• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 2 – 9 серпня 2012 р.
Опубліковано 08 серпня 2012 року о 14:22

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішні події

5 серпня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне стосовно парламентських виборів в Королівстві. У заяві йдеться про те, що уряд Йорданії не планує переглядати закон про вибори. Глава йорданського уряду підкреслив, що парламентські вибори відбудуться наприкінці поточного року, згідно із існуючим законом про вибори.

За словами Ф.Таравне, закон про вибори набув чинності після того, як пройшов всі конституційні етапи розгляду, був затверджений Королівським указом та опублікований в Офіційній газеті.

Глава йорданського уряду також зауважив, що бойкот виборів є порушенням конституції країни.

6 серпня оприлюднено заяву речника Незалежної виборчої комісії Йорданії Х.Хані щодо реєстрації виборців в Йорданії. За словами Х.Хані, Виборча комісія не використовуватиме виборчі списки 2007 або 2010 років, а «робота зі складання списків виборців розпочнеться з нуля».

Відразу після оприлюднення заяви Комісії, пролунала заява найбільшого опозиційного руху Королівства «Брати-мусульмани», який підтвердив своє рішення бойкотувати парламентські вибори та процес реєстрації виборців.

За словами керівництва ісламістів, рішення «Братів-мусульман» є відповіддю на заяву Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне щодо неможливості внесення правок до закону про вибори та перенесення виборів на більш пізній термін.

Тиждень тому ісламісти країни заявляли, що бойкот виборів з їхнього боку розповсюджуватиметься безпосередньо на виборчий процес та не стосуватиметься процесу реєстрації виборців, проте після категоричної заяви глави йорданського уряду опозиційні сили Йорданії прийняли рішення бойкотувати й процес реєстрації виборців.

6 серпня оприлюднено заяву Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде щодо гуманітарної ситуації, яка склалася в Королівстві. У заяві йдеться про те, що кількість біженців з Сирії вже перевищила 150 тис. осіб й така ситуація поставила перед йорданським урядом складні завдання у гуманітарній сфері.

Глава зовнішньополітичного відомства Йорданії також заявив, що незважаючи на складну гуманітарну ситуацію в Йорданії, офіційний Амман й надалі проводитиме політику «відчинених кордонів» для сирійських біженців.

З метою подолання гуманітарної кризи, спричиненої великою кількістю сирійських біженців, в Королівстві було відкрито перший табір виключно для сирійських біженців, який розрахований на 115 тис. осіб. Крім того, уряд Йорданії прийняв рішення щодо спорудження у співробітництві з ООН 22 таборів для біженців уздовж йордансько-сирійського кордону.

7 серпня розпочався процес реєстрації виборців в Йорданії, який триватиме місяць. За інформацією Незалежної виборчої комісії Йорданії, десятки людей приходять до пунктів реєстрації виборців, кількість яких по всій країні становить 74.

В Королівстві активно діє молодіжний форум під назвою «Ми всі», який закликає йорданську молодь до участі у реєстрації виборців. З метою заохочення молоді до цього процесу уряд країни прийняв рішення звільнити молодь від плати за отримання посвідчення виборця. Будь-які місцеві або іноземні організації, які бажають взяти участь у спостереженні за процесом виборів, мають на це право після отримання акредитації.

9 серпня оприлюднено інтерв’ю Короля Йорданії Абдалли ІІ американському телеканалу CBS. У ході інтерв’ю йорданський монарх прокоментував внутрішньополітичні процеси в Королівстві. Зокрема, він зауважив, що парламентські вибори відбудуться наприкінці поточного року й стануть лейтмотивом «арабської весни» в Йорданії. Абдалла ІІ підкреслив, що в країні продовжуються процеси розвитку, модернізації та прогресу й конституційна реформа є лише початком цих процесів.

Абдалла ІІ зазначив, що відмова ісламістів приймати участь у виборчому процесі не на користь цієї опозиційної сили. За словами йорданського монарха, «якщо «Брати-мусульмани» дійсно хочуть змінити конституцію та закон про вибори, «вони мають це робити разом із суспільством в межах парламенту».

Абдалла ІІ підкреслив також, що наразі в Йорданії існує понад 30 політичних партій, проте «в ідеалі їх має бути від трьох до п’яти». Основна проблема на сьогодні, на думку Короля, у тому яким чином забезпечити розвиток правих, лівих та центристських сил країни.

Коментуючи вплив сирійської кризи на ситуацію в Йорданії, Абдалла ІІ зауважив, що наразі в Королівстві знаходиться близько 150 тис. сирійських біженців, при цьому щоденна кількість біженців становить 1 тис. осіб. На думку йорданського монарха, ситуація в сусідній країні значно погіршилася за останні кілька тижнів й спостерігаються ознаки сектантського насильства. Водночас, Абдалла ІІ зазначив, що для зовнішньої політики Йорданії ключовим завданням цього року є посадити за стіл мирних переговорів палестинську та ізраїльську сторони.

Зовнішня політика і міжнародні відносини

2 серпня відбулись окремі зустрічі Короля Йорданії Абдалли ІІ з главою Пентагону Л.Панеттою та Міністром закордонних справ Австралії Б.Карром. Основним питанням, яке обговорювалося під час зустрічей, було врегулювання сирійської кризи.

Під час зустрічі з главою оборонного відомства США йорданський монарх висловив занепокоєння ескалацією сирійського конфлікту та його негативним впливом на регіон. Абдалла ІІ зауважив на необхідності пошуку мирного врегулювання сирійської кризи та припинення кровопролиття в Сирії. Сторони розглянули можливі сценарії розвитку подій в цій країні. У свою чергу, Л.Панетта запевнив йорданську сторону у продовженні надання гуманітарної допомоги Сполученими Штатами Королівству у світлі зростання кількості сирійських біженців на території Йорданії.

У ході переговорів з Б.Карром йорданська сторона заручилася підтримкою цієї країни у подоланні гуманітарної кризи, спричиненої постійним зростанням кількості біженців з сусідньої Сирії. Сторони також обговорили стан розвитку двосторонніх відносин між Йорданією та Австралією у різних сферах співробітництва.

4 серпня оприлюднено заяву йорданського уряду, у якій спростовуються нещодавні публікації у пресі стосовно сутичок між йорданськими прикордонниками та сирійськими повстанцями на північному кордоні з Сирією.

Згідно із заявою, йорданські прикордонники випустили у повітря попереджувальні постріли й не брали участі у збройних сутичках з сирійськими військовими.

За словами Державного міністра з питань преси та інформації Йорданії С.Мааіта, основною метою збройних сил Йорданії є захист йорданських кордонів від вторгнення та допомога сирійським біженцям, після того як вони перетинають йорданський кордон.

5 серпня відбулась зустріч Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде з главами зовнішньополітичних відомств країн та делегацій, що входять до комітету, який опікується питаннями Палестини в Русі неприєднання. Рішення про проведення зустрічі в Аммані було прийнято після того як Ізраїль не дав дозвіл на в’їзд в Рамаллу п’яти учасників комітету.

У зустрічі взяли участь міністри закордонних справ Єгипту, Зімбабве, Сенегалу, Індонезії, Малайзії та Замбії, а також глави делегацій Південної Африки, Колумбії, Бангладеш, Куби та Індії. Учасники зустрічі приділили особливої уваги пошуку шляхів просування мирного процесу в регіоні, а також врегулювання сирійської кризи.

6 серпня Король Йорданії Абдалла ІІ дав інтерв’ю американському журналісту Ч.Роуз. Відповідаючи на запитання щодо ситуації в Сирії, йорданський монарх зазначив, що все менше часу залишається для врегулювання сирійської кризи політичним шляхом. «Без політичного рішення конфлікт в Сирії переросте у громадянську війну» - заявив Абдалла ІІ.

На думку йорданського монарха, система правління Б.Ассада нездатна до змін, навіть у разі, якщо нинішній сирійський президент відмовиться від влади.

6 серпня оприлюднено офіційну заяву Короля Йорданії Абдалли ІІ щодо подій на Синайському півострові. Йорданський монарх висловив співчуття Президенту Єгипту М.Мурсі з приводу збройної атаки на прикордонний пункт на Синайському півострові, в результаті якої загинуло 16 єгипетських прикордонників. Абдалла ІІ підкреслив, що Йорданія підтримує Єгипет у цей складний період часу та надаватиме сприяння у боротьбі з тероризмом.

6 серпня 43 вантажівки з гуманітарною допомогою Саудівської Аравії прибули в йорданське прикордонне місто Мудавара. Гуманітарна допомога включає в себе продовольчі товари, одяг та медикаменти, а також речі першої необхідності, які були зібрані пересічними громадянами Саудівської Аравії протягом 10 днів. Вартість саудівської допомоги становить 118 млн. дол. США.

Наприкінці липня поточного року керівництво Саудівської Аравії прийняло рішення виділити 5,3 млн. дол. США на допомогу сирійським біженцям.

7 серпня відбулась зустріч Прем’єр-міністра Йорданії Ф.Таравне з Державним секретарем Великобританії з питань міжнародного розвитку А.Мітчелом.

У ході зустрічі глава йорданського уряду закликав міжнародних донорів, які надають гуманітарну допомогу сирійським біженцям, координувати свою діяльність з урядом Королівства. Ф.Таравне висловив також вдячність британському уряду за рішення щодо збільшення фінансової допомоги сирійським біженцям, які перебувають на території Йорданії та Туреччини, на 10 млн. фунтів стерлінгів.

Загальна сума, яку британський уряд виділив на допомогу сирійським біженцям становить 27,5 млн. фунтів стерлінгів.

У рамках візиту в Йорданію А.Мітчел відвідав табір для сирійських біженців у місті Заатрі (80 км від м.Мафрак), провів переговори з представником Агентства ООН з питань біженців в Йорданії А.Харпером та Міністром планування й міжнародного співробітництва Йорданії Дж.Хассаном.

9 серпня оприлюднено інформацію про одноденний робочий візит Короля Йорданії Абдалли ІІ до Катару та Саудівської Аравії, запланований на 10 серпня ц.р.

У ході візиту до Катару йорданський монарх проведе переговори з Еміром цієї країни шейхом Х.Аль Тані. Сторони мають обговорити стан розвитку двосторонніх відносин та ситуацію в регіоні.

У рамках візиту до Саудівської Аравії Абдалла ІІ візьме участь у екстреному саміті Організації ісламського співробітництва, який проходитиме в Мецці. Саміт проходитиме під гаслом «Ісламська солідарність» й у ньому візьмуть участь міністри закордонних справ 57 ісламських країн.

9 серпня оприлюднено заяву йорданського уряду, в якій підтверджується факт, що колишній прем’єр-міністр Сирії Р.Хіджаб, який перейшов на сторону сирійської опозиції, наразі знаходиться у безпечному місці на території Йорданії.

У заяві йдеться про те, що Р.Хіджаб перетнув кордон Йорданії разом з членами своєї сім’ї й наразі знаходиться під захистом збройних сил та сил безпеки Королівства.

Згідно із заявами опозиційних сил Сирії, перш ніж потрапити до Йорданії, Р.Хіджаб переховувався протягом 48 годин на території Сирії під захистом угрупування «Аль Мотасем», яке є складовою частиною Вільної сирійської армії.

Економіка

5 серпня оприлюднено рішення Міжнародного валютного фонду щодо надання Йорданії позики у розмірі 2,06 млрд. дол. США протягом 3 років. Зазначені кошти будуть спрямовані на підтримку реалізації економічної програми Королівства на 2012-2015 роки. При цьому, суму у розмірі 385,35 млн. дол. США буде надано Йорданії відразу.

6 серпня оприлюднено заяву Міністерства фінансів Йорданії, в якій йдеться про те, що станом на червень поточного року державний борг Йорданії зріс на 12% та сягнув 15,016 млрд. динарів (21,179 млрд. дол. США).

Внутрішній борг Йорданії станом на червень цього року становить 10,402 млрд. динарів (14,671 млрд. дол. США), в той час як у першому півріччі минулого року цей показник становив 8,915 млрд. динарів (12,574 млрд. дол. США).

Спостерігається незначне зростання зовнішнього боргу Королівства у першому півріччі 2012 року – 4,491 млрд. динарів (6,334 млрд. дол. США). Тоді як станом на червень 2011 року цей показник становив 4,487 млрд. динарів (6,328 млрд. дол. США).

Водночас, спостерігається падіння дефіциту державного бюджету до 441,7 млн. динарів (622,9 млн. дол. США). У першому півріччі минулого року цей показник становив 575,1 млн. динарів (811,1 млн. дол. США).

У заяві відзначається також, що станом на червень поточного року надходження до державного бюджету, включаючи іноземні гранти, сягнули 2,5 млн. динарів (3,5 млн. дол. США), в той час як витрати – 2,9 млн. динарів (4 млн. дол. США).

8 серпня оприлюднено інформацію про припинення поставок пального з Іраку в Йорданію з початку серпня поточного року. Така ситуація спричинена обранням на тендерній основі нової транспортної компанії для перевезення пального в Королівство. Основною вимогою до транспортних компаній, які беруть участь у тендері, є спроможність перевозити щодня 10 тис. барелів іракського пального. Минулого року Йорданія змогла забезпечити імпортування лише 300-500 тис. тон іракського пального через технічні проблеми перевізників.

Йорданія купує іракську нафту за зниженими цінами. Так, вартість 1 тони іракської нафти для Йорданії на 88 дол. США нижче ринкової вартості. Ірак покриває 10% енергетичних потреб Йорданії.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux