• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Інтерв"ю Посла України в Йорданії газеті "аль-Діяр" 3 січня 2016 року
Опубліковано 05 січня 2016 року о 12:12

Посол України розповідає про йордансько-українські відносини.  

Пасько: Король Йорданії Абдалла ІІ відіграє провідну роль на карті регіону та світу.

 Зростає товарообіг між країнами в інтересах народів. Йорданія є другою країною за кількістю сирійських біженців. Планується проведення Третього засідання Спільної комісії у 2016 році. 

 Пасько: Президент України нагородив Мера м.Амман Акіля Більтаджі орденом «За заслуги».

 Парк українсько-йорданської дружби є прикладом співпраці між країнами. Йорданці є дуже освіченими, інтелігентними, гостинними та справжніми друзями.

Йорданія під проводом Хашимітського керівництва проводить політику відкритості з іншими країнами у всіх куточках світу. Зовнішня політика Королівства характеризується ініціативністю, гнучкістю та орієнтованістю на результат.

Виходячи з цього Йорданія спромоглась розбудувати широку мережу відносин з країнами світу та проводить свою політику на засадах взаємної поваги та невтручання до внутрішніх справ, підтримуючи постійні контакти, здійснюючі візити посадовців різного рівня.

Й.К.В. Абдалла ІІ проводить активну політику, подорожує світом та постійно перебуває у русі, зустрічаючись з Королями, президентами та лідерами різних країн, бере участь у міжнародних конференціях, виступає з доповідями з метою прокладення мостів взаєморозуміння та співпраці в інтересах Йорданії та її народу з метою активізації інвестиційної співпраці, зростання зовнішньої торгівлі.

Під час своїх поїздок Король постійно доводить важливість Йорданії, мусульманської умми та вирішення палестинської проблеми. Крім того, у «Амманському посланні» він пояснив, що Іслам далекий від «фронтів та звинувачень», які йому приписують та нав’язують. Іслам є поміркованою системою поглядів, яка також далека від тероризму та екстремізму.

Результатами цих поїздок Й.К.В. стало визнання Йорданії та її народу у світі незважаючи на те, що Йорданія не володіє нафтою або великими покладами корисних копалин. Йорданія стала важливим гравцем на регіональному та світовому рівні, впливає на глобальну політику. Світ прислуховується до нашого голосу, мудрості та користується нашим сприянням у регіоні. Йорданія стала місцем зустрічі світових лідерів, приймає високих гостей. Це відображає роль Йорданії та її народу у світі.

В останні роки також зріс інтерес світової спільноти до Королівства через її гуманітарну позицію відносно сирійської кризи. Йорданія розмістила на своїй території величезну кількість сирійських біженців, які шукали безпеки та спокою. Слід додати, що Королівство навіть потрапило до Книги рекордів Гіннеса як країна, яка прийняла найбільшу кількість біженців по відношенню до кількості населення протягом свого існування.

Йорданія проклала мости дружби та співробітництва між країнами та народами п’яти континентів. Проводиться політика відкритості з метою культурних та цивілізаційних обмінів, заради спільного життя та співпраці.

Серед країн, з якими Йорданія підтримує дипломатичні відносини, є Україна. Ці відносини зміцнені за рахунок обміну візитами Короля та Президента України, підписання угод та зростаючого торговельно-економічного співробітництва.

З метою обговорення перспектив йордансько-української співпраці ми зустрілись з Послом України доктором Сергієм Паськом у приміщенні Посольства України, яке знаходиться на Восьмому колі на Джабаль Амман. Цей посол є дуже активним, любить Йорданію та докладає значні зусилля для зміцнення та розвитку відносин між дружніми країнами. Він щиро та чітко відповів на всі наші запитання.

Біографія. Посол, доктор Сергій Пасько народився 22/12/1954 в Україні у Тернопільскій області. Він одружений, має доньку. У 2007-2009 рр. працював Послом України в ОАЕ, а у 2008-2009 Послом в Катарі та Бахрейні за сумісництвом. Перед призначенням до Йорданії був Начальником Управління в МЗС України (2009-2010).

Коли були встановлені дипломатичні відносини між Україною та Йорданією?

- Дипломатичні відносини між нашими країнами встановлені 19/04/1992 шляхом обміну дипломатичними нотами.

У 2001 році відбувся візит ЙКВ Короля Абдаллі ІІ в Україну. У його ході пройшли Дні йорданської культури в Україні. А у 2012 році Міністр закордонних справ України відвідав Королівство, де взяв участі у регіональній нараді послів України на Близькому Сході. У цій нараді брав участь Міністр закордонних справ України Насер Джуде. І вже за два місяці, у рамках візиту в Йорданію Президента України, проведено друге засідання Спільної українсько-йорданської комісії зі співробітництва.

За часи співробітництва відбулось 3 візити найвищого рівня: Президента України до ЙХК (23-24/04/2002), Короля Йорданії (22/06/2011), Президента України 16-17/04/2012.

Як розвивається торговельно-економічне співробітництво?

- Експорт металургійної продукції з України знизився за 9 місяців 2015 року на третину і складає 44,6 млн.дол.США. Крім того, Йорданія майже не закуповувала в Україні зернові культури через хороші врожаї цього року та надання міжнародних грантів. Разом з тим, ми спостерігаємо зростання експорту таких українських товарів: соняшникова олія, текстиль, харчова продукція, продукція машинобудівельної галузі, м’ясо, горіхи тощо.

За 10 місяців поточного року товарообіг між кранами сягнув 99 млн.дол.США, що є третиною від аналогічного періоду 2014 року.

Разом з тим активно розвивається співпраця у сфері освіти: в Україні навчається 3500 йорданських студентів. Україна входить до трійки країн, що постачають кадри для йорданських лікарень та приватних лікарів.

Між нашими країнами підписано 27 міжурядових угод та 8 документів на рівні асоціацій бізнесменів. Найважливішими з них є: Угода між Урядом України та Урядом Йорданії про торговельно-економічне співробітництво; Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством вищої освіти та наукових досліджень Йорданії  про співробітництво в галузі освіти і науки; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про співробітництво у сфері культури; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про взаємне сприяння та захист інвестицій; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про повітряне сполучення; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про морське торговельне судноплавство; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про взаємну допомогу у митних справах; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про співробітництво в галузі охорони здоров’я і медичної науки; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про співробітництво в галузі туризму та інші.

Якими туристичними місцями може похвалитися Україна?

- Я б виділив Карпати (для лижного та зимового спорту), Київ та його пам’ятки, Старий Львів, Крим, Одеса, Чернівецькі та Черкаські пам’ятки культури.

Чим для вас характеризується Амман?

Амман є однією з найдавніших столиць у всьому світі. Воно має чудову архітектуру. І кажуть, що у Аммані нема двох схожих будинків. Друге ім’я Амману – «біле місто», через те, що стіни його будинків вкриті місцевим білим камінням. Хотів би також сказати, що з часів мого першого візиту до Амману 31/05/2001 його інфраструктура значно покращилась: з’явились нові дороги, мости, готелі, школи та університети. Разом з цим, місто потребує більше парків та зелених зон.

Мер Амману, А.Більтаджі одразу після свого призначення у 2013 році почав роботу зі змін міста. Він звернувся до нас з проханням надати саджанці українських дерев для їхнього висадження в Аммані. Вже 9 березня 2015 року ми відкрили Парк українсько-йорданської дружби неподалік вулиці Тараса Шевченка, на якій знаходиться Посольство України. Цю вулицю названо на честь видатного українського митця та поета до 200-ї річниці з дня його народження у 2014 році.

А 21 серпня 2015 року Президент України нагородив мера Амману (серед 15 інших іноземців) однією з найвищих державних нагород – Орденом «За заслуги» ІІ ступеня. А.Більтаджі став єдиним представником ісламського світу, який отримав цю нагороду.

Що ви думаєте про йорданський народ?

- Йорданці є дуже освіченими, інтелігентними, гостинними людьми. Йорданський народ підтримує Україну на всіх рівнях.

Чи подобається вам йорданська їжа?

- Так, йорданська їжа є однією з найкращих на Близькому Сході.

Що ви думаєте про гуманітарну роль Йорданії, зокрема, розмістивши на своїй території значну кількість біженців з інших країн?

Ми не можемо жодним чином применшити ту роль, яку у гуманітарному аспекті відіграє Королівство. Йорданія є однією з країн, які прийняли найбільшу кількість біженців з сусідніх країн.

Що ви думаєте про роль Короля Абдалли ІІ у світовій політиці?

Король Абдалла ІІ є відомим та провідним лідером ісламського світу. Він зміг провести свою країну через буремні хвилі «Арабської весни» без потрясінь. Його міжнародна політика є дуже збалансованою, він розвиває дружні відносини з усіма світовими лідерами на основах взаємної поваги. Король також є дуже активним та постійно працює у інтересах своєї країни.

Як ви бачите розвиток йордансько-української співпраці?

Ми докладаємо всі зусилля для зміцнення українсько-йорданської співпраці. У наступному році плануємо організувати візит Голови ВР України до Йорданії, візит Міністра закордонних справ до Амману. Провести Третє засідання Спільної комісії. Крім цього, ми постійно заохочуємо та запрошуємо йорданських студентів до навчання в Україні, а також намагаємось збільшити кількість державних стипендій, що надаються йорданським студентам.

Посол також зазначив, що Україна стала однією з перших країн, яка ініціативно надала Йорданії гуманітарну допомогу для потреб сирійських біженців у 2012 році через механізми ООН, і ця допомога дорівнювала 120 тис.дол.США. Перебування біженців можна охарактеризувати як гуманітарну катастрофу, кількість біженців, що потребують допомоги постійно зростає.

Газета "аль-Діяр", Омар Армуті

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux