Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ
Повідомлення про Україну
9 та 10 березня ц.р. в йорданських провідних ЗМІ були опубліковані статті «Посольство України святкує 200-річчя поета Т.Шевченка» і «Шевченко», з нагоди 200-ї річниці від дня народження великого українського поета та громадського діяча Т.Шевченка. У публікаціях повідомлялося про життєвий і творчий шлях видатного сина українського народу, поета, письменника, художника, Кобзаря, вплив подій того часу на його творчість та заходи, які здійснюються Посольством України в Йорданії для відзначення цієї дати, зокрема про прийняте рішення муніципалітетом Амману, за наполегливої роботи української дипустанови, найменувати одну із вулиць йорданської столиці іменем Т.Шевченка.
9 березня ц.р. в місцевій пресі також вийшла новина про заяву Міністра вищої освіти та наукових досліджень Йорданії, професора Аміна Махмуда, в якій він зазначив, що йорданські студенти не постраждали під час останніх подій в Україні та продовжують своє навчання у вищих учбових закладах нашої країни.
У рамках робочого візиту в Україну з 6 по 9 березня 2014 р. Міністр А.Махмуд також відвідав найбільші українські університети, в яких навчаються близько 3500 йорданських студентів, провів з ними зустрічі та перевірив умови їхнього проживання.
Крім того, 12 березня ц.р. на інформаційному сайті новин «аль-Урдуні» розміщена стаття про те, що поруч із Посольством України в Аммані проведено акцію на підтримку незалежності України та проти втручання у її внутрішні справи.
Присутній сенатор Мухаммад аль-Азайде виступив з промовою, у якій засудив втручання у суверенітет України та висловив підтримку. Посол України подякував йорданській стороні за підтримку.
Водночас, протягом звітного періоду провідні йорданські газети продовжують висвітлювати події в Україні на основі інформаційних повідомлень світових агентств новин («Рейтерс», «Франс Прес», «Асошіейтд Прес» тощо), зокрема були опубліковані статті під назвами «Обама обговорив ситуацію в Україні з європейськими лідерами», «На в’їзді до Криму озброєні люди зробили попереджувальні постріли в бік групи спостерігачів», «Росія попереджає Україну за «правопорушення» на Сході», «Парламент Криму наполягає на незалежності», «Покупці зерна з Близького Сходу уникатимуть Україну, імпортні платежі можуть зрости» та «Світові лідери попереджають Росію у разі анексії Криму».
Внутрішня політика
Місцева преса повідомила про те, що протягом останніх днів спостерігається ескалація напруги у йордансько-ізраїльських відносинах, пов’язана із вбивством 10 березня 2014 року на КПП «міст Аленбі» («міст Короля Хусейна») йорданського судді палестинського походження Раіда Заейтера. Інцидент наразі розслідується компетентними органами Йорданії. За попередньою інформацією, Р.Заейтер був вбитий у результаті його суперечки з ізраїльським прикордонником.
11 березня 2014 року МЗСЕ Йорданії викликало тимчасового повіреного у справах Ізраїлю, заявивши йому протест та висунувши вимогу щодо негайного проведення неупередженого розслідування інциденту. Також в цей же день Прем’єр-міністр А.ан-Нсур у своєму виступі в йорданському Парламенті поклав провину за смерть Р.Заейтера на ізраїльський уряд. Водночас, ряд депутатів Палати представників (нижня палата) оприлюднили заяву, в якій охарактеризували дії виконавчої влади як недостатні та закликали до перегляду мирної угоди між країнами від 1994 р. Засідання Палати представників супроводжувалося низкою провокацій та, зокрема, спробами спалити ізраїльський прапор у приміщенні парламенту. Разом з цим, реакція Верхньої палати була більш виваженою: у відповідному комюніке сенатори закликали до проведення спільного неупередженого розслідування та забезпечення безпеки йорданських громадян під час перетину ними кордону з Палестиною.
Зовнішня політика
Місцева преса висвітлила дві окремі зустрічі Спікера Палати представників Національних зборів Йорданії А.Таравне з послами Афганістану М.Гулабом та Кіпру Ч.Хаджісавасом з метою обговорення питань двостороннього співробітництва, які становлять взаємний інтерес.
Крім того, А.Таравне поінформував дипломатів про економічні труднощі у зв’язку з нестабільною ситуацією в регіоні та прийняттям великої кількості біженців з Сирії, Палестини та Іраку, а також наголосив на важливості міцних відносин Йорданії з Афганістаном та Кіпром.
Зі свого боку, Посол Афганістану високо оцінив політичний вплив Королівства на Близькому Сході. Глава дипмісії Кіпру також заявив, що Йорданія є однією з безпечних і стабільних країн в регіоні.
Економіка
Йорданська преса повідомила, що 12 березня 2014 року Йорданія та Саудівська Аравія підписали угоду щодо надання саудівській компанії концесійної ділянки площею 11 км2 на йорданській території для видобутку сланцевої нафти. Проект передбачає дві стадії виконання. На першій, що триватиме 4 роки, буде створено всю необхідну інфраструктуру, в якості основного підрядника на цій стадії планується залучити російську компанію. Друга стадія проекту – видобуток нафти – триватиме до 40 років. Очікується, що видобуток становитиме 2650 барелів на день у перші роки та зросте до 30 тис. барелів на день через 8 років. До 600 тис МВт. електроенергії, що за преференційними цінами буде продаватися йорданській стороні. Також планується, що видобута продукція обкладатиметься 65 % податком, саудівська сторона сплачуватиме 10 млн. дол. США щорічно до йорданського бюджету за концесійні права, буде створено 2,5 тис. робочих місць, до місцевого бюджету щорічно перераховуватиметься 75 тис. дол. США, йорданський уряд також матиме право на 5 % видобутої продукції.
Місцева преса повідомила про намір Іраку збільшити обсяг експорту сирої нафти до Йорданії вдвічі за пільговими цінами. Відповідну заяву зробив іракський Міністр нафтової промисловості Абдул Карім аль-Луейбі. Відповідно до раніше укладеної угоди між обома країнами, Ірак щоденно експортував 10 тис. барелів, вартість 1 бареля на 18 дол. США нижча, ніж на світовому ринку.
Міністр енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії М.Хамед заявив, що наразі Королівство приймає рішення щодо укладення угоди з транспортною компанією, яка перевозитиме сиру нафту до йорданських нафтопереробних заводів (НПЗ). Водночас, він зазначив, що потрібно розширювати або будувати нові НПЗ, щоб мати можливість обробляти більшу кількість іракської нафти, зокрема після завершення будівництва нафтопроводу Акаба-Басра.