну реформу в Королівстві можна вважати завершеною.

Законопроект про вибори передбачає, що один виборець матиме два голоси для обрання кандидатів на регіональному та національному рівнях, а також кількість місць в Нижній палаті парламенту на регіональному рівні становитиме 108, на національному - 140.

Опозиційні групи країни заявили про намір бойкотувати прийняття цього законопроекту через незадоволення кількістю додаткових місць в парламенті на національному рівні, а також тим фактом, що виборець буде обмежений одним голосом на регіональному рівні. За словами опозиціонерів, законопроект про вибори не відповідає очікуванням народу та не отримав схвалення з боку всіх політичних партій.

Найбільша ісламська організація Йорданії «Брати-мусульмани» також бойкотуватиме законопроект. Ця політична сила вже неодноразово заявляла, що не братиме участь у парламентських виборах у разі, якщо буде ухвалено саме таку версію закону про вибори.

20 червня Король Йорданії Абдалла ІІ дав інтерв’ю лондонській газеті «Аль Хаят». Коментуючи процес реформування в Королівстві, йорданський монарх зазначив, що успіх Йорданії на цьому шляху має стати моделлю демократичних перетворень в регіоні. На думку Абдалли ІІ, Йорданія може «здобути імунітет проти хаосу шляхом підтримання міцного внутрішнього фронту та політичної стабільності».

Відповідаючи на питання щодо встановлення в країні конституційної монархії, Абдалла ІІ висловив переконання, що парламентське правління є найкращим для Йорданії. Він зауважив, що після парламентських виборів більшість політичних блоків та коаліцій в Нижній палаті парламенту матимуть ключові важелі впливу на процес обрання прем’єр-міністра та формування уряду.

Коментуючи позицію опозиційних сил Королівства, йорданський монарх підкреслив, що найбільша опозиційна група в країні – «Брати –мусульмани» є невід’ємною частиною її політичного життя. Проте, позиція цієї групи щодо політичної реформи в країні продиктована суб’єктивним сприйняттям та регіональним впливом. На думку Абдалли ІІ, «Брати-мусульмани» мають демонструвати позитивний підхід та брати участь у процесі реформування, замість того щоб переслідувати власні обмежені інтереси.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

16 червня відбулись переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Прем’єр-міністром Великобританії Д.Камероном у Лондоні. У ході переговорів сторони обговорили стан розвитку подій на Близькому Сході, зокрема сирійське питання та палестино-ізраїльські відносини.

Йорданський монарх висловився на користь мирного врегулювання внутрішньополітичної кризи в Сирії, а також засудив односторонні дії Ізраїлю щодо будівництва нових поселень на палестинській території. Абдалла ІІ зауважив також на катастрофічній гуманітарній ситуації в Сирії, яка потребує конкретної допомоги з боку як арабських країн, так і міжнародної спільноти. У цьому контексті, йорданський монарх зазначив, що з початку внутрішнього конфлікту в цій країні в Йорданію прибуло близько 130 тис. біженців.

17 червня Король Йорданії Абдалла ІІ взяв участь у церемонії прощання з покійним спадкоємним Принцом Саудівської Аравії Наіф бін Абдель Азізом. З метою участі у церемонії йорданський монарх був вимушений перервати робочий візит до Великобританії.

Під час короткотермінового візиту до Саудівської Аравії йорданського монарха супроводжував спадкоємний Принц Хусейн, Прем’єр-міністр Йорданії Ф.Таравне, Президент Сенату Т.Масрі та Спікер Нижньої палати парламенту Королівства К.Дугмі.

У рамках церемонії прощання з саудівським принцом, Абдалла ІІ разом з іншими арабськими лідерами взяв участь у спільній молитві та церемонії поховання, яка відбулася в Мецці.

Відразу після завершення церемонії прощання з саудівським Принцом, йорданський монарх продовжив візит до Великобританії.

18 червня відбулися переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та главою зовнішньополітичного відомства Великобританії В.Хейгом. Основними питаннями, що були обговорені сторонами стали палестинсько-ізраїльські відносини та врегулювання кризи в Сирії.

Йорданський монарх провів також зустрічі з членами комітетів зовнішніх зносин та оборони Палати общин британського парламенту. Основну увагу під час зустрічей було приділено мирному процесу в регіоні. У ході зустрічей Йорданський монарх зауважив на необхідності активізації зусиль, спрямованих на врегулювання ситуації в Сирії, а також підкреслив, що на Близькому Сході не буде стабільності доки не буде вирішено палестинське питання.

19 червня оприлюднено інформацію про одноденний робочий візит Президента Російської Федерації до Йорданії 26 червня. Візит є частиною близькосхідного турне В.Путіна, який включатиме також Ізраїль та території Палестини.

У рамках візиту російського лідера заплановані його переговори з Королем Йорданії Абдаллою ІІ.

Основною темою переговорів мають стати питання двостороннього співробітництва між Росією та Йорданією, а також останні події на Близькому Сході, зокрема просування мирного процесу в регіоні.

Під час візиту В.Путін візьме участь в урочистому відкритті Російського паломницького дому на 40 місць на Місці Хрещення Ісуса Христа.

Економіка

16 червня оприлюднено заяву йорданського уряду щодо появи ознак входження економіки Королівства у фазу відновлення. Підвищення цін на бензин та тарифів на електроенергію принесли свої позитивні результати й дозволять заощадити 300 млн. динар у поточному році. При цьому, уряд Королівства витратить на субсидії 2 млрд. динар.

16 червня оприлюднено заяву Міністра промисловості і торгівлі Йорданії Ш.Аммарі стосовно нової версії закону про залучення інвестицій. Законопроект передбачатиме більш м’які правила для реєстрації та реалізації інвестиційних проектів. Документ вже отримав схвальний відгук від найбільшого інвестора Йорданії – Кувейту, інвестиції якого в йорданську економіку становлять на сьогодні 10 млрд. динар.

17 червня оприлюднено заяву йорданського уряду, в якій спростовуються чутки щодо підвищення тарифів на воду. Після підвищення тарифів на електроенергію та розцінок на бензин в йорданському суспільстві почали ширитися побоювання щодо підвищення ціни на воду. Крім того, останнім часом уряд Королівства вдався до жорстких заходів економії, встановивши мінімальний рівень субсидій на низку товарів, включаючи електроенергію та бензин.

Згідно із заявою Міністра водних ресурсів та іригації Йорданії М.Наджара, йорданці отримуватимуть воду за нинішніми тарифами.

19 червня оприлюднено інформацію щодо ситуації на йорданському валютному ринку. Останнім часом через регіональну нестабільність та економічну кризу в Королівстві спостерігається великий попит на американський долар. На думку місцевих економістів, йорданські високопосадовці сіють паніку серед населення, оприлюднюючи показники фінансової галузі, що у сукупності з регіональними проблемами штовхає йорданців до обміну великих сум у долари США.

За словами Голови Йорданської асоціації валютного обміну А.Еддіна, наразі йорданський ринок в змозі задовольнити великий попит на американський долар й динар знаходиться поза зоною ризику.

20 червня оприлюднено рішення йорданського уряду щодо підвищення мита на імпортні автомобілі на 10%. На сьогодні мито на імпортні машини становить 81% від загальної вартості автомобіля.

Нове положення про мито на імпортні автомобілі передбачає, що п’ятирічні автомобілі обкладатимуться 8%-м митом. Проте, автомобілі, які вже були у використанні понад п’яти років обкладатимуться 10%-м митом.

На думку Президента Йорданської асоціації інвесторів Н.Руммана, підвищення мита на імпортні автомобілі негативно позначиться на всьому секторі, оскільки підвищення цін на машини призведе до зниження попиту на них.

На сьогодні річний показник кількості імпортних автомобілів на місцевому ринку становить близько 75 тис. авто, що приносить бюджету Королівства щороку близько 500 млн. динар.

21 червня оприлюднено показники торговельного дефіциту Королівства. Протягом січня-квітня поточного року торговельний дефіцит сягнув 34,2%, що становить 3,238 млн. динар, тоді як за той же період часу минулого року цей показник становив 2,413 млн. динар.

За даними Департаменту статистики Йорданії, загальний обсяг йорданського експорту зріс на 0,1%, сягнувши 1,825 млрд. динар, порівняно з 1,823 млрд. динар у минулому році. Показник реекспорту становить 289,5 млн. динар, що на 4,7% більше ніж у першому кварталі минулого року.

Показник імпорту станом на квітень цього року становить 5,064 млрд. динар, що на 19,5% більше ніж показник зафіксований у квітні 2011 року.

У поточному році спостерігається зростання таких товарів йорданського експорту як одяг та аксесуари, поташ, фармацевтична продукція, а також фосфати. Водночас, експорт овочів та добрив зазнав падіння. У поточному році США та Індія стали найбільшими експортерами в Йорданію, в той час як показник імпорту з Іраку та Італії зменшився.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux