• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 1 - 5 червня 2014 р.
Опубліковано 05 червня 2014 року о 16:47

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Повідомлення про Україну

02 червня 2014 р. Державна агенція новин «Петра» та арабомовна газета «аль-Рай» опублікували статтю під назвою «Обговорено питання українсько-йорданського співробітництва у сфері освіти». В ній йдеться про те, що Міністр вищої освіти та наукових досліджень Йорданії Доктор Амін Махмуд вчора обговорив з Послом України Сергієм Паськом шляхи зміцнення взаємної співпраці між дружніми країнами.

Сторони висловили своє задоволення тривалими та різноплановими відносинами між Йорданським Хашимітським Королівством та Україною у різних сферах і, зокрема, у сфері освіти та культурного обміну.

Доктор Махмуд поцікавився станом йорданських студентів, що навчаються в Україні, а також можливостями задовольнити їхні потреби, а саме ті що стосуються майбутньої освіти у світлі розвитку ситуації в Україні. Йорданська сторона підкреслила необхідність приділяти особливу увагу йорданській діаспорі та захищати її безпеку, а також гарантій досягнення ними основної мети  - отримання відмінної та безпечної освіти.

Зі свого боку Посол Пасько підтвердив, що ситуація з йорданськими студентами залишається стабільною, та Український уряд буде надавати їм необхідну допомогу та сприяння у разі їхнього звернення. Вони також обговорили стан виконання Меморандуму про взаєморозуміння у сфері культури та домовилися продовжити його на наступний рік.

 

03 червня 2014 р. провідні йорданські ЗМІ опублікували статті про Україну під назвами «У контрольованому повстанцями українському місті вбито йорданця» (англійською мовою) та «Міністерство закордонних справ Йорданії координує повернення йорданських студентів з України» (арабською та англійськими мовами).

Зокрема, в статті провідної англомовної газети «Джордан Таймс» під назвою «У контрольованому повстанцями українському місті вбито йорданця», повідомляється про загиблого громадянина Йорданії Саіра Ан-Навайсе. Йорданець був знайдений вбитим у Донецьку. За словами речниці МЗСЕ Йорданії С.Ріфаї, наразі немає інформації щодо обставин його загибелі, деталі уточнюються.  Згаданий громадянин Йорданії закінчив один з українських ВНЗ у 2010 році. Він та гр. Єгипту були власниками ресторану, і їхні тіла було знайдено в понеділок 2 червня ц.р.

У зв’язку з цим, МЗСЕ Йорданії оприлюднило заяву, в якій закликає йорданців, що перебувають у нестабільних містах України звернутися до зовнішньополітичного відомства Королівства.

Водночас, Посол України в Йорданії С.О.Пасько у своєму інтерв’ю повідомив, що Посольство направило лист українському керівництву щодо отримання додаткової інформації з даного питання.

Посол додав, що українська сторона буде робити все можливе задля безпеки йорданців в Україні. У зв’язку з цим, були проведені переговори з Міністром вищої освіти та наукових досліджень Йорданії щодо можливості переведення йорданських студентів з нестабільних міст в інші університети України, де ситуація залишається спокійною. Сторони домовилися, що міністерство готове акредитувати українські ВНЗ в стабільних регіонах, до яких буде переведено студентів.

У попередньому інтерв’ю для «Джордан Таймс» Посол сказав, що близько 3,5 тис. йорданських студентів навчаються в Україні, і значна частина з них повернулася на Батьківщину у зв’язку із загостренням ситуації в його країні.

Також С.О.Пасько додав, що академічний семестр в українських університетах для іноземців закінчився 20 травня ц.р.

Водночас, анонімне джерело повідомило «Джордан Таймс», що ведуться переговори щодо можливої відправки додаткового рейсу «Йорданських Королівських Авіаліній» за йорданцями, які ще перебувають в Україні. Рейс може відбутися у найближчі вихідні дні або в середині наступного тижня.

В іншій статті, яку опублікували більшість йорданських ЗМІ під назвою «Міністерство закордонних справ Йорданії координує повернення йорданських студентів з України» повідомляється про заяву речниці МЗСЕ Йорданії С.Ріфаї від 03.06.2014 р., в якій зазначається, що міністерство підтримує контакти з йорданськими студентами в Україні для забезпечення їхнього повернення до Королівства після закінчення навчання. Вона також додала, що зовнішньополітичне відомство забезпечило повернення кількох сотень студентів в Йорданію, які завершили навчальний рік.

Окрім того, речниця закликала йорданців, в тому числі і студентів, які проживають в Україні, бути максимально обережними та утримуватися від відвідування місць, де спостерігається нестабільна ситуація.

 

Водночас, впродовж звітного періоду українська тематика продовжує активно висвітлюватися провідними йорданськими засобами масової інформації, в яких оприлюднювалися висловлювання керівництва Міністерства закордонних справ України та інших відомств, окремих українських політиків, а також про розвиток ситуації в східних областях України на основі інформаційних повідомлень світових агентств новин («Франс Прес», «Рейтерс», «Асошіейтед Прес» тощо).   

Серед важливих публікацій на українську тематику йорданська преса опублікувала такі статті «Ukraine tells Russia to recognise new president», «Ukraine leader takes on gas, Obama, Putin in defining week», «Ukraine separatists lay siege to Luhansk base», «Russia grants gas respite but talks tough on Ukraine», «Heavy fighting rages in east Ukraine», «Obama unveils $ 1 billion security plan for eastern Europe», «Obama and Putin spar over Ukraine violence» та «World leaders to gather for D-Day; Ukraine crisis casts shadow».

Варто зазначити, що інформація в пресі Королівства завжди подається без коментарів, враховуючи традиційну виважену інформаційну політику арабських країн стосовно висвітлення внутрішньополітичної ситуації в інших країнах світу, передруковуючи без коментарів новини провідних світових агенцій.

Внутрішня політика

01 червня 2014 р. на прохання Короля Абдалли ІІ, відбулося заплановане позачергове засідання Нижньої палати Парламенту Йорданії, у ході якого депутати розглянули 13 законопроектів, зокрема про політичні партії, відновлювальну енергетику та відповідний план заходів на поточний рік, а також закону про інвестиції. 

До проекту закону про політичні партії внесені численні поправки, одна з яких передбачає реєстрацію нових політичних партій до складу якої може мінімально входить 150 осіб, а не 500 як було раніше. Нижня палата парламенту передала цей законопроект до Юридичного комітету для обговорення та можливого внесення рекомендацій .

Крім того, Нижня палата парламенту обговорила поправки до закону про відновлювальну енергетику та направила його до Енергетичного комітету для подальшого вивчення.

 

04 червня 2014 року Кабінет Міністрів Йорданії затвердив посла Діну Кауар на посаду Постійного представника Йорданії при ООН замість Його Королівської Високості принца Зейда бін Раада Зейда аль-Хусейна. В йорданській пресі останніми днями публікувалися повідомлення, що Генеральним секретарем ООН Бан Кі Муном йому було запропоновано посаду Верховного комісара ООН з прав людини (термін повноважень чинного Комісара спливає у вересні 2014 року).

Д.Кауар наразі працює у центральному апараті Міністерства закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії, з 2001 по 2013 рр. обіймала посаду Посла Королівства у Франції.

У 2013 році Д.Кауар нагороджена французьким орденом «Почесного легіону». Призначення на посаду Постійного представника при ООН дипломата з досвідом Д.Кауар може свідчити про наміри Королівського двору Йорданії і в подальшому безпосередньо долучатися до роботи Постійного представництва.

Зовнішня політика

02 - 03 червня 2014 р. в Йорданії перебував колишній Прем’єр-міністр Греції Георгіос Папандреу.  У рамках візиту відбулися його зустрічі з Королем Абдаллою ІІ, Міністрами внутрішніх справ, закордонних справ та планування і міжнародного співробітництва.

У ході його зустрічі з йорданським монархом, останній повідомив про вплив сирійської кризи на економіку, інфраструктуру та сферу послуг Королівства, враховуючи перебування в Йорданії, за неофіційними даними,  близько 1,3 млн. сирійських біженців.    

Йорданський лідер також підкреслив необхідність надання більшої підтримки з боку міжнародного співтовариства і організацій і надання допомоги Королівству для зменшення навантаження на його країну сирійської кризи та  продовження гуманітарної допомоги біженцям.

Зі свого боку, Г.Папандреу оцінив ключову роль Йорданії в регіоні, зокрема щодо надання допомоги біженцям з Сирії, а також його зусилля спрямовані на досягнення регіональної стабільності та безпеки.

Під час зустрічей колишнього Прем’єр-міністра Греції з Міністрами Йорданії обговорювалися питання двосторонніх відносин, зокрема їхня активізація на політичному, економічному, гуманітарному та туристичному рівнях.

Економіка

03 червня 2014 року Міністерство фінансів Йорданії оприлюднило інформацію щодо виконання протягом першого кварталу поточного року державного бюджету Королівства.

Згідно з опублікованою інформацією, дефіцит бюджету у перші три місяці 2014 року склав після його часткового погашення за рахунок іноземних позик та грантів 400 млн. дол. США (у аналогічний період 2013 року – 247 млн. дол. США). Доходи йорданського бюджету зросли на 15,7 % та сягнули 2,03 млрд. дол. США, державні видатки – на 21,9 % та склали 2,43 млрд. дол. США. Йорданський уряд пояснює це зростанням поточних видатків державного бюджету на 18,3 % та капітальних видатків на 70,9 %.

Крім того, згідно із відомостями Міністерства фінансів Йорданії, загальний борг Королівства у кінці першого кварталу зріс з грудня 2013 року на 840 млн. дол. США і наразі дорівнює 27,58 млрд. дол. США (77 % ВВП країни). При підготовці проекту бюджету уряд країни прогнозував, що загальний борг у кінці 2014 року складатиме 27,2 млрд. дол. США (80 % ВВП Йорданії).

 

04 червня 2014 року Йорданію у рамках регіонального туру відвідав Президент Групи Світового Банку Джим Йонг Кім. Під час перебування в Королівстві відбулися його переговори з Королем Абдаллою ІІ.

Йорданський монарх висловив вдячність Групі СБ за підтримку країни у виконанні програм, спрямованих на розвиток національної економіки та підтримки відповідних реформ, зокрема у фінансовому секторі. Абдалла ІІ також високо оцінив роль Групи СБ у сприянні Йорданії у гуманітарних зусиллях, спрямованих на вирішення проблеми сирійських біженців.

У свою чергу Д.Кім підтвердив готовність Групи СБ до продовження технічної допомоги Королівству у рамках існуючого двостороннього партнерства з метою сприяння досягнення йорданською економікою сталого розвитку. Він також високо оцінив зусилля Короля Абдалли ІІ щодо підготовки плану розвитку економіки країна на наступні 10 років та висловив готовність долучити експертів Банку до його розробки.

Крім того, відбулися переговори Д.Кіма з Прем’єр-міністром А.ан-Нсуром щодо низки практичних питань двостороннього співробітництва між Йорданією та Групою СБ.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux