Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ
Повідомлення про Україну
02 та 03 липня 2014 р. провідні йорданські ЗМІ, зокрема Державна агенція новин «Петра», провідна англомовна газета «Джордан Таймс», Інтернет-агентство новин «Амман ньюзпейпер» опублікували статті про зустріч Міністра вищої освіти та наукових досліджень Йорданії з Послом України із заголовками «Україна працює над забезпеченням безпеки йорданським студентам - Посол» та «Міністр вищої освіти зустрічається з Послом України».
У них повідомляється про «переговори Міністра вищої освіти та наукових досліджень Йорданії А.Махмуда з Послом України в Йорданії С.Паськом. Співбесідники обговорили питання безпеки йорданських студентів, що навчаються у вищих навчальних закладах Донецької та Луганської областей, можливість їхнього переведення до інших університетів України, де ситуація залишається стабільною. Сторони домовилися про те, що українська сторона та радник з питань культури Йорданії в України нададуть Міністерству вищої освіти та наукових досліджень Йорданії список та інформацію про українські ВНЗ, які ще не акредитовані при йорданському міністерстві з метою їхньої акредитації в Королівстві.
Посол України висловив готовність допомогти у вирішенні проблем, що стоять перед йорданськими студентами та забезпечити їхнє повернення в університети України на новий навчальний рік».
Водночас, впродовж звітного періоду українська тематика продовжує активно висвітлюватися провідними йорданськими ЗМІ, в яких оприлюднювалися висловлювання Президента України П.О.Порошенка, керівництва Міністерства закордонних справ України та інших відомств, окремих українських політиків, а також розвиток ситуації в східних областях України, введення мирного плану Президента України, порушення бойовиками перемир’я та результати проведення АТО на основі інформаційних повідомлень світових агентств новин («Франс Прес», «Рейтерс», «Асошіейтед Прес» тощо).
Йорданська преса опублікувала такі статті «Ukraine conscripts prefer going home to joining rebels», «Europe warns Putin on eve of Ukraine truce deadline», «Ukraine seeks EU help with Putin talks» та «Foreign ministers agree on Ukraine cease-fire path».
Внутрішня політика
30 червня 2014 року відбулися закриті консультації у Нижній палаті йорданського парламенту за участі МЗСЕ Н.Джуде та МВС Х.Маджалі. Були обговорені питання можливої загрози з боку угруповання ІДІШ безпеці Йорданії, а також аспекти проведення операції зі стабілізації ситуації в Маані. На переконання МВС Х.Маджалі, йорданські сили безпеки цілком спроможні захистити державний кордон, а ситуація в Маані (напади на жандармів, антиурядові демонстрації) мають розглядатися виключно у безпековій площині. Разом з цим, зазначений підхід є недалекоглядним з огляду на складну економічну ситуацію в Маані, високий рівень безробіття (25%) та поширення радикальних ісламістських ідей у місті.
Зовнішня політика
29 червня 2014 року пройшов візит делегації Конгресу США до Йорданії. Пройшли переговори глави делегації з Королем Абдаллою ІІ, у ході яких обговорено розвиток ситуації в Сирії та її вплив на Королівство, а також останні події в Іраку. Король підтвердив позицію Йорданії щодо необхідності збереження територіальної цілісності цієї країни. Крім того, відбулися окремі зустрічі делегації з МЗСЕ Н.Джуде та МВС Х.Маджалі.
30 червня 2014 року відбулася зустріч Короля Абдалли ІІ з парламентською делегацією Японії. На початку зустрічі монарх висловив зацікавленість Йорданії у подальшій активізації співробітництва між обома державами як в економічній, так і законодавчій сферах. Сторони також обговорили регіональні питання, зокрема сирійську кризу, недавні події в Іраку, палестино-ізраїльське мирне врегулювання та заходи, які забезпечують стабільність та мир на Близькому Сході. Голова японської парламентської делегації високо оцінив зусилля Короля Абдалли ІІ та йорданської влади щодо стабілізації ситуації в регіоні та запросив йорданського лідера здійснити робочий візит до Токіо, який дозволить зміцнити двосторонні відносини.
Того ж дня відбулася зустріч спікера Палати представників Національних Зборів Йорданії з парламентською делегацією Японії, під час якої обговорювалися питання співробітництва між обома парламентами.
1 липня 2014 року відбулася телефонна розмова Короля Йорданії Абдалли ІІ з президентом Єгипту Абделєм Фаттахом аль-Сісі. Лідери двох країн обговорили шляхи розвитку відносин між обома державами, а також обговорили останні регіональні події та спільні кроки, які дозволять встановити стабільність і мир на Близькому Сході.
Економіка
29 червня 2014 року Кабінет Міністрів Йорданії схвалив проект угоди щодо будівництва сланцевої електростанції компанією «Enefit». Вартість спорудження об’єкту оцінюється у 2,4 млн. дол. США. Відповідно до проекту потужність електростанції буде становити 470 МВт, що становить 15 % від загальних потреб Королівства. За попередніми даними вартість одного кіловату за годину може знизитися на 40-50 % і становитиме від 78 до 99 філсів. Проект також передбачає створення близько 2000 робочих місць.
Даний об’єкт буде першим у своєму роді в регіоні і буде введений в експлуатацію в лютому 2018 року. Угода між Йорданською національною енергетичною компанією та компанією «Enefit» буде підписана до середини липня 2014 року.
1 липня 2014 року Міністерство охорони здоров’я Йорданії та Корейське агентство з міжнародного співробітництва підписали меморандум про взаєморозуміння щодо створення та розширення медичних центрів в Королівстві на суму 4,26 млн. дол. США.
Даним документом передбачається будівництво «двох центрів» здоров’я, розширення амманського «центру здоров’я» та надання обладнання для них. Крім того, йорданські лікарі матимуть змогу проходити тренінги та обмінюватися досвідом з корейськими фахівцями у сфері медицини.
3 липня 2014 року Департамент статистики Йорданії опублікував дані про зростання ВВП у першому кварталі на 3,2 %. За даними Департаменту найбільший рівень приросту показала видобувна галузь (7,1 %). Сектор приватних послуг зайняв друге місце за темпом зростання (6,7 %), далі будівельний сектор (6,5 %), сектор соціальних і персональних послуг (5,8 %), громадські послуги (3,8 %), сектори фінансів, страхування та нерухомість (3,7 %).